Ožujak 29, 2024, 07:50:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro  (Posjeta: 11993 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« u: Svibanj 08, 2008, 10:35:07 prijepodne »
Evo dvoumim se izmedju ova tri aparata... Ima ko iskustva s njima? Pogotovo bi me zanimale slije
napravljene s D60 (moze i malo stariji al vrlo slicni D40X).
Dosad san koristia Canon, al san s njim ka biolog totalno razocaran. Vrlo tesko je dobit
realne boje zivotinje. Triba se izludit s white balance jer su mu default funkcije ocajne
(u svih canonovih aparata koje san dosad ima u rukama), a neka naknadna obrada slike ne dolazi u obzir
jer se nemoguce sjetit svih boja nakon povratka sa terena. 
Razgovara san malo s ljudima po camera shopovima i rekli su mi da je Fuji S2 Pro vrlo dobar
sta se tice dobijanja realne boje.

Na forumima npr. ovome nasa san fenomenalne slije napravljene s Nikonom D100.

http://www.venomdoc.com/forums/viewtopic.php?t=3905

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #1 u: Svibanj 08, 2008, 12:03:52 poslijepodne »
da mogu birat definitivno bi uzeo nikona, sad ne znam točno d60 ii d100, ali neces pogrjiešiti niti s jednim!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #2 u: Svibanj 08, 2008, 12:47:19 poslijepodne »
Nemoj Fujia! .. a ovome tko je fotkao, čip je jako zmazan :) .. ne znam kajda ti kažem.. imaš dobar fotić.. rađe kupi neko pošteno L staklo 2.8 ...
« Zadnja izmjena: Svibanj 08, 2008, 12:49:51 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #3 u: Svibanj 08, 2008, 13:24:12 poslijepodne »
.. rađe kupi neko pošteno L staklo 2.8 ...

Mos to malo detaljnije objasnit? Sta mislis o Nikonu? Ako se ne varam i ti si razmislja o nabavi jednog, a?
Ipak mi se cini da Nikonov default setting za 'saturation' nije bas dobar, pa boje ne izgledaju
realno (npr. nebo ispada previse intezivno plavo).
Canonov mjerac za white balance na EOS 20D je katastrofa (a ni na 5D nije puno bolji), pa dobijes fu*k up boje
koje nemaju veze sa stvarnom bojom zivotinje.

Koristeci trik koji san naucia od tebe (tx btw) mogu vidit s cime je slikano i parametre, pa sad skidam fotke sa raznih foruma
i usporedjujem. Mene samo zanima da dobijem boju koja je sta je moguce bliza stvarnoj boji zivotinje jer mi to triba radi posla.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #4 u: Svibanj 08, 2008, 14:39:39 poslijepodne »
.... ma ja još uvijek razmišljam o nikonu .. ali defoltno ostajem na Canonu :) .. nego kaj se boja tiće.. bitno je podesiti WB ili ti po naški balans bijele boje. Ja osobno to riješavam tako da fotkam u RAW formatu i WB stavim na auto. Kada fotke konvertiram iz RAW-a u JPEG ili TIFF tada naknadno podesim WB u Adobeu. Ako koiristiš Adobe PSCS x ili neki drugi Adobe preglednik ili editor fotografija tada u u njima imaš tu opciju. Za PSCS treba sa Adobe ovih stranica skinuti jedan dodatak(file) koji se intergrira u njega samog te automatski prepoznaje Canonov RAW.

.. ubaciš Canonov RAW u PSCS, automatski se otvara prozor koji nudi masu opcija podešavanja ..  coloriti, WB, ekspoziciju, ... i sve ostalo... nakon što si podesio kako želiš... fotografiju jednostavno snimiš u jedan od željenih formata.

.. Nikonovi objektivi daju lijepe pastelne boje.

.. Canonovi L objektvi su vrh kvalitete Canonovih objektiva. L2,8... je -  L je oznaka za objektive, a ovo 2,8, je svjetlosna snaga objektiva. Ukoliko bi objektiv bio zoom, tada bi bilo dobro da je po cijeloj dužini jak 2,8.

.... pitaj kaj te još zanima...
« Zadnja izmjena: Svibanj 08, 2008, 14:41:54 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #5 u: Svibanj 08, 2008, 15:02:19 poslijepodne »
Vidi vidi još neko ko voli Canona :) Inaće ja pratim foto već neko vrime i to ide kao valovi :) PRvo je bolji bio Canon, onda je jedno vrijeme in bio Nikon (do prije 4 godine skoro pa nitko u Splitu od profesionalaca nije imao Canon), i onda je došao 1D Mark II, 20D, 30D i sada 1d Mark III i 40D + ovi  300 - 450 i Canon je preuzeo primat te sada od 10 fotografa mislim da 2-3 imaju Nikon a svi drugi Canon. E sada je Nikon napravio dobro tijelo čak bolje od 40D u njegovom cjenovnom rangu samo je pitanje do kada...

Ja imam previše objektiva i opreme sa Canonom da bi prelazio na drugu marku.. :)

Inace kako skorpac kaže slikavaj u RAWu i onda imaš sve mogučnosti naknadne obrade fotografija kako god želiš.

Jedina mana DSLRova je šporkavanje senzora tj čišćenje istoga. Ja sam išao u brdo sa novim aparatom (polovnim 1d MKII) i nisam pregledao senzor.... kad ono točka do točke pošto ja kad je sunce skoro pa uvik slikajem na oko f8-f10 a onda se svako smeće vidi.... Ipak Foto plus i Prizma imaju tekučinu i čektice za čišćenje senzora pa to ide sada lakše...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #6 u: Svibanj 08, 2008, 15:43:20 poslijepodne »
.. ja osobno senzor čistim sa maramicama za čiščenje naočala .. one žute iz DM-a. ... nekidan sam i kolegi očistio... sve 5 :) .. maramica namotana na štapić za čisiti uši.


.... ali bih napomenuo... ukoliko netko ide čistiti sa njima i ako mu se štogod po zlu desi.. ja nisam kriv !!!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #7 u: Svibanj 08, 2008, 20:05:57 poslijepodne »
.. ja osobno senzor čistim sa maramicama za čiščenje naočala .. one žute iz DM-a. ... nekidan sam i kolegi očistio... sve 5 :) .. maramica namotana na štapić za čisiti uši.

.... ali bih napomenuo... ukoliko netko ide čistiti sa njima i ako mu se štogod po zlu desi.. ja nisam kriv !!!

Ja imam onu tekučinu za čišćenje senzora jedino treba kupit četkicu (50ak kn) i ja to sredim ko god je u ST ili dolazi ovamo :)

Ipak se nebi zafrkavao kad kod nas promjena shuttera košta oko 2000 kn za 1D MKII :)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #8 u: Svibanj 09, 2008, 08:32:11 prijepodne »
.. zato se canon servisira vani.... spojiš ugodno sa korisnim .. šoping i servis... jedino je neugodno stanje računa kada se vratiš :)

... četkica je jednokratna jel?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #9 u: Svibanj 09, 2008, 09:49:13 prijepodne »
.. zato se canon servisira vani.... spojiš ugodno sa korisnim .. šoping i servis... jedino je neugodno stanje računa kada se vratiš :)

... četkica je jednokratna jel?

U papirima piše da je jednokratna upotreba iako je svi koriste barem 2 puta...

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #10 u: Svibanj 09, 2008, 09:49:48 prijepodne »
Ma imam ja dobre Canonove objektive (100 mm macrolens, EF 24-105mm f/4 L IS USM, itd), al nema moj problem veze s lecama. Meni je problem dobivanje realne boje. RAW za mene nije pogodan iz vise razloga: 1. ko ce se sjetit tocne boje za veliki broj zivotinja naknadno...nema sanse, onda raw zauzima puno memorije i trece, neman ja vrimena to obradjivat ...

U ono vrime dok su jos bili u igri klasicni filmovi, realnu boju dobijes bez problema ako koristis dijapozitiv film. Ja sad trazim zamjenu tj. digitalca koji ce mi dat istu takvu realnu boju ka sta san prije ima s dijapozitivima.

Na Canonu nema sanse koristit automatic jer mu je default setting za white balance toliko off da je to za nevirovat, a i default ISO mu je previsok 400 - uglavnom ako oces dobru sliju moras sve namistat manualno, sta je lose za nekoga tko nema puno vremena za namjestanje opcija u prirodi(na ekspediciji nemam vremena uz sakupljanje zivotinja i to sve zivo namistat za svaku fotografiju, ne bi nikad zavrsia posao).

E vidis te pastelne boje u Nikona mi bas i nisu cool - malo previse umjetno...nerealno...izgledaju. Ali skinia san sa neta User's manual za D60, pa san nasa da je moguce smanjit saturation. Mozda bi to rijesilo problem prezasicenih boja....kad bi bar moga nac negdi slije koje su slikane tim aparatom kad je saturation setirana na 'normal' ili 'moderate' (default setting za saturation je 'auto').
Nikon D60 je zafrkan sta nema automatsko fokusiranje nego moras kupit lece koje u sebi imaju ugradjen AF...


Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #11 u: Svibanj 12, 2008, 17:54:22 poslijepodne »
Ako se ne varam, na svim tim aparatima imas manualno nastimavanje white balancea, nastimas to i onda i u jpg-u dobivas realne boje, teoretski, zar ne?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #12 u: Svibanj 13, 2008, 07:08:31 prijepodne »
Ako se ne varam, na svim tim aparatima imas manualno nastimavanje white balancea, nastimas to i onda i u jpg-u dobivas realne boje, teoretski, zar ne?

Upravo tako, ali to je itekako tlaka tako da puno ljudi to niti ne radi.. jer bijelu boju onda moraš namištat za svaku sliku posebno ovisno o jačini svjetla svakog trenutka:) ja koristim AWB + RAW i onda sređujem slike u nekom RAW editoru

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #13 u: Svibanj 13, 2008, 08:12:21 prijepodne »
zoolog, mislim da tražiš nemoguće. Nije još napravljen fotoaparat koji će na automatskim postavkama savršeno odrediti wb, kontraste, boje i sl. Moje je iskustvo da canon jako dobro skida realne boje i wb je dobro određen kad je na automatici. Ali, sve ovisi o objektivu koji koristiš (problem je ako mijenjaš objektive), o osvjetljenju (doba dana, sunce, hlad, oblaci, krajolik oko životinje koju fotkaš...), bla, bla. Fotoaparat je stroj. A svaki stroj moraš štelati. Ozbiljna fotka podrazumijeva barem neko naštelavanje - ili na fotiću za vrijeme fotkanja ili za vrijeme obrade fotografije na kompu.
RAW je ok za takve stvari - moguće je i skupinu fotki podesiti na istu foru u adobe bridge-u pa si uštediš vrijeme.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #14 u: Svibanj 13, 2008, 09:43:48 prijepodne »
.. pokušaj sa nekim kakvim kompaktom? .. recimo sa G9 ? Oni imaju dosta razvijeniji WB.. Gle ja radim da DSLRovima i SLRovima.. i doista sve podesim u par sekundi.... što se tiće WB-a imaš opcije u svom aparatu da si predefiniraš nekoliko postavki po tvojim željema, te ih u potezu dva primjenjuješ ili mjenjaš.... Ovo što ti želiš.... velim ti probaj sa kakvim kompaktom... nemoj ih podcjenjivati! .. pogledaj ovu fotku.....


KonicaMinolta - Dimage Z1  - 3,2 MPix
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #15 u: Svibanj 13, 2008, 15:01:43 poslijepodne »
Ma odlucia san nabavit Nikona. Canonove lece cu zadrzat za neko bolje vrime kad naprave neki posteni aparat.
Nasa san sve odgovore na www.dpreview.com i usporedia slije napravljene s razlicitim modelima.
Procita san i user comments za vise Canonovih modela i sad san 100% siguran da san bia u pravu. Velik broj Canonovih
modela, pa cak i oni medium klase kao EOS20D, daju isprane ('washed out') slije...
Ne znam zasto se svi u HR pale na Canona, to je vise radi mentaliteta di stado tu i ovca...
(ili imaju puno opreme, pa im je skupo pric na drugi brand)

A sta se tice white balance, ja mogu dobit realnu boju s Canon 20D, al moram ispucat puno slika s razlicitim
temperaturama i onda jedna bude ok. Al se s ovim izgubi puno vrimena...S automaticom NIKAD nisan dobia realnu boju
i nije mi jasno kako neko sebe moze nazivat cak i fotografom amaterom ako koristi automatic white balance.
Razmislja san da kupin color temperature meter (K), al je problem sta temperature boje koje izmjeris ovim uredjajem
i one koje ti daje aparat nisu iste...pa triba eksperimentirat...(white balance se mijenja ne samo s vremenskim
prilikama nego i s nadmorskom visinom, pa je nije bas lako pogodit...)
Bas cu provat taj raw format da vidin kako ispada...
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2008, 15:14:31 poslijepodne od zoolog »

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #16 u: Svibanj 13, 2008, 15:14:09 poslijepodne »
Reći ću tebi kao što sam i svima ostalima rekao.... nebitno je što drugi govore, bitno je da si ti sa fotkama zadovoljan. Pa stoga ukoliko imaš mogučnosti probaj. Zašto svi vole Canona... zbog ovga gore što sam ti napisao.

