Travanj 29, 2024, 16:42:40 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uromastyx  (Posjeta: 4808 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Uromastyx
« u: Studeni 30, 2009, 02:21:58 prijepodne »
Poštovani gmazoljupci  :)

U redovnim familijarnim obilascima Zg-zoološkog vrta uvijek me fasciniraju Uromastyxi. Surfajući po forumu, primjetio sam da gotovo nema informacija o njima. S obzirom da po netu vidim da ima masa ljudi koji ih drže, zanima me ima li neki poseban razlog zašto su slabo ili nikako zastupljeni među ovdašnjim teraristima. Čitam da nisu baš početnički gušteri, ali sam očekivao da ću ovdje naletit na imaoce i poznavatelje istih. Jesu li oni uopće dostupni u HR ? Ili je cijena paprena ?

Ako sam dobro shvatio, imaju dosta sličnosti s bradatim agamama prema tipu habitata,ishrani, uvjetima držanja, pa sam se iznenadio kad nisam našao aktivnog forumaša s tim gmazovima (ispričavam se ako takvi ovdje ipak postoje).

S obzirom da se u meni još uvijek nalazi dječarac fasciniran čudima prirode(hvala bogu !), ideja o jednoj takvoj životinji me sve više privlači. Zbog jednog malog i jednog još manjeg djeteta, te podstanarskog mikro-stana morao sam se "riješiti" psa (ma nije to, sram vas bilo...  ;))),odnosno roditelji su ga uzeli na stan.
Sada mi fali neka beštija, ali ovaj put bi ja nešto tiho i bez dlake  :) a da ipak zahtijeva više brige od ribica  ;)

Što vi mislite o tim, meni izrazito privlačnim, gmazovima te o nedržanju istih u ovim krajevima?
Posebno bi volio mišljenje cijenjenog kolege forumaša Iceka, s obzirom da sam jedine informacije o Uromastyxima na HR našao na njegovom sajtu, te Nina G.

P.S. Ispričavam se zbog podužeg posta, dugo nisam na ovom forumu nista tipkao pa me ponijelo  :-[
« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2009, 02:53:12 prijepodne od zmaj_zeleni »
Bring It On !!!

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #1 u: Studeni 30, 2009, 09:13:45 prijepodne »
Uromastyx-e drži nekoliko ljudi u Hrvatskoj, ali oni ne pišu ovdje na forumu. Uvjeti držanja su prilično različiti (kompliciraniji/zahtjevniji) od onih za bradate agame (Pogona sp. Mislim da ih ovdje nitko aktivno ne uzgaja, tako da ih i nema u prodaji. Cijene vani su različite, ovisno o mnogo faktora: vrsta, atraktivnost jedinke (unutar vrste boje mogu jako varirati), starost životinje, da li je životinja iz divljine ili uzgojena, itd. Mogu se kretati od 80€, pa do više od 1000€.

Ukoliko se odlučiš za kupnju, pokušaj nabaviti životinju iz uzgoja, s tim da paziš da su roditelji nisu u srodstvu. Iz iskustva ti govorim da mnogo uzgajivača u okolini nudi mladunce koji su posljedica već 3. ili 4. generacije parenja među srodnicima. Takve životinje su slabe i jako sklone kojekakvim oboljenjima, te često umru u prvih godinu dana bez vidljivih razloga. Druga opcija su životinje iz divljine, koje su se već adaptirale na zarobljeništvo ("long-term captives"). Kupiti životinje iz divljine koje se masovno uvoze/švercaju nije pametno jer su generalno u lošem stanju (izgladnjele, dehidrirane i sa hrpom parazita), te usprkos veterinarskoj njezi, većina ugine za kratko vrijeme.

