Travanj 24, 2024, 19:25:55 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Karas Reef Controller (Arduino)  (Posjeta: 3115 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Karas Reef Controller (Arduino)
« u: Travanj 20, 2013, 17:26:42 poslijepodne »
Drage forumašice i forumaši, evo i ja počinjem polako sa izradom novog akvarija, onako, polako, korak po korak pa da podijelim sa vama svoj projekat. Dimenzije još nisam precizno odredio, idemo polako, to ću malo kasnije, ali mislim da će se raditi o kocki 50cm ili 60cm  ;)

Prije par mjeseci sam naručio elektroniku i odlučio si složiti reef controller koji će biti srce ovog sustava. On će kontrolirati sve u akvariju,od rasvjete, top-offa, parametara vode, cirkulacije... Trenutno se sa tim igram, a paralelno sa njime ću početi izrađivati akvarij, stolić, rasvjetu - vjerojatno će ovo sve potrajati par mjeseci ali nema žurbe :D

Evo malo slika, ovaj reef controller je projekat za sebe, mislio sam otvoriti temu u "Uradi sam" ali pošto će izrada akvarija ići polako, ipak sam odlučio da sve stavim u ovu pa da na jednom mjestu vidimo potpunu izgradnju svega u vezi akvarija.

Controller je baziran na Arduinu MEGA R3 2560 i planirano je u prvoj verziji da može sljedeće:
- mjerenje pH, saliniteta (ppm), el.provodljivosti vode (mS), Oxidation Reduction Potential (ORP), TDS, temperature vode (2 sonde), temperature i vlage zraka u prostoru, količine vode u RO spreminku sumpa i još neke sitnice
- upravljanje LEDicama, svaka boja će biti spojena na zasebnom kanalu
- top-off sustav + kontrola cirkulacijske pumpe
- možda kasnije chiller,automatska hranilica,dozirka  i ako  mi još nešto padne na pamet

Za sada su mi mjerenje i ispis parametara vode prioritet. Počeo sam polako programirati i dizajnirati sustav 7" monitora na kojim će biti ispisivani rezultati mjerenja, grafovi i sl.

Arduino ekipa i (mikro)elektroničari, javite mi se u inbox, možda bi mi neko mogao pomoći oko arhitekture sustava i programiranja kada zapnem  ;) Stavim uskoro slike, već polako radim na display-u, moram priznati da će biti krvavo. Imam neku grešku u library kojeg sam skinuo za taj display, sve ispisano na display je zrcaljeno  :roll: Moram to riješiti pa sam onda na konju.

U međuvremenu, jedno pitanje, ako budu dimenzije 50x50x50 da li da radim overflow u akvariju ili da bude zaljepljen za zadnju stranu ili da bude onako pregrađen kao u Yashi?

Karas Reef - morski akvarij

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Karas Reef
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2013, 17:42:07 poslijepodne »
Pozdrav Ljubo!

I sam sam davno htio otvoriti ovakvu temu u "Uradi sam" tako da svi mi koji smo nešto radili sa Arduinom mogu iznijeti svoja iskustva. Dakle, bolje da se nikakva komunikacija ne obavlja putem PP-a, nego da se sva saznanja skupljaju direktno u ovoj temi. A kako vidim da ovaj projekt ne ide usporedo sa izradom akvarija, predlažem da temu i premjestimo tamo gdje si je prvotno htio postati. (naravno ako ti to želiš :) )


Što se ti če pitanja u vezi overflowa u ili izvan akvarija od 50x50x50 cm....moj prijateljski savjet ti je: napravi konačno akvarij pristojne veličine, dosta je više tih nanoića u kojima koralj nikad ne prijeđe fazu "fraga".  ;)


Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Karas Reef Controller (Arduino)
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2013, 18:08:30 poslijepodne »
Pozdrav Ljubo!

I sam sam davno htio otvoriti ovakvu temu u "Uradi sam" tako da svi mi koji smo nešto radili sa Arduinom mogu iznijeti svoja iskustva. Dakle, bolje da se nikakva komunikacija ne obavlja putem PP-a, nego da se sva saznanja skupljaju direktno u ovoj temi. A kako vidim da ovaj projekt ne ide usporedo sa izradom akvarija, predlažem da temu i premjestimo tamo gdje si je prvotno htio postati. (naravno ako ti to želiš :) )


Što se ti če pitanja u vezi overflowa u ili izvan akvarija od 50x50x50 cm....moj prijateljski savjet ti je: napravi konačno akvarij pristojne veličine, dosta je više tih nanoića u kojima koralj nikad ne prijeđe fazu "fraga".  ;)



Možeš prebaciti, nije problem, evo preimenovao sam temu ;)
Jesi ti šta počeo raditi?

Što se tiče dimenzija akvarija, problema je više: još ne znam gdje ću živjeti, tek se trebam zaposliti i možda ću se seliti, treba mi jedan akvarij sa full opremom koji nije prevelik tako da se može jednom godišnje odfurati na izložbu kod nas (znate svi da sam član udruge za zaštitu i uzgoj malih životinja,), na taj sam način već okupio u udruzi 4-5 morskih akvarista, oni imaju 400+ litara mora tako da mi se nikada neće dogoditi da ne znam di ću sa koraljem kada preraste, a u tome je i cilj, uzgajanje i širenje! Još u vezi toga moram malo razmisliti.


Karas Reef - morski akvarij

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Karas Reef Controller (Arduino)
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2013, 18:42:09 poslijepodne »
kakav je pokazatelj vodljivost vode ja imam neki precizni pS mjerac i pokazuje u akv 0,019 mS

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Karas Reef Controller (Arduino)
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2013, 22:53:24 poslijepodne »
kakav je pokazatelj vodljivost vode ja imam neki precizni pS mjerac i pokazuje u akv 0,019 mS
Ako je RO voda onda ti je vrijednost u redu, a ako je u akvariju(morskom) instrument ti je neispravan.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Karas Reef Controller (Arduino)
« Odgovori #5 u: Srpanj 07, 2013, 14:32:04 poslijepodne »
ti se da napisat sta si sve uzeo od tehnike

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Karas Reef Controller (Arduino)
« Odgovori #6 u: Ožujak 05, 2015, 17:36:51 poslijepodne »
Tema poprilicno stara ali me zanima da li je izvedivo arduino uredaj s 4 funkcije temp, ph, sal i razina tekucine u RO tanku ? Hvala.