Travanj 27, 2024, 14:35:08 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Terarij za bradatu i rasvjeta  (Posjeta: 8539 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Terarij za bradatu i rasvjeta
« u: Listopad 15, 2013, 12:52:20 poslijepodne »
evo za 2 mjeseca dobivam bradatu agamu i sad me zanimaju neke stvari vezane uz rasvjetu: Terarij je 120x60x50 i mene sad zanima dali je 1 Repti glo 10.0 uvb compact od 26W dovoljna za tu veličinu terarija ili mi treba još jedna. Također imam Intense basking spot 100W, i sad me zanima dali bi to trebalo biti smješteno u sredini terarija i dali je jedna takva žarulja dovoljna za grijanje.
Također me zanima za što služi porcelain wire clamp lamp to sam kupio i nije mi baš jasno čemu to služi i kako se koristi. I pošto ću bradatu agamu dobiti za 2 mjeseca hoće li ona brumirati pošto onda kod nas počinje zima i što trebam učiniti sa rasvjetom/terarijom ako bude brumirala, te koliko sati na dan treba biti upaljena žarulja za grijanje i uvb. Sva oprema je od Exo-Terre. Hvala.
.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
my dragon in my <3

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2013, 13:07:32 poslijepodne »
http://www.akvarij.net/index.php/teraristika-othermenu-179/gmazovi-othermenu-176/219-pogona-vitticeps-bradata-agama-ukratko-i-openito



Sve sto pise u tom postu ja vec znam jer sam ga procitao barem 10 puta a  citao sam i engleske postove o drzanju bradatih uredenju terarija i svemu. Ali u tom postu kao ni u jednom drugom nema odgovora na moja pitanja.
« Zadnja izmjena: Listopad 15, 2013, 13:18:56 poslijepodne od IZzy009 »
.

Offline acidorange

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 718
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #3 u: Listopad 15, 2013, 17:08:48 poslijepodne »
UVB lampa mora biti barem jačine 10.0 i usmjerena na mjesto za sunčanje. Ako sam dobro informirana, razmak od toga mjesta za sunčanje pa do lampe mora biti između 10 i 30 cm (toliko je djelovanje UV spektra). Neonka je potrebna za dodatnu rasvjetu, jer su bradate agame pustinjske životinje i zahtijevaju puno svjetla. Koliko neonki ćeš trebati za terarij, ovisi o samom terariju i duljini te jačini neonke. Zatim, agami je potrebno nekako podići temperaturu. Ne znam kakva je ta žarulja Intense basking spot 100W, ali u svrhu grijanja je dovoljno kupiti i običnu žarulju sa usmjerenim snopom svjetlosti (spot žarulja, u trgovinama mješovite robe su maximalno 15ak kn). Kolike će biti jačine, ovisi o uvjetima prostorije u kojoj se nalazi terarij. Temperatura na mjestu za sunčanje treba biti 43-46°C pa trebaš isprobati od koliko W je potrebna žarulja da podigne temperaturu do tih vrijednosti. Najbolje da to sve postaviš i testiraš. Mislim da UVB žarulja ne treba biti uključena cijeli dan - svega nekoliko sati kako bi se bradonja mogao osunčati, spot lampu za grijanje uključiš po potrebi - ovisno o tome kako se kreće temperatura u terariju (za ovo možeš uzeti digitalni termometar koji sam uključuje i isključuje trošilo ovisno o kolebanju temperature) - cijeli dan ili samo dio dana, a neonkom imitiraš prirodnu izmjenu dana/noći. Ako je noćna temperatura prostorije u kojoj se nalazi terarij preniska od najniže preporučene u članku, možeš imati i noćno grijanje u obliku raznih grijača (kablovskih ili folija) ili noćnih lampi.

Što se tiče brumacije, pretpostavljam da ćeš uzeti mladu agamu, tako da oko toga za sada ne trebaš brinuti.