Čak i za manje vrste (npr. U ornatus, U. ocellatus , U. dispar i sl.) treba osigurati relativno veliki terarij (min 150X50X60). Potreba ovih guštera za izuzetno visokim temperaturama i izvoru jakog UVB zračenja je od najvećeg značaja. Za hot-spot treba upotrijebiti dovoljno jake halogene reflektore (bar 150W) da kreiraju temperaturu od min 60C na mjestu za sunčanje. Uz to, upotreba standardnih UVB fluorescentnih lampi je nedovoljna (bar po mom mišljenju) i bolje je koristiti UVB lampe sa stlačenim živinim parama (Osram Ultra-Vitalux, ZooMed Powersun UV, Mega-Ray i sl.). Što se tiče hranjenja, neke od ovih životinje znaju prilično frustrirati vlasnika, jer često "odaberu" samo jednu vrstu hrane koja im se sviđa, a druge neće ni primirisati ni po cijenu izgladnjivanja. U našim kontinentalnim uvjetima teško je preko zime osigurati kvalitetnu i raznoliku hranu, jer smo ograničeni na zelenilo koje možemo kupiti na tržnici/u trgovinama. Tijekom proljeća/ljeta/jeseni Uromastyx-i uživaju u dijeti od raznog samoniklog korova - poglavito cvijeća i lišća maslačka, trputca, i sl. Uz to treba ih hraniti suhim grahoricama (leća, grašak, manje vrste graha, itd). Mesni proteini se uglavnom ne nude, osim mladuncima koji tu i tamo maznu nekog cvrčka ili brašnjara.

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: Uromastyx
« Odgovori #2 u: Studeni 30, 2009, 12:52:24 poslijepodne »
izgubih tekst... :( a toliko sam se trudio...što bi mi kćer rekla: tata šašavi  :D
možda je tako bolje, bar ću bit kraći (ili ne  :D )
Prvo se ispričavam Skorpcu(kao jednom od ovdašnjih znalaca za agame) što sam njegovo ime izostavio u prvom postu (naravno da me zanima i njegovo mišljenje ako ga ima) te svima  koji smatraju da imaju kvalitetnu informaciju za podijeliti o ovoj temi, a nisu gore navedeni. Što sam politički korektan  :D
Nino G., zahvaljujem na informacijama, koje su me samo još više zaintrigirale. Tipično za mene i moj " 'ko, ja da ne mogu ?! " stav  ;)
Instant su me privukli u zoo-u još prije par godina i svaki put kad ih vidim, sve si više želim jednog. I onda hladan tuš: opet sam poželio nešto egzotičnije od egzotičnog. Ali ja sam jedan od onih kojima je čaša polu-puna, pa tako smatram hladan tuš dobrim za koncentraciju.
Dakle, "palim" se na agame. 50 cm dužine kod odrasle bradate agame mi puno zvuči. Uromastyxi su mi po dimenzijama nekak taman. Boje su mi prekrasne, nemaju mi tako "agresivni" look kao bradate, više su mi onako kul....
Nastavit cu poslije ovu temu, znate žena,djeca  :D
Bring It On !!!

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
Odg: Uromastyx
« Odgovori #3 u: Studeni 30, 2009, 14:03:55 poslijepodne »
Pozdrav. Evo ja sam ti samo htio reći i upozoriti te da ovu opremu koju je Nino rekao, lampe i to nečeš naći u hrvatskoj (ili teško). Tako da budi spreman skoknut do austrije ili neke druge susjedne zemlje po opremu.
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Uromastyx
« Odgovori #4 u: Studeni 30, 2009, 14:14:58 poslijepodne »
ma ja sam čuo da će uskoro nešto od toga bit i kod nas za kupit :)

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: Uromastyx
« Odgovori #5 u: Studeni 30, 2009, 23:16:27 poslijepodne »
Nastavljam...

Nino G - Zašto 150x...? Zar su njihovi "minimalni" gabariti veći od minimuma za bradate agame ? Ja sam razmišljao o nekih 100x50x60 dšv za jednu ornatu ili ocellatu. Ako u prirodi rastu do nekih 30-35 cm max, sumnjam da bi kod mene prešli 25-27 cm.
Zbunio si me i s onih 60C minimalno. Po netu nalazim da je ok za hot spot 110-130F (cca 43-54C). To je prilično ispod 60C.

