Travanj 27, 2024, 10:26:22 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: leopard gekon, uređenje terarija i oprema?  (Posjeta: 2907 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
leopard gekon, uređenje terarija i oprema?
« u: Veljača 18, 2014, 21:15:44 poslijepodne »
Pozdrav, nakon 2 curenja akvarija odlučio sam napraviti pauzu i osposobiti terarij koji sam počeo praviti prošle godine, terarij je cca 100 x 55 x 55 cm i planirao sam nabavku leopard gekona. Terarij je od iverala, naprijed klizna stakla, stavit ću dijagonalnu ventilaciju, piše da im ne treba UVB spektar tako da će biti obična daylight neonka ili ledice, još se dvoumim oko spot lampe, negdje piše da im uopće ne treba, dali je ona uopće potrebna u održavanju temp. ili samo grijač?

Čitao sam puno tema i članaka ali to nisam našao pa imam nekoliko pitanja: koja je razlika između kabelskog i folija grijača, koji je bolji? Dali mi treba termostat ili jednostavno trebam uzeti npr. 15, 25 W grijač? Koji modeli ili marke su pouzdani?
Kako se postavljaju grijači (ispod terarija, na pod terarija, možda na pod terarija staviti stiropor?) pošto je iveral dali se može pregrijati i zapaliti?
Često u temama vidim da pijesak, a ni treset nisu najbolje rješenje za podlogu, od čega se onda treba sastojati podloga za gekona (negdje piše papirnati ručnici, ali kako staviti grijač pa preko papir)?
Eto nadam se da će netko imati volje dati pokoji savjet :)

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: leopard gekon, uređenje terarija i oprema?
« Odgovori #1 u: Veljača 21, 2014, 00:05:25 prijepodne »
To je preveliki prostor za jednog leoparda....inace spot sijalica ti ne treba isto kao i UV. Grejac, mozes da upotrebis folija ili kabl, kako ti je zelja. Po meni bolje je folija zato sto greje vecu povrsinu, tanja je i zgodinja za postavljanje i jeftinija je. Oko odrzavanja temperature mozes da koristis potenciometar ili termostat i ako sve to lepo instaliras, nemas problema niti brige oko izbijanje pozara. Pesak kao podloga nije preporucljiv, jer nije bezbedan. Najbolji je papir za odrzavanje (lakoca odrzavanja i vizuelna lepota ne idu bas zajedno :) ). U odnosu na kokosov treset kod leoparda, ja sam ga koristio bas dugo vreme kod nekolko jedinki i nemam nikakvo lose iskustvo, tako da ne mogu da kazem da je rizican iz mog iskustva!

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: leopard gekon, uređenje terarija i oprema?
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2014, 02:33:39 prijepodne »
Ok, u međuvremenu sam našao odgovore po netu i starim temama, skoro sve jasno samo ne shvaćam kako je terarij prevelik? Zar nije bolje da životinja ima što više mjesta i skrovišta itd...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: leopard gekon, uređenje terarija i oprema?
« Odgovori #3 u: Veljača 21, 2014, 08:17:24 prijepodne »
U terariju te veličine možeš uspostaviti lijepu koloniju od 1 mužjaka i 2-4 ženke. Bitno je osigurati dovoljnu količinu zaklona na "hladnom" i "toplom" dijelu terarija tako da se životinje po želji mogu skrivati. Meni je uvjek zanimljivije promatrati skupinu životinja i njihove interakcije, hijerarhiju, socijalnu strukturu, itd. I u prirodi većina vrsta guštera živi u diskretnim kolonijama (to vrijedi i za LG-e),.