Ožujak 28, 2024, 16:50:58 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morski Rio 180  (Posjeta: 62119 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #175 u: Veljača 15, 2017, 14:32:31 poslijepodne »
e to je to
diy-audio.com.hr

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #176 u: Veljača 15, 2017, 14:47:53 poslijepodne »
stavio sam dodatno na osmozu 3 filter u kojem imam

Opis
Aquaforest Demineralization Resin je visokokvalitetna smola namijenjena za demineralizaciju vode, koristi se u RO filterima uglavnom kao zadnja faza pročišćavanja vode iz slavine.

Visokokvalitetna demineralizacijska smola za RO filtere:
Uklanja nečistoće iz vode iz slavine, koje utječu na kvalitetu vode u akvariju
Proizvedeno u laboratorijskim uvjetima kako bi se osigurale najbolje performanse
Daje čistu vodu koja ne sadrži onečišćenja prisutna u vodi iz slavine - za optimalnu kvalitetu vode.

Da to je to, anionska smola ili mixed bead s kationskom, uglavnom super voda :)
A kako imas 18 tds rezultat? To je mjereno iza memrane? Iza smole treba bit 0 ili blizo, kad raste mjenja se ili regenerira. Ona se isto brzo trosi kad membrana puno propusta

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #177 u: Veljača 15, 2017, 14:49:31 poslijepodne »
To je na kraju... valjda je membrana gotova. Cekam drugu koja je na putu pa cu vidjeti onda...

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #178 u: Veljača 15, 2017, 20:24:18 poslijepodne »
Stomed - kako čistiš anionsku, a kako kationsku smolu ? može i link...
I gdje si kupio ?

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #179 u: Veljača 19, 2017, 08:35:53 prijepodne »
@phrsak: koristim i Aquafores NP Pro i Bio S. Svaki dan 2 kapi. Skimer vadi can cuda nakon toga... pise na NP Pro da pretvara nitrate i fosfate u bio masu koja ide onda van... proguglaj malo...

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #180 u: Veljača 19, 2017, 11:15:13 prijepodne »
Stomed - kako čistiš anionsku, a kako kationsku smolu ? može i link...
I gdje si kupio ?
http://www.reefkeeping.com/issues/2008-09/nftt/index.php
Nadam se da link radi, preko mobitela sam pa mi je malo teze pretrazivat i surfat. Imas i teme i opise i na reef centralu, itd.
Kationsku s kiselinom, solnom, i anionsku s luzinom, natrij hidroksid(to dvoje dobro dode i za ciscenje starog kamena:).
Smole gdje sam kupio? Neznam ti vise tocno, vec godinama imam, prvo sam dobio tvornicku, mixed, posto je mali kapacitet nadokupio sam rifuzno, ebay.de, nasao, pa dodao dok sam napravio svoj diy filter za nju. Ima pakiranja 1, 2, 5kg npr.  Sad imam u dvije odvojene komore kationsku pa anionsku, bas zbog lakse regeneracije.
-najbolje radi mixed bed ali ako se misli regenerirat zeznuto je odvajati svaki put pa nanovo mjesat. Ako mislis najbolje ti stavit posebno u dvije odvojene komore, ili samo anionsku da imas, ona ti zapravo skida ovo sto nas najvise zanima, fosfate, silikate..

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #181 u: Ožujak 15, 2017, 09:15:48 prijepodne »
Pozdrav. Imam jedno razmišljanje kojeg temeljim na dosta pregledanih videa sa youtube, nekih foruma... bla bla. uglavnom, imam RIo 180 sa skimerom koji radi dobro. Osim skimera imam i njegov originalni filter box u kojem imam AU i PhosEx + one njihove spužve koje mijenjam mjesečno + fina vata na vrhu. E sad, išao sam taj filter prat, čistit.. sve puno, prepuno nekih bijelih/prozirnih ljigavih organizama (šteta što nisam pofotkao). Ustvari, pitam se da li ima smisla taj filter uopće? Da ga izvadim pa ću vidjeti kako će se parametri ponašati?
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #182 u: Ožujak 15, 2017, 10:21:33 prijepodne »
Osim vate, au i po4 ja bi sve izvadio van.  S time da sam ja vatu mjenjao jednom do 2 puta tjedno, ovisi kakva je bila.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #183 u: Ožujak 15, 2017, 10:31:14 prijepodne »
Filter itekako ima smisla - radi mehaničku, biološku i kemijsku filtraciju.
O kakvim se organizmima radi, valjda nisu gamarusi i drugi podsi...nadam se da ih nisi bacio?

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #184 u: Ožujak 15, 2017, 10:45:07 prijepodne »
Filter itekako ima smisla - radi mehaničku, biološku i kemijsku filtraciju.
O kakvim se organizmima radi, valjda nisu gamarusi i drugi podsi...nadam se da ih nisi bacio?

sve jasno. tako sam i pretpostavljao. a dio sam očistio, gdje je zaštopavalo ulaz u filter. al me svejedno mučilo kako funkcioniraju akvariji bez filtera, samo skimer? i koliko to logike ima... sve je nekako jasnije nego kod mene... valjda su videa editirana...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #185 u: Ožujak 15, 2017, 11:21:27 prijepodne »
Nije, nego sto akvarija sto načina filtracije. Masu njih ne koristi uopće mehaničku filtraciju osim skimera, neki ne koriste kemijsku nego imaju samo biološku putem živog kamena i pijeska.. I sve funkcionira..ona stara, svaki akvarij je različit. ;)

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #186 u: Ožujak 15, 2017, 19:47:47 poslijepodne »
.. sve puno, prepuno nekih bijelih/prozirnih ljigavih organizama (šteta što nisam pofotkao).
Ovakvih ?

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #187 u: Ožujak 15, 2017, 20:27:48 poslijepodne »
Mislim da da.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #188 u: Ožujak 16, 2017, 22:29:34 poslijepodne »


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #189 u: Listopad 26, 2017, 11:32:33 prijepodne »
Pozdrav svima. Stiže veći akvarij, sa sumpom. Sada imam RIO 180 sa internim skimerom i filterom u kojem su ugljes, phosremover, spužve... ovaj veći je 300 litara, sump i bubble magus c7 skimer. ako netko ima volje, imam par pitanja/dvojbi...

što sa vodom u novom akvariju? čitam da bi bilo najbolje uzeti tipa 50 litara iz starog akvarija i staviti u novi, a sve ostalo izmiještai novo more? točno?
što sa pijeskom, najbolje novi pa uzeti koju kilu starog?

kamenje neću stavljati novo, samo bi preselio iz postojećeg direktno u novi.

hvala na savjetima
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #190 u: Listopad 26, 2017, 12:01:17 poslijepodne »
Pozdrav! Ja sam selio iz 300l u 400l...
Uspio sam sacuvati nekih 80% vode iz starog akvarija ,a ostatak sam zamutio novu vodu.
Kamen sam takodjer kao i ti samo prebacio..
Pijesak sam zbog izrazite zaprljanosti morao dobro isprati ali sam recimo 1 kg ostavio takvog zacikliranog i sve stavio u novi tank..
Obavezno se pripremi i kupi test za amonijak i mjeri svakih par sati...meni je navecer skocio i 2 ribice su nadrapale...
Tako da uz test pripremi i da imas u rezervi 100l ro vode spremno ako amonijak skoci...

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #191 u: Listopad 26, 2017, 12:15:46 poslijepodne »
razmišljam ovako. sad imam nekih problema sa fosfatima i nitratima... ako stavljam novi akvarij, što ne bi bilo bilo da stavim čim više nove vode?

pijesak nebi ispirao, mogu ga i baciti i staviti novog. kojeg uzeti? onaj suhi u pet centru ili viliju i ispod njega staviti na par kila ovog starog? jer ako idem raskopati starog to će biti pokolj i baš zbog tog recimo kopanja i eventualnog monijak spajka nebi stavljao stari pošto je u njemu sve i svašta, a čitam da je to idealna prilika za staviti novi pijesak.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #192 u: Listopad 26, 2017, 15:55:45 poslijepodne »
razmišljam ovako. sad imam nekih problema sa fosfatima i nitratima... ako stavljam novi akvarij, što ne bi bilo bilo da stavim čim više nove vode?

pijesak nebi ispirao, mogu ga i baciti i staviti novog. kojeg uzeti? onaj suhi u pet centru ili viliju i ispod njega staviti na par kila ovog starog? jer ako idem raskopati starog to će biti pokolj i baš zbog tog recimo kopanja i eventualnog monijak spajka nebi stavljao stari pošto je u njemu sve i svašta, a čitam da je to idealna prilika za staviti novi pijesak.


