Svibanj 03, 2024, 10:22:34 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: brade i prehrana  (Posjeta: 2084 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline anči

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
brade i prehrana
« u: Veljača 20, 2006, 17:33:00 poslijepodne »


Bauljala sam po netu i na nekoliko talijanskih stranica sam naišla na podatak da brade kao bebe jedu 80% kukaca i 20% voća i povrća,a da se kad osdrastu taj omjer obrče. Naime da kao odrasli moraju jesti 80% voća i povrća a samo 20% kukaca. Pa me zanima šta vi iskusni ljudi kažete na to s obzirom da to nikad prije nisam čula.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
brade i prehrana
« Odgovori #1 u: Veljača 20, 2006, 17:58:00 poslijepodne »


Hmm....zvuči prilično točno.


Moje iskustvo: Bebe su prvih mjesec dana potpuno insektivorne (kukcojedne) i s vremenom postepeno povećavaju udio biljne hrane. S nekih godinu i pol jedu otprilike podjednak udio biljne i životinjske hrane. Moram reći da im od biljne hrane nudimuglavnom lisnato zeleno povrće/samoniklo bilje - poglavito raštikute listove i cvjetove maslačka (to je najbliže ishrani kakvu imaju u prirodi). Moj stari mužjak (7 g.) jede otprilike 70-80% biljne hrane, dok su seženke (5-6 g.) zadržale na režimu 50-60% kukaca i 40-50% biljne hrane što je razumljivo obzirom na njihove reproduktivne kapacitete i trošenje organizma kod produkcije jaja.


Neki uzgajivači držesvoje životinječitavog života na visokoproteinskoj dijeti koja im omogućava proizvodnju maksimalnog broja mladunaca, ali ja sam mišljenja da je to neprirodno i vodi do znatno kraćeg životnog vijeka, posebno kod ženki.

Offline anči

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
brade i prehrana
« Odgovori #2 u: Veljača 20, 2006, 18:08:00 poslijepodne »
Vidiš zanimljivo...a ja sam mislila kako im je uvijek manji udio voća i povrća. Thanx!

Offline Kimo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 389
brade i prehrana
« Odgovori #3 u: Veljača 20, 2006, 19:51:00 poslijepodne »
TO vazi za sve gustere omnivore slucaj koliko sam ja citao, tako da to ne treba da te brine kao sto je NinoG vec napisao...to je i logicno,zar ne?Dok su mali treba im puno proteina da rastu a kasnije kada polako smanjuju brzinu rasta opada potreba za "mesom".
Čovek se uči dok je živ!

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
brade i prehrana
« Odgovori #4 u: Veljača 21, 2006, 12:57:00 poslijepodne »
koja je njihova konacna velicina?
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
brade i prehrana
« Odgovori #5 u: Veljača 21, 2006, 18:01:00 poslijepodne »
Moj mužjak je dug nešto preko pola metra, ali postoje morphovi (npr. "German giant") gdje mužjaci narastu i preko 60 cm. Ženke su znatno manje (35-45 cm)