Ožujak 28, 2024, 13:10:56 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koliko ledica na litražu?  (Posjeta: 3831 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Koliko ledica na litražu?
« u: Kolovoz 20, 2020, 13:06:57 poslijepodne »
Kako stoji u naslovu.
Prelazim sa t8 na led. Pa pośto je ovo sasvim druga tehnologija i znanost pa molim info.
Znam da ide cca 30-40 lumena po litri (ili)?
Kolko lumenaima ledica i kako ide spektar boja,cri index ,leče ili ne pošto je akvarij 300 litara i 60 duboki?
Molim neke konkretne savjete.
Onda idemo na napajanje,profile, hlađenje itd.
Hvala


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko ledica na litražu?
« Odgovori #1 u: Kolovoz 20, 2020, 19:41:14 poslijepodne »
Nisam nikad volio te lumene po litri, wate po litri ,decilitre po litri i slicne konstrukcije,....

Dalje, smatram da rasvjeta ne moze biti prejaka.

E sad... Da bi rijesio svoju dilemu, moras krenuti od pocetka...

1. kakve ledice? cree, kinez ili nesto trece?
2. koja snaga ledica, 3w, 10w, 20w...... kako ces ih pogoniti, idu li driveri, ide li obicno napajanje, dali i kako ces ih dimmati, kontroler, da, ne, koji....?
3. kako ces rasvjetu montirati iznad akvarija, koliko visoko?

Tek kad ovo budes imao rjeseno, mozes ici u neku matematiku.

Onaj po meni najbolji combo su 3w kinezi, spojeni preko nekog programabilnog visekanalnog kontrolera na 12v (X serija x X paralela), moze eventualno i na 24v, no sumnjam da ces ikada iskoristiti taj broj ledica, pa se bolje drzati standardnog 12v koje daje neko kvalitetnije napajanje.

S obzirom na visinu od 60cm akvarija, ukoliko ces rasvjetu drzati relativno nisko, nekih 15-25cm iznad akvarija, mozes komotno proci i bez leca, odnosno svaka dioda vec ima lecu od 120 stupnjeva. Dosta rasipanja svjetla okolo, ali ok je. Ukoliko ce rasvjeta ici vise iznad akvarija, i/ili imas potrebu za boljim osvjetljenjem dna, onda lece od 90 stupnjeva, eventualno 60 stupnjeva, ali one vec znaju praviti disco efekat (spotlight), pa bi ih pokusao izbjeci.

U spektar se nebih mjesao ako pricamo o biljnom ili slatkovodnom akvariju, no to nije tesko proguglati.

E sad kolicina - sto vise to bolje. Radije bih imao 100 ledica koje rade na 30% snage, nego 10 ledica koje rade na 100% snage. Em je bolja pokrivenost, bolje mjesanje spektra, em je manji spotlight (bez obzira na lece), em je shimmering ljepsi..... Da ne spominjemo tehnikalije poput duzeg vijeka ledica, manjeg grijanja, manje potrebe za nekim rjesenjem hladjenja i slicno....

Neznam dimenzije akvarija, i nije neka usporedba, no za svoj morski 130x62x60 radim rasvjetu (doduse, jos nisam nista konkretno napravio) od 450w (150 ledica po 3w), rasporedjenih na dva modula, 75 ledica svaki = 225w. Lece 90 stupnjeva, montaza iznad akvarija, na jedno 30-40cm iznad povrsine vode. Spojeno na 2 kontrolera.

E sad, ako bi racunao lumene, gledajuci samo one "korisne ledice" u mom primjeru, to bi bilo 6000LM bijelog svjetla + 2400LM plavog svjetla + 1000LM raznih uv i violet, dakle, sve skupa 9400LM prema specifikacijama proizvodjaca ledica. CRI 80. Ako uracunam ove "dodatne", znaci oko 9500-9600LM svjetla.

Podjeljeno s litrama, ispadne ti 20LM po litri.... 480x20=9600.