Sve ovo je napisano već barem 100inu puta tu na forumu, samo treba koristiti tražilicu:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=71261.0

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=71183.0

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=13174.0


Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #4 u: Listopad 17, 2013, 11:28:12 prijepodne »
UVB lampa mora biti barem jačine 10.0 i usmjerena na mjesto za sunčanje. Ako sam dobro informirana, razmak od toga mjesta za sunčanje pa do lampe mora biti između 10 i 30 cm (toliko je djelovanje UV spektra). Neonka je potrebna za dodatnu rasvjetu, jer su bradate agame pustinjske životinje i zahtijevaju puno svjetla. Koliko neonki ćeš trebati za terarij, ovisi o samom terariju i duljini te jačini neonke. Zatim, agami je potrebno nekako podići temperaturu. Ne znam kakva je ta žarulja Intense basking spot 100W, ali u svrhu grijanja je dovoljno kupiti i običnu žarulju sa usmjerenim snopom svjetlosti (spot žarulja, u trgovinama mješovite robe su maximalno 15ak kn). Kolike će biti jačine, ovisi o uvjetima prostorije u kojoj se nalazi terarij. Temperatura na mjestu za sunčanje treba biti 43-46°C pa trebaš isprobati od koliko W je potrebna žarulja da podigne temperaturu do tih vrijednosti. Najbolje da to sve postaviš i testiraš. Mislim da UVB žarulja ne treba biti uključena cijeli dan - svega nekoliko sati kako bi se bradonja mogao osunčati, spot lampu za grijanje uključiš po potrebi - ovisno o tome kako se kreće temperatura u terariju (za ovo možeš uzeti digitalni termometar koji sam uključuje i isključuje trošilo ovisno o kolebanju temperature) - cijeli dan ili samo dio dana, a neonkom imitiraš prirodnu izmjenu dana/noći. Ako je noćna temperatura prostorije u kojoj se nalazi terarij preniska od najniže preporučene u članku, možeš imati i noćno grijanje u obliku raznih grijača (kablovskih ili folija) ili noćnih lampi.

Što se tiče brumacije, pretpostavljam da ćeš uzeti mladu agamu, tako da oko toga za sada ne trebaš brinuti.

Sve ovo je napisano već barem 100inu puta tu na forumu, samo treba koristiti tražilicu:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=71261.0

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=71183.0

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=13174.0


Ok hvala ti puno, ali mene još uvijek zanima za što služi porcelain wire clamp lamp to izgleda ovako https://www.google.hr/search?q=porcelain+wire+clamp+lamp&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=jq1fUrS5COLm4QTQqIG4CA&ved=0CAkQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=zRt3sICvn_Wk8M%3A%3BBN_JC3KESCj2eM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.reptiles.swelluk.com%252Fimg%252Fshop%252Foriginal%252Fexo_terra_porcelain_wire_clamp_lamp_1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.reptiles.swelluk.com%252Freptile-supplies%252Freptile-lighting-415%252Freptile-light-fittings-487%252Fexo-terra-porcelain-wire-clamp-lamp-26237.html%3B640%3B415


.

Offline tomek1221

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški  
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #5 u: Listopad 17, 2013, 12:31:01 poslijepodne »
Kolko sam ja skuzio to je samo zastita za lampu i ujedno nosac lampe.a i sama zastita da se zivotinja nemoze ozljedit od vrucine i slicno. neka me neko ispravi ako sam fulo  :)

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg:
« Odgovori #6 u: Listopad 17, 2013, 17:39:55 poslijepodne »
Ok hvala

Sent from my HTC Desire C using Tapatalk
.

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #7 u: Listopad 19, 2013, 19:05:44 poslijepodne »
Evo da ne otvaram novu temu imam jos nekoliko pitanja

1) dali je repti glo 10.0 compact 26W dobra jer sam cuo da uzrokuju očne bolesti kod guštera(kupljena je prije godinu dana nije korištena)
2)Kupio sam Arcadiinu UVB štapnu žarulju(12% uvb-a, 600 mm i 18W) sad me zanima dali će jedna takva UVB lampa dužine 60 cm biti dovoljna za 120 cm dug terarij i još dali je 12% uvb-a dovoljno za bradatu agamu.
3) Di se daju kupiti držači za tu UVB žarulju
4) Imam kalcij za reptile od trixie i zanima me dali je taj kalcij dobar i što mi još treba od dodataka prehrani.
Hvala.
.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #8 u: Listopad 19, 2013, 22:14:03 poslijepodne »
uv stapna ili neonska lampa dijeluju na daljinu od 20-25cm posto je tvoj terarij visok najbolje je uzet 10.0 uvb onu spiralnu zarulju ona ce dat dovoljno uvb-a za zivotinju ali bi trebao imat uz to jos spot lampu i barem dvije neonke od 90cm sa day lightom za sto vise svijetla...10.0 ima rok upotrebe znaci kad gore traje 6-8mj i onda pocme gubit svojstvo uvb-a

a za kalcij to je ok i jos uzmes vitamine i  D3 u jednom isto kao prah..
my dragon in my <3

