Travanj 27, 2024, 20:30:36 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 432129 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1200 u: Veljača 27, 2012, 20:26:06 poslijepodne »
Andrej, hvala ti na odličnom i nadasve informativnom tekstu.  :up: 

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1201 u: Veljača 27, 2012, 21:36:54 poslijepodne »
ja bi se bavio uzgojem također   :up: pitao sam covjeka na njuskalu za papričice malo prije :)

evo jedan link ... nemogu vjerovat :D
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1202 u: Veljača 27, 2012, 22:22:17 poslijepodne »
evo sad gledam temu vise od pola sata i mislim si : pa kod mene nije dosta toplo ...

vidio sam da se ima po 26 stupnjeva a meni je sad oko 20 ... dali je to veliki problem ili mogu ja staviti na prozor da ga sunce grije ???

andrej imas mozda viska papricica ( sjemenka ) ??? javim se u pp...
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1203 u: Veljača 27, 2012, 22:44:08 poslijepodne »
Katastrofa, tako se sa curama šaliti...!? -? To se podvaljuje mrskom susjedu, a ne frendicama! :roll:

Mada, mora se priznati, jako se dobro držala s obzirom na sve okolnosti! :up:

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1204 u: Veljača 27, 2012, 23:25:10 poslijepodne »
istina ... to je za nekome podvalit a ne za ovo :D

ja sam video pogledao u djelovima i nisam vidio oko 30 sekundi i njezina prijateljica kao da nije nis osjetila -?
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1205 u: Veljača 28, 2012, 00:14:04 prijepodne »
Katastrofa, tako se sa curama šaliti...!? -? To se podvaljuje mrskom susjedu, a ne frendicama! :roll:

Mada, mora se priznati, jako se dobro držala s obzirom na sve okolnosti! :up:

Zanimljivo ali zene inace znatno bolje podnose ljutinu od muskaraca sto sam vidio nebrojeno puta.  Isto tako ima i jedan zanimljiv detalj koji pokazuje sofisticiranost prirode - ptice koje su idealne za sirenje sjemenki (nakon sto pojedu i probave papricicu) nemaju receptore ljutine pa im uopce ne smeta. Zato Ameri u smjesama za hranilice ubacuju i komadice papricica jer ne samo sto ih ptice vole nego i odbijaju vjeverice koje bi inace potamanile hranu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1206 u: Veljača 28, 2012, 00:15:18 prijepodne »
Andrej, hvala ti na odličnom i nadasve informativnom tekstu.  :up:

Nema na cemu :). Ima jos materijala koji bi pokrio ostatak sezone ali se ne sjecam kad sam zadnji put naposao 15kB teksta pa trebam malo odmora :)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1207 u: Veljača 28, 2012, 01:21:33 prijepodne »
Nakon opisanih vise ili manje pozeljnih dodataka, stigao je red i na one koje bi bilo dobro imati iako nisu neophodni

ljuske jaja: osusene i zdrobljene ljuske jaja su odlican prirodan izvor kalcija te ih mozemo posipati po povrsini zemlje ili lagano ukopati (ovo mi je draze).

gorka sol/magnezij sulfat/MgSO4/epsom salt: dobavljiva prakticki svugdje od ljekarni (za ciscenje probavnog sustava), trgovinama s prirodnom kozmetikom (sol za kupanje ali izbjegavati mirisne ili obojene) pa sve do vrtnih centara gdje se prodaje u vrecama od 5 kg kao "sol za cetinjace" posto je crnogorice posebno vole. Prica oko gorke soli je kao i vecina slicnih djelomicno bazirana na znanstvenim dokazima te vecim dijelom na mitovima. Osnovna pretpostavka je da u vecini komercijalnih supstrata nedostaje magnezija, a kojeg papricice i rajcice posebno vole. Druga rasirena tvrdnja kaze da folijarno spricanje pospjesuje cvat i zadrzavanje cvijetova. Osobno smatram da je istina vjerojatno negdje u sredini pa ima obicaj nakon presadivanja dobro "posoliti" oko biljke te za vrijeme nakjaceg cvata pospricati folijarno (jusna zlica na 4 litre vode ili jedna ravna cajna na litru) u razmacima od dva tjedna, obicno onaj tjedan kad ne gnojim.
Egzaktnih dokaza da doista djeluje nemam ali volim vidjeti krasnu duboko zelenu boju listova par dana nakon tretmana pa ga i dalje prakticiram.

tekuce zeljezo: definitivno ga vole dobiti par puta u sezoni, poglavito ako imamo losu i siromasnu zemlju. Koliko god djelovalo toliko ga ne volim jer dodavanjem u zemlju ostaju hrdavi tragovi po podu, a folijarnom spricanjem jos se tjednima vide jednako tako hrdave mrlje koje kvare opci dojam.  Ako se vec ima bocica (balkonsko cvijece obozava zeljezo) zasto ne, ali ne nuzno.

