Svibanj 18, 2024, 09:51:42 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Identifikacija  (Posjeta: 2509 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Identifikacija
« u: Kolovoz 13, 2010, 14:45:02 poslijepodne »
Trebao bi malu pomoc ako netko mozda zna koje su ovo vrste trebao bi tocne latinske nazive...

Offline mast

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Identifikacija
« Odgovori #1 u: Kolovoz 13, 2010, 16:28:22 poslijepodne »
ovo drugo je Xylocopa violacea (pčela drvarica)

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #2 u: Kolovoz 13, 2010, 16:29:39 poslijepodne »
ovo drugo je Xylocopa violacea (pčela drvarica)
Hvala  :up:

Offline mast

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Identifikacija
« Odgovori #3 u: Kolovoz 13, 2010, 16:30:26 poslijepodne »
a prvo je Morimus funereus

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #4 u: Kolovoz 13, 2010, 16:35:41 poslijepodne »
a prvo je Morimus funereus
Hvala, svaka cast  :klap:

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #5 u: Kolovoz 13, 2010, 16:47:41 poslijepodne »
evo imam jos jednu ak se bude vidilo jer nisam bas uspio slikat kak treba...

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #6 u: Kolovoz 13, 2010, 19:44:39 poslijepodne »
puska, zbirka mora imati svoju svrhu.

drugo, dobronamjerno...odredi si jedan red kukaca koji ćeš skupljati,a  i to je previše. recimo ti ovdje imaš kornjaše i opnokrilce. ok..skupljat ćeš ta 2 reda svoga kraja, hrvatske, balkana...? kako ćeš determinirati vrste koje se determiniraju po rasporedu žilica na krilu, oblicima dijelova glave itd...

ono..nemoj me krivo shvatiti ali bezveze ubijaš....i ne prepariras dobro, svi dijelovo moraju biti vidljivi i u prirodnom položaju. kornjaši se bodu u desno pokrilje tako da igla izlazi sa donje strane između 2 i 3 para nogu. okomito gledano sa svih strana!

samo polako i odredi cime ces se baviti. tesko je i ja švrljam, od planinarenja, biciklizma, penjanja, skupljanja leptira, pa bi i noćne, pa bi i ose šiškarice..i kad pogledaš iza sebe, sve si okrznuo a u ništa dublje ušao. sa kukcima je to bitna stvar jer su brutalno kompleksni, pogotovo determinacija koja je često i nemoguća zbog nedostatka lit erature za neke naše vrste. pa je potrebno i genitalije vaditi (za neke leptire....) itd:9

 :up:

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #7 u: Kolovoz 13, 2010, 20:28:47 poslijepodne »
puska, zbirka mora imati svoju svrhu.

drugo, dobronamjerno...odredi si jedan red kukaca koji ćeš skupljati,a  i to je previše. recimo ti ovdje imaš kornjaše i opnokrilce. ok..skupljat ćeš ta 2 reda svoga kraja, hrvatske, balkana...? kako ćeš determinirati vrste koje se determiniraju po rasporedu žilica na krilu, oblicima dijelova glave itd...

ono..nemoj me krivo shvatiti ali bezveze ubijaš....i ne prepariras dobro, svi dijelovo moraju biti vidljivi i u prirodnom položaju. kornjaši se bodu u desno pokrilje tako da igla izlazi sa donje strane između 2 i 3 para nogu. okomito gledano sa svih strana!

samo polako i odredi cime ces se baviti. tesko je i ja švrljam, od planinarenja, biciklizma, penjanja, skupljanja leptira, pa bi i noćne, pa bi i ose šiškarice..i kad pogledaš iza sebe, sve si okrznuo a u ništa dublje ušao. sa kukcima je to bitna stvar jer su brutalno kompleksni, pogotovo determinacija koja je često i nemoguća zbog nedostatka lit erature za neke naše vrste. pa je potrebno i genitalije vaditi (za neke leptire....) itd:9

 :up:
Hvala na savjetima, ali ne zanima ti mene bas skupljanje tak mrtvih kukaca, ja se vise volim drzat svojih zivih tarantula, ovo mi je za faks, trebam skupit 30 razlicitih kukaca u svojoj okolini i stavit ih na stiropor te ih determinirat, napisat potpuni latinski naziv, posto sam ja na pedagoskom faksu to ne treba biti nista komplicirano...
Razumijem te sve sta si napisao i slazem se u potpunosti s tobom, ni ja ne volim kad je sve nabacano tak bezveze, ali jednostavno me to bas ne zanima a moram napravit, a bas se ne kuzim u kukce pa sam zato potrazio pomoc od profesionalaca, ja se drzim onog sta me zanima, a to su moje tarantule i to je ono s cim se ja bavim u svoje slobodno vrijeme, meni osobno je puno draze vidit zivog kukca nego onog nabodenog na stiropor ali sta ja mogu profesori na faksu nisu bas popustljivi...

