Travanj 27, 2024, 11:35:51 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kakvim snom spavaju bradate agame?  (Posjeta: 3814 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Underking

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Kakvim snom spavaju bradate agame?
« u: Siječanj 25, 2013, 21:14:08 poslijepodne »
Dakle, kakvim snom spavaju? Da li spavaju cvrstim snom?
Da li ih je lako ili tesko probuditi? Sta im smeta? Da li ih mogu probuditi neke nase sitne aktivnosti u vecernje i nocne sate?
Zvuk telefona, kasljalj, razgovor, hodanje u blizini terarijuma, pucketanje parketa, mali zrak svetlosti usled upaljene lampe iako je u terarijumu uglavnom potpuni mrak itd.?

Kakva su vasa iskustva?

Hvala i pozdrav
Underking

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #1 u: Siječanj 25, 2013, 21:22:22 poslijepodne »
Mome ništa ne smeta, spava ko top! Svi terariji su mi u dnevnom boravku, gori TV, zvoni telefon, upaljeno svjetlo (ne ide direkt u njega) kad treba, pas šeće po stanu pored terarija (koji stoji na podu) a on ništa od toga ne doživljava.
Probudit ga mogu jedino da ga dirnem, sve ostalo ignorira.
« Zadnja izmjena: Siječanj 25, 2013, 21:29:37 poslijepodne od Chilii »

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #2 u: Siječanj 26, 2013, 02:33:11 prijepodne »
Nemam bradatu, ali ja svoje anolise cak mogu u ruku primit da opce ne otvore oci...meni je to presmijesno
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #3 u: Siječanj 26, 2013, 10:13:26 prijepodne »
Necu sad otvarat novu temu... :)

Kod te hebirnacije, kako ih se hrani( ako ih se uopce treba,mislim na povrce) i kako im se daje vodu?
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Underking

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #4 u: Siječanj 26, 2013, 10:53:22 prijepodne »
Nisam mislio na BRUMACIJU. Znam da tada spavaju veoma cvrsto. Interesovalo me je kako spavaju kada spavaju "normalnim" snom, odnosno u periodu kada nisu u brumaciji.

Sto se tice brumacije, i tu su agame jedinke za sebe. Neka ti se nece probuditi mesecima i nece ni trebati hranu a smrsace svega nekoliko grama (pod uslovom da je zdrava, nema parazite i sl.)
Neke se probude a ne jedu, i ne treba ih siliti. Neke se probude i uzmu malo hrane, obicno omiljene, samo tada treba paziti da ne odu ponovo u duboki san ako se ne isprazne kako im hrana ne bi trunula u stomaku i tako doslo do infekcija. Sto se tice vode neki ih tako u snu uzimaju i kupaju, neki samo ako se probude, a neki uopste ne. Ja moju nikada nisam kupao ni ovako kada nije u brumaciji.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #5 u: Siječanj 26, 2013, 11:46:57 prijepodne »
Nikad ga ne stavljam prisilno na hibernaciju, već vidim po njemu kad je vrijeme. Tad prestane jesti i krene kopati po pijesku i bježi u hladiji dio. Čekam da obavi nuždu i tad gasim sve izvore topline u terariju. Dok se ne krene buditi ne diram ga, dakle niti mu dajem hrane niti išta, pazim samo da ima vode u jednoj maloj posudi. I to je to. Kad se krene buditi polako počinjem dizati temperaturu, tad mu dam na špricu malo vode i čekam da temp dosegne 45 na sunčalištu (podizanje temp je period od kojih tjedan dana). Tek tad mu dajem dajem hranu, biljnu i živu.
Što se tiče kupanja, kupam ga samo ako primjetim da ima problema s nuždom pa ga stavim u toplu vodu i izmasiram (onako kako je Skorpac opisao u jednom svom postu) i nakon toga ga pustim da sam obavi nuždu.

I to je to, nema neke velike filozofije.

A što se tiče normalnog noćnog spavanja, ni tad ga ne ometam, par puta sam ga po noći prebacivala u prenosnik jer smo išli na put i kad bi ga prebacila opet bi nastavio spavati.

