Travanj 16, 2024, 23:11:42 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Upoznavanje sa zelembaćem  (Posjeta: 4306 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline RAA_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Upoznavanje sa zelembaćem
« u: Rujan 25, 2006, 00:39:00 prijepodne »
Imao sam priliku izbliza se upoznati sazelembacem. Bilo je to u doba zadnjeg "sukoba naroda", par mjeseci prije "Oluje", na cuki u dubrovackom zaledju. Prvo smo se par popodneva suncali na proljetnom suncu udaljeni jedan od drugoga nekih dva metra s time da su nas djelile neke daske pa se nismo vidili ali smo oboje bili svjesni prisutnosti onog drugog (ja se pomaknem na klupi, on se umiri i osluskuje, on se pomakne na grani,ja se umirim i osluskujem) iako ja tada josnisam znao dase radi o zelembacu. kada sam odlucio saznati koja je zvjerka sa druge strane,provirio sam iza dasaka i uspio skuziti samo da je nesto prekrasne kricavo zelene boje sletilo sa grma i uletilo u neku rupu nedaleko grma... isooo, al' je brz...taj dan ga vise nisam vidio...sljedeci dan sam odlucio prici polako nebili ga vidio dok se sunca...posto se suncao uvjek na istom grmu (avjerovatno mu je to bio ividikovac za lov) prisao sam sa vece udaljenosti... korak po korak...dok nisam prisao na neka tri metra...tada je poceo uzmicati i spustio se na stjenu ispod grma i stao...stao sam ocaran njegovom ljepotom...prekrasan zeleno-zuti guster od nekih 45-50 cm promatrao me napet i spreman da na moj i najmanji pokret brzinom metka uleti u sigurnost svoje rupe...promatrali smo se tako par minuta i onda sam ja odlucio prici korak blize...da ga bolje vidim...mislim da mi informacija jos nije bila stigla iz mozga do noznog misica a on je vec bio u rupi...odlucio sam da ga uhvatim...nabavio sam mrezicu za hvatanje leptira...spojio je na stap dug tri metra...i krenuo u akciju...navecer sam postavio okvir sa mrezicom odma do rupe...kada sam ga sutra cuo da se penje po granama prisao sam i primio za kraj stapa...on se spustio sa grma i stao...krenuo sam naprijed...i on isto...gurnuo sam mrezicu na rupu...i to je bilo to...nakon dva dana sam ga mogao maziti a nakon tjedan mi je stajao na ramenu dok sam setao...to nikada necu shvatiti...kako se divlji guster mogao tako tako brzo pripitomiti...nakon dva tjedna sam ga pustio nazad na njegov grm...i dalje sam ga mogao maziti i uzeti u ruke, staviti na rame i otici u setnju...mozete reci da kenjam jer ni ja nebih nekome to vjerovao...ali tako je bilo...volio bih imati tu zvjerku doma jer je stvarno prekrasna...ali posto je zasticena nista od toga...bas steta...kmeeee...
...just do it...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #1 u: Rujan 25, 2006, 19:45:00 poslijepodne »


Krasna priča!


Hvala ti što si je podijelio s nama. Meni su, osobno, zelembaći (i općenito pripadnici porodice Lacertidae) daleko najljepši gušteri na svijetu. Malo koji gušter se može mjeriti s prekrasnim bojama, inteligencijom i nenadmašnom elegancijom ovih guštera. Ali, kako obično biva, ljudima se uvjek čini da je "trava u susjedovom vrtu zelenija". Zato su naši ZOO-shopovi i naši terariji pretrpani gušterima iz porodica Iguanidae, Agamidae, Varanidae...itd., a ne vidimo što imamo pod nosom!


Istina, svi Hrvatski gmazovi, pa tako i zelembać (prema opisu rekao bih da je u pitanju veliki ili balkanski zelembać - Lacerta trilineata major) zaštićeni su trenutnim Hrvatskim zakonima, ali to ne znači da ga, ukoliko ga uistinu želiš, ne možeš posjedovati! U susjednim zemljama, članicama Europske unije mogu se nabaviti naše autohtone vrste. To su gušteri uzgojeni u zarobljeništvu (podrijetlo roditelja bolje ne komentirati), pa ih, kao takve, možemo legalno uvesti u Hrvatsku i držati ih kao terarijske subjekte.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #2 u: Rujan 25, 2006, 20:25:00 poslijepodne »
Po kojoj cijeni?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #3 u: Rujan 25, 2006, 20:27:00 poslijepodne »


Citat: Ruki
Po kojoj cijeni?



40-50 EUR.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #4 u: Rujan 25, 2006, 20:29:00 poslijepodne »
Pa to se stvarno isplati! Jesu komplicirani za drzanje?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #5 u: Rujan 25, 2006, 20:33:00 poslijepodne »


Ništa kompliciraniji od ostalih guštera slične veličine. Naravno, svaka vrsta ima svoje posebnosti, ali ne bih to nazvao kompliciranim. Tehnike za uzgoj ovih guštera vrlo su dobro razvijene i poznate ( u uzgoju svih vrsta lacertida posebno prednjače njemci, a ni česi, austrijanci i nizozemci nisu loši).



Offline RAA_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #6 u: Rujan 26, 2006, 19:15:00 poslijepodne »
Znaci, ako uvozim zelembaca iz vana, mogu ga prenesti preko grane a doma ga nesmijem uloviti. Kako itko uopce moze znati odakle meni zvjerka???
...just do it...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #7 u: Rujan 26, 2006, 19:26:00 poslijepodne »
Za uvoz ti trebaju valjani papiri koje na granici moraš pokazati. Skupljanje tih papira .... hm mjesec do dva... jedan moj kolega je uvažao zmije iz Kanade.... ubila ga papirologija...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #8 u: Rujan 26, 2006, 20:28:00 poslijepodne »
Prema općem tumačenju trenutno važećih Hrvatskih zakona za fizičke osobe (dakle pojedince, a ne poduzeća) moguće je uvesti bez posebne papirologije sve gmazove koji se ne nalaze na CITES listi, Apendix 1. Dakle, za zelembaća ti je dovoljno da kažeš da ga kupuješ za osobne potrebe, kao kućnog ljubimca, i ne bi smjelo biti problemana granici.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #9 u: Rujan 26, 2006, 21:58:00 poslijepodne »
Prije par godina u Ninu sam ulovio tri mlada zelembača odfurao u Zabreb i othranio ih tokom zime.Držao sam ih 80 litarskom akvariju te ih grijao 100w žaruljom i super su napredovali.Već nakon tjedan dana dolazili su mi s ruke uzimati mušice,totalno su se prepitomili.U proljeće sam ih pustio u prirodu gdje sam ih i ulovio(moje dvorište) te su se cijelo ljeto zadržavali oko moje kuće... Iz godine u godinu broj zelembača se drastično smanjio,dali je to posljedica jake zime ili opet neki krivi ljudski faktor?
Prošlo ljeto vidio sam ih samo 10-tak komada za razliku od godina 90-tih bilo ih je na sve strane

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #10 u: Rujan 27, 2006, 07:52:00 prijepodne »
 
Citat: Nino G
Prema općem tumačenju trenutno važećih Hrvatskih zakona za fizičke osobe (dakle pojedince, a ne poduzeća) moguće je uvesti bez posebne papirologije sve gmazove koji se ne nalaze na CITES listi, Apendix 1. Dakle, za zelembaća ti je dovoljno da kažeš da ga kupuješ za osobne potrebe, kao kućnog ljubimca, i ne bi smjelo biti problemana granici.


... Zar ne treba veterinarska potvrda da je životinja zdrava?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #11 u: Rujan 27, 2006, 10:39:00 prijepodne »


Citat: skorpac
... Zar ne treba veterinarska potvrda da je životinja zdrava?



Navodno ne ako kupuješ životinju za vlastite potrebe i ako imaš papir da je životinja iz uzgoja (taj papir dobiješ pod normalno od uzgajivača). Naravno, stvar najviše ovisi o slobodnoj interpretaciji carinskog službenika - ni oni nisu baš sigurni kako reagirati jer je zakon nejasan. Iz osobnog iskustva, i iskustva nekih ljudi mogu reći da s prelaskom granice u slučaju nabavke životinja za osobne potrebe (20 iguana u gepeku teško da može proći pod "osobne potrebe") nije bilo problema. To uključuje ribice, zmije, guštere i sl. - čak i manje količine žive hrane.


Veterinarski certifikat i ostala papirologija je potreban u slučaju životinja namjenjenih prodaji.Edited by: Nino G

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Upoznavanje sa zelembaćem
« Odgovori #12 u: Rujan 27, 2006, 11:12:00 prijepodne »
TNX na odgovoru.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti