Ožujak 28, 2024, 14:57:41 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni  (Posjeta: 1889 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline goxic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
  • Adams family
Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« u: Ožujak 11, 2011, 22:14:25 poslijepodne »
Dakle, ako ne znate od kuda ovo "skoro" prvi akvarij, onda preporucam nase uvodno predstavljanje:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=56569.0

Dakle, akvarij smo dali raditi u Aquaterri - 140x25x45 (150 l vode) = 890 Kn

Filter koji sad ciklira a bit ce rezervni Atman f-304

Buduci stanovnici koji se poblize upoznavaju u maloj kacici su:

2 x Zlatna karasa
1 x crvenkapica
1 x teleskop
1 x pajčulanka
1 x misgurnus

S obzirom da cemo saditi zivo bilje (hvala na savjetima koje vrste) stavili smo 5 l JBL AquaBasis Plus, onda BioAqua sitni šljunak 1-1,5mm, a na to natural šljunak 4-5 mm.

Evo kak to izgleda nakon 3 dana cikliranja (jucer se zamutilo, dakle valjda je krenulo). U utorak navecer smo slagali podlogu, natankali vodu i krenuli.



U filter Atman koji je sad u velikom akvariju sam stavio Biofilter tablete i pustio ga tjedan dana da radi u malom akvariju (doduše s malim protokom jer su se sirote curice zaljepile za staklo kad sam ga prvi put ukljucil). Onda sam ga pri izmjeni vode malog, lagano isprao u toj vodi i stavio ga u veliki da ciklira. Sljedeci mjesec cu vjerojatno kupiti Fluval U4 (nisam ga jos kod nas nasao) pa cu imati 2 filtera u paralelki (pošto je akvarij dost izduzen pa da bolje cirkulira).



Hhahaha, ova mi je zakon jer se vide sirotice u starom domu kak se vesele novom



Joj, štorija s lozom je tragikomična. Uzeo sam jednu dugu granu jer je akvarij radi šanka (pregradnog zida boravak - blagavaona) uzak i jednu manju ali razgranatiju koju cu zavezat za ovo da strsi prema gore. I sad, malu sam uspio skuhati u loncu velikom za juhu a velika je bila preduga. Onda sam dok je zena bila na poslu, prekopao cijeli tavan i nasao jedan ogroman Solingen lonac (nikad upotrebljavan) dobiven ko svadbeni poklon, tak da je imal krštenje. Kuhal malo jednu stran dok je druga stršala, pa obrnuto, onda u hladnu kadu punu vode. U kadi se namakalo 2 dana (bili smo kod staraca na vikendu tak da ne mislite da smo srdljivci :-)) i jos nije tonulo. S obzirom da nam uvjeti ne dopustaju 2-3 tjedno potapanje, odlucio sam ih staviti odmah u akvarij neka plutaju.

Sinoc sam na manju razgranatiju granu stavio keramicku masku da ju drzi dole, a za vecu nisam imao vise kaj. Jutros sam se probudio i jedan kraj je potonuo. Nadam se da ce do kraja sljedeceg tjedna biti sama jer onda mislim napraviti finalni setup i posaditi bilje.



Ovo je pogled odozgora. Stavili su nam staklena ojacanja na nekih 7-8 mm od ruba radi savijanja akvarija. S obzirom da cu sam raditi poklopac (dali su nam ponudu za poklopac po dimenzijama s 2x45 W T5 rasvjetom od 1.485 Kn), dobro ce mi doci ovo...



I ovo je pogled s kontra strane.

Eto, to bi bilo za pocetak to, javljamo update kako ce napredovati uredjenje a vi ste pozvani za komentar. Nismo uvrijedljivi, volim se sprdavati na svoj racun, tako da mozete dati si oduska... :-))

BTW, nemamo jos 25 postova pa ako neko prodaje bilje (anubiase, Crypte, limun, ...) moze nam poslati PP.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« Odgovori #1 u: Ožujak 15, 2011, 11:00:54 prijepodne »
Pozdrav!
Što planirate za rasvjetu? Baš bi jedna viseća dobro sjela.

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« Odgovori #2 u: Ožujak 15, 2011, 11:13:52 prijepodne »
da ima velebit pravo, viseća bi bila vrlo efektna  :up:
akvarij super izgleda tu di je, kad se uredi i sredi bit će stvarno predivno za gledat u njega,

veselim se novim fotkama  :up:

Offline goxic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
  • Adams family
Odg: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« Odgovori #3 u: Ožujak 15, 2011, 15:35:32 poslijepodne »
Hvala ! :-))

Za rasvjetu smo mislili staviti poklopac. Gledao sam malo forex da bude iste boje kao i ova dole drvena daska...

Mada da, viseca bi isto super sjela... Ali mi nekako skupo to sve...


Inace, grane su same potonule konacno, unutra su trenutacno 2 jabucara koja grickaju i ciste onu "vatu" s grana.

Nabavio sam jedan mali grm anubiasa, uzeo 2 grmica crypte, jednu valisneriu i vode kuge da imaju kaj za grickati.

Ovaj vikend sam bio u Zagorju i skupio ponešto kamenja. Jucer se iskuhalo ono koje nije šumilo :-))

Stavim neke nove slike uskoro!

Offline goxic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
  • Adams family
Odg: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« Odgovori #4 u: Ožujak 17, 2011, 20:36:04 poslijepodne »
Dakle, slozili nas PRVI setup u zivotu. Molim vas budite blagoglagoljivi, njezni, birajte rijeci.... Malcice smo osjetljivi :-))) (salimo se)

Svjesni smo svih početničkih grešaka, ali našim ribicama će tu biti puno ljepše nego u malom od 28 l.

Od boravka prema blagavaoni:



Od blagavaone prema boravku



Malo s flashom:



I jos malo:



Kad se sve skroz zaciklira (za oko 2-3 tjedna) onda cemo napraviti pravi fotosešn...

Nemamo jos lampe, ali za sad se anubias, kripte i kuga super drze, samo malo valisnerija zuti... Valjda bude prezivjela do sljedece place

Offline goxic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
  • Adams family
Odg: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« Odgovori #5 u: Travanj 20, 2011, 23:25:24 poslijepodne »
Evo mali update....

Dakle, sredili smo "konacni" setup, dodali jos malo poklonjene, prokuhane, iskuhane, oguljene loze, malo zagorskog kamenja kaj se nije kiselilo, kupili jos biljcica usprkos tome kaj nemamo love da sredimo poklocac (kak su govorili nasi klinci s 2 godine) s rasvjetom.

I morem vam rec da biljke idu cist OK bez svetlobe. Ok kuga je kuga, za nju nist cudno, a i zlatice u pauzama izmedju hranjenja znaju se obrsti, rastu ko blesave. Anubias se drzi, valisnerija lepo tjera, 2 mm za 2 tjedna (al barem ne propada), crypte isto.... Izgleda da sam dobro zagnojil ili se pak na ovom forumu pretjeruje. Doduse meni je akvarij bas onak drito na suncevu svjetlost preko dana, ali usprkos tome ne znam kaj su to alge. Ili imam srece ili se cak i na ovom forumu u komercijalne svrhe pretjeruje kao i na rodinom (roditelji ce znati). Ah, taj kapitalizam.

Nego, evo slike kak to danas izgleda:



U međuvremenu, malo smo se podebljali. Došla još 3 jabučara i sad broje 5, došo još jedan misgurnus, jedan mali, mali vrlo mali teleskopčić i jedan karas sa šarenim bojama ko pajčulanka. Simpaticna teta nas je cak nagovorila i na beta muzjaka. Bil je kul, bordo crveni...

Čitali smo (ah taj kapitalizam) da su teleskopi tužni kad su sami jer su svjesni svoje različitosti, pa smo mu uzeli jos jedan. Karas sareni ko pajculanka je dosao zato jer roditeljska ljubav nema granica cak kad je i zivot zivotinja od 15 Kn u pitanju. Naime, kcer je zaludila na nju. Nego, prosli tjedan u ponedjeljak, ono kad je zahladilo i pocelo padati mis je doslovno popizdel, ali mislili smo da ce ga proci. Otisli spavati i ujutro nasli misa skvrcenog na mucacstom trosjedu. Ja hrabar kakav jesam, probudio sam zenu da ga ona vrati unutra. Siromak, ko zna koliko se koprcal po njemu. Nego, vratila ga ona unutra i tek smo onda skuzili da je sav pun mucica od trosjeda.... Tu pocinje zanimljiva štorija o životinjama. Puži su gotovo simultano pohrlili prema njemu i požderali sve to, oslobodili ga a on siromak se usidril medju kamenje i disao je ko ludjak 3 dana bez micanja (iskreno, mislili smo da je skoncao). Zato smo i uzeli drugog misa, da ako slucajno odapne imamo zamjenu. Ali stari majstor se nije dao i kad mu je doslo drustvo poludio je. Tak su slatki sada..
Beta je posebna prica. Odmah se nastanio na filter i nije se micao od tamo cijeli dan. Nakon toga smo cijela familija imali film bolji neg u novom Imax Cinestaru. Ljepo smo si seli svi skupa i proucavali. Mali gad je onak krenuo od filtera na 1/3 akvarija, pa kad bi vidio curice (tak od milja zovemo zlatne prasice) se brzo vratio na filter. I tak je bio prvo bojazljiv, a danas pliva po cijelom i uzivaju u suzivotu.

E da, kupujemo stan, dali smo se u vrazje ruke i vezali sljedecih 30 godina. Mozda nesto iskamcimo, pa slozimo taj vratji poklocac s lampama.... S obzirom da smo trenutacno ludi s bankom, ugovorima, nema nas do daljnjega... No postamo slike iz novog doma....

p.s. Ovdje smo puno naucili, ali smo isto tako naucili (kako to biva u zivotu) da se u puno stvari pretjeruje i da ne treba doslovno sve shvacati. Mi smo silom prilika bili prisiljeni na improviziranje, ali sljedeci upute i prilogodjavajuci ih mogucnostima, moze se napraviti cudo. Slusati sebe i vlastiti osjecaj je puno bolje od slijepe slijedbe religije (makar ona se zvala akvaristika). Dakle, savjet svima, informirati se, ali nikako ne slijepo vjerovati... U kranjem slucaju kao i sa Crkvom.... :-))

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Naš skoro pa prvi akvarij :-)) - hladnovodni
« Odgovori #6 u: Travanj 21, 2011, 11:26:12 prijepodne »
Bettu pod hitno u onaj mali stari akvarij. I nemojte zaboraviti da ona treba grijac!