Travanj 24, 2024, 17:32:59 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kupnja akvarija od 150-200l  (Posjeta: 2761 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #25 u: Srpanj 23, 2020, 20:56:29 poslijepodne »
Znam da to zvuci bezobrazno i jako grubo, ali, akvaristika i odredjivanje budjeta nekako ne idu ruku pod ruku.

Naravno, ako kazes - dat cu 500kn za pumpu, i ni lipe vise, to je ok i razumno postavljanje limita, no, reci, dat cu 1500kn, i onda traziti gdje ces ustedjeti svaku lipu da se uklopis u to - ne ide bas tako.

Pjesak iz peveca, ljepilo iz bauhausa, svjetlo iz konzuma, to nije akvaristika, vjeruj. I nece donjeti nista dobro.

Zelis biljke, onda ti svjetlo treba biti primarno, na njemu nema stednje. Ne zelim reci da trebas dati 1500 eura za neku razvikanu i reklamiranu "akvarijsku" rasvjetu, ali, u kojem god smjeru krenes, rasvjeta kosta, bila ona kinez, bila neki brend, ili bila "uradi sam".

U najboljoj varijanti, uradi sam rasvjeta ce te kostati min 500kn.

Kvarci pijesak u biljnom akvariju je losa ideja, moje misljenje. Ako vec zelis ustedjeti na ovom dijelu, obicna zemlja za cvijece, namaci je neko vrijeme i cisti u vodi, zatim u carape, i na dno akvarija, preko toga sitni sljunak, sto manje granulacije (ne onaj ostri)... kantu-dvije mozes na svakom stovaristu djabe dobiti. Panjevi, grane i kamen iz prirode su ok ideja, pravilno ih pripremi i nemas nikakve brige.

Skalari se ne stavljaju u akvarij po sistemu "ja bih 3 ova", vec se ubaci saka jako malih i mladih riba, vremenom se formiraju parovi, max 2-3 para, no taj akvarij nema niti sirine, niti dubine, a ni duzine za toliki broj.  Dok se parovi formiraju, svi ostali skalari ce biti ili ubijeni, ili ces ih jednostavno radi mira morati vaditi van iz akvarija. Sve ribe koje skalar moze pojesti - pojesti ce ih. Znaci, sve manje od njih. Ono sto provjereno (barem u mom slucaju) ne diraju su vece ribe, ili jednako agresivne, no to je tek recept za potencijalnu katastrofu. Corydorasi, ancistrusi (i ostali L-ovi), diskusi... najcesce ide bez greske.




Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #26 u: Srpanj 23, 2020, 22:21:45 poslijepodne »
Ma bez ljutnje, imate vi pravo malo sam se ja prevec uvalio, vidjet ću još malo po netu i to ali možda ipak bude nešto manje, našao sam par zgodnih akvarija tipa 40 l za bettu il samo za kozice ili tako nešto, mi to bolja opcija?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #27 u: Srpanj 23, 2020, 23:13:51 poslijepodne »
Ma bez brige, niko se ne ljuti! Mi smo samo par starih akvarističkih panjeva koji su uvijek spremni na zajebanciju, ali i pomoći vama novima!  8)
Biljni akvarij zahtjeva dosta opreme i puno dadiljanja. I znanja prije svega!
Za novce koje si predvidio moš složit lijepog nezahtjevnog 250-litraša, al bez puno zelenila i biljaka.
I onda ti igra pijesak za filtere za bazene kaj je vreća 25kg-50kn. Kamenje i panjevi.
Staviš 5-6-7 skalara pa vidiš kak bu se situacija odvijala. I neke malo veće jatašice kaj im ne stanu u usta, tipa udovica, par Ancistrusa...
Pregradni filter, lampa od par W i prek zime grijač...