E sad hardver...prema dosadasnjim saznanjima rasvjeta i regulacija temperature su dvije najvažnije stvari za dug život,zar ne ?
Prosvijetlite me malo o lampama. Dakle za Uromastyxa treba jak(čitaj: skup) rasvjetni sustav. Koje su to specifikacije koje određuju lampe ? Trenutno ulazim u posao s rasvjetom(inteligentni sustavi rasvjete,industrijska i ulična rasvjeta, energetska učinkovitost, itd.) Možda se nešto od tih lampi ili žarulja da iskoristit što se tiče svjetlosnog toka(lm),učinkovitosti(lm/W), luxa itd.
Slobodno me šamarajte(informacijama) sa svih strana  :).
Bring It On !!!

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #6 u: Prosinac 01, 2009, 07:56:32 prijepodne »
Što se tiče minimuma, moje mišljenje je da je 150x50x50cm najmanja prihvatljiva veličina terarija i za bradatu agamu. Duljina tijela 30cm dugačkog Uromastyx-a (tzv. SVL - snout-vent length) je ista kao i kod 50 cm dugačke bradate agame. Osim toga Uromastyx-i su puno aktivnije životinje od bradatih agama.

Temperarure na hot spot-u su simulacija normalnih temperatura koje ove životinje imaju u prirodi za vrijeme aktivnosti (aktivni su i preko najtoplijeg dijela dana) u svojim postojbinama; u sjeverozapadnoj africi, npr., temperature se tijekom ljeta penju na 55-60C u hladu, dok na suncu možeš doslovno ispeći jaje na kamenu. Ovi visoko specijalizirani pustinjski gušteri održavaju optimalni temperaturu tijela na 40-45C periodički se sunčajući i povlačeći u duboke prohladne rupe, tako da bi hot spot od 45C značio da će čitavo vrijeme provoditi sunčajući se. Podatke koje nalaziš na netu su, nažalost, uglavnom loši.

Glede terarijske rasvjete pročitaj ovo:  http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=232:terarijska-rasvjeta&catid=94:oprema&Itemid=178

Svjetlosni tok i učinkovitost (kao i spektar) su svakako bitni elementi tzv. "pozadinske" rasvjete i dokazano imaju značajan utjecaj na ponašanje svih diurnalnih heliofilnih guštera. Za pozadinsku rasvjetu ti u terariju navedene veličine toplo preporučam dvije metal halogene lampe (HQI, HSI, ili najbolje HCI) od 150W koje imaju svjetlosni tok od cca 13 tisuća lumena. Uz dobar smještaj i reflektor, na dnu terarija će postići učinkovitost i preko 100 000 luxa. Rasvjeta o kojoj sam ti pisao u prvom postu je osnovna, esencijalna rasvjeta koja osigurava neophodnu toplinu i prijeko potreban UV spektar (metabolizam guštera je reguliran kalcijem za čiju je resorpciju potreban vitamin D3 - sintetizira se u gornjim slojevima kože pod intenzivnom UVB radijacijom).

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #7 u: Prosinac 02, 2009, 17:08:11 poslijepodne »
Nekad se stvarno osjećam kao budala.

Svako toliko pojavi se nadobudni laik koji bi odmah, kao prvu životinju, imao nešto što ne bih preporučio ni kudikamo iskusnijim teraristima. Umjesto da ga obeshrabrim, probam mu pružiti što je više moguće kvalitetnih, provjerenih informacija deriviranih iz osobnog iskustva i iskustava ljudi koji o teraristici znaju debelo više od mene. Pišem pozamašne postove, trudim se educirati čovjeka, i na kraju, taj isti nadobudni "terarist" koji je bio spreman prevrnuti nebo i zemlju da bi osigurao "sve najbolje" svom potencijalnom budućem ljubimcu na nađe za shodno niti da se osvrne na ovu temu puna dva dana...

Margaritas ante porcas!  :down:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uromastyx
« Odgovori #8 u: Prosinac 02, 2009, 17:51:31 poslijepodne »
Nino_G....nemoj se molim te obazirati...eto, ja sa uzivanjem...procitam svaki tvoj post! i uvijek nesto naucim i gustam u svakom tvom postu...gledaj to vise tako....i drugi citaju, i zahvalni smo ti na tome....da...hvala na svim tvojim...fantasticnim postovima!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uromastyx
« Odgovori #9 u: Prosinac 02, 2009, 18:15:50 poslijepodne »
Nino eto šta delbi kaže baš sam sa guštom čitao ove postove ko da je kolumna... :up:

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #10 u: Prosinac 02, 2009, 18:21:11 poslijepodne »
Delbi i cactus,
zahvaljujem vam na ljubaznim riječima, ali ja za svoj trud/vrijeme na ovom forumu ne tražim zahvalnost, niti mi je potreban ego-boost. Čak ne tražim ni najobičniju kurtoaziju. Naprosto mi je neshvatljivo da netko tko je toliko gorljiv u postavljanju pitanja tako brzo izgubi interes i ne trudi se ni pročitati odgovore koje ovdje besplatno dobiva.

Offline balen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 218
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #11 u: Prosinac 02, 2009, 21:42:57 poslijepodne »
I meni je uvjek zanimljivo procitat tvoje postove posto me teraristika jako zanima i mlad sam s tim mogu  puno naucit iz tvojih postova  :klap:

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: Uromastyx
« Odgovori #12 u: Prosinac 02, 2009, 22:49:20 poslijepodne »
Delbi i cactus,
zahvaljujem vam na ljubaznim riječima, ali ja za svoj trud/vrijeme na ovom forumu ne tražim zahvalnost, niti mi je potreban ego-boost. Čak ne tražim ni najobičniju kurtoaziju. Naprosto mi je neshvatljivo da netko tko je toliko gorljiv u postavljanju pitanja tako brzo izgubi interes i ne trudi se ni pročitati odgovore koje ovdje besplatno dobiva.


Nini G, dečki,nećemo se ljutit  :)

Tu sam ja još uvijek, te i dalje cijenim svaki odgovor i informaciju. Evo kao ruku pomirenja malo ću se opravdat, mada svi znamo da realno ne moram.
U utorak 3-godišnja kćer krenula prvi put u vrtić, pa smo svi u prilagodbi. 8-mjesečni sin nešto bubini, pa temperatura, pa osip, pa neće spavat po noći, pa dva dana ujutro doktora, vađenja krvi, urin, pa po dijete u vrtić, pa popodne po  nalaze, pa .......Primjetit ćete da posao ovdje ni ne spominjem, jer nemam ni radno mjesto ni radno vrijeme, drugim riječima, sam se zapošljavam, borim se svim dopuštenim sredstvima za podizanje standarda obitelji i ne priznajem lošu vlast, recesiju, nema se, pokrali državu, loš job, mala plaća,lijenost, nesposobnost i radnika i menađerije, itd. kao izgovor za vlastitu inerciju ili neuspjeh.
Eto toliko da se opravdam zbog svoje odsutnosti.

Nadobudan jesam, ali i svjestan vlastitog neznanja u svoj njegovoj veličini, te s dovoljno godina, iskustva i mudrosti  o životu  :)
Zato na kraju ovog osvrta samo molim da nastavimo temu od odgovora #6 ako može.

Uz prikupljanje informacija ovdje, po netu i drugim izvorima(u pon idem u zoo da tamo malo razgovaram o Uromastyxima), te željom za jednom takvom životinjom, nastavljam svoju transformaciju u teraristu, jedino što će meni vjerojatno trebati nešto duže od ostalih. Nemam namjeru kupit «gušter-kit» u pet centru  :)

Idem na 150x50x60 dšv. Za više trenutno nemam kvadrata, Moja zamisao je da dam napravit postolje/ormar na koji ide terarij. To je jedino moguće s obzirom da ormarić s kćerinom robicom nije dovoljno velik i čvrst za terarij, pa će 2/3 postolja preuzet tu namjenu. Terarij mora biti odvojen od postolja zbog podstanarskog statusa , odnosno možebitne selidbe(nikad se ne zna).

Dakle, molim sve voljne za pomoć i savjete pri izgradnji «savršene»(koliko može biti) nastambe za Uromastyxa jer namjeravam krenuti od nule.
Pitanje: stakleni ili drveni terarij s prednjom staklenom stranicom ?. Meni je ovo drugo privlačnije estetski, te vjerojatno lakše za hendlanje ako treba(selidba).
Drveni bi također trebao bolje zadržavati toplinu zar ne ? Što bi bio vaš izbor ?

Nadam se da se iz ovog posta vidi moj respect prema tebi Nino G i svima drugima koji mi žele pomoći oko teraristike, te da je moguće nastaviti našu «suradnju»
 ;)
Ujedno se ispričavam zbog budućih mogućih izostanka  :)
Peace & Love
Bring It On !!!

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uromastyx
« Odgovori #13 u: Prosinac 02, 2009, 23:16:35 poslijepodne »
najjeftinije i najlakše za hendlanje od osb ploča....

Offline balen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 218
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #14 u: Prosinac 02, 2009, 23:36:32 poslijepodne »
Evo da vidis kako sam ja pretvorio prostor ispod stola za kornjace u terarij ,os mi trebaju samo vodilice i staklo i bradata agama moze unuta.dimenzije su 160*55*50 od rasvjete koristim neonku sa zadnje strane 120 cm i s prednje 60 cm(usput da pitam iskusnije jel to dosta svjetla) grijanje spotica 100w koja mislim da ce biti prejaka al budem testiro kad stavim staklo. kad budes radio ter. obavezno slikice  :)

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: Uromastyx
« Odgovori #15 u: Prosinac 03, 2009, 10:57:43 prijepodne »
najjeftinije i najlakše za hendlanje od osb ploča....

"Za velikoplošnu unutarnju ugradnju bez dotoka zraka OSB-ploče nisu preporučljive, jer ljepila kojima su iverice prešane u ploče sadrže formaldehid i prirodne terpene koji ispravaju.

Ploče od iverice su velikoplošne ploče prešane od iverice i drvenih materijala i ljepila koriste se u građevinarstvu za unutarnju gradnju. Razlikuju se prema rasporedu iverice kao ravno prešane i uzdužno prešane ploče.

Mogu se koristiti i kao obloge svih vrsta. Nedostatak ploča od iverice leži u činjenici što se njihove ivice ne mogu čavlati i učvršćivati vijcima. Veliki broj ploča od iverice u unutarnjem prostoru može dovesti do zasićenja formaldehidom, čak ako se pridržava EU-normi.


Zato prilikom kupnje ploča od iverice treba voditi računa o sljedećim točkama:

• ne treba voditi računa o EU- normama, jer su one ionako obveza; treba voditi računa o nižim vrijednostima od onih zadanih europskim normama. Tražite certifikate o ponašanju ispušnih plinova.

• vodite računa o uporabljenom vezivnom materijalu

• najveće koncentracije plinova je kod dušičnih smola formaldehida, najniža kod melaminskih smola formaldehida, a najmanja kod fenolnih formaldehid-smola

• ukupno ispuštanje plinova ponaša se proporcionalno udjelu ljepila u materijalu

• prilikom ugradnje vodite računa da otvorene površine, prije svega površine rezanja ispuštaju puno veće količine formaldehida od onih sa zaštitom (npr. folija ili furnir)."


Ovo me malo zbunjuje. Mogu li spominjana isparavanja stetiti zivotinji, s obzirom na visoke temperature u terariju ?
Također se u tekstu ne preporuča spajanje čavlima ili šarafima, znači ostaje samo ljepilo. Mislio sam ne upotrebljavati ljepila, kitove i sl. ako baš ne moram.
Bring It On !!!

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #16 u: Prosinac 03, 2009, 11:40:58 prijepodne »
 ma  moze se sarafit samo trebas imat sarafe s vecim navojem i uz dodatak drvofiksa ili nekog drugog ljepila drzi, a ako koristite one najtanje ploce onda ih treba skombinirat s letvama pa se onda te ploce sarafe u letvu
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uromastyx
« Odgovori #17 u: Prosinac 03, 2009, 11:45:59 prijepodne »
ma  moze se sarafit samo trebas imat sarafe s vecim navojem i uz dodatak drvofiksa ili nekog drugog ljepila drzi, a ako koristite one najtanje ploce onda ih treba skombinirat s letvama pa se onda te ploce sarafe u letvu
silikon je zakon!!! :up: :up: :up: :up:
a osb ne steti uopce zivotinjama, moj terarij je u pogonu vec skoro 4 god i normalno da nema smetnji...
R-46

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: Uromastyx
« Odgovori #18 u: Prosinac 03, 2009, 13:11:35 poslijepodne »
A mogu li se te osb ploče spajat silikonom ?
I imate li kakvo mišljenje o tim (moguće štetnim)isparavanjima iz ploča ?
Moja prvotna ideja je da spajam ploče onim malim kutnicima i šarafima. S druge strane, ženin buraz je u bravariji, s njim ću složit postolje(metalni okvir,drvene stranice,ništa preteško, ali čvrsto) koje će izgledat kao ormar(ladice,police).
Ima li smisla napraviti i okvir terarija od nekog lakšeg metala, pa drvo i ostalo na njega ili je to jednostavno  suvišno ?
Bring It On !!!

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: Uromastyx
« Odgovori #19 u: Prosinac 03, 2009, 13:18:46 poslijepodne »
Evo da vidis kako sam ja pretvorio prostor ispod stola za kornjace u terarij ,os mi trebaju samo vodilice i staklo i bradata agama moze unuta.dimenzije su 160*55*50 od rasvjete koristim neonku sa zadnje strane 120 cm i s prednje 60 cm(usput da pitam iskusnije jel to dosta svjetla) grijanje spotica 100w koja mislim da ce biti prejaka al budem testiro kad stavim staklo. kad budes radio ter. obavezno slikice  :)

Tako nekako si i ja brijem, jedino nešto manjih dimenzija(150x50x60 dšv) i na pripadajućem postolju. Super su mi te lajsne s gornje i donje strane. To mi je elegantno.
Bring It On !!!

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Uromastyx
« Odgovori #20 u: Prosinac 03, 2009, 14:36:41 poslijepodne »
a osb ne steti uopce zivotinjama, moj terarij je u pogonu vec skoro 4 god i normalno da nema smetnji...

mislim da si u zabludi.
ima brdo podataka na netu koji govore suprotno...
evo samo dio teksta:

Utvrđeno je da je formaldehid kancerogen (bolje rečeno agens koji uzrokuje rak) i to prvo testirajući životinje ali je u posljednje vrijeme to potvrđeno i za čovjeka.
Očekivana kancerogena mjesta su respiratorni sustavi, uključujući nos.
Iz studija na životinjama može se utvrditi da, u slučaju ljudi, da se može očekivati jedan do dva slučaja na 10.000 ljudi nakon izloženosti formaldehidu ( u kućama ili tvornicama) deset godina.



Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #21 u: Prosinac 03, 2009, 16:36:16 poslijepodne »
@ Paris:

Većina guštera koji su uobičajeni u teraristici ima normalni životni vijek kraći od 10 godina. Čak i kad nije tako, postotak oboljenja od raka koji navodiš je 0,2 promila što je upravo smiješno malo, i po meni, nedovoljno za bilo kakav "dokaz" o štetnosti.
Koliko znam, dao sada ne postoji nikakvih dokaza o štetnosti kompozitnih drvenih ploča na terarijske životinje. Ja konkretno ne koristim OSB ploče čisto zbog estetskih razloga, ali koristim (kao i mnogi teraristi) terarije od iverala (iverica laminirana melaminom) već jako dugo vremena bez bilo kakvih problema.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uromastyx
« Odgovori #22 u: Prosinac 03, 2009, 16:46:55 poslijepodne »
@ zmaj:

Obzirom na razinu tvog znanja (o iskustvu neću ni govoriti) o teraristici, kao i zbog tvoju životne situaciju koju si nam opisao, najtoplije ti savjetujem (zbog dobrobiti životinja) da se okaneš nabavke Uromastyx-a. To definitivno nisu gušteri koji mogu opstati u uvjetima koji su i mrvicu manji od optimalnih.
Uz sve krasne guštere koji su jeftini, lako nabavljivi i, najvažnije od svega, dovoljno oportunistični da će uspijevati gotovo kod svakoga tko uloži minimum truda, nije mi jasno zašto si zapeo kao sivonja da kupiš Uromastyx-a.
Ukoliko imaš dovoljno prostora za terarij 150X50X50cm, uzmi bradatu agamu i uživaj u njoj. Nakon 2-3 godine i sam ćeš procijeniti da li si sposoban za nešto zahtijevniije od toga - vjeruj mi, i bradata agama znači pune ruke posla.

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Uromastyx
« Odgovori #23 u: Prosinac 03, 2009, 22:36:56 poslijepodne »
da ti budem iskren ne znam da li se kod izrade iverala i izrade OSB ploča koristi isto ljepilo koje sadrži formaldehid -? vjerojatno da jer su vrlo slični materijali ali to što je kancerogeno je zapravo najmanji problem jer donosi mnoge druge probleme i sa manje promila nego što si ih naveo(bar kako kaže wikipedia).
u razvijenim zemljama ekipa večinom drži životinje u plastičnim terarijima i boxovima pa ih ovakva pitanja vjerojatno ne zanimaju i zato niti ne pišu ništa na tu temu.
ili je zaista ta količina koja isparava totalno zanemariva -?


evo što kaže wikipedia:Because formaldehyde resins are used in many construction materials it is one of the more common indoor air pollutants.[19] At concentrations above 0.1 ppm in air formaldehyde can irritate the eyes and mucous membranes, resulting in watery eyes.[20] Formaldehyde inhaled at this concentration may cause headaches, a burning sensation in the throat, and difficulty breathing, as well as triggering or aggravating asthma symptoms.[21][22] :nuclear:

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uromastyx
« Odgovori #24 u: Prosinac 04, 2009, 01:33:15 prijepodne »
a osb ne steti uopce zivotinjama, moj terarij je u pogonu vec skoro 4 god i normalno da nema smetnji...

mislim da si u zabludi.
ima brdo podataka na netu koji govore suprotno...
evo samo dio teksta:

Utvrđeno je da je formaldehid kancerogen (bolje rečeno agens koji uzrokuje rak) i to prvo testirajući životinje ali je u posljednje vrijeme to potvrđeno i za čovjeka.
Očekivana kancerogena mjesta su respiratorni sustavi, uključujući nos.
Iz studija na životinjama može se utvrditi da, u slučaju ljudi, da se može očekivati jedan do dva slučaja na 10.000 ljudi nakon izloženosti formaldehidu ( u kućama ili tvornicama) deset godina.




cuj, nakon 3 sloja bezbojnog laka, i ja bi se mogo nutra preselit, pa nek proba nekaj ispustit.... :up: :up: :up:
R-46