Travanj 27, 2024, 21:47:57 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatne ribice - pitanja  (Posjeta: 2012 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arcanis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Zlatne ribice - pitanja
« u: Ožujak 01, 2008, 16:41:00 poslijepodne »


Pozdrav svima!


Pocetnik sam u akvaristici. Imao sam kuglu od 3 litre s jednom zlatnom ribicom. Sad sam je premjestio u pravokutni akvarij (visina 20cm, sirina 16cm, dužina 30cm) i dodao jos jednu zlatnu ribicu. U akvariju imam kupovni šljunak i neki mali dvorac. Trudim se nabaviti filter sto prije.


Pitanja:


1. Znaci sad (bez filtera) trebam mijenjati oko 1/3 vode i zamijeniti je s novom vodom koja je prethodno stajala par sati na sobnoj temperaturi? Koliko cesto cu morati mijenjati vodu kad nabavim filter? Isto tako samo 1/3 ili?


2. Je li moj akvarij premalen za biljke?


3. Je li potrebno povremeno ocistiti cijeli akvarij (sljunak, staklo iznutra...)? Na sto treba paziti prilkom clean up-a?


Toliko za sada. Vratim se kad budem imao jos pitanja ;)


Unaprijed hvala!
 

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Zlatne ribice - pitanja
« Odgovori #1 u: Ožujak 01, 2008, 17:10:00 poslijepodne »
nazalost ni taj akvarij nije dovoljan ni za jednu zlaticu, a kamoli za dvije... za jednu treba minimalno 20l vode, a ti imas dvije u manje od 10l...
taj aq je eventulano dobar za kozice... sto se bilja tice - svasta moze unutra, naravno ukoliko ne raste preveliko, ali trebas svjetlo i podlogu, no sa zlatnima ne ide gotovo nista osim anubiasa i slicnog tvrdolisnog bilja - a nema smisla da to stavis unutra jer im je i ovako tijesno..
filter ces tesko naci za tolisni akvarij a da ne bude prejak, eventualno spuzva filter, ali obzirom na skucenost ni to nema previse smisla...
osiguraj im veci akvarij, s potrebnom opremom, od najmanje 40-50l... i uzivaj u ribicama..
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zlatne ribice - pitanja
« Odgovori #2 u: Ožujak 01, 2008, 18:50:00 poslijepodne »


dobro prouči stranicu: www.akvarij.net , tamo imaš vodič za početnike - dakle, za startanje akvarija.... ali imaš i o zlatnima, ukratko....


e, kad to pogledaš, onda pogledaj ovaj podforum o hladnovodnima...ima tu svašta...


e, kad i to pogledaš, onda pucaj s pitanjima....


i naravno, poslušaj kolegicu!

Offline Arcanis

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Zlatne ribice - pitanja
« Odgovori #3 u: Ožujak 02, 2008, 00:21:00 prijepodne »


A joj. Pa mojim ribicam je tijesno. Procitao sam da je potrebno 1,5 l vodena 1 cm ribe. Valdja to ne vrijedi za zlatne ribice jer one vole plivati :(


Krenuo sam u potragu za vecim akvarijem. Malo sam pretrazivao po inernetu i nigdje nema pregledna lista akvarija s obujmom i cijenom. Ne znam koje su mjereakvarija od 60 l.
 

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Zlatne ribice - pitanja
« Odgovori #4 u: Ožujak 02, 2008, 00:26:00 prijepodne »
60x30x30 ti je neka standardnija mjera... pogledaj na http://www.ljubimac.hr
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Zlatne ribice - pitanja
« Odgovori #5 u: Ožujak 02, 2008, 00:49:00 prijepodne »

Arcanis dobro nam dosao i nadam se da cemo se lijepo druziti...

Citat: Arcanis
Krenuo sam u potragu za vecim akvarijem.

Ovo je odlicna odluka. A ja bih samo jos savjetovala da se ne ogranicavas mnogo litrazom... Zapravo da u smislu donje granice, ali ako mozes prostorno i financijski istrpiti veci aq, onda svakako uzmi veci... Ribe ce biti sretnije sa vecim prostorom za plivanje, mogucnosti uredjenja su vece, sistem je, sto se parametara vode tice, stabilniji, odrzavanje lakse...

Dakle, moj savjet je sto veci akvarij mozes...

Na netu zaista mozes naci mnogo info, pa gledaj i biraj, pa onda opet pitaj ovdje i tako...

Nadalje, posto svi znamo da su pocetna ulaganja prilicno velika, uzmi u obzir i mogucnost pravljenja akvarija (dobar staklar ili zoo shop)...

Sretno i javljaj se...
Edited by: Ninina mama
Tuzlanka u Sarajevu