Travanj 24, 2024, 17:21:23 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kupnja akvarija od 150-200l  (Posjeta: 2761 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Kupnja akvarija od 150-200l
« u: Srpanj 21, 2020, 16:06:15 poslijepodne »
Bok svima,
bavim se akvaristikom već par mjeseci te sam si razmišljao o malom većem akvariju pa bih trebao par preporuka.
Prvo me zanimalo dali da sam lijepim akvarij ili da ga kupim gotovog jer ne znam kolika bi bila razlika u cijeni i kvaliteti. Druga stvar koja me zanima je filter, razmišljam o nekom canister filteru ali ne znam koji bih uzeo, trebao bih nešto tiho jer bi se nalazio u spavaćoj sobi te da me ne košta bubreg jer sam vidio da neke razvikanije firme imaju poprilične cijene. Za svijetlo sam mislio neki led "reflektor" a za hardscape naći nešto u prirodi, čitao sam da je od drveta hrast pogodan a kamen kakav nađem.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #1 u: Srpanj 21, 2020, 17:12:12 poslijepodne »
mislim da ti je najpovoljnija opcija potraziti neki polovni jer idu za sicu. Mislim, ljudi traze pare ali realno mozes biti sretan ako ga uspijes i pokloniti.
Kaj se tice fitera, tu i dalje vrijedi ona o parama i muzici, mozda ne kao prije 15 godina ali...... JBL, Eheim, Fluval. Imas i nesto aquael i mozda jos ponesto ali filter ti radi 24/7 tak da obratis paznju na potrosnju i na to jel mozes nabaviti dijelove.
Opcija druga je da ako sam lijepis akvarij napravis unutranji pregradni.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #2 u: Srpanj 21, 2020, 17:18:04 poslijepodne »
Mislim da se nekom ko nezna lijepiti akvarij stvarno ne isplati igrati i riskirati s takvim stvarima.
Gotovog, novog, kvalitetno zalijepljenog 200 litraša dobiš za kojih 1000kn.
Ili polovni, kaj Kinggo veli...
Što se tiće fitera, ne postoji ni jedan kojeg bi htio u spavaćoj sobi. Svaki se čuje i ja uz to nemrem spavat.
Ja sam uvijek više pobornik unutarnjih, pozadinskih pregradnih filtera. Košta dosta manje od vanjskog, filtarcija je vrhunska i nema nigdi spojeva za koje se moraš bojat da bi mogli proslinit.
Mana mu je šta zauzme dobar dio dubine akvarija.
Rasvjeta zavisi od postava kakav misliš imati. Hoće li to biti gusto zabiljeni akvarij ili panjevi i kamenje s eventualno pokojom biljkom nezahtjevnom za gnojenjem i rasvjetom.
O tome ovisi i podloga. Hoće li to biti samo pijesak/šljunak ili nekakva hranjiva podloga.
Trebao bi imati u vidu i nekakav poklopac jer skoro sve ribe vole skakat... Makar stakleni...
Hrast je dobar, isto kao i vinova loza, samo trebaš naći stare suhe komade. I loza iz nekog vinograda koji nije šprican nekoliko godina.
Kamenje najbolje riječno, ali može i drugo i najvažnije da nije oštro kako se ribe nebi ozlijedile...

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #3 u: Srpanj 21, 2020, 17:30:49 poslijepodne »
Ako ćeš kupovati polovnog, pazi da provjeris koliko je star akvarij.
Silikon s vremenom stari, postaje manje elastičan i sklon je pucanju..
Iz moje prakse, silikon drži od 12-15 godina..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #4 u: Srpanj 21, 2020, 19:06:45 poslijepodne »
Mislio jesam stavit dosta biljaka, a dal može tko objasnit šta je točno pregradni pozadinski filter, su to oni koji su u akvariju, odvojeni nekom plastikom il tak nešt?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #5 u: Srpanj 21, 2020, 19:36:12 poslijepodne »
Akvarij s pregradnim filterom

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=19247.0


Za dosta biljaka ti treba adekvatna rasvjeta, hranjiva podloga, redovito gnojenje i po mogučnosti dodavanje CO2.
Uz pravilan odabir biljaka može funkcionirati i bez toga, ali ni približno u izgedu kao s tim...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #6 u: Srpanj 21, 2020, 20:01:54 poslijepodne »
Osobno nebih nikad uzeo rabljeni akvarij, a da ga prije pustanja u pogon ne preljepim - rastavim, ocistim, i zaljepim ponovo.