Ako sam te dobro razumio postavljaš novi akvarijum ?
Ako imaš problem već sa nitratima i fosfatima idem id toga da ih ne želiš prebaciti u novi akvarijum ???
Idemo redom :
  ***** Voda ****** nema potrebe da uzimas ( uopće)vodu iz starog ! U toj vodi nemaš ama bas ništa sto bi ti bilo    neophodno u novom tanku ! Znam legenda i cikliranoj vodi se drži do danasnjeg dana ! Sem nitrata , fosfata i patogenih  bakterija( uzročnika bolesti ) nećeš ništa propustiti ! Mi ne pričamo u tvom slučaju o povecavanju tanka gdje ti ima stari top parametre pa imaš odmah željene parametre
 
  ***** Pijesak ****  u njemu se nalazi dobra mikro fauna i korisne bakterije na tom su startu ima ih puno kao i u dobrom !!! Živom kamenu ! U pjesku se na dnu taloži i deponira i fosfat i nitrat ! Sa kopanjem po pjesku može se to osloboditi i dolazi do još veće koncentracije i u vodi ! Tako uzremecen sistem dovodi do sigurnog disbalansa , moguće i stvaranje amonijaka i nitrita kao rezultat !
     
  *** kamen ( živi ) kakav da je bio na početku dobar živi , mrtvi ili keramika pored naseljene mikro flore i pozitivnih bakterija ima i negativnu stranu da jako apsorbira i akumulira nitrate i fosfate !
 ( kamen nisi pominjao Al eto da se i on pomene )

      Znaci ako prebacuješ  u novi prebacuješ i stvari koje ne želiš , fosfat , nitrat vjerovatno i alge kao posljedicu povećanih vrijednosti ovih nevedenih!
   
Preporučio bi ti da pijesak obnovis ( granulacija i živi ili mrtvi  po osobnim izboru , svjedno je ) ! Šta možeš uzeti iz starog je dve , tri sake Pijeska ili nečijeg akvarijuma koji je top ( puno SPS ukazuje na to ;) koje su dovoljne kao početne kulture bakterija !
   Vodu bi stavio novu , obavezno RO i dobra sol ( ne probiotsku ) već kvalitetnu sol ako ćeš prebacivati ubrzo ostale organizme iz starog tanka !
  Kamen ovisno u kakvom je stanju jer će ispustati nitrate i fosfate i u novom ako ti je kamen u bedu !

 Još bi bilo lijepo ako napises parametre -Vrijednost ( broj ) i čim mjeris jer visoki su je relativna stvar!
 Slika tanka ako Postaviš olakšava drugima da daju savjet i zašto si se odlucio da pokreneš novi Tank ???

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #193 u: Listopad 26, 2017, 19:52:11 poslijepodne »
slika je gore, isto sam napisao za kamen. njega bi samo prebacio. ništa novog ne bi stavljao. a na veći akvarij idem jer sam ovog mislim prepunio, a žao mi prodavati ribe. a i sama ideja sa sumpom i boljim skimerom mi se čini kvalitetnije rješenje od ovog kojeg imam. fosfati i nitrati su mi valjda u banani zbog previše riba, a interni skimer nije radio neko vrijeme kako treba (nije me bilo da ga očistim i nije skimao). spojio sam bubble magus c7 i stavio ga malo u tank, taj vadi van sve živo i neživo... u 1 danu izvadio više govana i smeđe vode nego interni u 2 tjedna...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #194 u: Listopad 27, 2017, 09:04:02 prijepodne »
Za razliku od tvog tanka ,moj je bio stabilnih dobrih parametara pa mi je bilo jednostavnije vodu sacuvati i prebaciti u novi tank nego praviti ogromnu kolicinu nove vode...