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #9 u: Listopad 19, 2013, 22:25:11 poslijepodne »
uv stapna ili neonska lampa dijeluju na daljinu od 20-25cm posto je tvoj terarij visok najbolje je uzet 10.0 uvb onu spiralnu zarulju ona ce dat dovoljno uvb-a za zivotinju ali bi trebao imat uz to jos spot lampu i barem dvije neonke od 90cm sa day lightom za sto vise svijetla...10.0 ima rok upotrebe znaci kad gore traje 6-8mj i onda pocme gubit svojstvo uvb-a

a za kalcij to je ok i jos uzmes vitamine i  D3 u jednom isto kao prah..

Repti glo 10.0 compact je spiralna zarulja ali me zanima dali je ta zarulja sigurna jer se govorilo da nije zdrava za gustere i da izaziva bolesti. I jos nest dakle ja imam ovo od rasvjete Repti glo 10.0 compact 26W UVB spiralna, Arcadia 18W 12% UVB 60 cm štapna, i intense basking spot 100W za grijanje. Dali su te daylight neonke potrebne i kaj bi se dogodilo da ih nemam.
.

Offline Anaunadora

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Lokacija: okolica Zagreba
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #10 u: Listopad 19, 2013, 22:51:54 poslijepodne »
Preporuka od Maje (Lukač) je Sylvania Reptistar uvb cijev.
Lampe su ok za manje terarije, ali za veliki terarij po meni je potrebna cijev.
Moja malićka agama je sad u terariju od 60 cm dok ne odraste pa svejedno ima cijev od 40 cm.

Ispočetka je imala UVB lampu, ali zbog toga što nije dobivala dovoljno UVB-a, postala je skroz nezainteresirana i za život i za hranu i samo je ležala i čmrljila.
Imala ju je ravno tjedan i pol u terariju; nakon toga sam joj nabavila cijev; kak' ima cijev agama je skroz živnula.

U jednom pet shopu kod nas još čak i ima za kupiti Repti Glo 10.0 cijev. I ima od 102 cm; 40 cm; i još jedna dužina al se nemrem sjetit.
Tako da mislim da bi ova od 102 cm bila idealna za terarij od 120 cm.

Što se tiče spotica; ja bi na jednu stranu stavila od 100 w; a na drugu od 60 w. Ipak je to terarij od 120 cm.
Spotice su jako bitne kako bi agama mogla normalno živjeti jer se ipak radi o gušteru koji u prirodi živi na 40,45 °C.
Njihov dan bi trebao izgledati ovako: probudi se, razbudi se, grije se, ide jesti, u nekom dijelu dana vrši nuždu, opet se grije, opet jede, luta terarijem, grije se, ide spavati.

Bez potrebne temparature agame najčešće prvo prestanu jesti. To ti je već dosta! Ako prestane jesti, naravno da neće dobivati ni vitamine ni kalcij jer se oni trebaju suplementirati kroz živu hranu, bez kacija, vitamina; agama će sve više i više slabiti.
Ako je temperatura u terariju manja od 24 °C mogu joj pluća nastradati jer će se jednostavno prehladiti.
Za čovjeka kažu da nam je najugodnije pri 20 °C. Kod agama je to 40-45 °C.
Ako neće imati spoticu koja će je grijati, osjećat će se kao da tebe/bilokoga od nas netko drži na 0, - 5 °C konstantno. Ne bi bilo baš ugodno jelda?  ;)

Što se tiče vitamina/kalcija... ja Trixie-u baš pretjerano i ne vjerujem, jedino što se pokazalo super su oni njihovi sušeni skakavci. Moj agamac ih eventualno dobije jednog ili 2 kao poslasticu 3 put tjedno negdje. Od vitamina i kalcija... Nekton je uvijek bio vrh. Od ostalih, jedino kaj možeš još nabavit a da mislim da je bolje ali ne i savršeno naspram Nektona je JBL Terra Vit/ Micro Calcium.
Eto... toliko od mene.

Pozdravček ^^

EDIT: Kod UVB lampi treba paziti na udaljenost. Ako je predaleko (30,40 cm od tla) nema svrhe, ako je preblizu - životinji se može oštetiti vid.
Idealno je 20 - ak, cm sim/tam od tla.
I isto tako ako već odlučiš staviti lampu, stavi je odmah do spot lampe od 100 w gdje će se agama grijati.
« Zadnja izmjena: Listopad 19, 2013, 22:56:45 poslijepodne od Anaunadora »

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #11 u: Listopad 19, 2013, 22:56:59 poslijepodne »
Preporuka od Maje (Lukač) je Sylvania Reptistar uvb cijev.
Lampe su ok za manje terarije, ali za veliki terarij po meni je potrebna cijev.
Moja malićka agama je sad u terariju od 60 cm dok ne odraste pa svejedno ima cijev od 40 cm.

Ispočetka je imala UVB lampu, ali zbog toga što nije dobivala dovoljno UVB-a, postala je skroz nezainteresirana i za život i za hranu i samo je ležala i čmrljila.
Imala ju je ravno tjedan i pol u terariju; nakon toga sam joj nabavila cijev; kak' ima cijev agama je skroz živnula.

U jednom pet shopu kod nas još čak i ima za kupiti Repti Glo 10.0 cijev. I ima od 102 cm; 40 cm; i još jedna dužina al se nemrem sjetit.
Tako da mislim da bi ova od 102 cm bila idealna za terarij od 120 cm.

Što se tiče spotica; ja bi na jednu stranu stavila od 100 w; a na drugu od 60 w. Ipak je to terarij od 120 cm.
Spotice su jako bitne kako bi agama mogla normalno živjeti jer se ipak radi o gušteru koji u prirodi živi na 40,45 °C.
Njihov dan bi trebao izgledati ovako: probudi se, razbudi se, grije se, ide jesti, u nekom dijelu dana vrši nuždu, opet se grije, opet jede, luta terarijem, grije se, ide spavati.

Bez potrebne temparature agame najčešće prvo prestanu jesti. To ti je već dosta! Ako prestane jesti, naravno da neće dobivati ni vitamine ni kalcij jer se oni trebaju suplementirati kroz živu hranu, bez kacija, vitamina; agama će sve više i više slabiti.
Ako je temperatura u terariju manja od 24 °C mogu joj pluća nastradati jer će se jednostavno prehladiti.
Za čovjeka kažu da nam je najugodnije pri 20 °C. Kod agama je to 40-45 °C.
Ako neće imati spoticu koja će je grijati, osjećat će se kao da tebe/bilokoga od nas netko drži na 0, - 5 °C konstantno. Ne bi bilo baš ugodno jelda?  ;)

Što se tiče vitamina/kalcija... ja Trixie-u baš pretjerano i ne vjerujem, jedino što se pokazalo super su oni njihovi sušeni skakavci. Moj agamac ih eventualno dobije jednog ili 2 kao poslasticu 3 put tjedno negdje. Od vitamina i kalcija... Nekton je uvijek bio vrh. Od ostalih, jedino kaj možeš još nabavit a da mislim da je bolje ali ne i savršeno naspram Nektona je JBL Terra Vit/ Micro Calcium.
Eto... toliko od mene.

Pozdravček ^^

A mogu na jednu stranu stavit ovu 60 cm UVB lampu i onda u sredinu stavit ovu repti glo 10.0 compact tako da tamo di se sunca bude jace UVB zracenje. I te neonke(ne uvb) dal one sluze samo za stvaranje svjetlosti ili i topline? Jer ako sluze samo za svjetlost zasto nebi nabavio samo slabiju zarulju?

Sutra cu vjerojatno pocet stavljat opremu u terarij pa cu stavit slike.
« Zadnja izmjena: Listopad 19, 2013, 23:03:09 poslijepodne od IZzy009 »
.

Offline Anaunadora

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Lokacija: okolica Zagreba
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #12 u: Listopad 20, 2013, 16:46:03 poslijepodne »
Preporuka od Maje (Lukač) je Sylvania Reptistar uvb cijev.
Lampe su ok za manje terarije, ali za veliki terarij po meni je potrebna cijev.
Moja malićka agama je sad u terariju od 60 cm dok ne odraste pa svejedno ima cijev od 40 cm.

