Travanj 20, 2024, 02:01:58 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: moje jezerce  (Posjeta: 116528 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #125 u: Listopad 26, 2015, 17:04:47 poslijepodne »
Aha kuzim, iako su i za ispust ti bulkovi premali.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #126 u: Listopad 26, 2015, 17:18:24 poslijepodne »
Kako se utjeruje "dug" ... isto ko i kratak samo malo duže traje  :D :D
Isto je i sa ispustom za prljavu vodu .

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #127 u: Listopad 26, 2015, 17:27:48 poslijepodne »
Kako se utjeruje "dug" ... isto ko i kratak samo malo duže traje  :D :D
Isto je i sa ispustom za prljavu vodu .


ma samo nek to funkcionise  pa makar i malo cekao haha ,  da je kod mene jedan izlaz za citav filter sigurno bi uzeo i veci  ali ovako  bit će podjeljeno na tri  pa  valjda  bude ok
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #128 u: Listopad 26, 2015, 17:38:19 poslijepodne »
Nije problem u cekanju da iscuri nego u premalom promjeru gdje ce ti krupnije smece cepiti izlaz.
Ja bi to napravio sa fi40 bulkovima, sve tri cijevi spojiti u jednu sa ventilom na kraju i ispust ide u vrt/jamu sa kantom

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #129 u: Listopad 26, 2015, 17:45:38 poslijepodne »
nebi trebalo biti tako  krupnog smeća da može zacepiti izlaz  jer  ništa krupno ne može doći  pumpe  koja ubacuje vodu u filter
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #130 u: Listopad 26, 2015, 17:54:55 poslijepodne »
A zasto da ti pumpa usitnjava smece i eventualno se zaglavi ako povuce nesto vece? Stavi je na kraj filtracije i nek vraca cistu vodu u ribnjak

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #131 u: Listopad 26, 2015, 18:22:38 poslijepodne »
Svaka imalo ozbiljnija pumpa za ribnjak je konstruirana tako da u nju ne može uči veći komad "smeča" koji bi ju oštetio ili začepio . Malo me već smeta to da mislite kako su ribnjaci "blatna zmazana bara" u kojoj ima svega i svačega . U mojem sada već bivšem ribnjaku su bile posude sa raznim biljem koje su ribeki svakodnevno prekapali i radili nered te opterećivali pumpu i filter . Nikada nije bilo problema sa pumpom , UV lampom i filterom (osim češčega čišćenja) . Jedne zime kada mi se zamrznuo slap i pumpa je izbacila svu vodu koju je mogla povući i ostala raditi skoro na suhom pa je preživjela i tu katastrofu . 

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #132 u: Listopad 26, 2015, 19:09:33 poslijepodne »
Da tblake nema dobru filtraciju, 10 tacaka djubra bi mu bilo u ribnjaku, toliko o tome da ribnjaci nisu blatna zmazana bara. A ako stavis pumpu prije filtera a drain rupe su ti promjera malog prsta, samo si otezavas stvari i buduce odrzavanje filtera.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: moje jezerce
« Odgovori #133 u: Listopad 26, 2015, 19:09:41 poslijepodne »
Kraju mojeg jezerca ima lisca I pumpa redovito (jednom mjesecno) nakupi lisce  na impeleru I slabije pumpa a mulja  kojeg baci  tj prwpumpa u filter da I ne pricam...ali opet kod mene ima lisca pa !!!

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #134 u: Listopad 26, 2015, 19:38:11 poslijepodne »
10 tački "smeča" iz Tblakeovog ribnjaka (jednom godišnje) na njegovu ukupnu zapremninu je ništa .
24 mm izlazna rupa je dosta velika , jedino ako tvoji prsti nisu ko šiš čevapi  :D :D
Sonic za lišče u ribnjaku si kriv sam , moj ribnjak je uz brajde , nemam skimer i nemam lišča na dnu ribnjaka samo zato jer se kod svakoga hranjenja riba prekontrolira i izvadi lišće iz ribnjaka (par min. vremena)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #135 u: Listopad 26, 2015, 20:35:38 poslijepodne »
Sonic, kad budes radio novi ribnjak, instaliraj si skimer, ali ne one plutajuce igracke nego ugradbeni. Morat ces i dalje povremeno cistiti, ali sito u skimeru,a ne pumpu.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: moje jezerce
« Odgovori #136 u: Listopad 26, 2015, 20:38:05 poslijepodne »
Stvar je u time da je moj stari ribnjak a I novi koji bi trebao ici je direktno ispod TUZNE VRBE, a akimer Sam vec smislio tj dobio savjete ..mocvara ce biti moj prirodni skimmer jer je na nizoj poziciji  ali o tome  kasnije kad dode vrijeme...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #137 u: Listopad 26, 2015, 20:45:02 poslijepodne »

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: moje jezerce
« Odgovori #138 u: Listopad 26, 2015, 21:14:17 poslijepodne »
Stvar je u time da je moj stari ribnjak a I novi koji bi trebao ici je direktno ispod TUZNE VRBE, a akimer Sam vec smislio tj dobio savjete ..mocvara ce biti moj prirodni skimmer jer je na nizoj poziciji  ali o tome  kasnije kad dode vrijeme...

kažu za vrbu ( salix) da je otrovna za ribe. nisam pronašla podatak o kojoj točno količini je riječ ali vjerojatno velka količina nataloženog lišća može s vremenom napraviti problem. nemam vrbu u blizini tako da dalje nisam ni istraživala ali evo...možda te zainteresira pa zagrebeš malo dublje

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: moje jezerce
« Odgovori #139 u: Listopad 26, 2015, 21:20:37 poslijepodne »
nebi trebalo biti tako  krupnog smeća da može zacepiti izlaz  jer  ništa krupno ne može doći  pumpe  koja ubacuje vodu u filter

krupnog smeća vjerojatno nećeš imati ali ako se napravi gusti mulj može napraviti čep pa da sve sporije izlazi...ali to češ vidjeti s vremenom. ovak možemo samo nagađati šta će biti. dok ne probaš nečeš znati. ja sam baš u nedjelju očistila filter i izbacala dobre dvije kante mulja od čega je jedna bila gusta baš kao blato. doduše kod mene to izbacivanje ide klasično, na žganjce  :D :D..zasuči rukave i udri...tak da i ja pomalo razmišaljam da u proljeće dodam jedan veći ispust da si olakšam malo

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #140 u: Listopad 26, 2015, 22:49:58 poslijepodne »
A zasto da ti pumpa usitnjava smece i eventualno se zaglavi ako povuce nesto vece? Stavi je na kraj filtracije i nek vraca cistu vodu u ribnjak

morao bi onda ukopati filter spram  nivoa jezera da bi voda sama ulazila ( princip spojenih posuda )  a pumpa bi vraćala čistu vodu  , ako ukopam filter onda ne mogu na dnu napraviti izlaze za mulj,  i  pumpa bi morala da vraća vodu na vodopad morala bi visocije da baca vodu i zbog toga ja cu ugraditi filter u već postojeci vodopad  iznad površine jezera , pumpa  je odma ispod površine vode  u jezeru  i baca vodu samo onoliko koliko je visok filter  a voda se iz filtera prelije preko vodopada nazad  i  mogu napraviti rupe za ove izlaze za mulj na dnu filtera  jer  neće biti ukopano

ako mulj napravi čep  lako je taj isti čep probiti sa nečim  :D a ne vjerujem da može napraviti tako čvrst čep koji bi izdržao pritisak vode

ja nemam tako mnogo lišća  prije par dana sam  uništio lozu od grožđa koja je bila odma pored jezera   tako da sam i to rješio   :D  a jeftine mreže za list možete naći u poljoprivrednim radnjama , kod nas je ovdje 4 €  jedna    4X5m-18X18mm   
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: moje jezerce
« Odgovori #141 u: Listopad 27, 2015, 10:51:02 prijepodne »
.. možda nebi bilo loše da su ti ispusti barem 2" jer bi tako dobio bolje ispiranje dna filtera... voda bi imala veći protok i bolje vukla nečistoće., no bilo kako bilo, ukoliko se ovo pokaže nedostatno uvjek možeš napraviti veće otvore...
..glede vrbe ja sam je ove godine maknuo jer je korjenje počelo radit piiiiii... nikla je i rasla na samom rubu ribnjaka pustila je i korjenje u vodu ali lišće nilada nije radilo probleme niti je ikad ušlo u pumpu a niti ribe nisu imale nikakvih zdravstvenih problema..
« Zadnja izmjena: Listopad 27, 2015, 10:59:26 prijepodne od mrljo#2 »

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #142 u: Listopad 27, 2015, 17:54:12 poslijepodne »
ako ukopam filter onda ne mogu na dnu napraviti izlaze za mulj, 

Mozes, ali pretpostavljam da ne mislis radit filter pit, nego samo jamu gdje ces spustit kacu.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #143 u: Listopad 27, 2015, 19:28:31 poslijepodne »
nemam namjeru to raditi ne uklapa mi se u ostatak dvorista ,mnogo  bi mi prostora uzelo i ovako mi je velika kaca pa ću morati jednu stranu vodopada  srušiti  pa ponovo  raditi   :( 
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: moje jezerce
« Odgovori #144 u: Listopad 27, 2015, 19:40:30 poslijepodne »
Problem je sto si vec napravio terasu i izbetonirao ribnjak pa sad neke velike promjene i ne dolaze u obzir. Meni je filter pit ispod terase, ne vidi se i zauzima prostor ispod terase, koji ionako ne bi bio iskoristen.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #145 u: Listopad 28, 2015, 16:56:35 poslijepodne »
svježe fotke  :)



lijevu stranu vodopada ću morati srušiti da bi ugradio novi filter
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #146 u: Listopad 28, 2015, 18:49:24 poslijepodne »
Travnjak ti super izgleda  :up:

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: moje jezerce
« Odgovori #147 u: Listopad 28, 2015, 18:59:24 poslijepodne »
Pa imas mjesta smisli nesto vece da sve stane ...

Ali travnjak je "tvornicki" ...

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: moje jezerce
« Odgovori #148 u: Listopad 29, 2015, 09:23:46 prijepodne »
sruši cijeli vodopad pa sagradi ponovo. msilim da ti je to najjednostvnije jer kad kreneš poostavljati filter tko zna u kojem češ smjeru otići.

travnjak ti je super...al fali ti barem jedan javor da ti sad u jesen podigne bojom. ali pošto sam ja slaba na njih ovo ne uzimaj osobno. ja ih samo pokušavam svima uvaliti u vrt  :D :D :D :D
ono na brajdi je glicinija, tekoma ili vinova loza?

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #149 u: Listopad 29, 2015, 09:49:35 prijepodne »
sruši cijeli vodopad pa sagradi ponovo. msilim da ti je to najjednostvnije jer kad kreneš poostavljati filter tko zna u kojem češ smjeru otići.

travnjak ti je super...al fali ti barem jedan javor da ti sad u jesen podigne bojom. ali pošto sam ja slaba na njih ovo ne uzimaj osobno. ja ih samo pokušavam svima uvaliti u vrt  :D :D :D :D
ono na brajdi je glicinija, tekoma ili vinova loza?


ne znam još za vodopad nikako da se odlučim  možda ga i srušim skroz a  imao sam dva različita  javora ali nisu preživjeli zimu  -?   trenutno radim na ubijanju ove kruške koju stari čuva i jedini način da je uklonim je da sama padne    kad se to desi  tu  će mjesto da zauzme javor   :D a boju dobije ovaj grm desno što se vidi on bude crven  trebaš sebi kupiti jedan haha

bilo je groždje ali mnogo list opada  pa sam  ga izbacio  i prije par dana ubacim tekomu  ako se bude ponašala dobro  ostaje tu  :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.