Ispadne malo, zar ne? Skoro duplo manje od onog sto si ti predvidio. A opet, budi siguran da ta rasvjeta nece raditi na vise od 75% svoje snage i to u peaku, dakle prosjecno, 50% snage ce biti koristeno. Tvojom matematikom od 40LM po litri vode.... meni bi trebala minimalno kilovatna rasvjeta....

I to sve pod pretpostavkom da proizvodjac ne laze. A laze, to sigurno nisu tocni podatci o lumenima....

Sad dolazis do onoga - lumen po litri je besmislica. Lumen je besmislica. Lumen je oznaka za ono sto ljudsko oko percipira. Ono sto je bitno je PAR i spektar svjetla. Ako si primjetio moju racunicu, pogledaj "lumen omjer" plavog i bijelog svjetla. Sad uracunaj da je plavih ledica trostruko vise od bijelih. U to dodaj "lumen omjer" uv i violet, koji cine tek devetinu svih ovdje izracunatih lumena.... no, bez pokrivenosti (i to brojnim ledicama) spektra od 400-460nm, u akvariju mi nebi rasla ni trava a kamoli koralji.  :D

Dakle, prvo gadjas potreban spektar. Za biljni (iako sam rekao da necu) dobar omjer bi bio warm white (3000K):cool white (6000-10000K) 1:1 uz dodatak deep red i red, te po par blue i green ledica.


Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Koliko ledica na litražu?
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2020, 14:28:10 poslijepodne »
Poz Damire.
Hvala na nekom konkretnom odgovoru u posljednja dva dana kaj surfam po internetu i pomalo se gubim i ludim. Za početak  akvarij 50*100*60 dubina
                 Ledice cree 10w
                 Drajveri za led + arduino
                 Akvarij ima poklopac pa budu ledice nekih 7-10 cm iznad vode
                 Hlađenje istih može i aktivno ovisit će o potrebi.
Što se tiče PAR-PUR-LUMEN-WAT-HAMBURGER-ČIZBURGER tu sam se izgubil neki dan.
Taj podatak od 40 lumena našao na stranom forumu prek nekog kalkulatira SAMO dal je to 100% ili 75% snage neznam .
Što sam više čitao tražio sve mi to više bilo zbrka.
Omjer cool white i worm white 1:1 mi se čini ok, kakve su to deep red ledice? Infrared-kratka val.duž.?
Dal staviti uv ledice ili ne? Opcija?
Blu? Oko 9,10k kelvina ili ono ono plave?


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko ledica na litražu?
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2020, 20:33:31 poslijepodne »
Hladjenje ce morati biti aktivno, 10w ledice se jako jako griju. Znaci, dobar alu profil, s puno "listova" i ventilator ce ti biti obavezni, ako planiras vise ledica, onda ces hladjenje jako tesko izvesti u poklopcu.

Ako si primjetio, niti jedan ozbiljan proizvodjac rasvjete NE navodi niti W niti lumen. Wate eventualno kao max potrosnju, dok lumeni nemaju nikakvog smisla. Top rasvjete navode samo PAR i spektar svjetla koji rasvjeta pokriva.

Tako da, nebih se zamarao uopce s lumenima. Ponavljam, nisam u slatkoj vodi, pa nista ne mogu tvrditi, no, mislim da ce ti na tu dimenziju akvarija trebati daleko manje svjetla od ovih mojih 450w, eventualno 100-150w, cak bi i to mogao biti overkill.

E spektar....

Deep red su...hmm...tamno crvene?? ledice, dakle peak im je oko 660nm.

AKo se nesto drasticno nije promjenilo, slatkovodni bi trebao najbolje izgledati, i biljke najbolje rasti ukoliko rasvjeta pokriva spektar od cca 420-680nm. S peakovima na 460nm (blue), 530nm (green) i 660nm (red).

Znaci, to ti je pojednostavljeno standardni RGB. Sve do nekih 420nm izbjegavaj (purple i uv), takodjer sve izmedju 550nm (lime) i 630nm (orange)....

Dakle, idealan kombo je blue ili royal blue (peak na 420-460), 520-550 (green) i 660nm (deep red). E sad, zeznuto je sto moras koristiti i bijele ledice. One pak u cijeli ovaj mix dodaju jos i manje zeljene dijelove spektra poput "svijetlo plavog 470-500nm". i posebice 570-600 (zuto).... Dodatno pojacavaju ovaj peak i naglasak na blue.

S druge strane, warm white ledice 3000-3500K imaju jos jaci peak na zutom i zelenom dijelu, manji na plavom, i onda overkill na crvenom.

Za cree ledice vrijedi otprilike nekako "pravilo" da omjer 2:1 u korist blue (royal blue) daje svjetlost koja je u rangu 15000K. Dakle, plavicasto bijelo svijetlo. Ono "sterilno". Tu ulaze sad ove warm white, da ubiju malo, i dodaju crvenog i zelenog dijela sprektra. Dodatne zelene i crvene, kao i plave ledice su samo balans, nijansiranje, ako me kuzis. Ispravljanje spektra na ono sto zelis. A vizualno istice boje biljaka, znaci zeleno  i crveno primarno, plava sluzi za ubijanje zute....

Okvirno, ako uzmemo da ces staviti 15 ledica, onda bi omjer bio ovako nekako 6 6500K (cool white), 5 3000K (warm white), 2 royal blue, i po jedna crvena i zelena.

Mislim da ada solar rasvjeta ima otprilike ovaj sistem i omjer, a oni svoju rasvjetu deklariraju kao 12000K...

Evo sad sam se raspisao, nisam bas imao vremena guglati i provjeravati podatke, ovako iz glave sam pisao, pa sam mozda kakve brojke i fulao, no imas otprilike sliku.....

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Koliko ledica na litražu?
« Odgovori #4 u: Kolovoz 22, 2020, 07:41:25 prijepodne »
Puno ti hvala na ovim podacima. Na internetu sam došao do istog zaključka,150 w uvrh glave. Samo što me taj spektar mučio. Jer nisam našao nikakve brojke,sheme,omjere.
Idem pomalo u nabavku pa se čujemo prije    izrade sa nekim teh.detaljima.
Poz
 

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko ledica na litražu?
« Odgovori #5 u: Kolovoz 22, 2020, 20:03:26 poslijepodne »
Ono sto sam ja napravio, a cinilo mi se kao jako dobra ideja, nasao sam rasvjetu koja mi se svidja, koja bi mi snagom i spektrom odgovarala....

I onda sam zakljucio da ja jednostavno nemam 1400 USD da bi je kupio. No, uspio sam pronaci (uz dosta muke) sve dimenzije, relevatne podatke, tehnicke detalje van onoga sto je na netu i slicno....

Naravno, neke stvari niti mogu nabaviti, niti napraviti identicno, no imati 90% funkcionalnosti top rasvjete za 20% cijene - to mi je sasvim prihvatljivo.

Tako i ti - pronadji ono sto bi ti odgovaralo, puno istrazivanja, jos ako naletis na nekoga tko ima bas takvu rasvjetu, a voljan je uprljati ruke i rastavljati, slikati, mjeriti, testirati.... na konju si, sve ces prakticki identicno napraviti za drasticno manje novaca.....

Neznam kad ces raditi, no, kad padne snijeg, ja cu poceti svoju.... pa se nadam da ces nesto i dokumentirati, mozda mi das kakvu ideju...ili obratno, ako ces i ti cekati da zahladi, mozda pokupis sto korisno od mene....

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Koliko ledica na litražu?
« Odgovori #6 u: Rujan 04, 2020, 16:09:46 poslijepodne »
Je radio tko aktivno hlađenje vodom?
Ono dvije muhe jednim udarcem?
Pošto imam preljevni filter,povratnoj pumpi  je svejedno kud tjera vodu?


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk