Ožujak 28, 2024, 12:09:08 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: bolesna žutouha  (Posjeta: 4463 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pink

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
bolesna žutouha
« u: Studeni 29, 2014, 11:51:39 prijepodne »
Imam žutouhu ženku vodene kornjače staru 6 g. Mislim da ima sve potrebne uvjete za život (akvaterarij 180 l napunjen 1/3, lampu sa UVA, UVB svjetlom, spot lampu za grijanje, kamen za sunčanje, vanjski filter 1200 l/h, stalnu temperaturu vode 26-27 st., ne uzima se u ruke). Svjetlo je upaljeno 12 sati. Hranim pretežno mrkvom i salatom putericom, rijeđe Tetrinim briketima za kornjače, pilećim bijelim mesom ili glistom (nakon mesne hrane posti 3 dana). Zimi je aktivna kao i ljeti, puno pliva a u vrijeme hranjenja maltene glisira na površini vode. Lijepo je napredovala, dužina oklopa je 15 cm. Unazad 10 dana kornjača je troma, ne pliva, jedva se vuče po dnu akvarija, djeluje ošamućeno, ne bježi od ruke, odbija hranu, ne vrši nuždu. Mislim da je tome prethodio mesni obrok bijelog mesa, iza toga je počela odbijati hranu.Traži toplinu, dok je upaljeno svjetlo cijeli dan se sunča na kamenu (dotad se sunčala po 3-4 h/dan), kad se ugasi svjetlo neprekidno leži na grijaču. Danas i preko dana spava na grijaču što nikad nije radila. Inače čim se razdani pliva. Prije 3 dana sam je odnijela veterinaru (dr Matija Škulac - Osijek) koji je na osnovu moje priče zaključio da je kornjača opstipirana te je dao Garamicin i.m. i namazao rektum parafinskim uljem i rekao da se kornjača priprema za hibernaciju u što sumnjam obzirom na temperaturu vode. Nema nikakvih vanjskih znakova, izvadila sam ju van akvarija, čini se normalno pokretna. Kad ju dodirnem za dio koji je između repa i lijeve stražnje noge ona reagira, čini mi se bolno, druga strana je neosjetljiva. Tretman kod veterinara nije pomogao. Ima li tko kakvu ideju.
Kupujmo Hrvatsko! - pušimo lavandu!

Osijek/Hrvatska

Offline pink

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
Odg: bolesna žutouha
« Odgovori #1 u: Studeni 30, 2014, 10:49:11 prijepodne »
Nitko ništa?????
Kupujmo Hrvatsko! - pušimo lavandu!

Osijek/Hrvatska

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: bolesna žutouha
« Odgovori #2 u: Prosinac 02, 2014, 03:07:47 prijepodne »
Pozdrav,
na temelju simptoma koje si opisala se nazalost ne moze postaviti dijagnoza. Trebale bi se napraviti dodatne pretrage da bi se nesto konkretno moglo zakljuciti. Nije mi bas jasan zakljucak tvog veterinara da je doslo do opstipacije. To bi se moglo zakljuciti da je zivotinja sva napuhana od plinova koji nastaju raspadanjem zaostale hrane. Ili da je napravljena rentgenska slika gdje su vidjive nakupine ili neko strano tijelo u probavi, eventualno neke komplikacije sa jajima. Ta dijagnoza je jako klimava...
Jedino sto ti mogu predloziti je da kontaktiras dr. Maju Lukac, veterinarku koja se specijalizirala za gmazove i pitas ju da li suraduje s nekim veterinarom u Osijeku. Ona je jedna od rijetkih koji ima dovoljno znanja i iskustva da ti pomogne s ovako netipicnim slucajem.

Citat:
Maja Lukač, dr.vet.med.
Veterinarski fakultet, Zavod za bolesti peradi s klinikom, Heinzelova 55, Zagreb
Radno vrijeme Ambulante za ptice:
ponedjeljak, srijeda, petak: 09:00-11:00 h
utorak, četvrtak: 16:00-18:00 h
Tel.: 01 2390 410
E mail: [email protected]

Napomena: prije odlaska u ambulantu telefonom provjeriti u kojim terminima doktorica radi taj tjedan.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline pink

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
Odg: bolesna žutouha
« Odgovori #3 u: Prosinac 02, 2014, 12:06:16 poslijepodne »
Hvala, kontaktirala sam ju još u subotu. Nažalost, ne može mi nikoga preporučiti jer se kod mene nitko ozbiljno ne bavi egzotama (samo oglašavaju da ih liječe a nemaju pojma - htjeli su joj rezati nokte!). Trebalo bi napraviti dijagnostiku, rtg, krvnu sliku, dati infuziju aminokiselina no to nitko ovdje ne radi a ja ju ne mogu nositi za Zg.
Nekako sam se nadala da je nešto banalno i da će netko savjetom riješiti taj problem ali očito sam u krivu.
« Zadnja izmjena: Prosinac 02, 2014, 12:13:09 poslijepodne od pink »
Kupujmo Hrvatsko! - pušimo lavandu!

Osijek/Hrvatska