Ožujak 28, 2024, 13:36:15 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zlatne ribice i oprema - molim savjet  (Posjeta: 1484 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline novazara

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zadar
Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« u: Prosinac 28, 2020, 18:50:59 poslijepodne »
Bok svima!
Mali pozelio ribice, pa ja nabavila 2 zlatne, oko kojih se naravno ja moram brinuti... ali nema veze.
Ugl nova sam u svemu sto se akvaristike tice, pa da opisem trenutno stanje:
akvarij 20l, 2 zlatne, filter, zracna pumpa.
Prvo je akvarij bio bez filtera i zracne pumpe, pa sam danas i to isla nabaviti, jerbjebjedna od ribica konstantno bila na vrhu. Sad i ona dolje.
Sve u svemu muci me jacina filtera. Filter je od Vitakraft, unutarnji, 400l/h (pise da je za akvarije do 50l). Sve to su mi dali u ducaju - ja se u to ne razumijem. Kad je filter ukljucen, one imaju malo poteskoca s plivanjem, tj na dijelu akvarija nosi ih "struja" (ako se to tako u akvariju kaze), pa ne znam da li je to njima problem i da li im smeta.
Hvala za svaki savjet!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #1 u: Prosinac 28, 2020, 20:39:19 poslijepodne »
dvije zlatne nikako nemaju sanse u 20l da ne znam kaj radis. Ili 4-5 puta veci akvarij i sve kaj onda ide uz to ili im odmah skratite muke. Jer to je sve kaj ce osjecati u 20l dok ne zaplivaju ledjno.

Offline novazara

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zadar
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #2 u: Prosinac 28, 2020, 20:48:53 poslijepodne »
Hvala!
Nije mi jasno zasto onda prodaju ovako ako ribicama ne pase. Jos su mi htjeli dati akvarij  od 13l za 2 ribice, ali sam ja ipak uzela ovaj od 20l smatrajuci da cu im napraviti dobro, a ocito nisam.
Ok, ajmo onda napraviti najbolje moguce dok se ne snađem za bolje odn. veci akvarij.
Muci me jacina filtracije - pise u mom prvom postu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #3 u: Prosinac 28, 2020, 21:28:30 poslijepodne »
Zato jer im je najbitnije prodati robu i nešto zaraditi. Nažalost, situacija je takva.
Ribe nemogu vrištat i nikoga nije previše briga koliko će dugo poživjet i u kakvim uvjetima.
Da vežeš psa na dva metra lanca po suncu i zimi neko bi te vjerovatno bar posliko i u novine dao.
Ovo su samo ribe pa nikog nije briga, ljudi neznaju, a od nekih vjerovatno dobiš i pohvalu kako je to baš prekrasno.

Što se tiće filtera, trebao bi biti uključen 24 sata na dan i to bar dva-tri tjedna prije nego ikakva riba uopće dođe u akvarij.
Problem kod tvog filtera je što ima relativno veliki protok, a nema dovoljnju količinu filtermaterijala (spužve) kojom bi išta ozbiljnije filtrirao. Sa protokom 400l/h možeš bez problema filtrirat adekvatno naseljeni 100-litarski akvarij, a sa tom količinom spužve u tvom filteru možeš filtrirat 20-litraša s jednom Bettom, kozicama ili par nekakavih mikroribica. Nikako zlatnih riba koje jako puno kakaju i rade nereda, a u tako malom akvariju taj protok ih samo šamara i ometa u plivanju.

Inaće, zlatne ribe u pravilnim uvjetima narastu 20-25cm, a prosječni životni vijek im je 15-tak godina iako su zabilježeni primjerci šta su doživjeli preko 30.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #4 u: Prosinac 29, 2020, 00:33:33 prijepodne »
Hvala!
Nije mi jasno zasto onda prodaju ovako ako ribicama ne pase. Jos su mi htjeli dati akvarij  od 13l za 2 ribice, ali sam ja ipak uzela ovaj od 20l smatrajuci da cu im napraviti dobro, a ocito nisam.
Ok, ajmo onda napraviti najbolje moguce dok se ne snađem za bolje odn. veci akvarij.
Muci me jacina filtracije - pise u mom prvom postu.

smanji protok filtera na minimum jer je potpuno nebitan u 20l. Svaki dan stavi 2-3l vode da ti stoji sa strane i onda drugi dan promijeni tih 2-3l vode u akvariju jer na taj nacin pomazes ocistiti vodu koju filter ne moze ocistiti. I nemoj prertjerivati sa hranjenjem riba, sve kaj ti od hrane ostane, a uvijek neki komadici ostanu, trune i instantno narusava kvalitetu vode. U biti, ovu vec spomenutu promjenu vode bi bilo najbolje odraditi nakon hranjena. Neko 8mm crijevo i odmah izvuces sve smece koje vidis po akvariju.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #5 u: Prosinac 29, 2020, 07:16:03 prijepodne »
smanji protok filtera na minimum jer je potpuno nebitan u 20l.

Ak se ne varam, čini mi se da taj model ni nema riktanje protoka...

Offline novazara

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zadar
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #6 u: Prosinac 29, 2020, 10:19:10 prijepodne »
Hvala!
Protok filtera je na najmanje (dante, moze se regulirati protok). Cak ovoj vecoj protok ne smeta, pliva normalno, ali ova manja se malo bori kada ju struja zahvati.
Hranim ih 1x dnevno, ujutro, 3 listica po ribici. Nadam se da je to ok.

Iskreno, sokirana sam sada tim da me uopce nisu dobro savjetovali u ducanu, jer sam im samo rekla da zelim kupiti 2 zlatne ribice i akvarij bez spominjanja ikakvog novcanog limita.
Dante, ja sam inace osoba koja voli sve zivotinje, pa i ove ribice. Srce me sada boli sto im ocito nista dobro nisam napravila.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #7 u: Prosinac 29, 2020, 11:30:17 prijepodne »
zlatne u principu ne idu u manje od 100l. Ako pricamo o 2. I onda trebas uz to i posteni fiter (a to nije onaj na kojem pise da je za 100l) jer ne mozes bas akvarij natrpati biljem koje bi ti pomoglo kod filtracije.

Offline novazara

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zadar
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #8 u: Prosinac 29, 2020, 16:13:39 poslijepodne »
zlatne u principu ne idu u manje od 100l. Ako pricamo o 2. I onda trebas uz to i posteni fiter (a to nije onaj na kojem pise da je za 100l) jer ne mozes bas akvarij natrpati biljem koje bi ti pomoglo kod filtracije.

Koliki onda filter treba? Neka preporuka? A bilje? Koliko i koje? Ako pricamo o akvariju 100l

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #9 u: Prosinac 29, 2020, 18:21:52 poslijepodne »
Nemoj si to previše srcu uzimat jer nisi ni prva ni zadnja kaj su joj u trgovini tak uvalili.
Za večinu dućana to nisu beštije, nego samo obična roba. Ak nekom vele da za dve zlatne treba akvarij od 100 litri neće nikom niš prodat.
Bilo je situacija tipa; dođe deda s unukom u dućan i veli trgovcu da mu proda zlatnu ribicu u plastičnu čašu od pol litre da se mali malo igra dok su u parku pa će ju poslije bacit!  :-X
U tom dućanu je nisu kupili, al u nekom drugom vjerovatno budu...

Nama isto nemoj kaj zamerit jer znam da smo nekad malo oštri na prvu, al to je zato jer puno ljudi ovdje samo dolazi po potvrdu da je glupost koju su napravili u biti dobra, a krive su ribe, biljke i nadnaravne sile...
Onda nam se puno puta čini ko da magarcu pričamo...
Ak neko oće poslušat, imamo živaca i sam se nekad čudim kolko!  :D

Što se filtera tiće, zlatne puno kakaju i rade nereda, ko šta sam već reko...
Kod filtracije je najvažnije količina/volumen filtermaterijala, obično spužve plus eventualno nekih dodataka...
Meni jedna od najdražih filtracija je filter-spužva za powerhead pumpu. To za 100-litaša moš kupit već za kojih 100 i neš kuna, besprijekorna filtracija, jedino kaj vizualno u akvariju zgleda ko prst u oko!  :D
Moš dat i 100-tinjak eurića za kakav vanjski kanistarski filter koji je isto tak super i praktički se ni ne vidi...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zlatne ribice i oprema - molim savjet
« Odgovori #10 u: Prosinac 29, 2020, 18:25:14 poslijepodne »
neki cim veci, JBL 901, fluval 406, eheim neki...... nesto kaj je za barem 400l na papiru

A biljke, ne znam, nisam nikad drzao zlatne ali i nije da svake ribe vole iste biljke zvakati pa makare bile ista vrsta. Uglavnom, neke valisnerije, microsorumi, anubiasi......nesto tvrdje i nezahtjevno