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #8 u: Kolovoz 13, 2010, 23:54:23 poslijepodne »
pedagoski fax pa zbirku kukaca, sa točnom determinacijom?

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #9 u: Kolovoz 14, 2010, 10:04:11 prijepodne »
pedagoski fax pa zbirku kukaca, sa točnom determinacijom?

Pa da imamo ti neki predmet prirodoslovlje koji ti obuhvaca vise predmeta(biologija, kemija, fizika...), imamo dosta prakticnih zadataka iz tog prdmeta, u prvom semestru smo morali odrzat neki pokus, a sad su cure dobile da rade herbarij, a decki da naprave tu neku malu zbirku kukaca, ne treba to bit neka opsirna determinacija nego ono kak se zove ta vrsta u narodu i njen latinski naziv i to je to...

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #10 u: Kolovoz 14, 2010, 13:50:20 poslijepodne »
ajde super, ne znam tko ce pregledavati ta latinska imena ali dobro:D

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #11 u: Kolovoz 14, 2010, 15:25:22 poslijepodne »
ajde super, ne znam tko ce pregledavati ta latinska imena ali dobro:D

Ma gle nemam ja pojima ni sta ce im to ni koja je svrha toga, ali ima tog vise na tim faksevima bez svrhe, al sta da ti kazem moram napravit... ma u glavnom, da nejdemo dalje u of topic  ;)

Offline mast

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Identifikacija
« Odgovori #12 u: Kolovoz 14, 2010, 18:31:45 poslijepodne »
ovo treće mislim da će ti netko jako teško determinirat iz ove fotografije. ako očeš poslikaj bolje pa pošalji.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Identifikacija
« Odgovori #13 u: Kolovoz 16, 2010, 09:56:10 prijepodne »
a jel ti ta zbirka mora bit od domicilnih insekata? ili recimo možeš koristit insekte od kud got nađeš? recimo koje koristimo za hranu gušterima?  :)

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #14 u: Kolovoz 16, 2010, 10:19:55 prijepodne »
a jel ti ta zbirka mora bit od domicilnih insekata? ili recimo možeš koristit insekte od kud got nađeš? recimo koje koristimo za hranu gušterima?  :)
Pa da trebali bi biti kukci u nasem okolisu, znaci naseg kraja, ali ubacio sam ja lateralise, kukca fobasa i kukca brasnara  ;)

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Identifikacija
« Odgovori #15 u: Kolovoz 16, 2010, 15:08:15 poslijepodne »
a jel ti ta zbirka mora bit od domicilnih insekata? ili recimo možeš koristit insekte od kud got nađeš? recimo koje koristimo za hranu gušterima?  :)
Pa da trebali bi biti kukci u nasem okolisu, znaci naseg kraja, ali ubacio sam ja lateralise, kukca fobasa i kukca brasnara  ;)

pa kaj češ reč kako se oni po domaće zovu? :D

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Identifikacija
« Odgovori #16 u: Kolovoz 16, 2010, 16:30:51 poslijepodne »
a jel ti ta zbirka mora bit od domicilnih insekata? ili recimo možeš koristit insekte od kud got nađeš? recimo koje koristimo za hranu gušterima?  :)
Pa da trebali bi biti kukci u nasem okolisu, znaci naseg kraja, ali ubacio sam ja lateralise, kukca fobasa i kukca brasnara  ;)

pa kaj češ reč kako se oni po domaće zovu? :D
Pa napisat cu bas kak se zovu, lateralisa ima kod nas, njih sam znao vidit po starim zgradama, ja mislim da sam cak vidio i bubu fobasa jednom vani ili mi je jako slicna bila nekom drugom kukcu, a brasnara ima kod nas njih sam znao vidit kod bake u silosu s psenicom...