Ožujak 29, 2024, 15:17:00 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: što odabrati ?  (Posjeta: 3607 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
što odabrati ?
« u: Srpanj 17, 2014, 06:45:07 prijepodne »
pozdrav ekipa..evo mene nakon nekoliko mjeseci izbivanja s akvarističke scene..nema više akvarija, sad je terarij :D

pošto smo sineku već prije obećali terarij i nešto u njemu, vrijeme je da to sprovedemo u dijelo..
imamo nekoliko nejsnoća..no ajmo redom..
terarij je novi, dimeznije 120x60x60..da ne bude skučen..  (čeka doma prazan :D )
prvotno je bilo dal uzet guštera ili neku zmiju..odluka je trenutno na gušteru, mada sam ja više za zmiju (manje brige, po pričanju kolega :D ), a žena i mali za guštera, pa će biti gušter..
e sad pitanja, ajmo redom..
1. Što odabrati, misli smo bradatu agamu, mada mi je na pameti i gecko..pošto će to bit maženja i pažnje na rukama, koji je bolji/prilagodljiviji ? i koliko ih uzeti..dal je terarij dovoljno velik za dvije jedinke bradae agame il gecka ?

2. Ako bradata agama, zanima me dekoracija (totanli laik po tom pitanju i to me nervira, mada sa okrenuo cijeli net, al ipak mi je lakše iz prve uke doznat)..znači dekoracija..koliko pijeska? što je sa biljem, dal da ili ne ?

3. tehnika koje lampe, grijači ?

4. hrana ? to mi je nekak najveći problem, jer mi nije baš sjajno doma uzgajat i držat živu hranu..al to je tak..


znam da je bilo puno odgovara na ova il ovakva pitanja, al eto..molim ako možete u oivoj temi ponovtit il malo proširit..
 :up:

Offline marko321

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 111
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Split
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #1 u: Srpanj 17, 2014, 08:56:04 prijepodne »
Pozz,

1. Na kojeg gekona mislite? Po meni su bradate agame puno draze od gekona jer nisu nocne zivotinje i dosta su drustvene prema ljudima...taj terarij je dovoljan za 2 jedinke...Ja osobno imam 3 odrasle jedinke i nikad nisam imao problema

2. Kao podlogu se koristi sljunak za djecje pjescanike ( ima ga kupit u bauhausa, baumaxa) iako moze i onaj sto se prodava u zoo shopu, na pod se stavi nekih 8-10 cm sljunka.....e sad grane ja osobno mislim da je vinova loza najbolji izbor i moze neki malo vecii kamen...a bilje se moze stavit umjetno iako ja svojima nisam stavia nikakvo jer bi ga kad tad pojele ( samo napomena nikad nemoj te stavit bodljikavo bilje)

3. E sad za lampu koja ih grije ja sam stavio halogenu GU-10 od 40w ona se stavlja na jedan od dva kraja a uvb neonku od JBL-a iako moze i od drugog proizvodaca se stavlja po sredini terarija

4. Hrana : crvi ( fobasi, basnari ), crvčci, skakavci, zohari (dubia, lateralisi ), voce ( jabuku, bananu...), povrce( salata, blitva, endivija, ponekad mrkva...)

A za kalcij ja kod svojih koristim KALCIJ KARBONAT KRKA 1g ( ima ga se kupit u ljekarni) inace to su tablete koja se prepolovi i ta jedna polovica se smrvi i u nju se "umoci" crv i ponudi bradonji :)

Eto to bi bilo to ako vas jos nesto zanima slobodno pitajte
   

Acanthoscurria geniculata, Lampropeltis triangulum hondurensis tangerine, Pogona viticeps...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #2 u: Srpanj 17, 2014, 09:13:18 prijepodne »
Zašto ne spojiti akvaristiku i teraristiku i nabaviti malu mošusnu kornjaču? Ipak si akvarist. Dimenzije su ti ok i za 2 odrasle mošusne. Nisu za gnjavljenje, no rado će jest iz ruke ak ti je to dovoljno za fizički kontakt. Ak se bojiš da će te ugrist možeš ih hraniti pincetom. Jako simpatičan gušter s oklopom, koji će živjeti puuuno dulje od običnog guštera. ;) Ak ti se mali veže za životinje to je jako velika prednost, s tim da ne trebaš nikakvu živu hranu uzgajat. S njima možeš držati kakve živorotke radi toga, no moji niš' ne love, samo da te upozorim, čak su se ciklidi izmrijestili s njima pa sam imam akvarij već mjesec dana pun malaca...  :punch:
Nisu nikakvi predatori, možeš ih naučit da se odazovu da ih ne tražiš uokolo (zoveš ju na ime kod svakog hranjenja pa će to početi povezivati s hranom kroz samo nekoliko dana), papaju pastrvu, ponekad lignjice, teletinu obožavaju, puretinu ak baš nema niš' drugo. Kupovnu hranu ne vole, no ak im niš drugo ne ponudim pojest će gammaruse. Bilje neće ni prišnjofat, a nisu baš ludi ni za sunčanjem, no uputno je imati kopno na koje mogu izaći mada će ti se samo prošetati da bolje vide gdje si i kaj radiš u kuhinji. :D Vrlo su znatiželjne i druželjubive životinjice - istinabog, sav kontakt uglavnom ide preko stakla. :D

S agamama je veeeeeeliki minus što jako kratko žive... Ne znam, možda ti to i bude prednost. Meni nije. :D

