Ožujak 28, 2024, 22:06:59 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nano početak  (Posjeta: 8319 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nano početak
« Odgovori #25 u: Travanj 17, 2019, 08:58:41 prijepodne »
Ova vrečica pijeska ti je dovoljna za prekrit dno.
Ak buš stavljala samo ove biljke kaj rastu po kamenju i panjevima onda OK, al ak misliš i zasadit koju, u tolko pijeska nebuš niš zasadila...

Panj bu potonul kad se napije vode, nema pravila kolko bu to trajalo...
I uvijek bu malo farbal vodu, tog se ne moraš bojat. Ako pogledaš, u prirodi rasbore, kao i neonke žive baš u takvim blackwater sistemima, tamnim vodama punim tanina...
Akvaristi često i dodatno farbaju vodu kako bi dobili što prirodniji izgled staništa odnosno biotopa.
Koristi se lišče catappe, hrasta, razni preparati pa čak i obični roibos čaj.
Merimo smiješ stavit...

Biljke sam ti obećo...
Prek tjedna mi je malo nezgodno, al u subotu bum doma...

I sad samo polako i pazi da nestrpljenje ne uzme maha, jer u akvaristici sve ide svojim prirodnim tokom i nestrpljenju tu nema mjesta.  :a078:





Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #26 u: Travanj 17, 2019, 11:07:17 prijepodne »
Ova vrečica pijeska ti je dovoljna za prekrit dno.
Ak buš stavljala samo ove biljke kaj rastu po kamenju i panjevima onda OK, al ak misliš i zasadit koju, u tolko pijeska nebuš niš zasadila...

Panj bu potonul kad se napije vode, nema pravila kolko bu to trajalo...
I uvijek bu malo farbal vodu, tog se ne moraš bojat. Ako pogledaš, u prirodi rasbore, kao i neonke žive baš u takvim blackwater sistemima, tamnim vodama punim tanina...
Akvaristi često i dodatno farbaju vodu kako bi dobili što prirodniji izgled staništa odnosno biotopa.
Koristi se lišče catappe, hrasta, razni preparati pa čak i obični roibos čaj.
Merimo smiješ stavit...

Biljke sam ti obećo...
Prek tjedna mi je malo nezgodno, al u subotu bum doma...

I sad samo polako i pazi da nestrpljenje ne uzme maha, jer u akvaristici sve ide svojim prirodnim tokom i nestrpljenju tu nema mjesta.  :a078:

Ma da moracu po jos jednu otic (na slici se vidi kako izgleda ali iovkao ionako mi se vise svida s vise pijeska). Panj je hvala bogu potonuo s time da sam ga kuhala nocas 4 sata i ostavila preko noci u hladnoj vodi. Pijesak sam isprala koliko sam mogla ali mi je svejedno zamutio vodu pogotovo jos kad sam dodala panj pa sam se eto uspanicarila ujutro kada sam vidla da se nije ni malo izbistrilo i odradila sam promjenu vode od nekih 30% sada je malo manje mutno nadam se da ce se to razbistriti. Jos jedno pocetnicko pitanje (mozda malo glupo) dok se ciklira akvarij da li ja trebam imati upaljeno svjetlo, filter i grijac?

hmm roibos caj zanimljivo toga bar uvijek imam doma makar mislim da mi se vise svida bistrija voda a sada kako ce ovaj moj panj htjeti...
Za biljke to nema problema kada god vama pase ja lako dodemo do Brestja to je bar blizu.  :zagrljaj:

Sto se strpljenja tice budem ostavila akvarij neka se ciklira nekih 3tj. pa cu onda tek ribice.  :up:

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Nano početak
« Odgovori #27 u: Travanj 17, 2019, 11:16:52 prijepodne »
Naravno da ti filter mora radit jer se on ciklira, a ne voda u akvariju. Lampa ti mora radit ako imas bilje jer ce logino uvenuti bez svjetlosti. Grijac ne mora radit.

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #28 u: Travanj 17, 2019, 13:16:39 poslijepodne »
Uredu nisam bila sigurna pa rekoh tko pita me skita.
« Zadnja izmjena: Travanj 17, 2019, 13:33:19 poslijepodne od Nami »

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nano početak
« Odgovori #29 u: Travanj 17, 2019, 16:25:12 poslijepodne »
Da, filter treba radit 24h/dan, 365 dana u godini. Gasiš ga jedino pri mijenjanju vode.
Spužvu ne bacaš, niti ne kupuješ nove ma šta god da ti piše u uputama il ti rekli u dućanu.
Ižmičeš ju u vodi koju si izvadila iz akvarija, ni slučajno pod pipom.
Vodu ne mijenjaš dok se akvarij ciklira. Nabavi si kakvu kantu kaj buš koristila samo za akvarij.

Svjetlo bi trebalo gorit kojih 8-12h na dan ovisno o vrstama biljaka. Ti kreni s 8 pa buš vidla...
Najbolje ti kupit obični analogni timer pa nemoraš razmišljat o paljenju i gašenju. Mislim da ga imaš i u Kauflandu i košta kojih 30-tak kuna.

I fora mi je taj filterić kaj je samo spužva nabijena na pumpu tak da je volumen filtera maksimalno utrošen na veličinu spužve, a ne na nepotrebnu plastičariju.

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #30 u: Travanj 17, 2019, 18:27:39 poslijepodne »
Da, filter treba radit 24h/dan, 365 dana u godini. Gasiš ga jedino pri mijenjanju vode.
Spužvu ne bacaš, niti ne kupuješ nove ma šta god da ti piše u uputama il ti rekli u dućanu.
Ižmičeš ju u vodi koju si izvadila iz akvarija, ni slučajno pod pipom.
Vodu ne mijenjaš dok se akvarij ciklira. Nabavi si kakvu kantu kaj buš koristila samo za akvarij.

Svjetlo bi trebalo gorit kojih 8-12h na dan ovisno o vrstama biljaka. Ti kreni s 8 pa buš vidla...
Najbolje ti kupit obični analogni timer pa nemoraš razmišljat o paljenju i gašenju. Mislim da ga imaš i u Kauflandu i košta kojih 30-tak kuna.

I fora mi je taj filterić kaj je samo spužva nabijena na pumpu tak da je volumen filtera maksimalno utrošen na veličinu spužve, a ne na nepotrebnu plastičariju.


To za inace znam da treba radit 24/7 i da trebam ispirat akvarijskom vodom ali eto nisam znala da li tokom cikliranja posto je ipak spuzvica vani pa sam pitala (sada je naravno ukljucen i biti ce 24/7).  ;)

Znima me na koji nacin se prikvacuje mahovina na panj? Cula sam da se moze lijepiti ali s cime i jel ima to tu negdje za kupiti? Navodno se moze i privezati ali isto tako me zanima cime obicnim koncem ili ima nesto specijalno za to?
« Zadnja izmjena: Travanj 17, 2019, 18:43:11 poslijepodne od Nami »

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: New ZGB
Odg: Nano početak
« Odgovori #31 u: Travanj 17, 2019, 22:00:20 poslijepodne »
Probaj sa tankim tamno zelenim/smeđim koncem ili tankim prozirnim flaksom za pecanje.
Onda kad se mahovina uhvati za drvo to mozes skinut a ona sama dalje ide po drvu kud joj odgovara kako raste

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nano početak
« Odgovori #32 u: Travanj 18, 2019, 08:55:26 prijepodne »
Možeš s flaksevima i koncima, gumicama za zimnicu...
Al najjednostavnije ti je izvadit panj iz vode, piktut malu kapljicu Loctite superljepila, moment ljepilo il kak se već zove i zalijepit biljku. To imaš svugdi za kupit, ona mini tubica, 14-15kn...
Moš tako sve biljke šta se pričvrščuju za kamenje/panjeve.
Držiš jedno pol minute da se uhvati, kad sve polijepiš pustiš 5 minuta da se još malo posuši i bolje primi i može natrag u vodu...
I naravno, paziš da zalijepiš biljku za panj, a ne panj za prste!  :D

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #33 u: Travanj 18, 2019, 18:25:33 poslijepodne »
Kupila sam neko ljepilo imalo je vise vrsta pa sam ovo (na slici) sada ne znam ako je to to? (imam konca doma ako ne bude dobro to ljepilo)
Htjela bi si neku mahovinu naljepiti na panj mislim da bi bas lijepo izgledalo to.


