Travanj 28, 2024, 09:30:16 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Samo jedna vrsta u akvariju ili...  (Posjeta: 1011 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« u: Rujan 10, 2012, 21:39:52 poslijepodne »
Jel vam kad takva ideja sinula u glavu?...ubaciš samo jednu vrstu...nema križanja....nema neke tučnjave za teritorij, nema frke po pitanju ishrane...a verujte ima dosta ciklidaša, koji imaju u nekim akvarijima sam par ciklida ili jaticu ili koloniju...I takav akvarij znade biti zanimljiv, jer ti  nudi neki precizan pogled  u ponašanje tačno odredjene vrste.
Druga ideja..to sam vidio u jednom dučanu...u akvariju samo malavi ciklidi mužajci...svi šareni, nikakvih ženka nikakve svadje i ugodno očima, barem po pitanju boje....samo ko zna šta se ciklidima vrzima po glavi?

Eto dve ideji...ja kako več napisao...sutra idem na prvu...samo jedna vrsta u akvariju....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #1 u: Rujan 10, 2012, 22:01:54 poslijepodne »
A cuj, sve ovisi sto ide pod pojmom "ciklid"...

Ako pricamo o svim ciklidima, samo jedna vrsta u akvariju je cisto normalna pojava. Diskusi, skalari..... su ciklidi koje ionako drzis same u akvariju. Jasno, drzis ih i sa drugim ribama, ali to nisu ciklidi, pa se ni ne racunaju.

Ako pricamo o malawcima - htio ja, manji akvarijic do 200 litara, i samo demasoni unutra. Nikad to nisam ostvario jer nigdje nisam pronasao dovoljan broj riba za kupiti po normalnoj cijeni, a s druge strane nabavljati 2 po 2 mi i nije bio neki gust.


Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #2 u: Rujan 10, 2012, 22:04:15 poslijepodne »
Sad ču čuti....za Ps.demasonije ti je idealan akvarij od 400 litara pa nadalje....ja znam da je svojevremeno Ad Konings u svom 1.800 l akvariju imao 120 Ps.demasonija...pa u SLo sad neki nude demasonije.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #3 u: Rujan 10, 2012, 22:06:20 poslijepodne »
Kako da ne.  ;)
U 2. aq. mi je kombinacija 2 jata, po 20 komada. Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus socolofi.
Sta mislis o toj kombinaciji.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #4 u: Rujan 10, 2012, 22:09:16 poslijepodne »
obadvoje mirni ciklidi i kao takvi odlični..a i plavo žuta kombinacija uz neku dobdru svetlost jeste lepa, ugodna za oči.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #5 u: Rujan 10, 2012, 22:11:47 poslijepodne »
A opet, za sve mbune je idealan akvarij od 400 litara nadalje.

Ali, jedno manje jato, 10-15 komada bi se odlicno uklopili i u 200 litara, nisam bas imao na umu takve megalomanske projekte od 120 demasona u jednom akvariju.  :D

Nema mene vise u malawi vodama, ako se i vratim tim ribama, opet cu vjerovatno ici na svastaru, a ne na specijalizirani tank samo s jednom vrstom.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #6 u: Rujan 10, 2012, 22:15:30 poslijepodne »
Pa ja bih tako uradio...da bih dobio stvarno neku retku vrstu i nekoj povečem broju...da bi to bila jata...u takvom slučaju valja se usko specializovati i imati samo jednu vrstu...ipak posmatranje ponašanja , pored podizanja malaca jeste jedan veliki izazov..

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #7 u: Rujan 10, 2012, 22:17:12 poslijepodne »
obadvoje mirni ciklidi i kao takvi odlični..a i plavo žuta kombinacija uz neku dobdru svetlost jeste lepa, ugodna za oči.
Da. Potpuno se slazem sa tobom.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #8 u: Rujan 10, 2012, 22:18:08 poslijepodne »
Da, nazalost kod nas su rijetki ti koji se usko specijaliziraju za odredjenu vrstu, ili jos bolje, imaju uvjete za 10-20 akvarija (primjerenih), pa da onda mogu ribe razvrstavati, vecinom se sve trpa u jedan akvarij, nekako se primjeti da se najcesce radi o 200-400 litara, koji su neko dno dna za ove ribe, i onda....

a opet tesko je odoljeti, kad je svaka vrsta lijepa na svoj nacin, i zanimljiva.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #9 u: Rujan 10, 2012, 22:22:21 poslijepodne »
Sve to stoji...i ztu nemam šta dodati...ali disciplina čuda pravi...gledaj neki imaju samo frontoze, dok drugi imaju sam par nekih velikih aafričkih Tilapija / primjerice Tilapia buterkoffi/..dok druge fascinira životni stil Princeze od Burundiaj /n,brichardi/, neki uživaju u školjkašima.......i ako tako pogledaš ....vidi se da takvih akvarija uopšteno nije malo.

A opet neki si prave akvarij i njega striktno uredje u stilu nekog zaljiva iz jezera Mlawi /u njega stave ciklide samo iz jedne tačke/

eto ..ponekad dodje..." trpaj sve što vidiš" malo zastarjelo...ali opet

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #10 u: Rujan 10, 2012, 22:25:57 poslijepodne »
ja sam trenutno na jednoj vrsti ciklida u akvariju: geophaguse sp. Tapajos, ostale ribe, tetre i coryi, samo popunjavaju biotop...
nekako sam se nakon godina Tanganyike odlučio za ovo jer je nekako prirodnije staništu tih riba, dakle odvojeni komad prirode u mom domu  ;) a to baš želim, kao da jedan rijeke/jezera preselim u svoj dom

e sad da imam prostora i naravno da financije to pružaju, mislim da bi svaka vrsta imala svoj akvarij...na kraju mislim da svi mi ciklidaši težimo tome, samo nas neke stvari sputavaju, ali ima jedan kolega Jurupari koji to ostvaruje  :1-20(62):

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #11 u: Rujan 10, 2012, 22:29:57 poslijepodne »
Pa to je to:akvarij nam predstavlja maleni dio prirode u našem stanu...no budemo li se potrudilibit če to biotop..ako ne opet dio prirode, Medjutim akvarista uvijek teži ka nekom novom ili novim saznanjima, novim ciklidima, novim idejama, a ujedno i on ostvariuje neke ideje i pretvara jih u uradak.I sve to donosi, da se akvaristika širi,ali  ipak treba malo da se prate i trendovi... i de se jih i tu prezentira....treba iči u korak sa vremenom

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #12 u: Rujan 10, 2012, 22:30:10 poslijepodne »
U svakom slučaju ljepše mi je kad je manje vrsta jer ne volim preveliku raznolikost i šarenilo. Kod Malawaca osim šta su žarkih boja još su često i mužjak i ženka različitih boja tako da mi se kombinacija sa jednom, dvije ili eventualno tri vrste čini puno prihvatljivijom od čušpajza.
CA ciklidi isto tako, ali pošto oni nisu toliko intenzivno kričavi i ako je veliki akvarij od preko kojih 600 litara onda je ok vidjeti jedno 5 vrsta.
JA ciklide nebi miješao više od 2 vrste jer kod njih mi se baš sviđa kad je istaknuta neka vrsta. A isto tako mi je ljepše vidjeti i 300 litraša sa jatom od 100 tetri jedne vrste, nego kad natrpaju unutra 10-15 vrsta riba svakakvih oblika, boja, načina plivanja i ponašanja.  :rolleyes:


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Samo jedna vrsta u akvariju ili...
« Odgovori #13 u: Rujan 10, 2012, 22:33:56 poslijepodne »
Zastarjelo i nefunkcionalno, ali kod malawi-ljubitelja najcesca praksa, cini mi se.

Ja sam recimo tocno znao kojih 12 vrsta bih imao u akvariju.

Socolofi, Flavusi, Mbambe, Mpange, Mainganosi, Auratusi, Caruleusi, Hongi, Aceii, Demasoni, Afre i Politi.

Sve osim demasona i auratusa sam i imao, nazalost akvarij je postao premali za sve njih, cak se ni 2 odvojena akvarija nisu pokazala kao dobro rjesenje,  novi i veci nisam uspio realizirati, i eto.  Cak i uz tocno odredjen plan, prevladala je nefunkcionalnost sistema "trpaj....".  :D

Iduci put, 5 vrsta max, po 20-tak riba i amen.