... canon ima veću ponudu objektiva od nikona i cijena im je pristupačnija... barem tu kod nas... stoga sve to... ovo je moje skromno mišljenje... Sjećaš se da sam rekao da ću uzeti i Nikona... budem sigurno , samo kada skupim, odnosno kada ću imati viška novaca kojeg mogu potrošiti u opremu koja mi nije kako bih rekao nužna.. uzel ga budem čisto iz gušta i ljubavi prema fotografiji, kao što sam uzeo i masu drugih koje imam. Svaki aparat ima svoju namjenu, a ono za čime trenutno čeznem odnosno pikiram je tehnička kamera.
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2008, 15:15:53 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #17 u: Svibanj 13, 2008, 15:27:16 poslijepodne »
Da, al je problem kad ljudi slikaju stvari u prirodi i onda kazu da su zadovoljni,
a boje zivotinje ili biljke nemaju veze sa zivotom...meni je to smijesno...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #18 u: Svibanj 13, 2008, 15:40:57 poslijepodne »
.. da li na mojim fotografijama boje odgovaraju? .. kažem ti meni treba nekoliko sekundi da podesim postavke, sve je stvar navike i znanja fotografiranja. U svemu treba iskustvo.. nije lako biti Tošo Dabac.... ti recimo fotkaš na modu Av... i koristiš auto WB, te AF. Ja za sve to radim ručno podešavanje... ispočetka mi je trebalo dosta dugo.. alo sa vremenom ti to nekako uđe u tebe.. Ti recimo ne dižeš iso preko 100, ja recimo rijetko radim na ISO-u ispod 200.. pa nemam šumova.. sve se te navike i vještine steku radom.. ti recimo svoje vrijeme "trošiš" na pručavanje.....  .. ja večinu svog vremena trošim na fotografiju.. tako da se tvoja fotografija može uspoređivati sa mojom isto kao moje znanje u biologiji sa tvojim znanjem... me kužiš kaj ti želim reći... ti znaš fotkati, a ja znam dosta o biologiji... no ipak ne znam dovoljno... ako bih želio biti jaći u njij... trebao bih oduzeti malo vremena od fotografije i malo se više posvetiti knjizi.. samo ti fotkaj i mrdaj po fotiću u slobodno vrijeme... slobodno digni ISO na 200, jedino što je sada kod tebe problem je temperatura.. pri višim temperaturama je šum veći.. ali neka te on ne zamara... i šum većinom fotografiji daje jedan poseban štih...
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2008, 15:43:15 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #19 u: Svibanj 13, 2008, 15:42:29 poslijepodne »
Da, al je problem kad ljudi slikaju stvari u prirodi i onda kazu da su zadovoljni,
a boje zivotinje ili biljke nemaju veze sa zivotom...meni je to smijesno...

Sve ovisi za što ti aparat treba. Inaće ja slikam u RAWu i onda lipo podešavam boje kako mi odgovaraju. Isto tako meni je trebala brzina kada sam kupovao prvi aparat i tada je jedino bio Canon sa 300D kao entery DSLR modelom i ništa drugo. Nakon toga kad sam skupio 5-6 objektiva više mi se ne isplati prelazit na Nikona (osim kad bi mi besplatno zamjenili sve objektive sa Nikorovima) :)

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #20 u: Svibanj 13, 2008, 16:22:35 poslijepodne »
Sasa, ma ja sad uglavnom koristim 'daylight' ili neku drugu manual opciju za white balance jer su mi boje najblize stvarnima,
a automatic samo kad ima vise izvora svijetala unutar prostorije ili vani po noci...
Kad iman vrimena onda koristin i 18% sivi papir iz onog magazina koji si mi ti preporucia.
Nekin ljudima nije vazno, al meni je vrlo vazno oce li poskok izgledati smeckastosiv ili svijetlosiv.
a white balance je presudna stvar. A igrat cu se sa postavkama definitivno...
Zivo me zanima kakav ce bit Nikon D60 jer ima i CCD sensor (svi Canonovi modeli imaju CMOS pretpostavljam...).
Ja bi volia vidit vise tvojih slija di su zivotinje slikane u prirodi, a ne unutar prostorije za konacan dojam  :)