I naravno, paziš da zalijepiš biljku za panj, a ne panj za prste!  :D
Ah inace sam kreativka tako da nebi bilo prvi put.  :D


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nano početak
« Odgovori #34 u: Travanj 18, 2019, 19:32:57 poslijepodne »
Ma to bu super držalo, ne sekiraj se!  :up:

Ah inace sam kreativka tako da nebi bilo prvi put.  :D

To ti ja sve iz osobnog iskustva pričam!  :D

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #35 u: Travanj 20, 2019, 11:44:45 prijepodne »
Evo ga i zabiljen je s pomocu @dante (jos je mutan jer sam pijesak nadodala)  :clap:

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #36 u: Travanj 21, 2019, 06:44:55 prijepodne »
Razbistrio se malo. (1. slika)
S time da primjecujem gdje god sam stavljala ljepilo tamo je bijelkasto prozirno na biljci nadam se da je to normalno? (2. slika)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nano početak
« Odgovori #37 u: Travanj 21, 2019, 12:23:05 poslijepodne »
To je ljepilo, kad se bilje razraste nebu se niš vidlo...
Malo su mutne slike, pa mi se možda čini da baš nisi štedila ljepila na mahovini...  -?
Mala kapljica je više nego dosta da se biljka zalijepi...

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Nano početak
« Odgovori #38 u: Travanj 21, 2019, 13:22:55 poslijepodne »
Meni to izgleda koda si stavila previše ljepila.

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #39 u: Travanj 21, 2019, 15:22:19 poslijepodne »
Ma eto slikam s mobitelom koji i nije nesto kamera nazalost.
Makar da bojala sam se da mi ne propluta mahovina a i tekuce ljepilo jel to znaci sada da sam ubila tu mahovinu?  :'(

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Nano početak
« Odgovori #40 u: Travanj 21, 2019, 15:54:01 poslijepodne »
Vjerojatno joj nece biti nista, ubuduce 1 kapljica i drzis dok se ne uhvati dobro za drvo/kamen i nece otpast sigurno.

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #41 u: Travanj 28, 2019, 14:01:23 poslijepodne »
Evo mene opet ovaj put sa 3in1 testom parametra (dajana) s time da sam citala da se tokom zacikliranja akvarija parametri mjenjaju i da se ubiti netreba testirati (sad ne znam ako je to istina) ali ja sam znatizelja morala to sve vidjeti kako napreduje, e pa rezultati su sljedeci:

ph-7.2
kh- izmedu 15-20 (svjetlo plavo je s time da na testeru nema bas takva nijansa ali eto recimo izmedu te dvije...pokusala sam i slikati ali moj mobitel kao sto se moze vidjeti iz prijasnjih slika i nema bas neku kameru...ah sta cu kad mi stalno padaju pa se ni ne trudim kupit neki za vise od 400-600kn :dead:)
gh- opet izmedu 7 i 14 mozda je malo vise iso na 7

Sada mene zanima jesu li to uredu parametri i ako nisu sta mogu poduzeti da ih popravim?

btw. dozirala sam easystart opet po uputama na 7. dan jos cu na 14 dan dozirati po uputama i na 20 dan idem po ribice u zoovili ipak a ako bas nema sta trazim (sta bi bilo rasbora brigittae ili rasbora maculata ako sam dobro rekla) makar sumnjam da u zoovili nema po pricama drugih akvarista, a ako bas nema onda produzujem u aquashop.

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Nano početak
« Odgovori #42 u: Travanj 28, 2019, 14:54:52 poslijepodne »
Parametri su dobri, to su parametri tvoje vode iz pipe, na njih ne mozes nešto utjecati bez RO vode, ali za vecinu ribe to je super. Ono šta tebe zanima su NH4 N02 N03, ali toga nemaš na tim trakicama.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nano početak
« Odgovori #43 u: Travanj 28, 2019, 15:12:40 poslijepodne »
Jooooj!
Ošla si u dućan i ostavila im pare da bi zaključila da Sesvete imaju tvrdu, blago lužnatu vodu!  :D
Ti parametri ti nisu važni ako nemisliš mrijestit neke malo zahtjenije vrste ili držat nekakve osjetljive ili ribe iz divljine koje nisu navikle na pipovaču.
Ko šta ti je Kapo reko, tebe mogu zanimat eventualno testovi za nitrate. Makar ih ja u životu nisam kupio niti ne namjeravam.
Cikliraj kak spada, ubacila si još i onog Starta, nadam se i koji listić hrane za ribe...
Tak da se ne moraš brinut ak misliš redovito održavat akvarij i ne natrpavat ga s ribama.

I drugi put pitaj prije neg ideš nekaj kupit.  ;)

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #44 u: Travanj 28, 2019, 17:56:59 poslijepodne »
joooj hahahaha  :D :D ajde dobro nazvati cemo to pocetnicka greska haha  :nerd: 30kn je steta bila pa ajde dobro je...ubuduce cu da pitam

Cikliraj kak spada, ubacila si još i onog Starta, nadam se i koji listić hrane za ribe...
Tak da se ne moraš brinut ak misliš redovito održavat akvarij i ne natrpavat ga s ribama.

a evo trudim se da cikliram kako spada hehe  :-[ bacam svakih par dana par tih listica hrane sta sam dobila s akvarijem easystart doziram po uputama, grijac i filter su ukljuceni non-stop svjetlo imam nekih 8 sati ukljuceno na dan i to je to zapravo...a ovo natrpavanje riba pa eto planiram ubaciti nekih 10-15 tih malih rasbora i nekih 10-ak koza jel to uredu na ovu moju 30l kocku?

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Nano početak
« Odgovori #45 u: Travanj 28, 2019, 18:05:12 poslijepodne »
joooj hahahaha  :D :D ajde dobro nazvati cemo to pocetnicka greska haha  :nerd: 30kn je steta bila pa ajde dobro je...ubuduce cu da pitam

Cikliraj kak spada, ubacila si još i onog Starta, nadam se i koji listić hrane za ribe...
Tak da se ne moraš brinut ak misliš redovito održavat akvarij i ne natrpavat ga s ribama.

a evo trudim se da cikliram kako spada hehe  :-[ bacam svakih par dana par tih listica hrane sta sam dobila s akvarijem easystart doziram po uputama, grijac i filter su ukljuceni non-stop svjetlo imam nekih 8 sati ukljuceno na dan i to je to zapravo...a ovo natrpavanje riba pa eto planiram ubaciti nekih 10-15 tih malih rasbora i nekih 10-ak koza jel to uredu na ovu moju 30l kocku?

Dosta ti je to ribe, nemoj pretjerivat sa ubacivanjem te hrane i prije nego ubaciš ribu ostatke hrane povadi van iz akvarija

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #46 u: Travanj 28, 2019, 18:14:03 poslijepodne »
Dosta ti je to ribe, nemoj pretjerivat sa ubacivanjem te hrane i prije nego ubaciš ribu ostatke hrane povadi van iz akvarija

Oke ajde bar da ne pretjeram s ribicama a ne zelim da bude "pusto".... mislim ja tu hranu kako bi ja rekla na prst "posolim" svakih 3-4 dana sad ne znam ako je to previse ili precesto... -?

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Nano početak
« Odgovori #47 u: Travanj 28, 2019, 19:02:03 poslijepodne »
Dovoljno ti je da imas mali komadic da trune u akvariju i proizvodi amonijak

Offline TomislavH

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: Nano početak
« Odgovori #48 u: Svibanj 02, 2019, 09:07:54 prijepodne »
Prvo, lije pozdrav svima. Novi sam na forumu, no imam nano zasađene akvarije već godinama, pa da dam par savjeta iz prve ruke. Prvo od filtera za "Nanaće" ovijek preporučam "Hang on" filtere kao recimo Niagara 190 (zoo Vili) ili Eiheim Liberty serija. Meni se najboljim pokazala kombinacija spužve i mio kamena (ja uzimam one manje od Amtre).  Što se izbora riba tiče, imao sam Rasbore u 30 litarskom akvariju (taj imam i danas) i uprkos što je bio zacikliran, sa dobrim filterom i Gusto zasađen, pokazale su se ka vrlo osjetljive ribice pa svakako preporučam oprez kod Njih. Naravno, jedna betta u takvom akvariju uvijek izgleda efektno a i ne predstavlja veliko biološko opterećenje.
Ako se može, dobra je ideja ugraditi filter za vodu. Ja sam kod toga imao malo sreće, pošto mi se time brat bavi pa sam to već imao doma. Vrlo tvrda voda kakva je skoro svagdje na balkanu je pogodna za vrlo malo ribica i moj akvarij je postao potpuno stabilan tek kada sam počeo koristiti samo filtriranu vodu. AKo se ne varam, vodio sam i sisteme za ugraditi koji se mogu kupiti po pet shopovima. Svakako prepiručan staviti svijetlo na elektronski tajmer i krenuti sa 7 sati dnevnog svjetla za početak. Ova lampa koju imaš bi trebala biti dovoljna za nezahtjevne biljke koje su obično na listi malo do srednje zahtjevnih. Imam negdje doma spisak koje imam ja u akvariju pa mogu poslati za referencu. Ja osobno imam još jednu takvu lampu na akvariju što mi sada daje dovoljno svijetla za čaj dvije biljke sa crvenkastim tonovima po lišću što izgleda jako efektno. Od t testera, ja ih koristim tek od nedavno, a Tetrin 6 u 21 se pokazao odličnim i vrlo preciznim, pošto se vrijednosti mogu očitati uz pomoć njihove aplikacije, malo je skuplji ali ima sve podatke.
Kemikalije. Svakako preporučam  EasyLife EasyStart i Aquasafe. Easy start daje startnu kulturu bakterija neophodno za pokrenuti dušični ciklus, a Aquasafe če očistiti vodu od teških metala i sl. (kod mene to radi filter). Nažalost nema kemikalije za smanjiti tvrdoću vode izuzev filtera sa reverznom osmozom, barem koliko ja znam. Za biljke preporučam još malo bolji miks tekućeg gnojiva sa makro i mikro elementima (traje dugo) te želkjeza ako se odlučiš za koji eksperment sa crvenim biljem.
Svakako u takav mali akvarij uvijek paše 5-6 Red Cherry shrimpova, koji izgledaju vrlo efektno a i slažu se sa bettom kod mene pa čine i dobar clean-up crew :)

Ispričavam se ako je nešto od navedenog već bilo rečeno.

Lp
Tomislav


Edit: Zaboravio sam dodati da ja osobno koristim i EasyCarbo u akvariju, no moje iskustvo kaže da nije nužan osim ako imaš zahtjevnije bilje, onda pomaže. SSvakako oprez sa kemikalijama uz mantru "Manje je više" :)
« Zadnja izmjena: Svibanj 02, 2019, 09:17:47 prijepodne od TomislavH »

Offline Nami

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Ženski   Dob: 26
  • Lokacija: Sesvete, Zagreb
Odg: Nano početak
« Odgovori #49 u: Svibanj 03, 2019, 20:36:40 poslijepodne »
Prvo, lije pozdrav svima. Novi sam na forumu, no imam nano zasađene akvarije već godinama, pa da dam par savjeta iz prve ruke. Prvo od filtera za "Nanaće" ovijek preporučam "Hang on" filtere kao recimo Niagara 190 (zoo Vili) ili Eiheim Liberty serija. Meni se najboljim pokazala kombinacija spužve i mio kamena (ja uzimam one manje od Amtre).  Što se izbora riba tiče, imao sam Rasbore u 30 litarskom akvariju (taj imam i danas) i uprkos što je bio zacikliran, sa dobrim filterom i Gusto zasađen, pokazale su se ka vrlo osjetljive ribice pa svakako preporučam oprez kod Njih. Naravno, jedna betta u takvom akvariju uvijek izgleda efektno a i ne predstavlja veliko biološko opterećenje.
Ako se može, dobra je ideja ugraditi filter za vodu. Ja sam kod toga imao malo sreće, pošto mi se time brat bavi pa sam to već imao doma. Vrlo tvrda voda kakva je skoro svagdje na balkanu je pogodna za vrlo malo ribica i moj akvarij je postao potpuno stabilan tek kada sam počeo koristiti samo filtriranu vodu. AKo se ne varam, vodio sam i sisteme za ugraditi koji se mogu kupiti po pet shopovima. Svakako prepiručan staviti svijetlo na elektronski tajmer i krenuti sa 7 sati dnevnog svjetla za početak. Ova lampa koju imaš bi trebala biti dovoljna za nezahtjevne biljke koje su obično na listi malo do srednje zahtjevnih. Imam negdje doma spisak koje imam ja u akvariju pa mogu poslati za referencu. Ja osobno imam još jednu takvu lampu na akvariju što mi sada daje dovoljno svijetla za čaj dvije biljke sa crvenkastim tonovima po lišću što izgleda jako efektno. Od t testera, ja ih koristim tek od nedavno, a Tetrin 6 u 21 se pokazao odličnim i vrlo preciznim, pošto se vrijednosti mogu očitati uz pomoć njihove aplikacije, malo je skuplji ali ima sve podatke.
Kemikalije. Svakako preporučam  EasyLife EasyStart i Aquasafe. Easy start daje startnu kulturu bakterija neophodno za pokrenuti dušični ciklus, a Aquasafe če očistiti vodu od teških metala i sl. (kod mene to radi filter). Nažalost nema kemikalije za smanjiti tvrdoću vode izuzev filtera sa reverznom osmozom, barem koliko ja znam. Za biljke preporučam još malo bolji miks tekućeg gnojiva sa makro i mikro elementima (traje dugo) te želkjeza ako se odlučiš za koji eksperment sa crvenim biljem.
Svakako u takav mali akvarij uvijek paše 5-6 Red Cherry shrimpova, koji izgledaju vrlo efektno a i slažu se sa bettom kod mene pa čine i dobar clean-up crew :)

Ispričavam se ako je nešto od navedenog već bilo rečeno.

Lp
Tomislav


Edit: Zaboravio sam dodati da ja osobno koristim i EasyCarbo u akvariju, no moje iskustvo kaže da nije nužan osim ako imaš zahtjevnije bilje, onda pomaže. SSvakako oprez sa kemikalijama uz mantru "Manje je više" :)


Lijep pozdrav i vama! Svaki komentar i savijet je dobrodosao pogotovo kod mene jos pocetnice.
Ma da i meni su nekako drazi ti hang on filteri ali eto posto sam vec kupila komplet neka sada bude tako kako je, a za buduce akvarije (koje iskreno vec planiram gdje bi ih zgurala ali neka polako) cu onda vidjeti kako sta. Rasbore su mi se iskreno jako svidjele i mislim da cu pokusati s njima (eto vec sutra idem po njih u zoovili nadam se da ih ima) a bettu bi svakako htjela jednom imati hint hint imam neke planove u buducnosti da nabacim jos jednu kockicu na stol taman mjesta za nju  :D ;) , sad nadam se isto tako da ce kod mene uspijeti rasbore ja cu se potruditi im pruziti sto bolju brigu mogu.
Sto se biljka tice eh sada imam ja biljkica sta sam dobila od dante-a i nadam se da mi necete zamjeriti ali sma zaboravila par vrsta kako se zovu  :'( (ubacit cu sliku) s time da ja nemam nikakvu hranjivu podlogu pa sam molila i bilje za takve uvijete...anubias,vodena leca, mahovina (neznam koja tocno..koju sam mozda i ubila s previse ljepila...)...i jos par njih sta sam dobila uputu da bas i nije za ovako bez hrnajive podloge al da mogu probat a sad ak ne uspije da iscupam van....e sada proslo je neko vrijeme bilje mi ovo u pozadini raste ja bi rekla super vec sam ga morala postucat jer je doslo bilo do povrsine pa sam zasadila to sta sam postucala...mahovina bas i ne izgleda nes predobro ali to sam si sama kriva...anubias mi je dobio neki tanki sloj ko smede prasine (okacila sam sliku nadam se da je to smeda alga koju ce mi kozice kad ih ubacim popapat?) i pored panja cini mi se da imam malo neke zelene alge? jel to normalno ili trebam to izvaditi van eto sada pitam? (nadam se da se na slici vidi)...ovo u lijevom prednjem kutu bilje (koje opet sam zaboravila kako se zove pustilo korijen ali su neki listici malo kao "pojedeni" a sada cemo vidjet....htjela sam namjerno neko ne zahtjevno bilje jer se bojim da cu ga ubiti a za sada nesto super ide nesto malo manje tako da vidjeti cemo...ne planiram jos nista ubacivati za bilje makar mi je receno za vecinu mojeg bilja ni netreba nista ubacivati, a vec kada budem malo vise se bavila time cu za sljedeci akvarij probati i neko bilje malo vise zahtjevno. Tajmer nisma jos kupila i ne zanm ni ako uopce hocu jer meni stvarno nije problem za sada ujutro ga lijepo u 8 ukljucit i 16h iskljuciti (vec imam ritual novi odma provjerim bilje jel krepava).
Od kemije imam easystart koji sam vec dozirala po uputama i za sada cu samo to a mozda i uzmem eto taj easysafe onda cini mi se korisno.