Ožujak 29, 2024, 07:14:33 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Još veći greben u Dubravi  (Posjeta: 27379 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #75 u: Ožujak 29, 2018, 09:07:36 prijepodne »
ispod ovog može evenutalno jedna velika leća.
diy-audio.com.hr

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #76 u: Ožujak 29, 2018, 09:18:22 prijepodne »
Ne znam ni sam jel bi stavljao ili ne. Na 3W ledicama mi se pokazalo da mi je ljepše bez leća nego sa lećama samo ju moram spustiti bliže akvariju.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #77 u: Ožujak 29, 2018, 09:28:57 prijepodne »
šteta da nema "tnx" tipke na forumu :) hvala vam. ovi moduli full pojednostavljuju neke eventualne diy rasvjete.. zanimljivo.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #78 u: Ožujak 29, 2018, 10:30:33 prijepodne »
sve ti je to relativno. za kockice su sigurno super. no za veće površine i nisam toliko uvjeren jer treba gledati kut osvjetljenja pa shodno tome i uračuna udaljavanje rasvjete od akvarija ili štancati nekoliko modula jedan do drugog pa će nekim biti optimalnije raširiti ledice na zvijezdice.
diy-audio.com.hr

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #79 u: Ožujak 29, 2018, 11:11:31 prijepodne »
sve ti je to relativno. za kockice su sigurno super. no za veće površine i nisam toliko uvjeren jer treba gledati kut osvjetljenja pa shodno tome i uračuna udaljavanje rasvjete od akvarija ili štancati nekoliko modula jedan do drugog pa će nekim biti optimalnije raširiti ledice na zvijezdice.

Ma kakav relativno ! Multi chip Matrix LED uopće nisu problem za velike i ogromne tankove ! A svi javni sa vise miliona litara bas se osvjetljuju sa ovom Matrix tehnikom! Tek poslje su počeli modeli za “ kućnu upotrebu “ proizvodjaci kao Kessil , Philips ,  Orphek  , Zet Light Professional, ..... su firme koje rade bas te rasvjete  godinama na tom principu za javne akvarijume i tu tehniku ubacuju u svoje normalne “ Home light serije “  ! Da se treba izračunati jasno je  sto su u stanju ti stručnjaci  a po njihovim  produktima da se preuzeti  za samoizgradnju !
Tako da je to samo za kockice ne pije vode !

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #80 u: Ožujak 29, 2018, 12:56:34 poslijepodne »
mmm...da..
pločica koju je bura linka koristi Cree XPE LED
http://www.cree.com/led-components/media/documents/XLampXPE.pdf

od nekud su deklarirali 100W sa 30x3W LED no nećemo cijepidlačiti. Prema datasheetu imaju "view angle" 130 stupnjeva, no ako pogledaš 23 stranicu vidjet ćeš da je već na rubovima 90 kuta jačina svijetla na 80%, dok je na tih 130 ugrubo 30%.
Ako gledamo da akvarij ima 325x70x70. taman i da pretpostavimo da u punom otklonu ima punu snagu sa kojih 20ak cm udaljenosti od površine vode jednim tim čipom pokriti će ugrubo 70x70 površine, dakle treba ti 5 komada za ukupnu duljinu. dakle 500W za hipotetski dovoljnu pokrivenost.

Realnije je da će ako uspije nać leću za taj čip koristiti 90 stupnjeva. SA rasipom 90% izvor svjetla mora biti na 40cm od površine vode što nekako ne vjerujem da će biti pa se vraćamo na 20, što će za rezulatat imati potpunu pokrivenost na visini od 50cm(20 ispod razine vode) i to uz uvijet da je jačina svijetla 80%. Naravno sve se da kompenzirati približavanjem čipova i smještajem koralja, no vjerojatnije je da će se htjeti strpati čim više na čim veću površinu pa će na kraju ispasti da će se brojka povečati na tipa 2 ako ne i 3 reda do 6-7 čipova. E sad samo već došli do 10-15-20 čipova.
Tim više što se isti 100W čipovi prodaju sa 60W driverom :) što će reć da su u najmanju ruku LED slabije gonjene i daju još manje svijetla.
60$ po čipu i već smo na 600, 900 ili 1200 $ + čipovi + hlađenje + carina i pdv :)
ili s druge strane, 1000, 1500 ili 2000 W za hladiti i u konačnici platiti potrošnju :P, ili realnije po driveru 600, 900,1200W.