Bkaradza, a znan... Nikor objektivi su jako skupi nazalost...
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2008, 16:27:13 poslijepodne od zoolog »

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #21 u: Svibanj 13, 2008, 16:28:42 poslijepodne »

A sta se tice white balance, ja mogu dobit realnu boju s Canon 20D, al moram ispucat puno slika s razlicitim
temperaturama i onda jedna bude ok. Al se s ovim izgubi puno vrimena...S automaticom NIKAD nisan dobia realnu boju
i nije mi jasno kako neko sebe moze nazivat cak i fotografom amaterom ako koristi automatic white balance.
Razmislja san da kupin color temperature meter (K), al je problem sta temperature boje koje izmjeris ovim uredjajem
i one koje ti daje aparat nisu iste...pa triba eksperimentirat...(white balance se mijenja ne samo s vremenskim
prilikama nego i s nadmorskom visinom, pa je nije bas lako pogodit...)
Bas cu provat taj raw format da vidin kako ispada...

Kad slikaš u rawu WB se NE namješta. Jer ni nema smisla. WB namještaš kad obrađuješ fotku na kompiću. Ako hoćeš realne boje trebao bi imati sivu kartu ili bijeli papir. Okineš jednu s bijelim papirom u kadru s životinjom, jednu samo sa životinjom - i onda štelaš WB. tako da dobiješ bijeli papir. Ne znam treba li ti to u životu.
A daj budi malo i realan - Koliko postavki WB nalaziš na fotiću? 6, 8, 10, 20? Samo toliko WB postoji u svim mogućim svjetlosnim uvjetima u kojima ćeš se naći? Ne. Ima ih puno više. Ili fotkaj na automatici i pomiri se da boje nisu savršeno realne ili kreni raditi u raw-u. Vidjet ćeš, nije teško - malo vježbe i rezultati su začas vidljivi. Osim toga možeš kompenzirati sitne greške u ekspoziciji.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #22 u: Svibanj 13, 2008, 21:18:57 poslijepodne »
Sto se tice papira iz casopisa, ako je rijec o papiru iz casopisa digital foto onda cu vam ispricati sljedecu pricu:
radio sam na jednom sajmu i tamo se prodavali stari brojevi tog casopisa i ja ih pokupovao i broj u kojem je bio taj papir za white balance je bio savijen, a i tako taj papir za podesavanje... i kad sam im dosao da mi daju drugi su mi rekli da se ne sekiram, da im je ionako krivo to ispalo u printanju :D ako je neki drugi papir, zaboravite.  :nerd:
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #23 u: Svibanj 14, 2008, 10:34:32 prijepodne »
.. ruki bilo kako bilo... ako ga koristiš... slike će biti puno bolje .. makar su kako kažeš fulali tonalitet :).. mene dobro služi.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Odg: Nikon D60 vs Nikon D100 vs Fuji S2 Pro
« Odgovori #24 u: Svibanj 14, 2008, 18:13:19 poslijepodne »

i nije mi jasno kako neko sebe moze nazivat cak i fotografom amaterom ako koristi automatic white balance.

...

Bas cu provat taj raw format da vidin kako ispada...


A ja se pitam kako jedan fotograf pa bio to amater moze koristiti JPEG, TIF ili nesto a ne RAW  ;) :D (NHF)

Dakle, da skratim. Auto white balance u vecini slucajeva daje prihvatljive predoperativne rezultate (priije osnovne obrade) no svakako da ima i nedostataka te hoce fulati, no kako su nedostaci u manjini, korekcija WB se napravi u jednom Adobe Lightroomu za onoliko koliko ti je potrebno pomjeriti jedan kliznik lijevo ili desno ... no samo ako to radis u RAW-u s obzirom da u tom formatu fotografija ima puno veci dinamicki raspon i mogucnost obrade nego kompresirani fajl.

Znas ti onu; "100 baba, kilavo dijete" u ovom slucaju se odnosi na kompliciranje tehnikom gdje se gubi usredotocenost na motiv. Pojednostavi tehniku i automatski ostaje vise kvalitetnijeg vremena za dobru fotografiju. Pobogu, ta barem digatalija pruza siroki raspon obrade. Ukoliko nisi radio sa klasicnim filmom te ispravljao temp. korekcijskim filterima ili tungsten filmom onda i nije cudo sto ti ovo tesko pada.

Ne zamaraj se bas previse time jer ni ono sto vidis na monitoru u mnogo slucajeva ne odgovara istini na papiru, no to je vec neka druga prica  ;)   
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.