Travanj 27, 2024, 17:49:43 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: MOJE ZMIJE-GALERIJA  (Posjeta: 417630 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #100 u: Rujan 25, 2008, 21:44:00 poslijepodne »
El Djapo, svaka čast na slikama i tekstovima. Ovako nešto podiže forum  :up:

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #101 u: Rujan 25, 2008, 22:07:51 poslijepodne »
najaca tema na forumu. :klap:
prije nego opises sljedecu zanima me kako bi izgledala lista najotrovnijih?nasao sam par lista koje se ne podudaraju pa me zanima..
po mojim saznanjima nr.1 inland taipan....i navodno da crna mamba i Ophiophagus hannah nisu ni u top 15!

Offline Jaz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #102 u: Rujan 26, 2008, 09:55:00 prijepodne »
Koja zmija ima jači otrov i nalazi se među prvih 10… je malo bez veze, nitko ne može sa 100% sigurnosti složiti takvu ljestvicu. Poskok je najotrovnija europska zmija, no koliko ljudi fatalno strada od njegovog ugriza… zanemarivo. Po nekima je riđovka otrovnija od poskoka, a opet zanemarive su posljedice ugriza. Poskok po nekima ima jači otrov od nekih kobri, no ipak je razlika ugrize li te poskok ili kobra sa slabijim otrovom… ali većom kolićinom.
Kod nekih zmija čija je otrovnost neupitna, opet postoje razlike u sastavu otrova zavisno od lokacije na kojoj žive, tako da protuotrov za istu vrstu ne mora biti djelotvoran za svaki ugriz te vrste.
Opet, kod nekih ugriza nečeš nužno umrijeti od otrova, ali posljedice ugriza mogu biti strašne, poput nekroze ugriženog dijela tijela. Neke zmije se općenito smatraju izrazito otrovne i opasne, ali su njihovi ugrizi relativno rijetki. Neke zmije se po otrovnosti ne mogu svrstati u top 10, pa ni u top 20, ali često grizu. Bilo bi interesantnije složiti ljestvicu zmija koje najviše grizu ili ljestvicu najagresivnijih zmija. No opet, ni to ne bi bila najtoćnija ljestvica, jer neke agresivne vrste žive na područjima gdje je naseljenost mala (mangrove šume, sahara) pa bi im primat svakako preuzele zmije s kojima se ljudi češće susreču (rižina polja, plantaže čaja i kave, sirotinjska predgrađa velikih gradova).
David Icke: britanska kraljica je reptil !!!

Offline Jaz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #103 u: Rujan 26, 2008, 10:03:29 prijepodne »
mene zapravo više zanimaju praktićne stvari. s kojim se problemima netko tko drži više zmija susreće. Bolesti i zdravlje zmija, kako prepoznati problem. Kako složiti terarij da se postigne optimalna temperatura.Znači osobna i praktićna iskustva.
i da, članci su odlićni... samo nastavi... :)
David Icke: britanska kraljica je reptil !!!

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #104 u: Rujan 26, 2008, 10:24:29 prijepodne »
Hvala na lepim recima, i motivaciji :Angel_Smiley:

Sto se tice nekih lista o naj otrovnosti zmija to je siroka tema i zavisi od toga kako ko pristupi tome pitanju...
Jacina nekog otrova se u medicini ispituje metodom LD50, nisam siguran kako ide taj proces, ali laicki mislim da to ide ovako:
Uzme se recimo 1mg otrova i onda se ispita koliko recimo miseva moze ta doza da ubije ili neceg drugog... Nisam siguran ali mi je nekako logicki da to ide tako (mozda gresim ali neka se javi neko ko zna)... E sad se tu dobijaju interesantni podaci, recimo po tom jedinom priznatom nacinu ispitivanja otrova, dolazi se do zakljucka na primer, da je otrov naseg Poskoka jaci od recimo najduze viperide na svetu, juzno americkog Bušmastera ciji latinski naziv "Lachesis muta" u prevodu znaci "nema smrt" i gde su poznati primeri da je jednim ujedom ubijao za kratko vreme i odrasle Bivole, zastrasujuca zmija!
Znaci o cemu se tu sad radi? Radi se o tome da nije bitna samo jacina nego i kolicina toxina koja se unese u organizam, tako da kod otrovnica  pojmovi NAJOTROVNIJA i NAJOPASNIJA su sasvim dve razlicite stvari...
U principu svi se slazu da je Inland taipan-"Oxyuranus microlepidotus" najotrovnija kopnena zmija, jedna doza njegovog otrova moze da ubije 50.000 miseva i oko 50 odraslih ljudi!!!
Druga bitna stvar, kada nemas serum nije ni bitno koja je na kojem mestu po otrovnosti jer ces u svakom slucaju u vecna lovista, a ako imas serum i sve medicinske uslove da prezivis neki ujed kao sto su to preziveli neki poznati herpetolozi (Ostin Stivens, Bill Hast...) onda jedino tako mozes napraviti pravu listu top15, jer kad ljudi koje je ujedalo sve i svasta (Billa Hasta preko 160 puta) kazu da su se najgore proveli posle ujeda Bitis arietansa ili Gabonske sarke i koji otvoreno kazu da je sve ostalo smesno u odnosu na taj bol i ostecenja onda bi neke stvari trebale da ti budu jasne...
Ali opet ponavljam. sve zavisi kako neko pristupi toj tematici i sta ga zapravo zanima, teorija ili praksa...
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2008, 17:11:20 poslijepodne od El Djapo »

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #105 u: Rujan 26, 2008, 12:20:21 poslijepodne »
mene zapravo više zanimaju praktićne stvari. s kojim se problemima netko tko drži više zmija susreće. Bolesti i zdravlje zmija, kako prepoznati problem. Kako složiti terarij da se postigne optimalna temperatura.Znači osobna i praktićna iskustva.
i da, članci su odlićni... samo nastavi... :)



Pa vidi ovako Jaz: Dali cu drzati jednu ili trideset zmija kod mene zavisi samo od uslova nabavke hrane, jer je ja ne razmnozavam vec kupujem...
Druga stvar je ta da moras poznavati osobine i uslove u kojima se svaka zmija u prirodi nalazi da bi ih mogao koliko toliko preneti u njen terarijum da bi se ona osecala dobro...
Redovno hranjenje (ne preterivati), higijena, pravilna temperatura i vlaznost vazduha, menjanje sveze vode na svaka 2-3 dana, preveliko neuznemiravanje, sve to doprinosi da zmija bude zdrava i "srecna".
Sto se tice bolesti, tu postoje dve bitne stvari, a to je da zmiju mozes nabaviti vec bolesnu ili se pak ona moze razboleti kod tebe. Ako je dobijes bolesnu razloga za to moze biti milion, paraziti, razne upale usled nepravilnog drzanja, i to je sve veoma zajebano jer postoje bolesti koje tako mozes obicnim dodirom preneti i na ostale ljubimce pa da sve od u P.M...
Ako terarijum uredis onako kako odredjena vrsta to zahteva i ispunis sve ono sto sam gore naveo oko higijene i vode i.t.d., nema razloga da se plasis da ce se tvoja zmija razboleti... Mozes recimo pratiti kada izbacuje izmet, ako je redak to onda mogu biti neki unutrasnji paraziti, i tada je dovoljno da uzmes uzorak, odneses na analizu i ako nesto ima lako se odredi terapija.
Vazno je da kada uredjujes terarijume sve dobro dezinfikujes, zemlju, pesak, drva  i lisce ispeces u rerni da bi se pobili svi paraziti a dobro je i ne davati svezu hranu, vec recimo jedan dan zamrznutu, jer hladnoca ubije sve bakterije i parazite koji se nalaze na misevima...
Znaci da skratim sto se tice bolesti, ako je zmija bezvoljna, odbija hranu ili je povraca, ima proliv, ispusta cudne zvuke ili drzi usta otvoreno, izbacuje sluz iz usta i u izmetu, sve su to simptomi da nesto nije u redu i pod hitno moras kontaktirati nekog veterinara...

Sto se tice terarijuma, ako hoces da ih slazes kao sto sam ja to uradio onda to nije nikakav problem... Napravis plan na osnovu toga koje zmije vise vole toplo pa njih stavis u gornjim delovima a dole stavis one koje vole malo blazu temperaturu. Za osvetljenje kombinujes neke naj slabije spot sijalice i neonke u zavisnosti od velicine terarijuma, sve to povezes sa tajmerom koji ce sam da ih pali i gasi i to je to. U svakom terarijumu sa obe strane zalepi one samolepljive termometre da bi mogao da pratis temperaturu...

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #106 u: Rujan 26, 2008, 12:25:42 poslijepodne »
Hranjenje Crotalus durissusa-zenke zbog koje sam 6 dana proveo u bolnici :punch:...

Ovaj zvuk koji se cuje je bio nevidjeni plusak kise po prozorima :g03f0:

« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2008, 12:34:03 poslijepodne od El Djapo »

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #107 u: Rujan 26, 2008, 15:27:57 poslijepodne »
jaz sve kaj si napisao stoji,al mene ne zanimaju okolnosti u kojima je ona ugrizla ni koliko je otrova ubrizgala nego kao sto je el djapo napisao:uzme se  1mg otrova i onda se rade  testiranja i usporedbe.mislim da se u danasnje vrijeme u kojem covjek radi razno razne nebuloze u laboratorijima,napravit takvu ljestvicu nije nikakav problem.
a koja je najagresivnija ili najopasnija za covjeka to naravno nema puno veze s jacinom otrova nego o nizu drugih okolnosti,a vjerujem da postoje statistike koje i to odredjuju.

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #108 u: Rujan 26, 2008, 16:03:46 poslijepodne »
vrlo precizan bite Crotalus durissusa,nakon kojeg ne pusta zrtvu!ona inace tako napada,ili s obzirom da sama regulira kolicinu otrova kojeg ubrizgava ga nije pustila jer je znala da je bok za par sekundi?

 

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #109 u: Rujan 26, 2008, 16:17:26 poslijepodne »
Da, uvek je tako precizna i do sada ni jednom nije promasila cilj. Inace mislim da u prirodi ujede plen pa ga pusti i da je ovo sto ga zadrzi posledica toga sto je iz uzgoja pa je od malena primala hranu na pincetu... Postavicu jos njenih klipova jer me njena preciznost fascinira, a i ne znam dali si primetio, mis je uginuo za manje od 5 sekundi ::)



Lista TOP 10 najotrovnijih:

1. Inland taipan            -Oxyuranus microlepidotus

2. Austr. Braon zmija       -Pseudonaja textilis

3. Malajski krajt           -Bungarus candidus

4. Kontinentalni taipan     -Oxyuranus sctellatus

5. Tigrasta zmija           -Notechis scutatus

6. Morska zmija             -Enhidrina schistosa

7. Pustinjska eva           -Echis carinatus

8. Koralna zmija            -Micrurus fulvius

9. Bumslang                 -Dispholidus typus

10.Guja smrti               -Acanthopis antarticus

Ovo je deset najotrovnijih svetskih zmija, ali vidi sada ovaj podatak: U svetu godisnje na osnovu "podataka" Svetske zdravstvene organizacije od posledica zmijskog ujeda umre izmedju 40.000 i 130.000 ljudi... Procenat koji u tim smrtima zauzimaju neke od ovih gore TOP10 je samo 12% od cega recimo samo na pustinjsku evu otpada 10%...
A evo ti objasnjenja za to: Osim pustinjske eve, koralne i bumslanga ove ostale sve zive u Australiji gde je medicinska pomoc veoma razvijena pa se ugrozeni brzo zbrinu helikopterima prime serum i nema puno mrtvih (godisnje samo 4 u Australiji)! U USA recimo pored svih tih njihovih jakih otrovnica, godisnje biva ujedeno oko 8.500-9.000 ljudi, od tog broja podlegne samo 8 zahvaljujuci upravo brzoj i efikasnoj pomoci...
A sta mislis kakva je medicinska situacija u Africi, Indiji i ostalim zemljama treceg sveta? Tacno, katastrofalna, tako da je meni mnogo vise bitna i realisticnija lista TOP10 zmija ubica nego ova sa jacinom otrova...
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2008, 17:23:35 poslijepodne od El Djapo »

Offline Jaz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #110 u: Rujan 26, 2008, 17:31:30 poslijepodne »
od Inland taipana čak ni nema zabilježenih fatalnih ishoda, po opisima je poprilićno tolerantna zmija. Dok od ugriza kopljoglavki u centralnoj americi strada dosta ljudi gdje se ugrizi tretiraju ponekad samo antibioticima... ugriz se preživi ali se ostane bez dijela tijela.

s obzirom da je slika posljedice ugriza poprilićno gadna, neču stavljati sliku nego samo link

http://en.wikipedia.org/wiki/Bothrops_asper
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2008, 17:49:06 poslijepodne od Jaz »
David Icke: britanska kraljica je reptil !!!

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #111 u: Rujan 26, 2008, 17:48:22 poslijepodne »

Hranjenje Tropidolaemus Wagleri





Ko se to tamo meni sakrio, i gviri?

Offline Jaz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #112 u: Rujan 26, 2008, 17:51:20 poslijepodne »
 :up:
odlićna je ova zadnja slika....
David Icke: britanska kraljica je reptil !!!

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #113 u: Rujan 26, 2008, 18:30:23 poslijepodne »
da i ja se slažem sa Jazom...ta zadnja je perljepa...divna

Offline BULL77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 171
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Kvarner
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #114 u: Rujan 26, 2008, 18:35:14 poslijepodne »
Zmije su ti predivne jednostavno nemam rijeci. :klap: :klap:

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #115 u: Rujan 27, 2008, 01:58:57 prijepodne »
nevjerojatni podatci!nisam pojma imao da tako mali postotak smrtnosti otpada na najotrovnije!
imam jos 1 pitanje,pa da te vise ne maltretiram..
kako ubija hemo a kako neuro toxin?i dal inland taipan posjeduje kombinaciju oba toxina?
eto,pa neka ova osnovna pitanj budu na par strana..
a ova zadnja slika je horor,al i umjetnina... :up:

Offline Crochondro

  • ex Crotalus
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 449
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #116 u: Rujan 27, 2008, 03:16:29 prijepodne »
Evo malo da i ja pomognem:

U pravih ljutica(Viperinae) prevladavaju hematotoksini dok kod kobri(Elapinae) prevladavaju neurotoksini.

Neurotoksin  djeluju tako da zezne zivcani impuls koji od CNS-a putem eferentnih(motorickih) stanica dolazi do efektora(npr. misica ili zlijezde) i naravno sprijeci ih da rade punom parom i nakon odredenog vremena dolazi do prestanka rada srca, disanja(osit, medurebreni misici otkazu)... Ovo sve u konacnici dovodi do respiracijskog ili srcanog aresta!

Rani znaci ugriza zmije koja posjeduje neurotoksin su:

Glavobolja, vrtoglavica, gubitak osjeta okusa i mirisa cak i sluha, kasnije dolazi do spustanja ocnih kapaka, vid se udupla, dolazi do paralize lica, jezika i sposobnosti gutanja sline... a sta ide dalje, ne zelim ni znat..


Hematotoksin djeluje tako da otrov(protein u njemu) napada krvne stanice(eritrocite...itd.), dolazi do unutrasnjeg krvarenja i razaranja okolnog tkiva. Proteini u otrovu takoder sprjecavaju zaustavljanje krvarenja. Dolazi do otkazivanja bubrega...
Primjerice otrov poskoka uzrokuje lokalno oštećenje tkiva i krvnih žila, poremećaje koagulacije i hemolizu, pad arterijskog krvnog tlaka i poremećaje srčane aktivnosti! Cesto jos dolazi do soka koji je nastao zbog ostecenja srca!



Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #117 u: Rujan 27, 2008, 09:14:14 prijepodne »
Bravo Crotalus, sve si lepo objasnio :klap: Sto se tice Inland taipana i ujedno svih ovih gore navedenih TOP10 naj otrovnijih vrsta (osim Echis carinatus-a), otrov kod svih njih je neurotoxican. Svi ti toxini se po sastavu razlikuju od zmije do zmije tako da nijedan nije potpuno identican. Recimo otrov od Australijske braon zmije-Pseudonaja textilis, osim sto deluje na CNS, ima i tu osobinu da zgrusava krv u krvnim sudovima i tako dovodi do totalnog zapusenja krvnih sudova. Mnoge zmije iz porodice Viperina i Crotalina imaju kombinaciju i hemo i neurotoxina ...
A razlog sto tako mali procenat smrtnosti ima od ovih TOP10 naj otrovnijih lezi i u tome sto 6 zmija od njih 10 zivi u Australiji gde naseljenost i nije nesto preterana u odnosu na povrsinu, a o medicinskoj pomoci i standardima smo vec govorili...
« Zadnja izmjena: Studeni 10, 2008, 13:30:13 poslijepodne od El Djapo »

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #118 u: Rujan 27, 2008, 10:41:00 prijepodne »
tko zna koliko bi trbalo da sve ove podatke prikupim na netu i koliko bi oni bili tocni.
ovako je sve na jednom mjestu :up:..ekipo hvala

Offline S.Q.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #119 u: Rujan 27, 2008, 11:52:45 prijepodne »
Ovo hranjenje tropidolaemusa mi je stvarno wow :klap: fascinantno, još više k tome šta je odlućila pojesti svoj pljen od guze prema glavi  :e015: tako da ova zadnja slika gdje se vidi još samo mišje oko je stvarno cool :inlove:

Offline Jaz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #120 u: Rujan 27, 2008, 13:34:39 poslijepodne »
zmije su definitivno fascinantna stvorenja, no nekad i ljudi koji se bave zmijama mogu biti jednako fascinantni. Jedan takav primjer je Al Coritz koji nesebićno pokazuje svoju ljubav preko youtube, i na taj način približava nama laicima svijet tih zanimljivih i "opasnih" ljepotica. Posebno su mu interesantne Elapidae, no mislim da mu je ipak najdraža (a i meni također) njegova Gaby. Ima jako puno dugih filmova, a neki su nevjerojatni... možda najzanimljiviji je o crnoj mambi.
filmovi:
http://www.youtube.com/user/viperkeeper
slike:
http://www.deadlybeautiful.com/
David Icke: britanska kraljica je reptil !!!

Offline 23ljac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 125
  • Spol: Muški   Lokacija: Zg
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #121 u: Rujan 27, 2008, 13:37:44 poslijepodne »
zmije su definitivno fascinantna stvorenja, no nekad i ljudi koji se bave zmijama mogu biti jednako fascinantni. Jedan takav primjer je Al Coritz koji nesebićno pokazuje svoju ljubav preko youtube, i na taj način približava nama laicima svijet tih zanimljivih i "opasnih" ljepotica. Posebno su mu interesantne Elapidae, no mislim da mu je ipak najdraža (a i meni također) njegova Gaby. Ima jako puno dugih filmova, a neki su nevjerojatni... možda najzanimljiviji je o crnoj mambi.
filmovi:
http://www.youtube.com/user/viperkeeper
slike:
http://www.deadlybeautiful.com/

sniffs
rastura !

:D
stc/gnc - zgb

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #122 u: Rujan 27, 2008, 23:16:30 poslijepodne »
...Sto se tice nekih lista o naj otrovnosti zmija to je siroka tema i zavisi od toga kako ko pristupi tome pitanju...
Jacina nekog otrova se u medicini ispituje metodom LD50, nisam siguran kako ide taj proces,...


Pogledaj podforum za paukove, sydney funnelweb ...tamo ti je odgovor za LD50.
Kontinentalni taipan Oxyuranus microlepidotus ima najtoksicniji otrov od svih zmija, ne samo kopnenih, nego svih koje su dosad ispitane.
Generalizacija na Elapidae kao neurotoksicne i Viperidae kao hematoksicne je kriva...
Ima puno elapida ciji otrov unistava misice (npr. kraljevska smedja zmija Pseudechis australis), zatim kobre ciji otrov
izaziva nekroze tkiva (npr. Naja nigrocollis), pa cak i jedna od najsmrtonosnijih zmija na svijetu - smedja zmija
Pseudonaja textilis ovdje kod nas u Australiji ubija tako da izaziva kardiovaskularni kolaps i zastoj rada srca.
A onda imas masu Viperidae koje imaju jake neurotoksine kao npr. Mojave cegrtusa Crotalus scutulatus,
africka vrsta Bitis atropos, itd.

Otrov svake zmije mjesavina je razlicitih toksina i ucinak ovisi o tome koje komponente ima najvise ili koja komponenta je najaktivnija. Uglavnom dolazi do pojave vise simptoma. Tako, cak i nakon ugriza poskoka mogu se vidjeti posljedice otrovanja neurotoksinima poput ptoze kapaka, pogotovo u djece.

Na ovoj listi od 10 zmija u postu prije ne ubija samo Echis carinatus hematotoksinima nego i boomslang Dispholidus typus, ciji
otrov izaziva strasna unutrasnja krvarenja. Smedje australske zmije Pseudonaja vec sam spomenio - uz neurotoksine imaju isto jake hematotoksine i smatra se da do smrtnog ishoda kod vrsta iz roda Pseudonaja dolazi zbog kardiovaskularnog kolapsa.  Taipani Oxyuranus uz smrtonosne neurotoskine imaju i stravicno jake hematotoksine - u potpunosti razore krvnu sliku ugrizene osobe.

Zmije koje uzrokuju najveci broj smrtnih slucajeva na svijetu su:
Bothrops u Juznoj Americi, Efe iz roda Echis u Africi, a u Aziji efe Echis, Russelove ljutice Daboia i kraiti Bungarus.
Zapadnoafricka efa Echis ocellatus, Indijska efa Echis carinatus i Russellova ljutica Daboia russelii vjerojatno su na vrhu ljestvice po broju usmrcenih ljudi...

I za kraj, ako se dogodi ugriz otrovnice to znaci da sa tehnikom rukovanja nesto nije u redu - ja bi ti preporucio da nabavis M1 tongs of midwesta i da im se ne priblizavas toliko blizu, pogotovo ne zelenoj mambi onoliko blizu jer ces nastradat (a sa tebom i kompletna 'otrovna' teraristika i akvaristika jer ce doci do postrozenja zakona). Isto tako bilo bi dobro da za Elapidae i opasnije Viperidae nabavis antiserum (traje i duze nego sto mu je rok trajanja - sve dok je tekucina bistra moze se koristiti, kad se zamuti mora se baciti) i obavijestis obliznju bolnicu o protokolu za vrste koje drzis u slucaju da ti se nesto dogodi. Nemoj racunat na macje zivote jer dodje maca na vratanca  ;D

ps. slije su zakon, pogotovo filmic hranjenja :up:
« Zadnja izmjena: Rujan 28, 2008, 03:07:28 prijepodne od zoolog »

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #123 u: Rujan 28, 2008, 10:41:57 prijepodne »
el djapo nisi dugo ubacio neki clip!da vidimo kako to radi cerastes...

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: MOJE ZMIJE-GALERIJA
« Odgovori #124 u: Rujan 28, 2008, 10:45:57 prijepodne »

 Pa dobro mi ih i nismo generalizovali, lepo smo rekli da se toxini razlikuju od vrste do vrste, i da kod Viperida preovladavaju hemo, a kod Elapida preovladavaju neuro toxini, i da mnoge otrovnice imaju kombinaciju i jednog i drugog, tako da tu ne vidim nista sporno, ali mi je veoma Drago da si se javio i to malo podrobnije i strucnije opisao jer nisi ti uzalud zoolog. Nego kako je u Australiji, slabo nam nesto postavljas slike, jesi li konacno uspeo uzivo da se sretnes sa taipanom ili nekom drugom tamosnjom Azdajom?
M1 su trebali da mi donesu iz USA ali se to nesto izkomplikovalo tako da od toga nema nista... A sto se tice ujeda, naravno da je svaki greska coveka, ali takodje i svaki ima svoje zasto i kako... Obecao si da ces da me posetis pa cu ti onda ispricati kako se to desilo, jer je u principu splet okolnosti bio takav da je nesto takvo bilo neizbezno, a i prica je malo mucna da sada o njoj ovde pisem...

Pozdravljam te, i salji slike!

A novi clipovi stizu uskoro...