Pazi, ne kažem ja da to nije ok solucija, samo ne treba baš posve trivijalizirati, a već vidim ne malu količinu onih sa sjajem u očima i očekivanjem svetog grala koji će riješiti sve probleme s rasvjetom.
diy-audio.com.hr

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #81 u: Ožujak 29, 2018, 13:25:35 poslijepodne »
Rasvjeta bi i išla u dva reda i u svakom redu bi bilo 6 chipova. Sami chip košta 35 dolara i našao sam driver 70w za manje od 3 dolara i hladnjak sa ventilatorom je 7 dolara, znači sve zajedno cca 45 dolara. I recimo da takvih 12 onda košta cca 600 dolara to je onda baš jeftino  za takvu rasvjetu. Sigurno ne bude 100W potrošnje po chipu nego dosta manje i to me i brine jel bude dosta 12 chipova.
Najgore je što nemam pojma kako jako to svijetli pa sam mislio naučiti jedan komad i isprobati.

Na kraju nisam ni očekivao da ću imati rasvjetu za SPS koralje od 500-600W. Razmišljao da će mi biti dovoljno od 1200-1500W dovoljno za taj akvarij. Naravno ne radi sve 12 sati dnevno.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #82 u: Ožujak 29, 2018, 13:28:58 poslijepodne »
imaš link kakav na hladnjak i driver? Nekako mi se to čini prejeftino.
diy-audio.com.hr

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #83 u: Ožujak 29, 2018, 13:34:55 poslijepodne »
S@ki da ne citiram čitav tvoj post samo ovo zadnje :
“... a već vidim ne malu količinu onih sa sjajem u očima i očekivanjem svetog grala koji će riješiti sve probleme s rasvjetom ..”
 E kad bi bilo tako bio bi ovo lak hobby  ;) svakako da dobra rasvjeta je baza za život , da losa može navući masu problema od umiranja koralja pa do cyana  sve to stoji al da će rasvjeta sve probleme rješiti neki će čekati al nacekace se kao da čekaju na sveti gral :) :)

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #84 u: Ožujak 29, 2018, 17:42:01 poslijepodne »
imaš link kakav na hladnjak i driver? Nekako mi se to čini prejeftino.
Malo su mi se već sve cijene pomješale i driver je ipak malo skuplji i košta 4,8 dolara :)

https://www.ebay.com/itm/10W-20W-30W-50W-100W-Waterproof-High-Power-LED-Driver-Supply-LED-SMD-Chip-Bulb/162000234100?hash=item25b7f76674:m:mrAkcjQIpzv6_W3UHOODO7A

Ali je hladnjak jeftiniji nego sam napisao. Imam doma točno takav hladnjak i ledicu od 50W i hladi je odlično pa bi valjda bio dobar i za 100W

https://www.ebay.com/itm/Aluminium-Heatsink-Fan-for30-50-100W-High-Power-LED-Bulb-Cooling-Radiator-775CPU/322527327137?hash=item4b182073a1:g:tnwAAOSwOMdZSeSr


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #85 u: Ožujak 29, 2018, 19:12:31 poslijepodne »
Ja sam već davno kopao po webu kad sam tražio rasvjetu za pico.
Evo par linkova koji su meni bili zanimljivi:

https://reefll.com/
https://www.ledsupply.com/
http://www.aquastyleonline.com/



Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #86 u: Ožujak 29, 2018, 19:25:05 poslijepodne »
bura, si siguran da bu ti stala plocica s ledicama na taj hladnjak?
diy-audio.com.hr

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #87 u: Ožujak 29, 2018, 19:31:05 poslijepodne »
bura, si siguran da bu ti stala plocica s ledicama na taj hladnjak?

Fizički stane. Našao sam dimenzije pločice i pločica je 80x66mm

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #88 u: Ožujak 29, 2018, 19:37:53 poslijepodne »

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #89 u: Ožujak 29, 2018, 21:47:28 poslijepodne »
Za pocetak, Bura - svaka cast na projektu.... rekao bih da ti zavidim, ali lagao bih  :D :D

Oko rasvjete, mojih iskustvenih .02c...

MH je odlican i po prodornosti i po pokrivanju, ali lampe "traju" oko 6 mjeseci ili manje, mijenja se i gubi deklarirani spektar, dok jačina ne ide toliko vidljivo "dole" u tom periodu... kako ima podosta kineza trenutno za nabavu, cjenovno OK, pa makar mijenjao i 3x godisnje lampe, nije tako skupo... ja bih cak razmislio o 150W varijanti pa stavio vise komada, s tim da onda mozes i kombinirati kelvinazu pri kupnji, pa lagano preklapati...

LED bih izbjegao (moje misljenje, naravno), a ove predlozene hladnjake takodjer, zaobisao u sirokom luku.... kolicina aluminija i raspored te gustoca rebara na njima je otprilike upola onoga sto dolazi za hladjenje Celeron procesora, koji su sami po sebi mali potrosaci, tako da deklarirane vrijednosti vataze iznose otprilike realnost x godine necije bake na umoru.... a ako se radi o tome da se varira brzina vrtnje ventilatora, onda predlazem da ulozis jedan dio love u noise-cancelling slusalice za cijelu obitelj.... vec na slici izgleda kao kinesko gofno od flispapira  :zagrljaj:

LED-ice : - ajd da su u COB varijanti, ali ovako pojedinacno, pa drive 70% od deklariranog pa ....

mozda ti je najbolja varijanta ici na MH plus spot light LED na pojedine dijelove tanka, na tridacne, na svjetlosno zahtjevnije acro i slicno...

Gdje ces sa preljevom, na sredinu?

Eto, natjerao me da se javim  :D :D :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #90 u: Travanj 05, 2018, 10:11:20 prijepodne »
Nije me bilo par dana doma pa se nije puno ni radilo.
Što se tiće rasvjete za sada ostaje stara rasvjeta koju ću staviti na sredinu akvarija i naručio sam 4 cree ledice od 100W i njih ću staviti sa svake strane po dvije.

Prije možda 10-ak dana sam prodao stari akvarij pa smo njega spuštali sa kranom i odmah smo digli stakla na balkon. Sve se brzo odvilo i nisam stigao slikati jer sam bio sam. Stalak nije mogao kroz balkon pa je jučer opet došao kamion sa kranom pa smo ubacili postolje kroz prozor. Nisam bio sam pa ima i koja slika.

Danas je na redu spajanje dna. Dno je napravljeno iz više komada i bit će duplo.
Evo i nešto slika.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #91 u: Travanj 05, 2018, 12:59:43 poslijepodne »
Za pocetak, Bura - svaka cast na projektu.... rekao bih da ti zavidim, ali lagao bih  :D :D

Oko rasvjete, mojih iskustvenih .02c...

MH je odlican i po prodornosti i po pokrivanju, ali lampe "traju" oko 6 mjeseci ili manje, mijenja se i gubi deklarirani spektar, dok jačina ne ide toliko vidljivo "dole" u tom periodu... kako ima podosta kineza trenutno za nabavu, cjenovno OK, pa makar mijenjao i 3x godisnje lampe, nije tako skupo... ja bih cak razmislio o 150W varijanti pa stavio vise komada, s tim da onda mozes i kombinirati kelvinazu pri kupnji, pa lagano preklapati...

LED bih izbjegao (moje misljenje, naravno), a ove predlozene hladnjake takodjer, zaobisao u sirokom luku.... kolicina aluminija i raspored te gustoca rebara na njima je otprilike upola onoga sto dolazi za hladjenje Celeron procesora, koji su sami po sebi mali potrosaci, tako da deklarirane vrijednosti vataze iznose otprilike realnost x godine necije bake na umoru.... a ako se radi o tome da se varira brzina vrtnje ventilatora, onda predlazem da ulozis jedan dio love u noise-cancelling slusalice za cijelu obitelj.... vec na slici izgleda kao kinesko gofno od flispapira  :zagrljaj:

LED-ice : - ajd da su u COB varijanti, ali ovako pojedinacno, pa drive 70% od deklariranog pa ....

mozda ti je najbolja varijanta ici na MH plus spot light LED na pojedine dijelove tanka, na tridacne, na svjetlosno zahtjevnije acro i slicno...

Gdje ces sa preljevom, na sredinu?

Eto, natjerao me da se javim  :D :D :D
Znam da nisi imao dobra iskustva sa ledicama ali moja iskustva su jako dobra pa sam se na kraju ipak odlučio za LED. Za hlađenje nisam uzeo one sa ventilatorom nego sam uzeo rebrasti hladnjak pa budem na njih stavljao malo kvalitetnije ventilatore. Jel bude dobro? Nemam pojma, kad mi sve stigne moram isprobati pa podjelim sa vama.
Na slikama se vidi da preljev ide sa desne strane :)

P.S.
Baš mi je drago da si se javio  :zagrljaj:

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #92 u: Travanj 06, 2018, 09:15:32 prijepodne »
Jučer ujutro sam poljepio dno akvarija i navečer je zaljepljen i akvarij pa evo par slika.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #93 u: Travanj 06, 2018, 10:00:01 prijepodne »
Svaka čast na volji :up:vrti mi se po glavi,kako sve to sad podignuti i staviti na predviđenu poziciju?Sigurno ima dosta kg?

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #94 u: Travanj 06, 2018, 10:34:09 prijepodne »
Svaka ti čast na pothvatu, pratim sa zanimanjem! :up:

Ovakve fotke uvijek s veseljem pokažem i svojoj ženi, čisto da vidi da sam ja mala beba naspram nekih. :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #95 u: Travanj 06, 2018, 10:51:09 prijepodne »

Izgleda prilično visok stalak, koliko?

