Ožujak 29, 2024, 13:56:56 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Lipophrys nigriceps  (Posjeta: 5634 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Lipophrys nigriceps
« u: Rujan 15, 2009, 22:40:59 poslijepodne »
U nekoliko priloga na Forumu pomenuo sam već da je Lipophrys nigriceps meni omiljena vrsta Jadranskog blenija. Izvrsno se drži u akvariju, i to bez obzira na to da li se radi o Jadranskoj ili tropskoj varijanti! Zanimljiv je za posmatranje i simpatičan, što je uostalom i osobenost blenija. Prema mom iskustvu ne dira pokretne beskičmenjake (osim, naravno onih „nevidljivih“),a uglavnom ni sesilne. Znam da su izuzetak sasvim sitni perjasti crvi–oni sa prečnikom peruške od par milimetara. Njih će neki primerci ove ribe napadati. Pase mikroalge, a uzima praktično svaku vrstu hrane koju mu ponudite – pod uslovom da su komadići dovoljno sitni da ih može progutati. Dostiže dužinu do najviše 45 mm, ali je zbog raskošnog kolorita prilično upadljiv u akvariju. Na „posteru“ koji sam montirao od snimaka iz akvarija i priložio je ženka, dok su mužjaci još atraktivniji. Zdepastije su građeni, poseduju upadljive, tamne mražaste šare koje se od glave šire ka prednjem delu tela, a donja polovina glave nije crno-plava, već žuta kao limun!! O ukusima naravno ne treba raspravljati, ali ja nikada nisam video tropskog blenija koji se može po izgledu meriti sa ovom vrstom. Ukratko, sigurno spada u najzanimljivije vrste Jadranskih akvarijumksih riba. Srdačan pozdrav svima!         

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #1 u: Rujan 16, 2009, 00:02:04 prijepodne »
   Jap! Boje su ludnica.
Zork  :klap:!

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2009, 01:13:59 prijepodne »
Da bi i posetioci, gosti na Forumu mogli odmah da vide kako izgleda riba o kojoj je reč, evo i ovde jedne sličice L.nigricepsa.Poz.

               

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #3 u: Rujan 18, 2009, 10:37:42 prijepodne »
zork ti si enciklopedija :up:

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #4 u: Rujan 18, 2009, 10:40:25 prijepodne »
Zork ovaj bleni je savršen. Nisam znao da postoji u jadranskom moru. Našao sam jedan dobar link na sve Babice pa evo pogledajte:

http://www.riblje-oko.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=59&Itemid=39

Inaće di se ova riba može pronaći jer je do sada nisam nikad vidio pod morem (a ronim svako lito i to cilo lito)..

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #5 u: Rujan 18, 2009, 12:36:42 poslijepodne »
Ma joooooj  :'(
Ova vrsta se isto suncala u plicaku prije par tijedna blizu Crikvenice. Dogovorili smo se da ce zivjeti kod mene, i da cu je uzeti prije polazka kuci, da se ne muci danima u nekoj kanti. Eto stigao poslednji dan, ali ona nije dosla na dogovoreno mjesto, a niti ni jedan od ikakvih vrsti. Vjerovatno valovi i hladna voda im se nije dopala...
Da nema tog vjetra poslijednje noci, sad bi taj prelijepi blenij plivao u mom malom jadranu u Pecuhu.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #6 u: Rujan 18, 2009, 12:45:03 poslijepodne »
Ma joooooj  :'(
Ova vrsta se isto suncala u plicaku prije par tijedna blizu Crikvenice. Dogovorili smo se da ce zivjeti kod mene, i da cu je uzeti prije polazka kuci, da se ne muci danima u nekoj kanti. Eto stigao poslednji dan, ali ona nije dosla na dogovoreno mjesto, a niti ni jedan od ikakvih vrsti. Vjerovatno valovi i hladna voda im se nije dopala...
Da nema tog vjetra poslijednje noci, sad bi taj prelijepi blenij plivao u mom malom jadranu u Pecuhu.

Mislim da ću slijedećih dana provest u pličaku sa špurtilom u ruci i tražit ovog blenija...

Imam još jedno pitanje. Kakav je sa prihvačanjem hrane i života u tropskom akvariju? Nebi volia uzet ga iz mora i da mi krepa bezveze jer nemože izdržat takve promjene...
« Zadnja izmjena: Rujan 18, 2009, 13:36:05 poslijepodne od Bkaradza »

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #7 u: Rujan 18, 2009, 15:25:39 poslijepodne »
Blago tebi sto mozes...
Ja imam godisnje jednu sansu.
Ove godine sam imao 2, ali kako sam napisao, ovaj se drugi nije zavrsio kako sam planirao.
Ja moram cekati godinu dana... -?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #8 u: Rujan 18, 2009, 15:29:16 poslijepodne »
taman da se akvarij fino zaciklira i sredi  ;)

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #9 u: Rujan 18, 2009, 17:35:10 poslijepodne »
Pomenuo sam već, da je po mom iskustvu, maltene svejedno da li se L.nigriceps drži u Jadranskom ili tropskom akvariju. Prirodno stanište mu je već na dubini od 0m plus neki centimetar. Međutim, radi se o stenovitim obalama koje imaju "odsek" od bar metar-dva. Ako hoćete da ga nađete, preporučujem da pažljivo posmatrate tavanice i zidove obalnih rupa, podkopina i pukotina - slabije osvetljene površine. Samo na kratko izlazi na "jako sunce". Prilično se teško hvata, pošto je "jako lukav"!

Onaj server na koji sam postavio poslednju fotografiju je danas "nestao" (!?), evo je ponovo sa druge adrese!



Morino, zahvaljujem Vam se na komplimentu - drago mi je kada mogu da pomognem nekim savetom. A iskustva imam prilično - u praktično bavljenje morskom akvaristikom krenuo sam u januaru 1973. godine. Zsabi, Vedranov komentar je pravi, dogodine će tek biti pravo vreme za velike nabavke novih organizama! Pozdrav.
« Zadnja izmjena: Rujan 18, 2009, 18:14:59 poslijepodne od ZorK »

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Lipophrys nigriceps
« Odgovori #10 u: Rujan 18, 2009, 23:09:15 poslijepodne »
Mislim da mozes na ti jer ja još 1973 nisam bio ni u planu  :D  :D
uglavnom cjenim ljude koji znaju i dobronamjerno to djele bez ikakvog soljenja pameti
to je najveca blagodat foruma i takvih nam treba vise  :up: