Travanj 25, 2024, 17:00:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: uginuo jos jedan diskus  (Posjeta: 1245 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
uginuo jos jedan diskus
« u: Siječanj 27, 2013, 14:25:15 poslijepodne »
Znači ovako na novu godinu su mi uginula 2 komada...naglo pocrne i odu.. sad mi je jedan zakrzljali otišao. Malo se skrivao a nakon šta sam se vratio poslje posla je plutao po površini mrtav. Jedan mi sad počne naglo disati i dok to radi izgleda dezorijentirano a se nakon minute smiri. Ribama su potamnile Peraje. Izmet im je normalan. Negdje sam pročitao da bi trebale imat oko 60 udisaja u minuti a moje imaju 2 u sekundi...šta da radim...kroz 2 mjeseca sam od 12 komada došao na 7. Ova zadnja koja je uginula bila je zakrzljala.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: uginuo jos jedan diskus
« Odgovori #1 u: Siječanj 27, 2013, 14:32:09 poslijepodne »
Pomoglo bi kad bi ispunio ovaj upitnik
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0

Možda im ne paše voda ili nesto trece.  Kolike su ti izmjene vode i dali saugas podlogu, s cim hranis ribe i sl... napisi sve, pa ce ti netko vec dati koristan savjet. ;)

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: uginuo jos jedan diskus
« Odgovori #2 u: Siječanj 28, 2013, 00:18:57 prijepodne »
Akvarij je 120 l sa unutarnjim filterom 400 l/h. U filteru je spuzva i keramika( bio je i ugljen al su mi savjetovali na forumu da ga izvadim). Ribe hranim goveđi mix(srce,spinat,oslić,češnjak)  + granule. Povremeno im dajem blodworm mix. Parametri vode su ph6.8 kh3,gh10. Posto mi je filter slabiji vodu mjenjam 30-40%tjedno. U vodu stavljam samo ffm.već dosta vremena ribe imaju crne pjegave Peraje. Izmet im je zeleni i končast je.. vuce za sobom ono 10 cm dreka. mislim da je ta boja izmeta radi spinata. Ribe jedu čine se vesele samo šta tako brzo dišu a jedna u momentu zna dihat paranoicno i izgleda izgubljeno. Po biljkama ima nešto crnih algi al niš strašno. onako kao da imaju malo tamniji sloj i na vrhovima listova su crne.dno usisavam kod svake promjene vode. Imam panj mangrovine.u akvariju radi areacija24/7. Temperatura im je 28-29stupnjeva. U akvariju su diskusi, 2 sijamska algojeda,3cordija i 1 ancatris.
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2013, 00:27:14 prijepodne od đule »

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: uginuo jos jedan diskus
« Odgovori #3 u: Siječanj 28, 2013, 01:03:23 prijepodne »
Ukratko,mislim da su ti ribe zarazene parazitim,kako vanjskim tako i unutarnjim,koji iscrpljuju rubu,dok se u konacnici riba skroz ne iscrpi i onda postaju bezvoljne i krepaju
Ali cekaj da kolega Plavi dodje i da ti da detaljne savjete kako i sa cim da lijecis

Jer ribice ti imaju problem ako konstantno ugibaju,a moj bi ti jos glavni savjet bio,da nabavis odgovarajuci filter,jer je on najvazniji dio akvarija na kojem pociva cijela bioloska ravnoteza akvarija,bez njega su ribe bolesne i pod stresom i tu je pocetak svih bolesti
Tako da ako hoces zdrave ribe,prvo moras rijesiti taj problem,a onda ih izlijeciti od boleswti,da bi na kraju imao zdrave i sretne ribe,ako samo budes lijecio bolest ce se kad tad vratiti opet zbog lose kvalitete vode,takodjer ne mozes izmjenjivati previse vode,jer i ta promjena vode uzrokuje stres kod riba,tako da je max 30%,jedino za vrijeme lijecenja kad se vec ubiju dobre bakterije onda cak idu izmjene i do 80% vode
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2013, 01:06:57 prijepodne od Tiii »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: uginuo jos jedan diskus
« Odgovori #4 u: Siječanj 28, 2013, 09:47:19 prijepodne »
Zahvaljujem kolegi Tiii na točnoj detekciji problema i dobrom savjetu  :up:

Dakle:

1. premali akvarij za više od 3 srednja diskusa
2. preslaba i neadekvatna filtracija
3. ribe vjerojatno zaražene škržnim i crijevnim parazitima

Što napraviti?

1. Nabaviti akvarij od minimalno 200 litara
2. Nabaviti vanjski karnistar filter protoka 1000l/h a za veči akvarij i jači filter
3. ribe liječiti a za lijek se javiti Ivici u Osijek (pročitaj temu plava vodica) od Penanga

Pozdrav i sretno

PS. plava vodica možda neće moči izliječiti crijevne parazite pa se desetak dana nakon liječenja plavom vodicom javi pa ćemo vidjeti da li treba liječiti protiv crijevnih parazita ili ne.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: uginuo jos jedan diskus
« Odgovori #5 u: Siječanj 28, 2013, 13:27:42 poslijepodne »
Hvala na savjetima.. za mj.-2 dolazi tank od 500 l sa sumpom tako da bi ih do tad volio liječiti da mi ostanu žive i zdrave. Prije ne mogu nabaviti veći tank jer mi financije to ne dopustaju :'(

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: uginuo jos jedan diskus
« Odgovori #6 u: Siječanj 28, 2013, 17:37:33 poslijepodne »
To je dosta dug period za ribe,posto se vec kroz 2-3 dana stanje moze jako pogorsati,a nekada cak i prije sa kobnim posljedicama
Tako da probaj to ako je moguce prije rijesiti

Kontaktiraj kolegu za lijek,i pocmi sa lijecenjem,a mi cemo ti pomoci koliko budemo mogli
Jedino jos kako mozes smanjiti oneciscenje je da hranis manje ribe,ali vise puta,tako da ne ostaje puno hrane iza njih,obavezno usisavati podlogu,i ako mozes mijenjaj vodu svaka 2-3 dana 10-15% sa obaveznim usisavanjem podloge
Tako ces mozda malo popraviti stanje u akvariju pa mozda ribe i izguraju taj 1-2 mjeseca