Za akvarij u privatnom aranžmanu ovo je skoro bolesno veliko, kad to napuniš s koraljima bankrotirat ćeš.  :D :up:

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #96 u: Travanj 06, 2018, 11:36:02 prijepodne »
ja sam mu spremio 3 cvijetića zoa :)
diy-audio.com.hr

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #97 u: Travanj 06, 2018, 12:05:03 poslijepodne »
Nisam pratio bas svaku riječ, ali nisam vidio rupu u z zidu kroz koju ces tjerati zrak iz sumpa van.
To je meni bila najbolja investicija, rupa na ormariču desno na boku, pleksi cijev i ventilator koji tjera sav zrak iz sumpa direktno van kuće!
Ako nisi svakako preporučam!

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #98 u: Travanj 06, 2018, 12:44:13 poslijepodne »
Za pocetak, Bura - svaka cast na projektu.... rekao bih da ti zavidim, ali lagao bih  :D :D

Oko rasvjete, mojih iskustvenih .02c...

MH je odlican i po prodornosti i po pokrivanju, ali lampe "traju" oko 6 mjeseci ili manje, mijenja se i gubi deklarirani spektar, dok jačina ne ide toliko vidljivo "dole" u tom periodu... kako ima podosta kineza trenutno za nabavu, cjenovno OK, pa makar mijenjao i 3x godisnje lampe, nije tako skupo... ja bih cak razmislio o 150W varijanti pa stavio vise komada, s tim da onda mozes i kombinirati kelvinazu pri kupnji, pa lagano preklapati...

LED bih izbjegao (moje misljenje, naravno), a ove predlozene hladnjake takodjer, zaobisao u sirokom luku.... kolicina aluminija i raspored te gustoca rebara na njima je otprilike upola onoga sto dolazi za hladjenje Celeron procesora, koji su sami po sebi mali potrosaci, tako da deklarirane vrijednosti vataze iznose otprilike realnost x godine necije bake na umoru.... a ako se radi o tome da se varira brzina vrtnje ventilatora, onda predlazem da ulozis jedan dio love u noise-cancelling slusalice za cijelu obitelj.... vec na slici izgleda kao kinesko gofno od flispapira  :zagrljaj:

LED-ice : - ajd da su u COB varijanti, ali ovako pojedinacno, pa drive 70% od deklariranog pa ....

mozda ti je najbolja varijanta ici na MH plus spot light LED na pojedine dijelove tanka, na tridacne, na svjetlosno zahtjevnije acro i slicno...

Gdje ces sa preljevom, na sredinu?

Eto, natjerao me da se javim  :D :D :D
Znam da nisi imao dobra iskustva sa ledicama ali moja iskustva su jako dobra pa sam se na kraju ipak odlučio za LED. Za hlađenje nisam uzeo one sa ventilatorom nego sam uzeo rebrasti hladnjak pa budem na njih stavljao malo kvalitetnije ventilatore. Jel bude dobro? Nemam pojma, kad mi sve stigne moram isprobati pa podjelim sa vama.
Na slikama se vidi da preljev ide sa desne strane :)

P.S.
Baš mi je drago da si se javio  :zagrljaj:

     
      Bura,  oko LED i hladjenje , ovo su iskustva  profesionalaca koje sam  čuo i pročitao ! Ljudi koji rade  vani javne akvarijume ili velike sisteme ! Skoro svi idu kod jakih LED od 100 ili vise par stotina Wati snage isključivo na pasivno hladjenje !ventilatore izbjegavaju svi , ne zbog glasnoće već pouzdanosti na duže vrijeme i problema kroz koroziju ili otkazivanjem ventilatora ! Dobro dimenzioniran hladnjak ( čista računica preračunato za snagu potrebnu kvadraturu u cm 2 ) je uvjek pojuzdaniji a dodatni ventilatori samo služe u termalno kritičnim momentima ili da izvlače i vrše zamjenu zraka u zatvorenom prostoru ) !da u stanu vode još za mirniji i tiši ugođaj je jasno !
   Argumenata uz to ne znam da li ti je poznato da svako pa i kratkotrajno opterećenje LEDica sa većom temperaturom od nominirane oštećuju zaštitni sloj u diodi i rapidno skraćuju vjek , mjenjaju spektar i na kraju krajeva mogu dovesti do otkazivanja !

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Još veći greben u Dubravi
« Odgovori #99 u: Travanj 06, 2018, 22:46:13 poslijepodne »
Prokleta ljudska neumjerenost u jelu, piću i akvarijskom bazenčiću!!  :D :D

GO Bura GO!!!  :klap: :klap: