Svibanj 08, 2024, 14:45:42 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Blue Hermit Crab  (Posjeta: 1638 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Blue Hermit Crab
« u: Siječanj 19, 2010, 13:11:58 poslijepodne »
Imao sam u istom aq. i raka samca  Electric Blue Hermit Crab  ( http://www.advancedaquarist.com/2005/1/electrichermitmacro.jpg/variant/medium )...
Plavac je predivan i koristan jer se hrani algama i stalno je gladan... Na zalost prevelik za moju baru od 35l...
Naraste do 5cm i ima snage, pomice koralje, radi razmještaj po aq...
Tako da sam ga kompenzirao... Dobio sam 7 jadranskih kozica i par dagnji za njega....
Decko koji ga je udomio ima aq od 200l i morao ga je prosljedit dalje u jos vecu baru jer je i njemu radio kaos po aq!
Zato oprez sa tim rakom, pogotovo ako je đubre od 5cm kao ovaj....
Ne raste sa kucicom vec mu se stavlja veca prazna u aq. pa se seli i tako raste, navodno da ako se ne stavi veca kucica ne ugine vec ne raste...

Evo vezano za ovaj post zanima me od ljudi koji znaju koliko je ova zadnja rečenica točna tj jeli istina da rakovi samci ukoliko nemaju veću kučicu ne rastu dok istu ne pronađu?

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Odg: Blue Hermit Crab
« Odgovori #1 u: Siječanj 20, 2010, 14:51:39 poslijepodne »
a to ne vjerujem, barem ne u toj mjeri da češ mu stopirat rast jer nećeš imat kučice,,,  on ima vanjski kostur, tkzv. egzoskelet, rakovi poput kukaca, klještara i nekih člankonožaca. On neminovno raste,,kad ga preraste izuje se.. Slično funkcionira i spika s kučicom, on raste, a kučica ne jer nije njegova.. kad je preraste potraži drugu..Možd neće rast extremno brzo no neće se stopirati.. Prije što će se desit je to da ti pobije turbo puževe zbog njihovih kućica.

u citatu postoji još jedna konfuzija na koju bi valjalo ukazat. Postoje dvije vrste blue legged hermita. Karipski Clibanarius tricolor i Indopacifički Calcinus elegans. Dok karipski ostaje mali i općepoznato vegeta, njegov indorođak oće doč do veličine bebine šake i onda može tu i tamo napravit kakvu nepodopštinu, jer na na koncu on je ipak rak, a njihova poslovica je: sve što mogu nadjačat je fair game.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Blue Hermit Crab
« Odgovori #2 u: Siječanj 20, 2010, 15:54:09 poslijepodne »
jer moze uginut ako ne nade kućicu koja mu odgovara?
ja sam izgleda naslijedio tog od tihija ali meni je stvarno fenomenalna beštija toliko da rrazmišljam o nabavci još kojeg komada :)
kako je Mario rekao rak je rak  :D

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Blue Hermit Crab
« Odgovori #3 u: Siječanj 20, 2010, 15:55:21 poslijepodne »

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Odg: Blue Hermit Crab
« Odgovori #4 u: Siječanj 20, 2010, 18:32:29 poslijepodne »
sad koliko bi mu naštetilo dugoročno mogu sam špekulirati, činjenično je da bu s vremenom prerastao te da im je zadak riblja delicija pa ga stog i skrivaju u praznim kučicama. u teoriji u akvariju bez riba njemu kučica nebi ni trebala i živio bi bez nje, ko kaj klauni žive bez anemone u akvariju. Sad ne vjerujem da bi se to njemu dalo objasnit i bu se ziherstiskao u premalu do prve prilike da je zamjeni.. A to bi olako mogao bit tvoj veliki skupi turbo puž.. Stoga jednostavno nabavi praznih kučica i pobacaj po akvariju, a on će se poslužiti kad konstatira da je potrebno.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Blue Hermit Crab
« Odgovori #5 u: Siječanj 20, 2010, 18:49:38 poslijepodne »
sad koliko bi mu naštetilo dugoročno mogu sam špekulirati, činjenično je da bu s vremenom prerastao te da im je zadak riblja delicija pa ga stog i skrivaju u praznim kučicama. u teoriji u akvariju bez riba njemu kučica nebi ni trebala i živio bi bez nje, ko kaj klauni žive bez anemone u akvariju. Sad ne vjerujem da bi se to njemu dalo objasnit i bu se ziherstiskao u premalu do prve prilike da je zamjeni.. A to bi olako mogao bit tvoj veliki skupi turbo puž.. Stoga jednostavno nabavi praznih kučica i pobacaj po akvariju, a on će se poslužiti kad konstatira da je potrebno.
:D
morino nema skupih puževa
sve "domaće" iz kamenja izašlo :D

Offline k.nigovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Velika Gorica
Odg: Blue Hermit Crab
« Odgovori #6 u: Siječanj 23, 2010, 02:36:09 prijepodne »

Inace rak je kupljen u Belugu , 130kn..
Ponavljam, predivna beštija ali nikako za manje akvarije...
http://www.belugo.hr/