Ispočetka je imala UVB lampu, ali zbog toga što nije dobivala dovoljno UVB-a, postala je skroz nezainteresirana i za život i za hranu i samo je ležala i čmrljila.
Imala ju je ravno tjedan i pol u terariju; nakon toga sam joj nabavila cijev; kak' ima cijev agama je skroz živnula.

U jednom pet shopu kod nas još čak i ima za kupiti Repti Glo 10.0 cijev. I ima od 102 cm; 40 cm; i još jedna dužina al se nemrem sjetit.
Tako da mislim da bi ova od 102 cm bila idealna za terarij od 120 cm.

Što se tiče spotica; ja bi na jednu stranu stavila od 100 w; a na drugu od 60 w. Ipak je to terarij od 120 cm.
Spotice su jako bitne kako bi agama mogla normalno živjeti jer se ipak radi o gušteru koji u prirodi živi na 40,45 °C.
Njihov dan bi trebao izgledati ovako: probudi se, razbudi se, grije se, ide jesti, u nekom dijelu dana vrši nuždu, opet se grije, opet jede, luta terarijem, grije se, ide spavati.

Bez potrebne temparature agame najčešće prvo prestanu jesti. To ti je već dosta! Ako prestane jesti, naravno da neće dobivati ni vitamine ni kalcij jer se oni trebaju suplementirati kroz živu hranu, bez kacija, vitamina; agama će sve više i više slabiti.
Ako je temperatura u terariju manja od 24 °C mogu joj pluća nastradati jer će se jednostavno prehladiti.
Za čovjeka kažu da nam je najugodnije pri 20 °C. Kod agama je to 40-45 °C.
Ako neće imati spoticu koja će je grijati, osjećat će se kao da tebe/bilokoga od nas netko drži na 0, - 5 °C konstantno. Ne bi bilo baš ugodno jelda?  ;)

Što se tiče vitamina/kalcija... ja Trixie-u baš pretjerano i ne vjerujem, jedino što se pokazalo super su oni njihovi sušeni skakavci. Moj agamac ih eventualno dobije jednog ili 2 kao poslasticu 3 put tjedno negdje. Od vitamina i kalcija... Nekton je uvijek bio vrh. Od ostalih, jedino kaj možeš još nabavit a da mislim da je bolje ali ne i savršeno naspram Nektona je JBL Terra Vit/ Micro Calcium.
Eto... toliko od mene.

Pozdravček ^^

A mogu na jednu stranu stavit ovu 60 cm UVB lampu i onda u sredinu stavit ovu repti glo 10.0 compact tako da tamo di se sunca bude jace UVB zracenje. I te neonke(ne uvb) dal one sluze samo za stvaranje svjetlosti ili i topline? Jer ako sluze samo za svjetlost zasto nebi nabavio samo slabiju zarulju?

Sutra cu vjerojatno pocet stavljat opremu u terarij pa cu stavit slike.

Pa možeš i tak.

Onda hm... napravi ovak.

        UVB cijev              UVB lampa   Spot lampa
__________________________________________
l                                                                        l
l                                                                        l
l                                                                        l
l                                                                        l
l                                                                        l
l                                                                        l
l                                                                        l
__________________________________________

Ovo je recimo terarij.

E sad... to će biti dobro samo treba dobro rasporediti.
Sad sam si uzela metar da si nekako predočim kako bi ja to posložila i idemo ovako.
Imamo 120 cm.

UVB cijev će ti početi na 20 cm s lijeve strane terarija.

___________20cm <---------------------------------> 80/+/- 5 ___
l                                                                                                       
l
l
l
l
l
l
l________________________________________________

Ta cijev će se prostirati do 80 cm terarija. Ostaje nam još 40 cm.
Na 90 - 95 cm montiraš UVB lampu, i uzmeš maksimalno 5 cm razmaka između na na cca 100-105 cm monitraš spot lampu.

Što se tiče spot lampi glavna uloga im je grijanje.
2 najbitnije komponente terarija u gmazova su UVB cijev/lampa i spot lampa. Bez toga ne ide.
I s obzirom da je terarij dosta velik, ne bi bilo loše da imaš dvije spot lampe. Nju bi još mogao ubaciti ovako.