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #195 u: Listopad 27, 2017, 09:23:28 prijepodne »
Za razliku od tvog tanka ,moj je bio stabilnih dobrih parametara pa mi je bilo jednostavnije vodu sacuvati i prebaciti u novi tank nego praviti ogromnu kolicinu nove vode...

na kojem god forumu čitam, vele da nema smisla stavljati staru vodu, naravno ako se može staviti nova, a pogotovo ako je u staroj nekih problema. mada ni za probleme nisam ziher dal su toliki, fosfati su mi mjereni hanna instrumentom koji je 3 puta pokazivao različite vrijednosti... ne znam, nisam dovoljno pametan.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #196 u: Listopad 27, 2017, 12:05:26 poslijepodne »
A koliki su ti fosfati bili pa napisi od ta tri mjernja ! ;)
 
Danas je postalou modi ili kao neko moranje da fosfati i nitrati najbolje budu nula ! Po meni za većinu “ naših “ akvarijuma je put ka više nego manje problema ! Kad vidim sa tvoje slike koliko vidim starija slika pa nemaš ti unutra koralje  koji zahtjevaju takve uslove!
Imaš dosta riba uz to tangove , a zna se ko puno jede puno i kaki !
 
Pa de izmjeri parametre i stavi brojeve ;) NO3, Po4. Svakako Ca, Kh, Mg !frisko testovane :)

Fino je da se proširuješ i da ćeš imati sump ali ćeš imati iste probleme ! Ribe ćeš zadržati kažeš ,sa više mjesta unjeces i nove ! Stare će više rasti i više kakiti ,pojačavat ćeš filtraciju ,više Kemije za skidanje fosfata i nitrata , jača tehnika , Al problem ćeš samo prebacit sa lijeva na desno ako ne rjesis uzroke već se baviš samo sa posljedicama

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #197 u: Listopad 27, 2017, 14:18:56 poslijepodne »
Da probas dozirat ugljik, ocat ili votku, izbaci remover skroz u novom tanku i stavi dobar skimer u sump. Jeftino je, mozes lako korigirat dozu a kasnije mozes i automatizirat ako zelis preko dozirne pumpe
http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/116-vinegar-dosing-methodology-for-the-marine-aquarium

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #198 u: Listopad 27, 2017, 19:32:32 poslijepodne »
Fostati su bili 0,4 pa 0,2 pa 2,7. Ostalo cu izmjeriti tokom vikenda. I nove ribe necu stavljati. Znaci, sve sto je sada u 180 ide u 300 i to je to.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #199 u: Listopad 27, 2017, 21:34:39 poslijepodne »
Kada cujem rijesavas posljedicu ne uzrok,ulovi me prolj...,svi mi,priznali ili ne,radimo upravo to.Nisam bas neki iskusni ali imam 4g.morski,e sad najvjerojatnije cu otici u krivom smjeru,pa se nemojte ljutiti.Svi testovi lazu cak i u labaratoriju,ali oni ih svaki dan bazdare i odstupanja su 0,001.Zasto nitko ne napise sta mi to krivo radimo,tj.svi mi.Imamo alge,ciano,fosfate,amoniak itd.svi drze,ugljen,zeolit,fosfat remover itd.pa pitam cemu sve to ako imas balans u akva,a imas ciano ili nesto dr.To ti nista ne treba,nebi trebalo,tko je taj koji nista od toga nema nego kamen pijesak koralje ribe,a sve idealno u vodi.Od hobija znanstvenu fantastku radimo,a svi i dalje imamo bare u kucama ;),Zarkec sori na spamu teme,ako smeta neka obrisu administratori,ali moro reci ovo.
Moj savjet Zarkec,da ne trosos pare na sol uzmi 70% stare vode i malo nove,ionako sa kamenom i drugim stvarima stavljas Lose a i Dobre bakterije,pijesak dobro isperi i vrati nazad ne bacaj,ciano ce ionako doci radi disbalansa u vodi,a ostalo je povjest promatranja,zar ne.