Silikon gubi svoja svojstva i cistim stajanjem, a silikon koji je godinama bio u vodi, a onda godinama na suhom - nije vrijedno rizika. No, primarno bi ga preljepiio jer neznam s kakvim silikonom je u startu ljepljen. I dok za tvornicke silikone, ili one koje rade "trgovine" i mozes biti miran - za ove s "proajem aquari" oglase - vidio sam masu akvarija koje je lokalni guru ljepio obicnim sanitarnim silikonom....

Ljepiti akvarij nije problem, nije tesko, no zahtjeva nesto prakse, strpljenja i vremena. Netko da pomaze je svakako pozeljno.

Sto se filtracije tice, isprobao sam manje vise sve varijante, i iako se u osnovi slazem da je unutarnji pregradni jako dobar, meni je kod njega uvijek smetalo ciscenje, jer nikako nisam mogao sprijeciti da dio prljavstine zavrsi nazad u akvariju, jednom kad pocmem vaditi pumpu i filter materijal van radi pranja. Dozvoljavam da je problem bio u konstrukciji samog filtera koja nije valjala, ali opet....

Ono sto mi se pokazalo kao pun pogodak, i po pitanju filtracije i po pitanju odrzavanja je tzv. top filter, wet-dry filter ili kako ga nazivaju sve.

U osnovi ,radi se o jednoj "posudi" iznad akvarija, najcesce je duzine samog akvarija, sirine par cm, 10-15max, oslanja se na ivice akvarija, pumpa dize vodu iz akvarija gore, preko spraybara voda ulazi u posudu, i cijedi se preko filter materijala do dna posude, odakle kroz prorez ide prema desnom kraju posude (u mom slucaju), i slobodnim padom se vraca nazad u akvarij. Pola filter materijala je konstantno pod vodom unutar posude, preko gornje polovice se voda samo cijedi.... jako jednostavan princip, a filtrira odlicno. Ciscenje se svodi na vadjenje kosara s filter materijalom i pranje u akvarijskoj vodi. Cijela posuda se po potrebi skine s akvarija i opere....

Mana je sto zaklanja dio svjetlosti na zadnjoj stranici akvarija, no ukoliko su u planu za zadnju stranu neke visoke, manje zahtjevne biljke, onda nema problema....


Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #7 u: Srpanj 21, 2020, 21:11:35 poslijepodne »
Hvala za savjete, sto se tice samog akvarija mislio sam oko 100×40×40 ili 100×45×45 ali ne znam dali bih išao na 6 ili 8 mm, co2 imam diy narucio iz kine neki kit i odlicno mi radi u manjem trenutacnom akvariju. Za prihranu bilja imam od Tropice ono smeđe-narančasto čudo. Znam da bih mogao i sam istražiti ali ako nije problem da netko spomene kako se pogoni ovaj unutarnji pregradni i ovaj Damirov filter.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #8 u: Srpanj 21, 2020, 21:29:37 poslijepodne »
Evo pogledaj si ovaj video, pa ces vidjeti taj filter o kojem sam pricao...

To je osnovni princip, lako je za shvatiti.... ako ti treba jos koja informacija, slobodno pitaj sto te zanima...



https://www.aliexpress.com/item/32691314352.html

Imam jedan akvarij bas s takvim filterom, tvornicki, pa ti mogu slikati da vidis ako te sto zanima, doduse pumpa je krepala, a i akvarij se ne koristi, no....

Dimenzije...ispod 40cm visine nemoj ici, a sirina, bolje 50 ili vise.... za 45 visinu 8mm s pojacanjima, za 40 mozes i 6mm + ojacanja uzduzna+poprecna....


Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #9 u: Srpanj 21, 2020, 22:08:32 poslijepodne »
 Ok, može slikica koja bez problema, javim kroz koji dan kad pogledam video i procackam jos malo po internetu l tim filterima

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #10 u: Srpanj 21, 2020, 23:28:40 poslijepodne »
Top filter je super stvar, al opet ide u visinu, što nije baš estetski, a i imam osječaj da se to čuje ko da si na kakvim slapovima, a akvarij bi trebo bit u sobi...  -?
Plus bučkanje vode i dodavanje CO2...  -?
Nisam ga nikad koristio pa nemrem komentirat u detalje...

Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #11 u: Srpanj 22, 2020, 14:05:50 poslijepodne »
Evo našo sam ovo za ovaj pregradni, dal njega radim ko što je ovaj čovjek rekao od akrila ili ga lijepim od stakla i koliko bi takav filter trebao biti debel za moje potrebe već navedenih dimenzija.

I kolike su cijene m2 stakla od prilike, jasno mi je da je svugdje drugačije ali neki prosjek za 6 i 8 mm staklo.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #12 u: Srpanj 22, 2020, 14:32:39 poslijepodne »
Nemoj ni slučajno akvarij od 200 litri radit od stakla ispod 8mm...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #13 u: Srpanj 22, 2020, 19:31:30 poslijepodne »
Top filter je ustvari necujan, jer povrat namjestis tik ispod povrsine vode, tako da nema nekog zvuka, sistem se prilagodi, naravno nemamo svi iste definicije, pa bi mozda nekome smetalo i taj lagani zvuk, no meni nije ni najmanje,.

No, ono sto BI mogao biti problem, jer sto takav filter, osim ako se izlaz ne spusti prilicno nisko, stvara mreskanje vodene povrsine, sto je odlicno, no ukoliko se dozira CO2, onda mislim da bas i nije najsretnije rjesenje.....

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #14 u: Srpanj 22, 2020, 22:28:59 poslijepodne »
e, ako zaljepis unutarnji kao ovaj majstor na videu, reci di treba doc da ga polupamo.  Nevjerojatam slamperaj, jamacno je englez.

Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #15 u: Srpanj 23, 2020, 12:01:21 poslijepodne »
Evo znači plan bi bio ovakav
Pošto imam komodu 106x46 akvarij bi bio 100x50x50 8 mm debljine i stavio bih dvije pregrade (susjed mi je staklar pa možda malo snizi cijenu)
Filter bi bio unutarnji pregradni s eheim compactON 1000 i stavio bih spužvu i one šuplje kuglice te bih to smjestio ili iza ili uz bok akvarija
Svijetlo bih uzeo neko led iz pevca za 30-50 kn
Za substrat bih uzeo pijesak iz pevca(na onom linku što ga je Dante postavio čovjek kaže da je našao kvarcni u pevcu za 50 kn) i neku zemlju za biljke i malo tropica substrata što mi je ostalo
Biljke imam već neke pa bih si uzeo reznice a neke bih iz aquashopa neke prek oglasa
Iz vinograda bi si našo neki panj loze i par grana a kamen bih tražio na Molvama
U akvarij bi išla 3 skalara, cory-i, ancistrus, guppy i jos možda nešto malo
Sve to zajedno ja mislim da bi me došlo ispod 1500 kn, šta vi kažete, dal je plan i računica dobra?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #16 u: Srpanj 23, 2020, 12:14:20 poslijepodne »
led iz pevexa za 30-50 kn nije bas za akvarij, mislim, vidjet ces da nesto ima unutra ali to je vise manje to.
podloga......ne znam, ne kuzim to mjesanje svega i svacega. Sve super do prve izvadjene biljke.
Skalari i gupiji zajedno. Do prvog susreta kad gupi postaje hrana.

Skroz dobronamjerno, ako nemas love za te neke konkretne osnovne stvari, slozi akvarij kak treba sa lovom kojom raspolazes pa makar bio i 5x manji. Jer ces se u protivnom zakopati vec u pocetku. I konstantno ces gubiti vrijeme i zivce na nesto kaj nije to.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #17 u: Srpanj 23, 2020, 12:38:06 poslijepodne »
Da, neznam kakva bu ta rasvjeta za 50kn. To moš na biljke zaboravit.
Osim eventualno Anubiasa, nekih Crypti i slično.
Odi onda rađe na nekakav ciklidni s pijeskom, kamenjem i panjevima ili akvarij s jako malo biljaka u nekom ajmo reć biotopskom stilu...
Pumpu moš stavit i Atmanovu. Puno je jeftinija, a pumpice su peri-deri.
Druga stvar je kod vanjskog filtera gdje se na kraju dugoročno ipak isplati uzet "marku".
Što se tiće skalara i gupija, skalari će bit presretni!  :D

Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #18 u: Srpanj 23, 2020, 17:28:50 poslijepodne »
Pošto bih ipak volio biljke koje svjetlo preporučate, led il neonsko i dal može neki link odma, a ne znam vjerujem ja vama ali čitao  sam da ako su skalari sa drugim ribama od malena da ih neće kasnije, dal je to istina?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #19 u: Srpanj 23, 2020, 17:44:24 poslijepodne »
Skalari su predatori i male ribe su im prirodna hrana. Negdje ne diraju druge ribe, ali to stvarno nije nikakvo pravilo.
Pogotovo gupiji kaj im bez problema stanu u usta.
Ko da su zec i lisica od malena skupa, pa neće ona njega...  -?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #20 u: Srpanj 23, 2020, 17:52:16 poslijepodne »
pa.......mozda. Ali kad gupi zamase repnom perajom....... To im dodje kao flashing milface u obliznjem parku. I gupiji se mnoze i imas brdo malih koji samo potenciraju njihovo prirodno ponasanje.

Kaj se tice rasvjete.......inicijalno je T5 mozda jeftiniji ali opet pricamo o 3-4 cijevi i dvije elektronske prigusnice i to sve skupa treba nekako sloziti na hrpu. I opet nije jeftino. A LED isto tako, ali ne kupujes nove cijevi svake 2 godine. Mislim da je najbolje kaj mozes kod nas kupiti kaj se tice ulozeno/dobiveno leddy slim 36W. A brijem da trebas 2 komada.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #21 u: Srpanj 23, 2020, 17:59:21 poslijepodne »
Mislim da je najbolje kaj mozes kod nas kupiti kaj se tice ulozeno/dobiveno leddy slim 36W. A brijem da trebas 2 komada.

I ode njegov proračun od nešto ispod soma i pol!  :D
Svi misle da je sam tak složit biljni akvarij...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #22 u: Srpanj 23, 2020, 18:06:59 poslijepodne »
a jos mu nismo rekli da ce mu trebat soma za bocu......

Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #23 u: Srpanj 23, 2020, 18:44:43 poslijepodne »
Kakvu bocu :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #24 u: Srpanj 23, 2020, 18:48:40 poslijepodne »
CO2

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #25 u: Srpanj 23, 2020, 20:56:29 poslijepodne »
Znam da to zvuci bezobrazno i jako grubo, ali, akvaristika i odredjivanje budjeta nekako ne idu ruku pod ruku.

Naravno, ako kazes - dat cu 500kn za pumpu, i ni lipe vise, to je ok i razumno postavljanje limita, no, reci, dat cu 1500kn, i onda traziti gdje ces ustedjeti svaku lipu da se uklopis u to - ne ide bas tako.

Pjesak iz peveca, ljepilo iz bauhausa, svjetlo iz konzuma, to nije akvaristika, vjeruj. I nece donjeti nista dobro.

Zelis biljke, onda ti svjetlo treba biti primarno, na njemu nema stednje. Ne zelim reci da trebas dati 1500 eura za neku razvikanu i reklamiranu "akvarijsku" rasvjetu, ali, u kojem god smjeru krenes, rasvjeta kosta, bila ona kinez, bila neki brend, ili bila "uradi sam".

U najboljoj varijanti, uradi sam rasvjeta ce te kostati min 500kn.

Kvarci pijesak u biljnom akvariju je losa ideja, moje misljenje. Ako vec zelis ustedjeti na ovom dijelu, obicna zemlja za cvijece, namaci je neko vrijeme i cisti u vodi, zatim u carape, i na dno akvarija, preko toga sitni sljunak, sto manje granulacije (ne onaj ostri)... kantu-dvije mozes na svakom stovaristu djabe dobiti. Panjevi, grane i kamen iz prirode su ok ideja, pravilno ih pripremi i nemas nikakve brige.

Skalari se ne stavljaju u akvarij po sistemu "ja bih 3 ova", vec se ubaci saka jako malih i mladih riba, vremenom se formiraju parovi, max 2-3 para, no taj akvarij nema niti sirine, niti dubine, a ni duzine za toliki broj.  Dok se parovi formiraju, svi ostali skalari ce biti ili ubijeni, ili ces ih jednostavno radi mira morati vaditi van iz akvarija. Sve ribe koje skalar moze pojesti - pojesti ce ih. Znaci, sve manje od njih. Ono sto provjereno (barem u mom slucaju) ne diraju su vece ribe, ili jednako agresivne, no to je tek recept za potencijalnu katastrofu. Corydorasi, ancistrusi (i ostali L-ovi), diskusi... najcesce ide bez greske.




Offline Krešo115

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #26 u: Srpanj 23, 2020, 22:21:45 poslijepodne »
Ma bez ljutnje, imate vi pravo malo sam se ja prevec uvalio, vidjet ću još malo po netu i to ali možda ipak bude nešto manje, našao sam par zgodnih akvarija tipa 40 l za bettu il samo za kozice ili tako nešto, mi to bolja opcija?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kupnja akvarija od 150-200l
« Odgovori #27 u: Srpanj 23, 2020, 23:13:51 poslijepodne »
Ma bez brige, niko se ne ljuti! Mi smo samo par starih akvarističkih panjeva koji su uvijek spremni na zajebanciju, ali i pomoći vama novima!  8)
Biljni akvarij zahtjeva dosta opreme i puno dadiljanja. I znanja prije svega!
Za novce koje si predvidio moš složit lijepog nezahtjevnog 250-litraša, al bez puno zelenila i biljaka.
I onda ti igra pijesak za filtere za bazene kaj je vreća 25kg-50kn. Kamenje i panjevi.
Staviš 5-6-7 skalara pa vidiš kak bu se situacija odvijala. I neke malo veće jatašice kaj im ne stanu u usta, tipa udovica, par Ancistrusa...
Pregradni filter, lampa od par W i prek zime grijač...