Travanj 27, 2024, 23:25:48 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Izrada LED rasvjete - HELPDESK  (Posjeta: 116364 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #150 u: Veljača 05, 2014, 00:11:35 prijepodne »
Ma dobra je ta creeica, samo neda više od 8000K, a more traži 12000-14000K.Može se i ona kombinirati sa puno 480nm i nešto 450nm,ali je vražiji posao naći dobar omjer.Po mom, tri dimmera,višak svih ledica i pipati, što okom (za ljepotu),što instrumentom za PAR.Ko će to ?
Ni meni nije jasno zašto svi navalili na trovatke.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #151 u: Veljača 05, 2014, 00:16:04 prijepodne »
Ah, to je drugo, za more, plave, uv, itd XM-L ne postoji. :(

Offline gašo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Ploče
  • Žuja je zakon
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #152 u: Veljača 05, 2014, 08:40:54 prijepodne »
Temeljno pitanje je: Koliko lumena po litri vode za biljni akv? Na više mjesta sam našao različite podatke pa više nisam načisto! Kod sebe sam stavio 12 komada od 250-270 lumena na 110 lit. biljnog.To znači ukupno 3000-3240 lumena ili po litri oko 28 lumena. Moj subjektivni osijećaj svijetlosti je da je to čak i malo previše svijetlosti, ali tome služi dimer. Kakva su vaša iskustva po tom pitanju?

Offline zullu

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rakitje
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #153 u: Veljača 05, 2014, 08:52:38 prijepodne »
Temeljno pitanje je: Koliko lumena po litri vode za biljni akv? Na više mjesta sam našao različite podatke pa više nisam načisto! Kod sebe sam stavio 12 komada od 250-270 lumena na 110 lit. biljnog.To znači ukupno 3000-3240 lumena ili po litri oko 28 lumena. Moj subjektivni osijećaj svijetlosti je da je to čak i malo previše svijetlosti, ali tome služi dimer. Kakva su vaša iskustva po tom pitanju?
Kod mene na Juwelu 125 14 kom 3w.....180-210 lumena.....svijetli ko ludo....u usporedbi sa orginal t8 2x18w razlika je očita.... ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #154 u: Veljača 05, 2014, 11:50:14 prijepodne »
Zasto 3w?

Iskreno, nemam pojma. Mozda zato sto nisam vidio ni jedan projekt morske led rasvjete koji koristi bilo koje druge ledice osim 3w. Pa sam se ravnao po tome.

S obzirom na relativno veliku povrsinu, 150x50, fizicki smjestiti veci broj ledica nije problem. Cak suprotno, neznam sto bih dobio s jacim ledicama, naravno, dobio bih manji broj komada, ali vece grijanje, i teze bi ih bilo smjestiti u prostoru da sve jednako pokrivaju. Barem tako mislim.

Dalje, ono sto me dodatno buni, izgleda da postoje 2 pristupa tim ledicama. Nas, domaci pristup ide na neke enormne brojke, 100,150,200 ledica (koliko se moze procitati izmedju redova), dok recimo gledajuci strane forume i njihove projekte, za 120 galona akvarij (sto je cca 450l), rasvjeta se radi od maksimalno 40-tak ledica, u omjerima od 1:1 do 2:1.

Naravno, vecina njih koristi cree ledice, koje su nesto jace od kineza, pa sam zato i isao na pretpostavku da jednostavno poduplam taj broj. Pa ako oni stavljaju kombinaciju 24:24 (za omjer 1:1) ili 32:16 za omjer 2:1, ja sam mislio staviti 60:30 (ili vec neki broj slican tome).

Po preporuci s onog linka kojeg je Smarky dao, to je to.  Ali, opet ispada da nije.

Dodatno zbunjuje sto sam vidio kako izgleda 300 litara pod "samo" 26+13 ledica (2:1 omjer), i ja ne vidim da tu fali ista svjetla, ili da nesto ne raste kako bi trebalo. Pa mi opet nije jasno, cemu onda 100,200 ili stajazna koliko ledica.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #155 u: Veljača 05, 2014, 18:20:12 poslijepodne »
što instrumentom za PAR.Ko će to ?
Ni meni nije jasno zašto svi navalili na trovatke.

a zna li se gdje se skriva neki PAR metar?

što se tiče 3W i 10W ili jačih šuška se da jači izvor ima bolju prodornost kroz vodu pa više svjetla dopire do dna. a da je viseća rasvjeta (s lećama naravno)bolja od one tik iznad površine zbog manje razlike u osvjetljenosti površine i dna. Dok ovo drugo ima neke logike - energija opada sa kvadratom udaljenosti, ono prvo mi baš i nije jasno.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #156 u: Veljača 05, 2014, 18:35:44 poslijepodne »
Opet trebam pomoč i savjet  :)
Treba mi drajver i dimer na koji mogu spojiti 22 ovakve ledice:

    Power: 3W
    Emitted Color: Deep Red 660nm
    Wavelength: 660nm
    Already solder with star base, if you don't need star base, please leave a note in ebay
    DC Forward Voltage (VF): 2.2V~2.6V
    DC Forward Current (IF): 800mA
    Brightness Lumens: 60-80LM
    Viewing Angle: 120 Degree

http://www.ebay.com/itm/50-PCS-3W-Red-High-Power-660NM-Plant-Grow-LED-Emitter-Light-with-20mm-Star-Base-/161057022151?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257fbf20c7

Moram složiti dvije ploče s po 22 ledice pa mi može proči i jedan driver koji podržava 44 ledice makar bi radije 2, normalno pod uvjetom da nisu i duplo skuplji

Vrijeme je da i ATS prebacim na LED  :)
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #157 u: Veljača 05, 2014, 19:12:34 poslijepodne »
Kakvo napajanje imas?

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #158 u: Veljača 05, 2014, 19:22:48 poslijepodne »
To ćeš morati fakat preorati ebay, jer ovi driveri koji mogu podržati 44 ledice su skupi ko kuga, kad sam ja gledao čak su bili po 100$
Mislim da ti je jeftinije ići na više manjih. Zar nije Cira slagao driver u svojoj temi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #159 u: Veljača 05, 2014, 22:06:09 poslijepodne »
Viktori za sad nemam nikakvo napajanje, na sadašnjem ledu imam drivere koji se spajaju direkt na 220, potenciometer i jednu seriju od 18 3 watne ledice, htio bi opet nešto takvo samo da gore mogu nakačiti 22 ledice u seriji.
Dubravko najviše bi mi odgovaralo dva drivera po 22 ledice, ako je jeftinije mogao bi koristiti i jedno od 44 ili 4 sa po 11 ledica.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #160 u: Veljača 05, 2014, 22:20:11 poslijepodne »
Mislim da sam vidio driver do 36 komada koji bi ti pokrio 22 komada pa onda uzmeš takva dva, budem potražio link


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #161 u: Veljača 05, 2014, 22:53:55 poslijepodne »
evo ovaj gura 25 komada max. što znaći idealan je za tvojih 22 komada
http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-LED-Driver-for-18-25pcs-x-3W-In-85-256VAC-680mA-75W-/321152763372?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4ac63245ec&vxp=mtr
 našao sam i ovaj sa 36 komada po driveru samo je to za 1W a to ti ne treba, tako da ti je ovo gore super! :up:

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #162 u: Veljača 06, 2014, 05:56:15 prijepodne »
Na napajanju od 12V onaj DIY driver koji sam postao moze pogoniti 4 tvoje ledice, a svaki driver kosta ~10-15 kuna ako ga sam slazes, pa racunaj. Cini mi se isplativije nego ~30 dolara za 20-tak komada.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #163 u: Veljača 06, 2014, 06:14:46 prijepodne »
što se tiče 3W i 10W ili jačih šuška se da jači izvor ima bolju prodornost kroz vodu pa više svjetla dopire do dna. a da je viseća rasvjeta (s lećama naravno)bolja od one tik iznad površine zbog manje razlike u osvjetljenosti površine i dna. Dok ovo drugo ima neke logike - energija opada sa kvadratom udaljenosti, ono prvo mi baš i nije jasno.

Ovo za vecu udaljenost od povrsine vrijedi za neonke, tj izvore koji imaju "veliku" povrsinu isijavanja u startu.

Ako imas 1 ledicu tipa XM-L, njena povrsina isijavanja je nekih 2x2mm2, sto je smijesno malo.

Poanta sa prednosti ledica u odnosu na neonke sa istom kolicinom lumena je da ta svjetlost ledica puno bolje prodiru kroz vodu.

Zamisli 1000 lumena koji isijavaju iz povrsine cijele neonke naspram 1000 lumena koji isijavaju iz povrsine 2x2mm2. Sada se udalji od oba izvora svjetlosti 10 metara. Pa 100 metara. Hoces li neonku primjecivati? Koliko? A ledicu? Sta ce izgledati "sjajnije"?

Ista prica sa prodiranjem kroz vodu.

Posljedica toga je da ledicu ne treba toliko udaljavati od povrsine jer je razlika u osvjetljenju povrsine naspram dna puno manja u odnosu na neonku. Pravilo i dalje vrijedi, ali razlika se smanjuje.

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #164 u: Veljača 06, 2014, 10:35:30 prijepodne »
evo ovaj gura 25 komada max. što znaći idealan je za tvojih 22 komada
http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-LED-Driver-for-18-25pcs-x-3W-In-85-256VAC-680mA-75W-/321152763372?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4ac63245ec&vxp=mtr
 našao sam i ovaj sa 36 komada po driveru samo je to za 1W a to ti ne treba, tako da ti je ovo gore super! :up:

Output voltage(V) - DC45-102VDC (18-25PCS 3W LED)
Pripazi samo kad budes spajao. Rekao si da nemas zastitu od prskanja vode.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #165 u: Veljača 06, 2014, 10:57:53 prijepodne »
evo ovaj gura 25 komada max. što znaći idealan je za tvojih 22 komada
http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-LED-Driver-for-18-25pcs-x-3W-In-85-256VAC-680mA-75W-/321152763372?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4ac63245ec&vxp=mtr
 našao sam i ovaj sa 36 komada po driveru samo je to za 1W a to ti ne treba, tako da ti je ovo gore super! :up:

Output voltage(V) - DC45-102VDC (18-25PCS 3W LED)
Pripazi samo kad budes spajao. Rekao si da nemas zastitu od prskanja vode.

a ne tu mora napraviti od prozirnog plexija zaštitu i iza al. nosača ledica postaviti jedan mali ventilator koji će hladiti ledice. Driver mora biti negdje gdje nema vlage, a kamoli prskanja vode

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #166 u: Veljača 07, 2014, 15:02:20 poslijepodne »
Dubravko:
Hvala na linku, to je otprilike ono što trebam, iskreno ne znam kak ga sam nisam pronašao na ebayu, nije da nisam tražio. Jedini je problem s tim driverom što ga je koliko znam problem dimati.

Viktori:
Sviđa mi se tvoj i Cirin diy driver, no meni je kod njega problem štampana pločica, komponente bi još i znao okrenuti na pravu stranu  :) i polemiti po pločici ali sama pločica mi je nerješiv problem. Moje znanje elektronike je na nivou osnovne škole i dizajniranjne i izrada pločice je puno iznad toga.
Da li postoji kakva uslužna radionica koja bi radila pločice po naruđbi ili kak riješavate pločice za projekte?


 :) Vidim da iz nekog razloga mislite da su moje rasvjete podvodne  :) ali uvjeravam vas da nije tako, dizajnirana su prvenstveno s namjerom da organizmima ispod bude dobro, zatim da su sigurne toliko da neko ne pogine i na kraju da ni jena komponenta koja ne treba ne bude blizu vode, estetika je na zadnjem mjestu  :), osim toga ne može se puno članova foruma pohvaliti da im je akvari več preko dvije godine pod DYI led rasvjertom.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #167 u: Veljača 07, 2014, 17:15:09 poslijepodne »
Nema frke
Neki puta ni ja nemogu nači neke stvari a znam da su u ponudi na ebay- u , sad kad ih netrebam samo kaj me ne spamaju! Također s veseljem očekujem odgovor o driverima " uradi dam"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #168 u: Veljača 10, 2014, 07:34:23 prijepodne »
Viktori:
Sviđa mi se tvoj i Cirin diy driver, no meni je kod njega problem štampana pločica, komponente bi još i znao okrenuti na pravu stranu  :) i polemiti po pločici ali sama pločica mi je nerješiv problem. Moje znanje elektronike je na nivou osnovne škole i dizajniranjne i izrada pločice je puno iznad toga.
Da li postoji kakva uslužna radionica koja bi radila pločice po naruđbi ili kak riješavate pločice za projekte?

Ja sam dizajniram, nije to tako tesko.

http://www.cadsoftusa.com/

Uneses shemu spoja, prebacis se na pcb, popikas elemente po plocici i probas autoroute, pa poliras razmjestaj, itd.

Ima gomila youbitu videa tutoriala na temu Eagle-a i na temu izrade plocica.

Kada napravim plocicu u Eagle-u, ako je nesto jednostavno, a obicno je, sve to popikam i polemim na univerzalnu plocicu.

Univerzalna plocica je obicno nesto ovakvo:
http://www.ebay.com/itm/UN3F-10PCS-Breadboard-Universal-Printed-Circuit-Panel-Board-Prototype-PCB-5x7-/350930531205?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item51b516f385

Nedavno su ljudi postali linkove na firme koje se bave fizickom izradom plocica, kao da sam vidio medju nekima od njih i uslugu dizajniranja.

Evo, probaj neke od njih pitati:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=92887.msg870624#msg870624

Iako, realno, netko tko se kuzi tu na forumu mozda bude od volje napraviti za tebe stogod. ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 10, 2014, 07:41:55 prijepodne od viktori »

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #169 u: Veljača 11, 2014, 20:47:13 poslijepodne »
Ja koristim univerzalne plocice. Savrsene su za prototipove koje zelite na brzinu da napravite.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #170 u: Veljača 13, 2014, 21:36:52 poslijepodne »
Ne, bar ja nisam uspio. Spojio sam na takav isti driver onaj dimmer s ebaya, kad ga dimaš driver počne zujati (neki visoki ton), a ledice ne reagiraju i onda se odjednom jako smanje, znači ne možeš ih postepeno dimmati.
zullu evo ja sam nakon dužeg vremena uspio uloviti malo vremena za aq. pa sam složio dimer na ovaj driver kakav si postavio na net. Kod mene radi ko vurica, dimer je spojen na izlazu drivera, a ispred ledica.  Kako nebi previše pisao evo filmić na yubitou  :D


Offline zullu

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rakitje
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #171 u: Veljača 13, 2014, 22:39:22 poslijepodne »
mrak....kolko ti je na driveru raspon voltaže i koju ti struju daje?

Poslano s mog AK-47 using Tapatalk 4...


Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #172 u: Veljača 13, 2014, 23:13:56 poslijepodne »
ja bih samo nadodao da sa PC napajanjem nema treperenja i ne zuji ...  :D
uvijek dostupan na [email protected]

Offline zullu

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rakitje
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #173 u: Veljača 14, 2014, 20:47:02 poslijepodne »
Ne, bar ja nisam uspio. Spojio sam na takav isti driver onaj dimmer s ebaya, kad ga dimaš driver počne zujati (neki visoki ton), a ledice ne reagiraju i onda se odjednom jako smanje, znači ne možeš ih postepeno dimmati.
zullu evo ja sam nakon dužeg vremena uspio uloviti malo vremena za aq. pa sam složio dimer na ovaj driver kakav si postavio na net. Kod mene radi ko vurica, dimer je spojen na izlazu drivera, a ispred ledica.  Kako nebi previše pisao evo filmić na yubitou  :D


kod mene je izlaz na driveru od 36v do 72V uz konstantnu struju 650mA....a dimmer radi od 12V-24V....tak da mislim da nebi igralo to kod mene :roll:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada LED rasvjete - HELPDESK
« Odgovori #174 u: Veljača 15, 2014, 19:31:54 poslijepodne »
jedno pitanje, nisam bas pronasao odgovor, a ni izvukao neki pametan zakljucak do sada.

radi se o slaganju ledica.

dakle, imamo jedan red, 23 ledice npr. koriste se bijele i plave. dali je ok slagati PPB (plava,plava, bijela), pa opet PPB, i tako redom, ili je mozda bolje mjesati malo, pa recimo slagati PPPBBPPPB....ili vec koja kombinacija?

Ili je ustvari svejedno kad se sve slozi?