tekuci kalcij: koristan dodatak koji vec dan nakon folijarne aplikacije biljkama daje jedan nestvarno zdrav i zelen izgled te ga je pozeljno dodavati ako su uocljivi nedostaci (bljedilo listova)
ali ce biljka sasvim solidno uroditi i bez njega. Ako se vec ima bocica..... :)

I za kraj price oko prihranjivanja, proizvodi ili pripravci koje bi trebalo izbjegavati
pripravak od koprive ili sl: koliko god ta smrdljiva prirodna gnojiva cinila dobroga vrtu i vecini biljaka, toliko zbog velikog udjela dusika i prilicno nejasnog doziranja jednostavno nisu pozeljni medu nasim papricicama - lako se moze dogoditi da na kraju dobijemo veliku i zdravu biljku ali bez ijednog ploda

razni "cudesni" praskovi; na trzistu je dostupno nekoliko proizvoda koji se hvale nevjerojatnim ucincima po biljke, ali se u stvarnosti radi samo o jos jednom pokusaju uvaljivanja mljevenog zeolita nakon sto je prosao ushit od prije par godina kada se smatrao lijekom za sve bolesti probleme.  Sam po sebi zeolit ima podosta korisnih svojstava ali posto ta cijela prica ima elemente sarlatanstva jednostavno ga ne koristim.

Chilli Focus: jedino specijalizirano gnojivo za papricice, kod nas nedostupno pa vec prilocno visoku cijenu dodatno povecavaju i troskovi postarine iz inozemstva.  Prema onome sto sam vidio kroz par sezona, nema neke bitnije razlike u odnosu na tekuce gnojivo za rajcice, osim sto je poprilicno razrjedeno pa ga se znatno vise trosi.

U sljedecem nastavku - presadivanje, zaljevanje, potencijalni problemi i stetnici...

Offline Grozota

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • poʞ ǝuǝɯ ǝɾ ǝʌs n npǝɹ' ǝu ɯɐuz ɐz sɐʌ
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1208 u: Veljača 28, 2012, 01:49:58 prijepodne »
Samo da kažem ANDREJ  TI  SI  C-A-R ! ! !    :up:

I hvala kolegi s foruma na dvije biljčice     :up:
:devil-smiley-029:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1209 u: Veljača 28, 2012, 02:37:20 prijepodne »
 :klap: :klap: :klap:

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1210 u: Veljača 28, 2012, 07:46:27 prijepodne »
super cekam sljedecu temu koja ce mi dobro doci...:)

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1211 u: Veljača 28, 2012, 09:26:38 prijepodne »
svaka čast !  :klap:
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1212 u: Veljača 28, 2012, 10:21:57 prijepodne »
Ja malo sa svime kasnim... svoje papričice sam posadila tek jučer i sad malo muku mučim sa temperaturom, jer sam ih stavila na akvarij... i ugrije se dobrano oko 29 °c, a noćna je oko 24°c...
no pala mi je na pamet jedna stvar protiv pljesni... pa kaj vi mislite o tome??
Vjerujem da manje-više svi vi ste čuli za eterično ulje čajevca, te da je ono fungicidno, a i antibakterijsko, a valjda i antivirusno, te se smije (ona kvalitetna) nanositi čak i direktno na kožu!
ne znam kako djeluje s biljkama... ali palo mi je na pamet nakapati par kapi na vaticu i ne znam... zakeljiti negdje na poklopac da ne dira nigdje zemlju niti vodu, već da samo "isparava" po "stakleniku"... a možda bi baš i bilo dobro nakapati malo po "stakleniku"...ili zemlji...
imate vi kakva iskustva??
Pustike, Turopolje

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1213 u: Veljača 28, 2012, 10:34:48 prijepodne »
Mislim da nema potrebe. Stvar je samo u prethodno dobrom pranju i dezinfekciji sve opreme te redovitom prozracivanju, za ovu sa sezonu osim papricica isklijao i vecu kolicinu rajcica u vise serija i jos nisam imao niti jednu pojavu plijesni - otvoriti poklopac posude na par minuta dnevno je sasvim dovoljno.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1214 u: Veljača 28, 2012, 23:31:44 poslijepodne »
Nakon niza već spomenutih nes(p)retnih okolnosti, iz one moje prve "sjetve" prva proklijala Bhut Jolokia će na kraju ostati i jedina Bhut Jolokia. Srećom ona odlično napreduje, te uskoro prelazi iz čašice od 2 dcl u veću posudu od 1 L. S druge strane, iz moje druge "sjetve" već 5 Nagabona se sunča pod štednom lampom i priprema za prelazak u čašice od 2 dcl. A nakon druge "sjetve" je bila i treća "sjetva", opet Nagabona tako da i tu očekujem uskoro puno "prinova".
Kako stvari stoje imat ću 1 Bhut Jolokiu i barem 10 Nagabona... tako da ako netko nema niti jedan Nagabon i želi ga pridodati svojoj kolekciji u zamjenu za nešto što ja nemam, neka mi se slobodno javi! :-[