Offline acidorange

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 718
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #4 u: Srpanj 17, 2014, 10:20:48 prijepodne »
marko hvala ti na odgovoru..
iris..no way, terarijje od iverice,a i zasitio se ja mijenjanja vode..naport mi je to veću ovim godinama :D

acidorange---hvala na linkovima...pisao sam ovdje u ovoj temi, jer i mi je sve "zbrčkano" u glavi..s druge strane sam mogo uzet telefon, nazvat stričeka matiju (od kog ću i uzet životinju i opermu), chili, dragona i druge forumaše, al nisam htio..izgleda da ću morat :)

ok..pošto vam je dosta pisanja o držanju (nekad je bilo i meni :D ), pitanj eje za uređenje..tražim po netu uređene teraraije agama, ali niti jedan mi ne izgleda onak prirodan..ima ko kakvih linkova, fotki..da si malo približim uređenje ?
hvala i sorry na gnjavaži :)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #5 u: Srpanj 17, 2014, 10:24:46 prijepodne »
i još ovo iz jedne teme..već smo prije nino bili kontaktirali za držanje leopard gekona, kao najjednostavnijih jedinki...zanima me ovo, to si bio napisao u jednoj temi gdje se spominje terarij od 10x55x55

U terariju te veličine možeš uspostaviti lijepu koloniju od 1 mužjaka i 2-4 ženke. Bitno je osigurati dovoljnu količinu zaklona na "hladnom" i "toplom" dijelu terarija tako da se životinje po želji mogu skrivati. Meni je uvjek zanimljivije promatrati skupinu životinja i njihove interakcije, hijerarhiju, socijalnu strukturu, itd. I u prirodi većina vrsta guštera živi u diskretnim kolonijama (to vrijedi i za LG-e),.


Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #6 u: Srpanj 17, 2014, 11:08:30 prijepodne »
Ajde napokon da i tebe ovdje vidim, mislim da je stvarno krajnje vrijeme da i sin dobije terarij.

Ajmo s početka - razlika gušter ili zmija. Istina, zmije su puno, puno lakše za držanje od dnevnih guštera ali i noćnih. Jednostavan razlog, jedu jednom u 15 dana kao odrasle, nema filozofije oko UVB-a i nadopune prehrani, samo im treba na dnevnoj bazi mijenjati vodu i čistiti izmet. I one sretne i zadovoljne. E sad, interakcija s njima gotovo da i ne postoji. Ovisno o vrsti, neke više toleriraju držanje na rukama a neke manje, ali u principu njih se promatra. Primjera radi, moje zmije idu na ruke svako nekoliko mjeseci, ono čisto da provjerim da li su ok.

Na drugu stranu, leopard gekoni u koloniji su fora za promatranje, ali treba imati na umu da su to noćni gušteri, i da ih nije baš poželjno držati po rukama i mogu odbaciti rep. Po meni je najbolji izbor bradata agama - i to jedna jedinka na tako veliki terarij. Doista ne znam zašto ljudi inzistiraju da drže zajedno više njih kada se zna podatak da to nisu društvene životinje i najbolje je imati jednu u terariju. S njima se može ostvariti dosta velika interakcija, svaki dan se mora otvoriti terarij da im se da jesti, tako da agama dođe iz ruke jesti ponekad. Može ih se, dapače poželjno je, u ljetnim mjesecima odnijeti je vani u neki fleksarij ili na ograđenu terasu da se sunča. Piješ kavu a agama trčkara uokolo :D Jedini minus je živa hrana, a može puno pojesti :D

Za uređenje terarija, npr za bradatu - ide pustinjski stil, pijesak, kamenje, suho granje itd. Nema nikakvog bilja unutra, ni živog ni umjetnog - nije potrebno, a s plastičnim riskiraš da luda bradata pojede komad (da, toliko su proždrljive :D )Zapravo složiš kako tebi izgleda privlačno, samo bi bilo dobro da ispod hot spota bude kamen na kojem će se sunčati. Pronađem kasnije linkove, vidjela sam fora sređenih po netu. Od rasvjete ide spotica, neonke i UVB žarulja ili neonka npr. dakle treba biti što više svjetla.

Što se tiče žive hrane, nije idealno, ali čovjek se nauči da ima doma 2,3 plastične kutije pune crva i žohara :D Da ne pišem sad roman ovdje, javi u kojem se smjeru krećeš pa da pišemo o konkretnoj životinji dalje ;)




Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #7 u: Srpanj 17, 2014, 11:09:32 prijepodne »
c-c-c, u tvojim godinama..!
Imaš ovdje simpatičan care sheet o bradonjama: http://www.reptileforums.co.uk/forums/lizard-care-sheets/9797-bearded-dragon-care-sheet.html.

Možda pomogne. ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #8 u: Rujan 23, 2014, 14:22:59 poslijepodne »
taaa dammmm..bliži se dan d :D
akter i nabavka bradonje..
terarij samo što nije spreman..treba samo pošarafit struju unutra..to me i zanima s čim i kak ste rješili pitanj erasvjete, uvb i spot..sve imam, spojeno na žice, al nemam neku ideju kak to zašarafit gore..ajde savjet kak ste vi to sve riješili...
baš prije razgovarao sa chili i sa matijom i baš im velim kak je to meni sve apstraktno :D

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #9 u: Rujan 23, 2014, 15:51:42 poslijepodne »
Evo ovako :) Slika govori više od sto riječi ;)


Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: što odabrati ?
« Odgovori #10 u: Rujan 23, 2014, 15:56:18 poslijepodne »
tooooooooooo  :zagrljaj:
još sam gledal za kaj je taj limić :)
jaooooooo..hvala ti  :zagrljaj: