Ožujak 28, 2024, 23:09:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: DIY CO2 u nano akvariju  (Posjeta: 3899 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Amfor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Split
DIY CO2 u nano akvariju
« u: Kolovoz 08, 2015, 10:47:21 prijepodne »
Pozdrav ekipa! Evo vec neko vrime razmisljam o uvođenju diy co2 u svoj akvarij. Zanima me ima li tko iskustva sa akvarijem slicnih dimenzija, kakvu smjesu napraviti i koliko bpm bi trebao imati?

Specifikacije:
Litraza - 19 litara
Rasvjeta - 9.5w
Filter - hang-on 3W, protok 250l/h
Zemlja - TetraPlant CompleteSubstrate
Fotoperiod - 9h
Kemija trenutno - 1ml dnevno EasyCarbo, 2.5ml tjedno profito
Stanovnici: 5 neonki i nekolicina RCS koza

Akvarij je srednje do gusto zasadjen, postavit cu i sliku cim budem na pc.

Offline Amfor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Split
Odg: DIY CO2 u nano akvariju
« Odgovori #1 u: Kolovoz 10, 2015, 10:09:36 prijepodne »
Evo slike..

U subotu sam napravio cijelu aparaturu za CO2, jučer sam napravio smjesu i proveo do akvarija.. Izgleda da mi je smjesa bila prejaka pa sam sve povadio čim sam vidio da se ribice bore za zrak. Danas ću probati stavit manje kvasca. Btw, ribice su bile ok već nakon par minuta jer sam namjestio filter tako da voda pada s visine i uzrokuje mreškanje površine i bržu izmjenu plinova.

DIY CO2 konfiguracija koju imam je 3L generator i 0.5L bubble counter. Vodu u generatoru nalijevam 80%, bubble counter 75%. Danas ću staviti 400g šećera, pola vrećice kvasca i žličicu sode bikarbone. Jučerašnji mix sa čak dvije vrećice kvasca (bolja polovica nije vjerovala da pola vrećice može išta napravit - naime ona u kruh stavi više :D) od akvarija napravi sarajevski kiseljak. Broj mjehura koji daje ova smjesa je 3-4 u jednoj sekundi - uber bolesno puno.

Mislim da će i pola vrećice biti previše, ali nemam druge metode nego trial-and-error, pošto budžet ne dopušta nešto bolje  :'(

Ne znam koliko bih trebao imati mjehura u minuti, ali ciljam na mjehur svakih 5 sekundi - 12bmp, pošto akvaristi koji imaju akvarije sličnih litraža imaju takav bpm.
Pitanje je samo koliko će vremena trebati takvoj smjesi da probije ventil i difuzor, neki spominju i preko 24 sata (za usporedbu, ova jučerašnja smjesa je probila za 2 minute  :D)

Eto ljudi, to je nekakav update, nadam se da će današnja smjesa uroditi plodom.

P.S. Da, to na usisu filtera je cijanobakterija, moj najnoviji najveći neprijatelj.. Jučer je stavljena zadnja doza blue exita, sad čekam.. Ako se ne isplati trpam eritromicin.
 
Pozdrav!  :up:



« Zadnja izmjena: Kolovoz 10, 2015, 10:24:27 prijepodne od Amfor »

Offline Amfor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Split
Odg: DIY CO2 u nano akvariju
« Odgovori #2 u: Kolovoz 11, 2015, 08:41:24 prijepodne »
UPDATE: stavljena čajna žličica kvasca i sode (ravna, ne prepunjena) te 400g šećera. Smjesa daje ~12 bpm. Ostavljeno preko noći, sve živo i zdravo :)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: DIY CO2 u nano akvariju
« Odgovori #3 u: Kolovoz 11, 2015, 10:20:38 prijepodne »
problem kod kvasac varijante je taj da uvijek trebas neki prilicno ograniceni omjer secera i kvasca da bi uopce imao reakciju sto dovodi do toga da uvijek imas i neku prilicno odredjenu kolicinu mjehurica. Naravno, ima tu jos toga sto utjece na samu reakciju, prvenstveno temperatura. Moze ti se dogiti da vec slijedeca smjesa nece reagirati kao ova. Uglavnom, oprezno jer 19l je malo cak i za DIY CO2.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: DIY CO2 u nano akvariju
« Odgovori #4 u: Kolovoz 14, 2015, 10:58:36 prijepodne »
Mislim da bi ti bilo lakse da ides na sistem co2 sa limunskom kiselinom i sodom bikarbonom... Imas tu na forumu teme o tome