Ožujak 28, 2024, 09:55:54 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Prvi akvarij  (Posjeta: 832 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline creed

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški  
Prvi akvarij
« u: Siječanj 20, 2018, 03:01:50 prijepodne »
Pozdrav svima,

Nabavio sam akvariji od nesto vise od 70 l, dimenzija 70x35x30.Naime tek sam kupio akvarij i nisam jos stavio na cikliranje, zbog toga sto mi bilje jos nije stigao sljunak i bilje.

Posto ce u akvarijimu biti pravo bilje, da li je nužno imati svjetlo(neki preporucuju LED rasvjetu, dok neki obicne neon sijalice).Bilje koje ce biti u akvariju: Microsorum pteropus, Demersum, Anubias i Cryptocoryne affinis(svr preporuke bi dobro došle, da li se sade u tlo, u koji dio akvarija idu, da li ce ih ribice jesti, koja temperatura im odgovara itd.)

Posto sam se odlucio na toplovodni akvarij, mislio sam da uzmem par guppy-a, jer su to navodno "pocetnicke" ribice jer su mnogo izdrzljive (2 muska i 5-6 zenskih).Zanimalo bi me koje ribice bi jos mogle uz njih, a da su ribe za pocetnike.I koji bi cistaci isli najbolje uz njih?

I da li mogu ovi puzevi uz njih: Malaysian Trumpet Snail( Malezijski puž) i takoder Amazonski puz Jabucar.

Sto se tice podloge, bit ce crni šljunak.Posto ce biti biljke, njima treba zemlja, da li da stavim zemlju ispod citavog sljunka( tj. da stavim 2-3 cm zemlje pa prekrijem sljunkom ili stavim zemlju samo na odredeno mjesto gdje ce biti biljke.Takoder sam razmisljao da li mogu ubaciti korijene bilo kojeg drveta (naravno sa svim onim postupkom obrade prije stavljanja u akvarij) ili postoje neka koja mogu  neka koja ne?

Da li da na pozadinu stavim samo crnu sliku/boju ili da stavim neku drugu.

Posto ce akvarij biti u maloj sobi koja je i zimi i ljeti uvijek ugrijana i ne spada ispod 20°C da li je potreban grijac? Razmisljao sam da uzmem od barem 100W.Takoder i filter je 350 l/h znm da je to malo ali poboljsat cu ga u buducnosti.

Hvala, :) :P :up:


Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Prvi akvarij
« Odgovori #1 u: Veljača 04, 2018, 21:04:50 poslijepodne »
za svaki akvarij je potrebno svjetlo kako bi vidio ribe i bilje u pravim bojama, također pravim biljkama je kao i u prirodi potreban izvor svjetla kako bi mogle rasti i obavljati fotosintezu, jel tak?! Svjetlo, da li LED, da li fluo cijevi, štedne žarulje ili kaj već ostavljam tebi, nemaš neko zahtjevno bilje pa bi sve trebalo rasti OK, gledaj da ima više crvenog spektra nego plavog.

ribe isto tako ovise o tebi što se tebi sviđa... čistači isto tako ovise o tebi, ovisno što misliš pod čistači... :)

puževi mogu bilo kakvi

podlogu uzmi neku gotovu, najbolje, jer sa zemljom ima zezancije, ovisno koliko love misliš odvojit toliko dobra podloga će biti :)

pozadinu stavi kakvu ti se sviđa

grijač svakako, temp 24-26 C

pročitaj vodič za početnike i samo laganini....

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Prvi akvarij
« Odgovori #2 u: Veljača 05, 2018, 08:55:17 prijepodne »
https://issuu.com/akvarij.net/docs/akvarij.net_-_vodi__za_po_etnike_u_akvaristici

 :up:

sviđa mi se ovolika studioznost...vidi se da ne ulijećeš u ovo ko partizan, juriš na bunker pa kaj bude :D :D

grijač može i na 75 W, za tu litražu uzmi rađe podlogu nego da se zezaš sa namakanjem zemlje...