Travanj 19, 2024, 21:58:36 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Aquascape helpdesk  (Posjeta: 98437 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline bimbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #125 u: Lipanj 14, 2010, 16:51:29 poslijepodne »
trenutno imam nešto što se baš i nemože nazvati postavom. Dakle podloga je šljunak granulacije 3-5 mm i zasađene 3 biljke egeria densa, valisneria spiralis i Limnophila sessiliflora. Zadnje dvije su stigle u akvarij nakon što sam uspio egeriu održati na životu oko mjesec dana . I već nakon tjedan dana primjećujem da se limnophila žuti na vrhu, kao na slici s ovog foruma. Nadam se da je to dobar znak ?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #126 u: Lipanj 14, 2010, 18:24:36 poslijepodne »
Ne bi rekao da je to dobar znak, vjerojatnije nedostatak svjetla ili nekog elementa. Gnojiš li akvarij, koliko svjetla imaš, imaš kakvu hranjivu podlogu ispod šljunka?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #127 u: Lipanj 14, 2010, 20:17:02 poslijepodne »
Ja ti predlažem bimbo da otvoriš svoju temu o svom akvariju gdje ćeš navesti sve o akvariju (rasvjeta, gnojenje, podloga, co2) i stavit sliku kako bi ti svi mogli pomoć...nakon savjeta ekipe odavde više nećeš održavati biljke na životu nego ćeš ih uzgajat kako spada i nećeš znati kud sa viškovima. Vjeruj mi.  ;)

Offline bimbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #128 u: Lipanj 15, 2010, 09:04:06 prijepodne »
wicker molim te svrati do moje teme pa da nastavimo raspravu .

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #129 u: Srpanj 22, 2010, 11:42:23 prijepodne »
Pripremam zemlju za idući postav (u lavoru se toča) dodat sa vulkanitom, treba mi pune 2-3 litre...pa ću i ja biti ko veliki dečki.  :D

čeka se povratna informacija, naime ...

... zemlja mi se natapa mjesec dana, sušio sam je 3 puta, vukanit je kupljen i kad stignem kreće postavljanje ... kakve su preporuke vezane uz kombinaciju zemlje i vulkanita?

koliko čega staviti (54 lit bruto, 60x30x30), kojim redoslijedom, eventualno još nešto dodati?
« Zadnja izmjena: Srpanj 22, 2010, 11:46:10 prijepodne od Pampa1 »
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #130 u: Srpanj 22, 2010, 13:29:03 poslijepodne »
Kad bi išel na tu soluciju pomješal zemlju s vulkanitom, recimo pol pol i na to nasipal šljunak, naravno mrežicu između. Vulkanit daje minerale i ovak jedino kaj mi pada na pamet zakaj ga stavit sa zemljom je da se ona ne sabije i da ti podloga ima barem kolku tolku prozračnost.

Kolko? 2 cm toga napred, malo deblje prema otraga, 3 cm šljunka na to.
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #131 u: Srpanj 22, 2010, 13:56:05 poslijepodne »
thx ... ali nisam mislio na općenite savjete o podlozi, više me zanimaju možebitna iskustva, gore nisam napisao da sam imao u planu staviti samo zemlju, ali sam se kasnije predomislio i kupio vulkanit, uopće ne moram miješati zemlju i vulkanit, možda stavim samo vulkanit (zemlju supruga lagano potroši za svoje biljke  :D),
više me zanima da li ima smisla miksati te dvije podloge, moja ideja je bila staviti u omjeru 3:1 u korist vulkanita, nekako me privlači to da makro elementi ovise o tome što dodajem (DIY), pitam sve ovo jer prvi puta stavljam vulkanit, do sada je bila zemlja Substral TerraMagma i morao sam biti vrlo pažljiv s makroelementima jer ih ona sama dosta ispušta u vodu, pogotovo u prvih par mjeseci
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #132 u: Srpanj 22, 2010, 14:10:22 poslijepodne »
mislim, ali samo mislim da vulkanit na saebe vuče hranjive tvari, pa mislim da bi bilo dobro, štoviše odlično stavit te dvije komponente  -?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #133 u: Srpanj 26, 2010, 11:44:11 prijepodne »
čeka se povratna informacija, naime ...

... zemlja mi se natapa mjesec dana, sušio sam je 3 puta, vukanit je kupljen i kad stignem kreće postavljanje ... kakve su preporuke vezane uz kombinaciju zemlje i vulkanita?

koliko čega staviti (54 lit bruto, 60x30x30), kojim redoslijedom, eventualno još nešto dodati?


Ja sam odustao od toga jer sam u zadnji čas promjenio zamisao novog aquascapea...trebao je ići nature akvarij sa puno biljaka, na kraju sam se predomislio i napravio Summer Time sa malo svjetla i sa malo biljaka. Onda mi nije imalo smisla stavljat aktivnu podlogu poput zemlje na tako malo biljaka, pa sam stavio samo malo vulkanita ispod biljaka u podlozi.

Da sam išao sa puno biljaka i zemljom, stavio bih 1.5-2 cm zemlje, odvojio mrežicom, pa stavio vulkanita isto toliko, i na kraju prekrio sa šljunkom.  ;)
« Zadnja izmjena: Srpanj 26, 2010, 11:49:59 prijepodne od lp »

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #134 u: Kolovoz 06, 2010, 11:31:38 prijepodne »
Možda glupo pitanje ali: na kolko ppm-a N i P moremo očekivati da nam budu ribe počele krepavati? Ono, 20-30 je sigurno za K i N; 15 za P. A sad Do kolko ide da ribe ne počnu leđno plivati  :)
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #135 u: Kolovoz 06, 2010, 13:47:03 poslijepodne »
Možda glupo pitanje ali: na kolko ppm-a N i P moremo očekivati da nam budu ribe počele krepavati? Ono, 20-30 je sigurno za K i N; 15 za P. A sad Do kolko ide da ribe ne počnu leđno plivati  :)
Sigurno ovisi o vrsti , nije isto gupi i kozica.. Vrijednosti su ipak puno veće nego se misli.
Barr negdje navodi čini mi se 100ppm nitrata kao sigurnu granicu za većinu riba , osim možda za neke kozice...
Tuljan je naveo kako je jedno vrijeme držao black mollye na 300ppm NO3 i 6ppmPO4 i bili su ok.
Ja mogu potvrdit da gupiji izdrže strahovito puno.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #136 u: Kolovoz 06, 2010, 19:20:02 poslijepodne »
Meni su u jednom postavu, u mojim počecima, salifert testeri pokazivali više od 50 ppm-a nitrata, te oko 5 ppm fosfata jedno duže vrijeme i bilo je sve u redu sa stanovnicima akvarija...mislim da su rasbore i neonke bile u pitanju, te naravno otocinclusi i koze.  ;)

Offline dino07

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Garešnica
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #137 u: Listopad 08, 2010, 23:26:13 poslijepodne »
hej bok!!!!
novi sam u ovome pa mi svaki savjet bude dobro došao
ovako nabavio sam akvarij od 500l 200x50x50
složio sam rasvjetu na poklopac na kojem se nalaze 4 t5 lampe 54w  i 1x58w obićna neonka(nadam se dosta)
filter je vanjski(manji akvarij sa pregradama(70x40x50 d,š,v) sa pregradama u kojima su spužva,vata i vulkanit
još je u njemu Pumpa(2000 l/h protoka) i grijač
zapeo sam oko podloge(staviti li zemlju ili ne)
koliko se najkraće treba namakati prije nego je stavim u akvarij i doli je mrežica za komarce ok za odvojit ju od kamena(granulacija mi je od 2-4
volio bi imati biljni akvarij
...i nogom u guzicu je korak naprijed

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #138 u: Listopad 09, 2010, 09:54:33 prijepodne »
Imaš tih tema po forumu ko u priči sa opisom pripreme zemlje...pa potraži malo. Nemam iskustva sa njom. Nešto oko 3 tjedna namakanja je dosta čini mi se, a koliko sam čitao može se i prokuhati nakratko.

Ne koristim je nikada jer ispušta nutrijente u vodu, i onda ih ja nemam pod kontrolom...vulkanit i gnojenje kroz vodu je moj način.  ;)

Offline dino07

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Garešnica
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #139 u: Listopad 09, 2010, 10:07:54 prijepodne »
a jel mi vulkanit može biti u filteru kao što sam ga ja stavio
mislim tako su mi rekli
...i nogom u guzicu je korak naprijed

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #140 u: Listopad 09, 2010, 11:45:05 prijepodne »
Može, dobar je filter materijal...imaš na portalu, aquascape rubriku i tamo članke o biljnim akvarijima pa pročitaj malo.   :)

Offline dino07

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Garešnica
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #141 u: Listopad 09, 2010, 13:31:28 poslijepodne »
znaći onda mi je dosta šljunčana podloga granulacije 1-4
i vulkanit u filteru
a kasnije gnojidba u vodu
...i nogom u guzicu je korak naprijed

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #142 u: Listopad 09, 2010, 13:49:32 poslijepodne »
znaći onda mi je dosta šljunčana podloga granulacije 1-4
i vulkanit u filteru
a kasnije gnojidba u vodu


ne, vulkanit je hranjiva podloga koja se postavlja ispod šljunka. Ne sadrži makroelemente nego samo mikroelemente.

Ne shvaćam kakav ti vulkanit imaš u filteru, misliš na lava kamenje možda?

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #143 u: Listopad 09, 2010, 15:50:30 poslijepodne »
Malo gledam po forumima razna uređenja akvarija i naletim na ovo: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquascaping/73131-arrancandonga.html

Moram priznat da mi je fascinantno kako je čovjek napravio tepih od bacope. Na slikama se vidi da ona ne raste u vis nego se vuče po podu. Jeli moguće ovako nešto dobiti i od ostalih vrsta bacope (vidim da on spominje Bacopa sp. "Paranay Guazú) i kako? Možda jako svjetlo (vidim da on ima 1w po litri) ili nabrijan co2..? Ovako nešto bi bilo zanimljivo probati pa ako neko ima kakvo iskustvo ili ideju bilo bi lijepo da ih podjeli  ;)

Mislim da je zanimljivo vidjeti da se kao tepih koriste i neke druge biljke a ne HC, glossa i slične standardne biljčice.

Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #144 u: Listopad 12, 2010, 08:51:32 prijepodne »
To ti je relativno novija biljka u hobiju...Bacopa sp. "Paranay Guazú. Ona raste nisko i nije do svjetla. Otkrio ju je Francisco Martinez, argentinski akvarist. Biljka je jako slična HC-u, mrvicu veća, ne traži uopće puno svjetla, a najbolje raste u mekoj vodi. To je što sam uspio naći o njoj. Nema baš puno podataka. ;)







Za to da neke biljke znaju puzat po podu, umjesto da rastu u vis...mislim da sam jednom naišao negdje da je do spektra lampi koje se koriste. Potražit ću malo, pa stavim podatke.  

« Zadnja izmjena: Listopad 12, 2010, 08:55:06 prijepodne od lp »

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #145 u: Listopad 12, 2010, 11:04:51 prijepodne »
Hvala na odgovoru lp. Tepih od ove biljke mi je jedan od lijepših koji sam vidio.  :buw:

A kako kažeš da je to novija biljka u hobiju moglo bi proć kojih desetak godina dok zaluta na naše prostore  :'(
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline baco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 472
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Split
Aquascaping molim savjete itd.......
« Odgovori #146 u: Svibanj 17, 2011, 10:29:25 prijepodne »
Prvo neznam di da stavim temu  :D

-Uglavnom nekoliko me stvari zanima pa bi volio da vase iskustvo kaze koju rijec.
 
U planu mi je napravit scape u atmanu cr-320, ideja je ici na brda, planine itd, ali isao bi na nezahtjevno bilje (anubias......) i crypta parva, eventualno cuba. U 96l (ima u potpisu) mi cuba "uspjeva" tj. ne propada  :D

Uglavnom htio bi postic sta i u ovom sadasnjem, dakle da bilje raste, algi nema ili ima u tragovima, s tim da se akvarij NE GNJOJI.......

Slike sta sam gleda po netu, sve se to uglavnom gnoji + Co2........ A mislim da se i od nezahtjevnog bilja moze slozit kvalitetan postav.

p.s ima li tko sliku scapea sa ovakom vrstom bilja

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Aquascaping molim savjete itd.......
« Odgovori #147 u: Svibanj 17, 2011, 10:56:57 prijepodne »
A cuba ti imap je nešto zahtjevnija biljka i neće ti biti tak lijepa pod slabim svijetlom i bez gnojenja, ali možda se varam.

Al češćim promjenama vode možeš gnojenje izbacit, ja bi jedino tu i tamo ipak nakapao malo mikroelemenata.

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Aquascaping molim savjete itd.......
« Odgovori #148 u: Svibanj 17, 2011, 11:07:58 prijepodne »
A čuj možeš malo proučit NPT metodu po Diane Walstad (neznam jesam dobro napisala ime) uglavnom poanta je u jačoj rasvjeti i u početku se rade rjeđe izmjene vode,filter bi ti trebao bit ne jači od volumena akv na sat,uglavnom uguglaj i prouči,ženi uspjevaju nevjerojatne stvari uz meni izgleda minimum održavanja i tehnike!
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Aquascaping molim savjete itd.......
« Odgovori #149 u: Svibanj 17, 2011, 11:58:46 prijepodne »
slažem se sa prethodnim postom od veselaST

NPT je high light - low tech i cijela bit se nalazi u podlozi koja je slojevita i bogata svime potrebnim
kod te metode gotovo da nema izmjena vode, rastu i zahtjevnije vrste bilja i dugoročno je održiv takav akvarij
samo treba strpljenja dok se ne stabilizira u potpunosti
guglaj, citaj i vidi  :up: