Ožujak 28, 2024, 13:03:42 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Izrada LED rasvjete - HELPDESK  (Posjeta: 114446 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #175 u: Veljača 15, 2014, 19:43:51 poslijepodne »
Ako pitas za elektricno slaganje, bolje bi bilo da u istom nizu/seriji budu jednake ledice.

A ako pitas za fizicki razmjestaj, onda je bolje da budu izmjesane.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #176 u: Veljača 15, 2014, 19:49:37 poslijepodne »
ma pitam za fizicki smjestaj po jednom redu.

uz omjer 2:1, 16 plavih i 8 bijelih, najlogicnije iih je slagati ovako kako sam mislio, plava,plava,bijela, pa opet tako.

ni za spajanje nije problem, ledice su deklarirane na 3,8 max (i jedne i druge), toliko ce otprilike i dobiti na 12V, znaci 3 u seriju. Plus dimmer naravno.

Tako komotno u jednu seriju mogu kombinirati 2 plave i jednu bijelu, a to mi je najjednostavnije.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #177 u: Veljača 15, 2014, 21:12:39 poslijepodne »
ja bih spajao istu boju na serije iz jednog vrlo jednostavnog razloga ... bilo kad u bilo kojem trenutku tako možeš odvojiti boje na različite dimere i dimati svaku boju posebno .. ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #178 u: Veljača 15, 2014, 21:24:19 poslijepodne »
ma tako ce i biti, ja pokusavam pitati ove morske led-akvariste nesto drugo ustvari....

raspored ledica, to je ono sto mene zanima. ne kako cu dimati, ne kako cu spajati, vec dali je kombinacija plava-plava-bijela, i tako 8 puta u jednom redu, i tako u 4 reda ok sto se tice rasporeda i pokrivenosti boja.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #179 u: Veljača 16, 2014, 11:44:38 prijepodne »
Ovisi dali imaš i T5 uz njih. Dosta nas koji imamo i T5 u kombinaciji koristimo omjer bijele : plave 1:3.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #180 u: Veljača 16, 2014, 12:18:35 poslijepodne »
da, ici ce i 2x54w t5. navjjerovatnija kombinacija lampi ce biti actinic i coral plus, ati.

znaci, 3:1 u korist plavih?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #181 u: Veljača 16, 2014, 14:14:11 poslijepodne »

To imam ja a kako ćeš ti staviti stvar je tvog odabira. Nema tu striktnih pravila sve je na osobnom afinitetu.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #182 u: Veljača 17, 2014, 20:03:43 poslijepodne »
Ja sam se odlučio za kontra omjer 4:3 za bijele (10000K), bijela ledica daje značajno više svijetla od plave (120-130 naprema 60-70 lm/w ako sam dobro zapamtio kod bridgeluxa) i spsovi će to cijeniti, sama boja mi je čak prirodnija nego s više plavih.
Ko što Strašilo veli, obavezno svaku boju u posebnu seriju tak da možeš dimati po želji i imati ujutro i naveče kompletno "plavi" akvari, zgodno je kad je tako psihodeličan ali nebi mi se sviđalo da je takav cijeli dan, dosta sat vremena ujutro i sat prije spavanja  :)
S T5 icama možeš dosta promjeniti/regulirati boju akvarija, ja sam u startu na 420w leda i 4 T5 od 54w imao jednu nekakvu crvenu kinesku iz elegance reefa (druge dvije su bile 2*plave i jedna bijela), cijeli akvari je izgledao ko kupleraj.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #183 u: Veljača 17, 2014, 20:10:31 poslijepodne »
To i mene brine.

ledice su deklarirane kao 210lm i 15000K, te royal blue od 80lm.

Tako da u teoriji, 2:1 omjer uz pomoc jos jedne bijele i jedne actinic lampe treba dati neku pola-pola prirodnu boju. ali naravno, vidjet cu dok to sve stigne i isprobam.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #184 u: Veljača 17, 2014, 20:18:20 poslijepodne »
Sad ja pitanje, opet nešto prtljam a neznam osnove  :)
Uzeo sam novo napajanja MS Industrial 400W Platinum, ATX, 120mm, PCIe VGA 6p, P4, SATA 2x, Molex 4x da mi vrti ventilatore od hlađenja na novom ledu, prikopčam ga na struju, uključim prekidač na njemu, spojim ventilator na jedan od izvoda (žutu žicu na žutu, crnu na crnu i crvenu na crvenu) i ništa  :(.
Nakon kračeg mozganja mi je sinulo da ni komp ne radi dok mu ne stisnem gumb za paljenje a budući da imam samo napajanje nemam takvog gumba  :D, pretpostavljam da negdje nešto treba prebrikati samo neznam šta i gdje a uz napajanje ne dolaze baš nikakve specifikacije, može objašnjenje i pomoč?
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #185 u: Veljača 17, 2014, 20:29:39 poslijepodne »

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #186 u: Veljača 17, 2014, 20:32:51 poslijepodne »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #187 u: Veljača 17, 2014, 21:12:08 poslijepodne »
Da, jedina ZELENA i bilo koja crna zica, prespojiti obicnom klamericom, ili komadicem kakve zice, ako se vec nece sjeci original konektor.

Napomena, istina jako jako jako rijetko, zelene zice nema, vec je umjesto nje nekakva druga boja, ali i dalje vrijedi logika - samo jedna i jedina zica je takve boje, kad je nadjes, ako nema vise to boje, onda je to to - prespoji je na crnu i amen.

zuta na zutu, crna na crnu i crvena na crvenu? takvi su original konektori ventilatora?

ako nisu....spajas na zutu ili crvenu. crna je minus, zuta je +12v, crvena +5v, na napajanju. ali ako je original konektor s tri zice i velikim konektorom, zanemari.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #188 u: Veljača 17, 2014, 21:22:50 poslijepodne »
ja još nisam vidio da nema zelene žice ... (to naravno ne mora značiti da nepostoji, samo da ja nisam vidio  :D )

kod mene na napajanjima koja mi služe za rasvjetu vire samo one žice koje mi trebaju.... sve ostale su se družile sa cvikcangama...  :D :D

imam u kutiji sa žicama najmanje 20-30 konektora za MBO ...  :D

najbolje (po mom mišljenju) je staviti mali prekidač (on/off) na zelenu i crnu žicu ... i pališ napajanje kako i kad želiš ..  :up: ... neka napajanja imaju na sebi prekidač za 220V ... ali nekako nisam mišljenja daje dobro paliti i gasiti na njega... ne zbog samog napajanja, već zbog potrošača spojenih na napajanje (prvenstveno ledica)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #189 u: Veljača 17, 2014, 21:33:45 poslijepodne »
nisam ni ja vidio, ali sam cuo. e onda sam pretrazio malo stara i pokvarena napajanja (u nadi da koje mozda jos radi), i stvarno nasao ono koje nema zelene zice. staroooo napajanje, pitajboga od kada.

prekidac je odlicna ideja.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #190 u: Veljača 17, 2014, 21:48:05 poslijepodne »
nisam ni ja vidio, ali sam cuo. e onda sam pretrazio malo stara i pokvarena napajanja (u nadi da koje mozda jos radi), i stvarno nasao ono koje nema zelene zice. staroooo napajanje, pitajboga od kada.

prekidac je odlicna ideja.

moramo napraviti razliku između AT i ATX napajanja ... ova AT su sad već muzejski primjerci ..  :D
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #191 u: Veljača 17, 2014, 21:54:25 poslijepodne »
koja je dužina led rasvjete i koju veličinu ventilatora i koliko ih stavljaš?
ja sam na 2m dužine odustao sa ventilatorima od 12v 80x80, stavit ću 220v- 2 da upuhuju i 2 da izvlače, ovi od 12v su bili preslabi na tu dužinu

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #192 u: Veljača 17, 2014, 23:28:12 poslijepodne »
moramo napraviti razliku između AT i ATX napajanja ... ova AT su sad već muzejski primjerci ..  :D

dell, hp i jos neki brandirani modeli su znali imati atx, sa malo drugacijim rasporedom i bojom zica.... rekao bih, ne sjecam se tocno, uglavnom modeli bazirani na intelu. ali da, imas pravo, muzejski primjerci, ali zgodno je napomenuti ako netko nema zelenu zicu, da zna sto da radi.

ili jos bolje, sto da ne radi.  :D :D :D :D

Offline www_www

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Grobnik, Rijeka
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #193 u: Veljača 18, 2014, 00:07:21 prijepodne »
Kad se jede...JEDEM
Kad se pije...PIJEM
Kad se radi...NE SMETAM

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #194 u: Veljača 18, 2014, 00:18:47 prijepodne »
Ekipa  :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj: ovako brze i iscrpne odgovore možeš dobiti samo na a.netu.

Dubravko mislim da nije prolem dužina nego broj ledica po kvadratu, iz iskustva s prijašnjim rasvjetama nislim da če mi na 210*8 dužine lima i 120w ledica biti dovoljan jedan ventilador od 8 cm, na drugu cijev 210*16 i 180w idu dva ventilatora od 8 cm, dizaj ni je takav da po potrebi na svaku cijev mogu dodati još hrpu ventilatora ali mislim da neče biti potrebe.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #195 u: Veljača 18, 2014, 10:47:23 prijepodne »
hm, da gledao sam kod nekih članova i imaju na moju veličinu lampe po 2-3 ventilatora i radi sve 5. Međutim ja imam iznad ledica još jednu al. ploču na kojoj se nalaze driveri njih 10 +1 za moon light pa sam testirao grijanje bez kučišta i bilo je sve OK. no strah me je kada se to sve zatvori, smanji prirodni dotok zraka da se nebi zrak počeo zagrijavati jer nema više strujanja. Tako sam sad sve posložio i počeo malo istraživati i shvatio sam da ventilatori koji upuhuju zrak sa svake strane prema sredini nemaju više snage nakon 15 cm da rade neko bitnije guranje zraka prema sredini gdje druga dva vuku van zrak tako da sam od toga odustao i idem sa 220v ventilatorima od 12 cm koji rade orkansku buru. Njih ću dimati tako da im smanjim buku , a opet će mi ostati dovoljno za jaku cirkulaciju .. Bia je i opcija sa 12v ventilatorima od 80mm no trebao bi ih poslagati 8 kom. no to mi je bilo ružno ali i ti mali vragolani u kombinaciji od 8 komada postaju jakoo bučni, tako da kad sam ih dimao zbog buke onda sam izgubio cirkulaciju i nisam dobio ništa. Evo ovo je moja situacija koja i nije baš slična sa tvojom, no možda nekome posluži u budučnosti !  :up:

Offline dpuhanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Našice
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #196 u: Travanj 11, 2014, 11:35:07 prijepodne »
. crna je minus, zuta je +12v, crvena +5v, na napajanju. ali ako je original konektor s tri zice i velikim konektorom, zanemari.
Koje spojiti da se dobije 3,3 V . Spojio bih  20 kom 3w znaci treba paralelno ako imam napon 3,3 V.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #197 u: Travanj 11, 2014, 11:39:16 prijepodne »
narančasta + i crna - = 3,3V .. ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline dpuhanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Našice
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #198 u: Travanj 11, 2014, 11:52:15 prijepodne »
Zahvaljujem . Dali onda paralelno spajam na 3,3 V . Napajanje 350 w piše max 120 W koliko može podnjeti led-a. Vjerojatno pitam gluposti za one koji znaju.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #199 u: Travanj 11, 2014, 13:03:15 poslijepodne »
mozes spojiti  paralelno na 3,3v, jedino neznam o kakvim ledicama se radi, jer i plave i bijele zahtjevaju nesto veci napon, 3,6 ili 3,8v, pa je bolje spajati po 3 u seriju direktno na 12v  + dimmer, tako da ih mozes i smanjiti po potrebi.

Maksimalno 120w je na 3,3 kanalu, dakle, 40 ledica po 3w =120w. ali, stavi koju manje, ovo napajanje ima deklariranih 120w, realno to moze biti i puno manje, znaci 30komada i siguran si.