Travanj 19, 2024, 17:49:14 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Što da radim??? Biljke umiru...  (Posjeta: 1106 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Što da radim??? Biljke umiru...
« u: Rujan 23, 2013, 21:23:52 poslijepodne »
Narode ako im tko kakav savjet rado cu ga prihvatiti i odmah primjeniti! U svom 350 l akvariju pokusavam da to bilje uzgojim, ali NE IDE! Naime zbilja sam  citao o tom bilju, co2m,rasveti itd, toliko sam se puta okusao i nikad nisam uspio...naime u prethodnom postavku jedino je rasla  cryptocoryne wendti - ta neka smedja kako ju zovu( naime ona je kao korov rasla), i anubias, ostalo je sve umiralo, tako da sam se odlucio sve VAN i ponovno slagati akvarij,cistio sam ga 2 dana, kupio Tetra complete aq substrate, 2 velike kante toga( pise na kantama da se bilje time hrani do godinu dana), preko toga je kvarcni pijesak, i podlogu sam posuo tetra planta min za bilje..
U akvariju se nalazi:
wendti-smedja
vallisneria spiralis,
neka vrsta lilacina(ne znam tocno koja)
 i jos dvije vrste neke nisko-rastuce biljke( nisu mi znali reci kako se zove): eh sve je to pocetnicki slozeno i meni se tako svidja ali sam nakon 10 dana primjetio da cak i ona koja je rasla kao korov sada ne raste, potpuna stagnacija cak i listovu propadaju, a da ne pricam o toj spiralis koju godinama sadim i uvijek propadne!, pored svog tog substrata, kupljen je i CO2 tetrin sustav, i gnojim jednom u 15 dana, svakom izmjenom vode, 200w sija u njemu... imate li pojma sto bi moglo tim biljkama da nedostaje????? naime izuzev Lilacina sve ostale zahtijevaju malo svjetla....

Offline Ozoman988

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 394
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #1 u: Rujan 23, 2013, 21:36:04 poslijepodne »
Nazalost ne mogu ti oko svega pomoci, ali cu probati barem dijelom.
Vidim da imas Crypte koje doista rastu ko korov, medjutim kada ih presadjujes dolazi do pojave topljenja listova ("melting"). Da ti sada ne pametujem previse, dajem link na clanak o toj biljci, sve sto ti treba ti pise:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=350:cryptocoryne-wendtii-lbrownr&catid=3&Itemid=142

A sto se ostaloga tice, bilo bi pozeljno da napises s cime gnojis i slicno, koliki je fotoperiod itd. I naravno slika bi bila takodjer pozeljna, cesto se iz nje moze izvuci zakljucak cega nedostaje odnosno sto joj ne pase :)
Zagreb/Jarun 098/9019849

Kozicnjak by Ozo

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #2 u: Rujan 23, 2013, 21:49:07 poslijepodne »
aha, sad mi je lakse za ovu biljku, jesam ju podrezao jer se njen korijen provukao kroz stiropor na dnu akva i nsam ju mogao odvojiti, a cuje ne razumijem taj pojam 'fotoperiod' ali jbg onako kako mi je receno u zoo shopu i sto sam na netu procitao tako i radim ali svaki dan mi novi listovi propadaju, a sliku ne znam ni kako da postavim, moram ju prvo smanjiti, malo je zelena ali se pak vidi na njoj sto ima....probat cu, gnojim samo sa Plantamin(tetra), na flasici pise da sadrzi sve esencijalne elemente popuput: zeljeza, magnezij, macro i mikro-elementima, nema tocan sastav....

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #3 u: Rujan 23, 2013, 22:00:08 poslijepodne »
ajd valjda sam uspio, malo je zelena, neam pojma zasto!

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #4 u: Rujan 23, 2013, 22:02:50 poslijepodne »
to je tek kad sam postavio, sada je ta spiralis pola zuta, vjerojatno propada, te male dolje-svaki dan po jedan list manje...a ta u pozadini-lilacina(ako je) samo vise nije uopce lijepa kao pri kupnji, listovi popucali

Offline Ozoman988

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 394
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #5 u: Rujan 23, 2013, 22:08:01 poslijepodne »
Sto se stiropora na dnu akvarija tice, on ti nije potreban osim ako bas nemas neko ekstra veliko kamenje koje bi ti moglo ogrebati ili razbiti staklo. Inace mislim da nema potrebe da ga stavljas unutra.

Pod fotoperiod se podrazumijeva koliko dugo drzis upaljena svijetla na akvariju. Neke biljke zahtjevaju manji, neke duzi period (od 8 pa do max 12h, ali neka me netko ispravi ako grijesim).
Vezano za crypte, moguce da ce ti propasti skroz, do zadnjeg lista, i onda krenuti nanovo kao da se nista nije niti dogodilo :)
Ukoliko ti je postav relativno nov (rekao si da si ga nedavno slozio) po meni ti uz ovo nezahtjevno bilje nema potrebe da gnojis, barem ne jos 2-3 tjedna. Ukoliko se mislis ozbiljnije baviti (a nema razloga da ne mislis  :D ) onda cu ti savjetovati da ne uzimas kupovna gnojiva vec da kupis ovdje preko foruma (ima jedan clan koji prodaje gotovu smjesu). Gnojivo je fantasticno, a cijenovno je puuuno prihvatljivije.

Moja iskustva sa Tetrinom hranjivom podlogom su u najmanju ruku neutralna. Naime, kad sam kretao sa akvaristikom nisam ni znao da postoji hranjiva podloga pa ju nisam stavljao (imao sam slicno nezahtjevno bilje kao i ti). Sa tim Tetrinim supstratom nisam osjetio nikakvu razliku, dok sam sa vrtnom zemljom vidio ogromnu razliku tako da ovim putem bacam bubu u uho za iduci put kad ces slagati akvarij  :D

Moj ti je savjet da probas negdje pronaci tvrdi rogolist (http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=344:ceratophyllum-demersum&catid=3&Itemid=142). Biljka je potpuno nezahtjevna, raste doslovce na dnevnoj bazi, kad ti dodje do vrha akvarija, otkines komad od 10-15cm, piknes u podlogu i nastavlja rasti luđački. Sa jednom stabljikom za 3 tjedna ces imati šumu - doslovce.
Zagreb/Jarun 098/9019849

Kozicnjak by Ozo

Offline Ozoman988

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 394
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #6 u: Rujan 23, 2013, 22:11:52 poslijepodne »
Da, zaboravio sam pitati - da li mjenjas vodu? Ako da, koliko litara i koliko često?
Ovo što je voda mutnjikava i zelena, to je od fotica ili?
Zagreb/Jarun 098/9019849

Kozicnjak by Ozo

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg:
« Odgovori #7 u: Rujan 23, 2013, 22:37:06 poslijepodne »
Da, zaboravio sam pitati - da li mjenjas vodu? Ako da, koliko litara i koliko često?
Ovo što je voda mutnjikava i zelena, to je od fotica ili?
Da, to sam i ja htjela pitati. Kakav filter imas?

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Odg: Što da radim??? Biljke umiru...
« Odgovori #8 u: Rujan 23, 2013, 23:40:07 poslijepodne »
svasta ti napisa :-D hahah svjetlo drzim do 10h tijekom dana, ne duze. vodu mijenjam svaki 10 dan, po 80l zamijenim zbog tvrdoce mi se ne da vise, inacu vodu tretiram sa tetrinim aqualife na 24h prije nego stavim u akvarij. To zelenkasto jeste od telefona, inace sve ok u vodi, a ponuda je ovdje u ovom gradu uzas, i ovu podlogu sam cekao 1 mjc da mi dodje, a za bilje da ne pricam, imaju to manje zahtjevno ali ni ono nij u najboljem stanju, pa izaberem sto je bolje. za sad cu jos malo sacekati, da vidim kako ce to napredovati, mada mi sse to nesto raspada  :'( danima sam oko tog akvarija i da mi je da se to razraste...sto se filtera tice imam tetrin ex 7oo kanistet, zbilja radi vec 2 god bezprijekorno, nikad mu nista, redovno ga cistim, podmazem i to je to...hvala za objasnjenja...a to gnojivo nije lose ali mi nije bas pristupacno obzirom da sam iz susjedne BiH...mislim da mi se ne bi ni isplatilo to narucitavit, posta itd