Ožujak 29, 2024, 00:49:00 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: UV i Vanjski filter  (Posjeta: 2658 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
UV i Vanjski filter
« u: Listopad 27, 2019, 11:43:19 prijepodne »
Pozdrav svima,

evo nakon dugo godina vratio se ponovno ovom hobiju.  :)
Kupio sam novi akvarij 240L Eheim, pumpu Fluval 406 i dobio uz akvarij UV sterilizator Eheim  Reflex UV 350.
Zanima me jedna stvar, da li tu filter vanjsku pumpu mogu spojiti na taj UV uređaj ?
Čitam uputstva od UV-a i kaže da je taj UV za akvarije do 300L i da je maximum troughput 400l/h.
Ovaj filter ima protok 1450L/h pa me zanima da li to ima veze s ovom gore navedenom vrijednosti?
Gledam slike po internetu i vidim da su ljudi i jače pumpe spajali na taj UV.
Da li bude kakvih problema ako to tako spojim ?
Puno hvala svima !
 

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: UV i Vanjski filter
« Odgovori #1 u: Listopad 27, 2019, 15:31:55 poslijepodne »
Iz moga iskustva, kratkoga, ali eksperimentalnog sa UV-C dosta ti je bitan radni protok. Ugl. ja imam JBL 1502  na UV C JBL 11W, sada ne sjecam se vrijednosti( ali ima na internetu). No, u usporedbi sa drugim UVCima JBL je jedini imao kao i standard za bakterije/viruse, a za to je potreban jako mali protok, skoro pa duplo manji od protoka potrebnoga za eleminaciju alga u vodi..itd...
Sada sjecam se da sam gledao i Ehimov UVC, on je imao samo da alge unistava i veci protok, iako mi to djeluje nabrijano malo.
 
Ja drzim razdvojen izlaz za UVC i izlaz filtera, tj. nakon filtera u Y idu cijevi, pa mogu kontrolirati protok.
Tako mi daje najbolje rezultate, sto se tice bakterija i bolesti, unisti sve, alge u vodi nema, kristalno cista, iako po staklu uvjek bude nakon vremena, sto je normalno.
Sada ti neki direktno spojeni UVC rade vise na to da filter odredenu kolicinu vode  progura po par puta kroz UVC pa dobis slabiji puno efekt, ali opet bolje nego da nemas UVC. No, najbitniji ti je protok za efikasnu sterilizaciju vode, jel sa sporijim protokom povecavas kontakt vode i ultra ljubicasti zraka..., tj. bolji efekt.
No, kako rekao mozes i direkt, bit ce slabiji rezultat, ali ako ti je akvarij stabilan nije ti to bitno toliko.
Jedino moras paziti da ne pretjeras sa protokom, jel tipa ovisi o konstrukciji UVCa ulaz vode zna biti na boku i udara direkt u nizi dio zarulje, a te zarulje su osjetljive i iako se ne radi o pritisku, ipak 1000l/h direktno tuce u tanko staklo pa znaju nakon cca 2-3 mj. zavrsiti sa radom.
Vjerovatno znas da kada se akvariji uspostavlja da bar prvih 3 mj. nije potreban UVC, tj. ne preporuca se.., ali nakon 1 mj. mozes ga upogoniti...



Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: UV i Vanjski filter
« Odgovori #2 u: Listopad 27, 2019, 19:15:56 poslijepodne »
Puno hvala na informaciji - čim više čitam (i po stranim forumima), mislim da ne bi trebalo biti problema.
Jedino što moram kupiti redukciju sa 16/12 pošto taj Eheim ima 12/22 ulaz a cijevi su na Fluvalu promjera 16.
Upogonit ću ga tek nakon mjesec, dva onda kada se sve ustabili.