Spot lampa   UVB cijev    UVB lampa   Spot lampa
____________________________________________
l
l
l
l
l
l
l____________________________________________

Isto tako sve manje od 100 w je niš. Od lampe od 60 w maksimalna temperatura koja se može dobiti je negdje 30 stupnjeva i to valjda. Ako. Možda i manje.
Spot lampa bi trebala biti barem 100 w.

Valjda ovo pomaže. Good luck. Ako još nekaj nije jasno ili treba pomoć, tu sam
 ;)

Pozdrav!

Offline Anaunadora

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Lokacija: okolica Zagreba
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #13 u: Listopad 20, 2013, 16:57:25 poslijepodne »
PS: Ak' se bojiš da buš dobil velike račune struje radi lampi - ne buš.  :D
To je i meni bila muka prvi mjesec koliki će račun doći, na kraju je bio malo veći ali ništa drastično.  :P

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg:
« Odgovori #14 u: Listopad 21, 2013, 17:41:44 poslijepodne »
Hvala ti na svemu. Jos samo nesto, ja imam terarij kojemu je sa prednje strane staklo a na "krovu"nema nicega pa me zanima jel mi bolje gore onda stavit staklo pa na staklo montirat uvb il mi je bolje stavit mrezu pa na mrezu sve stavit. Btw vec imam staklo,i dal mi je bolje lampe imat unutar terarija ili izvana?


Sent from my HTC Desire C using Tapatalk
.

Offline Anaunadora

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Lokacija: okolica Zagreba
Odg:
« Odgovori #15 u: Listopad 21, 2013, 19:00:18 poslijepodne »
Hvala ti na svemu. Jos samo nesto, ja imam terarij kojemu je sa prednje strane staklo a na "krovu"nema nicega pa me zanima jel mi bolje gore onda stavit staklo pa na staklo montirat uvb il mi je bolje stavit mrezu pa na mrezu sve stavit.

Sad ne kužim kak na krovu nema ničega  :D
Znači jel to sad akvarij koji bi tek trebao postati terarij?

Jer ako je jedino kaj možeš napraviti je dati izraditi poklopac po mjeri. Ali postoji još nešto.
Ja sam imala situaciju kad sam spašavala svog agamca... žena stavila oglas da prodaje terarij a u biti se radilo o AKVARIJU. Da sad odustanem, vremena nije bilo jer je agama taj dan trebala doći. Problem nastaje zbog protoka zraka. Zrak ne kruži kako bi trebao.
E onda smo mi to izveli ovako:

http://tinypic.com/view.php?pic=wl4o3q&s=5#.UmVZCidQOSo

Probaj se dogovoriti s nekime tko ima iskustva s rastavljanjem/sastavljanjem akvarija/terarija, jer treba odrezati jednu stranu terarija (ako to ne napraviš stručno, cijeli akvarij će se urušit) e onda smo dolje ostavili cca 10 cm stakla, između ubacili mrežicu i gore ubacili staklo. Sve smo ljepili sa silikonom.

Što se tiče 'krova', jedino možeš dati izraditi poklopac po mjeri, npr od drva, iverice.

Recimo da poklopac ide ovako:

________ ........__________-------_________........._____
l                                                                               l
l ____________________________________________ l                                                                           
l                                                                               l
l                                                                               l
l                                                                               l
l                                                                               l
l                                                                               l
______________________________________________

Ove točkice gore predstavljaju mjesto gdje bi ja na poklopcu izrezala npr. pravokutnik. I onda ispod sa silikonom zaljepiš npr. onu mrežicu protiv muha/komaraca. Na ta dva mjesta bi stavila ventilaciju. A u sredini jednu veću rupu tak da možeš normalno agami dati jesti/vaditi je/čistiti.

Ovako:

http://tinypic.com/view.php?pic=sobdwh&s=5#.UmVb0ydQOSo

I onda to izgleda postavljeno ovako:

http://tinypic.com/view.php?pic=2gt0jko&s=5#.UmVZmidQOSo

A da ti ne bi sva toplina pobegla iz terarija, napravili smo mu mali poklopček.
Nismo našli isto drvo pa sam ja pokušala biti malo kretivna  :D

http://tinypic.com/view.php?pic=14sccid&s=5#.UmVcVCdQOSo

E to ti se zove 'snađi se druže'  :D

Što se tiče lampi, obavezno trebaju biti u terariju jer ako nisu, a čemu ih onda imati?
Nema koristi  :)

Jer ako ti misliš sve na mrežu staviti - nema šanse.
Svaki put to dizat? Čula sam da ako se previše prčka po lampama da brže crknu. Sad koliko ima istine u tome...  :o

Staviti staklo? Kak ćeš bušiti staklo? Nikak.
Mojoj maličkoj je grlo bilo možda 1 cm pod staklom i slučajno sam pritisnula prst.
Ofurila sam se da jače nisam mogla. A radilo se o spotici od 60 w. A tebi treba min. od 100 w.

Nadam se da je pomoglo.  :)






Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg:
« Odgovori #16 u: Listopad 21, 2013, 23:09:18 poslijepodne »
Ne to je terarij cijeli drveni samo smo na krovu izrezali rupu il kak da to velim i za to imam staklo koje ide na to a od naprijed imam klizna stakla sa bravicom dakle bradatu cu hraniti s prednje strane staklo na vrhu se nece nikad pomicati ni podizati a moj stari je veliki tehnicar pa sad misli staviti vodilice unutar terarija da mogu pomicati svjetla kako hocu i sad me zanima dal bi to funkcioniralo.

Sent from my HTC Desire C using Tapatalk
.

Offline Anaunadora

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Lokacija: okolica Zagreba
Odg:
« Odgovori #17 u: Listopad 21, 2013, 23:15:13 poslijepodne »
Ne to je terarij cijeli drveni samo smo na krovu izrezali rupu il kak da to velim i za to imam staklo koje ide na to a od naprijed imam klizna stakla sa bravicom dakle bradatu cu hraniti s prednje strane staklo na vrhu se nece nikad pomicati ni podizati a moj stari je veliki tehnicar pa sad misli staviti vodilice unutar terarija da mogu pomicati svjetla kako hocu i sad me zanima dal bi to funkcioniralo.

Sent from my HTC Desire C using Tapatalk

Ne, ako je sve od drva, slobodno je i krov.  :)
Samo čvrsto to postavite.
Lampe kak sad staviš tak će i biti. Mislim da smo nekak najbolju varijantu zmislili, da sve kaj imaš možeš iskoristiti i da ne kupuješ novo a opet da agama ima koristi.
Jedino ak bi mogao da stavi po sredini mrežicu (limić) a okolo drvo recimo.
To bi po meni bilo i najbolje jer bi se dobilo na ventilaciji.

Offline IZzy009

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Čakovec
  • <3 geckos
Odg:
« Odgovori #18 u: Listopad 21, 2013, 23:48:39 poslijepodne »
Problem je u tome kaj smo mi vec izerezali krov i nabavili staklo za to ali jos uvijek imam taj drveni dio. Mogli bi staviti staklo pa na to montirati lampe i vodilice pa staklo mozda izrezat pa mrezicu stavit. Btw ja mislim da je ventilacija dobra jer sa svake strane terarija imam po 6 rupa izrezanih 3 nize i 3 vise i na njih sam stavio plasticnu zastitu.

« Zadnja izmjena: Listopad 21, 2013, 23:52:22 poslijepodne od IZzy009 »
.

Offline Anaunadora

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Lokacija: okolica Zagreba
Odg:
« Odgovori #19 u: Listopad 21, 2013, 23:55:48 poslijepodne »
Problem je u tome kaj smo mi vec izerezali krov i nabavili staklo za to ali jos uvijek imam taj drveni dio. Mogli bi staviti staklo pa na to montirati lampe i vodilice pa staklo mozda izrezat pa mrezicu stavit. Btw ja mislim da je ventilacija dobra jer sa svake strane terarija imam po 6 rupa izrezanih 3 nize i 3 vise i na njih sam stavio plasticnu zastitu.



Ne bu ti to dobro ak bu ti grla i armatura tik pod staklom.
Bar sam ja to tako skužila.
Bum ti sutra pofotkala kak bi to na mrežici trebalo bit montirano.  :up:

Offline rocker-ma

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Makarska
Odg: Terarij za bradatu i rasvjeta
« Odgovori #20 u: Studeni 02, 2013, 00:05:42 prijepodne »
Šta ovo nije malo mračno za bradonju na tvojim slikama? I ima li u terariju mjesto za skrivanje?