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #6 u: Siječanj 26, 2013, 13:16:21 poslijepodne »
Ok, puno hvala!  :)
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #7 u: Siječanj 26, 2013, 18:14:40 poslijepodne »
ja imam dvije agame i kako je cili rekla u dnevnom boravku i klinca od god i pol skoro koji stalno ili udara po staklu ili bravice otkljucava al ga pšrobudit kad zaspe nemre...jedino podizanje tj pomicanje...
my dragon in my <3

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #8 u: Veljača 04, 2013, 08:28:23 prijepodne »
da ovdje i ja pitam da neotvaram temu jos jednu...moja bradata je stara nekih 8mj. koliko sam svugdje procitao ona jos nebi trebala brumirati. al zanjih 2 tjedna sakrije se u svoj kutak i spava po 3-4 dana i onda izađe malo pa se vrati nazad i opet 3-4 dana spava. dali je to normalno?

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #9 u: Veljača 04, 2013, 17:22:00 poslijepodne »
je sve je to ok...i moja isto radi i uplasio sam se al sam odmah pitao strucnjake i rekli su da nema mjesta panici...samo je pusti i davaj joj vode i hrane normalno... :up:
my dragon in my <3

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #10 u: Veljača 05, 2013, 09:36:26 prijepodne »
ajd sad mi je lakše malo. uplašio sam se da nije bolesna ili nesta, al opet mi je normalno jela i kretala se kad se probudi.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #11 u: Veljača 05, 2013, 11:25:52 prijepodne »
nemas brige...sve je to normalno...i ja sam digao paniku al bezveze...
my dragon in my <3

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #12 u: Veljača 06, 2013, 16:58:53 poslijepodne »
koje god sam gustere do sad imao niti jedan nije reagirao na vanjske zvukove dok cori, a tuluma do jutra je bilo pregrst.... cak su mi vodene agame znale zaspat u ruci kad ih okrenem na leda i zaspat.
a sto se tice brumacije, moj bradonja je u 7 godina mozda jednom brumirao, makar sam mu spustio temperaturu... ne cori se frajeru i to je to...
R-46

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #13 u: Veljača 06, 2013, 20:59:51 poslijepodne »
koje god sam gustere do sad imao niti jedan nije reagirao na vanjske zvukove dok cori, a tuluma do jutra je bilo pregrst.... cak su mi vodene agame znale zaspat u ruci kad ih okrenem na leda i zaspat.
a sto se tice brumacije, moj bradonja je u 7 godina mozda jednom brumirao, makar sam mu spustio temperaturu... ne cori se frajeru i to je to...

Ne zaspe ona kad ju okrenes na leđa nego se krene gusit jer joj rebra pritiscu na pluca.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #14 u: Veljača 08, 2013, 22:03:29 poslijepodne »
koje god sam gustere do sad imao niti jedan nije reagirao na vanjske zvukove dok cori, a tuluma do jutra je bilo pregrst.... cak su mi vodene agame znale zaspat u ruci kad ih okrenem na leda i zaspat.
a sto se tice brumacije, moj bradonja je u 7 godina mozda jednom brumirao, makar sam mu spustio temperaturu... ne cori se frajeru i to je to...

Ne zaspe ona kad ju okrenes na leđa nego se krene gusit jer joj rebra pritiscu na pluca.

je kak ne, onda mi objasni zasto je jedna zacorila odma a druga nis, samo je gustala u draganju... ovu kaj je zacorila sam znao po 20 min drzat na ledima i dragat i cori ko zaklana, sumnjam da joj je nesto pluca pritiskalo... pa nema rebra od kuhanih spageta da nekaj pritiscu....daj nemojte bulaznit ak niste probali, znam da si mlad al nemoj pricat kaj si procito na wikipediji, svaka jedinka bilo koje vrste i roda je sama po sebi specificna. uzmimo za primjer mog pokojnog c.calyptratusa, zivo zlo od gustera, ni blizu rukom, tu sam vec godinama i ko god da ih je imo su iz prve ruke rekli da su najmirnii kameleoni, ali eto, moj nije bio.... i, dal je njega kaj pritiskalo 8 godina???
R-46

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kakvim snom spavaju bradate agame?
« Odgovori #15 u: Veljača 12, 2013, 05:59:31 prijepodne »
Pogledaj malo po netu i vidit ces da je to istina, one nemaju misice koje im podrzavaju rebra te ako ih okrenemo naopako rebra im pritiscu pluca i polako istiscu zrak iz njih te moze doci do gusenja. Cak i ukoliko ne dode, sigurno nije ugodno gusteru.