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1215 u: Veljača 29, 2012, 00:34:16 prijepodne »
Nema neke razlike izmedu Nagabona i Jolokie, osim sto je ovaj prvi veci, ima vise sjemenki, vecu placentu pa je samim tim i zesci udarac zbog kolicine ljutine u plodu.
Isto tako pusti da Jolokia malo izraste pa lako probas napraviti klonove - o tome kad dode vrijeme  :)

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1216 u: Veljača 29, 2012, 09:37:52 prijepodne »
evo sad gledam temu vise od pola sata i mislim si : pa kod mene nije dosta toplo ...

vidio sam da se ima po 26 stupnjeva a meni je sad oko 20 ... dali je to veliki problem ili mogu ja staviti na prozor da ga sunce grije ???

andrej imas mozda viska papricica ( sjemenka ) ??? javim se u pp...

?
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1217 u: Veljača 29, 2012, 11:52:22 prijepodne »
pošto sam u neke pločice posadio po 2 sjemenke i sada su oba dvije izrasle, stvarno lijepo izgledaju i žao mi jednu rezati, hoće li smetati ako ostavim oba dvije biljke?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1218 u: Veljača 29, 2012, 11:58:24 prijepodne »
Propast ce obje, njezno izvuci jednu uz cim manje uznemiravanja (dobro prije natopi plocicu) i presadi u drugu.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1219 u: Veljača 29, 2012, 12:21:25 poslijepodne »
Nema neke razlike izmedu Nagabona i Jolokie, osim sto je ovaj prvi veci, ima vise sjemenki, vecu placentu pa je samim tim i zesci udarac zbog kolicine ljutine u plodu.
Isto tako pusti da Jolokia malo izraste pa lako probas napraviti klonove - o tome kad dode vrijeme  :)
Nema problema, baš me zanima kako se klonovi rade... :)

Inače, kako je Andrej već prije pisao o tome, nadodao bih samo da je Nagabon križanac Nage i Scotch Bonnet-a (te da je time osim ljutine dobio i voćnu aromu), ali za sve one koji se teže snalaze u ovoj zanimljivoj ali ogromnoj temi, nešto više o Nagabonu se može pročitati ovdje: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=38083.825

A u prilogu evo i fotke mojih uzdanica... :up:

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1220 u: Veljača 29, 2012, 19:06:56 poslijepodne »
Propast ce obje, njezno izvuci jednu uz cim manje uznemiravanja (dobro prije natopi plocicu) i presadi u drugu.

radije ću jednu samo odsijeć a drugu ostavit, ne bi htio oštetit obje biljke pa ostat bez, može tako?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1221 u: Veljača 29, 2012, 21:00:56 poslijepodne »
Citat:
U jednom od prethodnih primjera sam opisao postupak kada imamo visak sjemenki pa ih sadimo po tri u jednu plocicu. Svrha te tehnike je da smanjimo prazan hod u slucaju jedne lose sjemenke i da povecamo vjerojatnost klijanja, a ne da uzgojimo tri biljke u malom prostoru . Suvisne izdanke je preporucljivo cim prije odrezati skaricama do podloge, ako ga ipak zelimo sacuvati dobro namocimo podlogu i uz puno paznje lagano prstima izvuci izdanak te ga transplantirati u pripremljeni novu zasebnu podlogu.  Za divno cudo ovaj zahvat ima veliku uspjesnost.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1222 u: Veljača 29, 2012, 22:14:47 poslijepodne »
tnx andrej...

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1223 u: Veljača 29, 2012, 22:23:38 poslijepodne »
Konacno sam ugrabio malo vremena da napravim nekoliko fotografija. Ova overwinterovana je naga, a ovo novo sto raste je 10 vrsti paradajza.



Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1224 u: Ožujak 01, 2012, 12:24:50 poslijepodne »
ajd da se i ja javim....s obzirom da sam ja imao malo ortodoksniji pristup sadnji..

dakle zemlja za cvijece direktno iz tegle ( raslo neko balkonsko cvijece u njemu lani) sve u kutijice za hranu iz merkatora... po 6 u svaku kutiju. Prvu kutiju je  klinka odmah stumbala pa su se sve sjemenke razbucale u cosak...nisam ih ni namakao ni nista. zemlju sam grijao u mikrovalnoj

od tih 12 uspjelo je 9, 10 je isklijala ali propala... 2 uopce nisu.. a jedna se dosta velika posusila. jednu sam odrezaojer je bila 2mm od druge.

To je sve stajalo tjedan dana pod 24h rasvjete u malom akvariju na televiziji otraga di grije...poslije prebacio na 16-8 rasvjetu. sve je bila 7w stedna.

sad su sve u 2 dcl casicama sa 4 ili 6 listova...

rijec je o jholoki-ji
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)