Svibanj 18, 2024, 12:49:04 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Zemlja u akvariju ??  (Posjeta: 6806 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tomek_87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Dubrava city
Zemlja u akvariju ??
« u: Siječanj 12, 2012, 16:26:38 poslijepodne »
Uskoro selim akvari pa ču ga morati rastaviti komplet . Pa me zanima kakva vi imate iskustva s zemljom u akvariju koju koliko i dalji je uopče pametno igrati se s time ??

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #1 u: Siječanj 12, 2012, 16:53:41 poslijepodne »
Ja imam super iskustva, ako paziš na neke stvari funkcionira super.

Prvo ne smiješ pretjerati s količinom, znači debljina do 1cm naprijed i do 2-3 cm u stražnjem dijelu akvarija gdje dolaze biljke s jakim korjenom.

Drugo, dovoljno debeli sloj šljunka iznad da razne stvari iz zemlje ne ulaze u vodu i hrane alge. Dodatno uvijek stavim iznad zemlje sloj vulkanita koji isto djeluje kao neka vrsta tampon zone.

Treće, ja sam uvijek zemlju namakao više od mjesec dana. Možda je to pretjerano i nikad nisam probao staviti nenamočenu zemlju tak da ne znam koje bi bile posljedice i bi li ih uopće bilo, ali jednostavno se nisam htio igrati s tim. Neki zemlju i kuhaju da ju ne moraju namakati, prednost toga je kaj je brže gotov proces oksidacije amonijaka do nitrata. Mana je kaj kuhanjem ubiješ sve živo u zemlji, uključujući korisne bakterije i gljivice. Namočena zemlja koju staviš u akvarij je praktički zaciklirana, tj. u njoj živi puno bakterija.

Četvrta stvar koju ja radim je redovita izmjena vode, i to u početku što češće i obilnije. Možda to isto nije potrebno s dobro namočenom zemljom, ali ipak to radim i nisam imao problema s algama kod cikliranja.

I peto, akvarij sa zemljom kao podlogom mora biti odmah dobro ubiljen, znači što više biljaka to bolje. Kod cikliranja pomaže i plutajuće biljke koje crpe iz vode eventualne nutrijente koji "cure" u vodu.

Koliko sam primjetio i čitao, kod biljnih akvarija sa jakom podlogom kao što je zemlja nije potrebna ekstremno jaka cirkulacija/protok (ono famozno pravilo protok=10*volumen akvarija u satu za koje si možda čuo), dapače izgleda da tako veliki protok više šteti nego koristi. Meni su biljke rasle sporije i stagnirale kad sam uz filter imao dvije stream pumpe od 900 l/h, a i još sam na par mjesta čitao protiv tako velikog protoka u akvarijima s jakom podlogom.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Tomek_87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Dubrava city
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #2 u: Siječanj 12, 2012, 21:57:53 poslijepodne »
Ja bi moro onda kuhati zemlju jer mi treba hitno za cca 20 tak dana ! A koju zemlju bi bilo naj bolje uzeti i koliko za 600l akv bi trebo zemlje ??

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #3 u: Siječanj 12, 2012, 22:22:47 poslijepodne »
20 dana ti je dovoljno za namočiti zemlju. Kao najbolje se spominju Terra Magma i Florabella, ja sam koristio Florabellu i zadovoljan sam. Ne mogu ti točno reći koliko ćeš zemlje trebati, stvarno ne znam koliko sam ja stavio.

Može se izračunati volumen podloge (dužina akvarija u decimetrima*širina akvarija u decimetrima*0,15 ako je podloga debela 1,5 cm prosječno), za akvarij dimenzija 200*60*50 (dšv) ispada 18 litara. Ali se zemlja kad se namoči stisne, tj. ima manji volumen pa će ti trebati malo više od 18 litara po meni. Uzmi oko 40 litara pa bi trebao biti miran.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Tomek_87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Dubrava city
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #4 u: Siječanj 12, 2012, 22:40:49 poslijepodne »
Havla ti na brzom odgovoru pomogo si mi punoooo  :up: sitra idem kupiti zemlju i da se krene namakati što prije

A koliko puta bi trebo mjenjati vodu tu di se namače zemlja ??

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #5 u: Siječanj 12, 2012, 23:10:46 poslijepodne »
Ja uopće nisam namakao zemlju i nemam nikakvih problema s algama. Samo redovito mjenjam tjedno jedno 40% vode, gusto sam ga zasadio i stavio puno plutajučih biljčurina.
Samo ja imam biljne od 15 i 30 litara, a 600 litri trebaš ti zasadit  :o
A bogami imaš šta i podrezivat kad se to razraste. Mislim da ti ne ginu smežurani prsti...  :D

Offline Tomek_87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Dubrava city
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #6 u: Siječanj 12, 2012, 23:54:05 poslijepodne »
Ha ha ha ha  :D :D mislim da se budem pretvorio u spužva boba LOL

Šalu na stranu ! znači djeluje i vrijedi se potruditi oko sađenja biljaka  :P gustooo ... Značu uskoro anubiasi u XXXXXL veličini ako mi sada prerastu coco colinu flašo od 2,5L kaj bu tek onda s ovim  -? :)

Offline hedy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sisak
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #7 u: Siječanj 13, 2012, 00:08:08 prijepodne »
Ja sam ti zemlju za cvijeće i ilovaču prvo namakao 20-ak dana, s tim da s ilovakom ne pretjeruješ. Nakon toga sam navedenu zemlju pomješao s izapranim muljem, te sve stavio u žensku čarapu. Posložio po dnu i gore stavio kvarcni pjesak...Taj "recept" sam našao u jednoj staroj knjizi i sve buja, rotale, cripte, pšenice, koliko želiš....
Đelo Hadžiselimović, osoba koja me naučila mnogo u životu...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #8 u: Siječanj 13, 2012, 00:25:31 prijepodne »
Super recept, daj mi reci samo kak skupiš mulj iz filtera (ako je to ono kaj misliš pod "isprani mulj"), razmišljao sam o tome i došao do nekoliko rješenja tipa procjeđivanje i to, ali me zanima kak ti to rješavaš? :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Tomek_87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Dubrava city
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #9 u: Siječanj 13, 2012, 18:19:19 poslijepodne »
Zemlja kupljena 40kn 20l uzo sam dvije vreče sutra utapljanje :D

Offline hedy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sisak
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #10 u: Siječanj 15, 2012, 22:41:26 poslijepodne »
Super recept, daj mi reci samo kak skupiš mulj iz filtera (ako je to ono kaj misliš pod "isprani mulj"), razmišljao sam o tome i došao do nekoliko rješenja tipa procjeđivanje i to, ali me zanima kak ti to rješavaš? :)

Ne diže mi mulj, odnosno sitni pjesak, jel' ga veže zemlja i ilovak na sebe, a i kvarcni pjesak je cca. 3 cm debljine pa čak i kad čupkaš bilje rijetko digne bilo što...
Đelo Hadžiselimović, osoba koja me naučila mnogo u životu...

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #11 u: Siječanj 15, 2012, 23:54:10 poslijepodne »
ma da! zemlja je zakon! nemoj je kuhat, ubit ces u njoj sve sta valja!
ja sam je takodjer namakao...4 tjedna iako sam cuo da je dovoljno i 3...plus jos 3 tjedna cikliranja akvarija...nemozes fulat...
vulkanit je zakon, ali je skup ko vrag...ja sam kupio aqualit u pet centru, pomjesao ga sa zemljom da bi ostala rahlija i jos si ostavio za tanak sloj preko zemlje...nakon toga mrezica za komarce pa sljunak...
bilje raste ko mutavo...da ubacim ciglu, pustila bi korjenje :)
i jos nesta...ako zelis da ti sloj zemlje naprijed bude npr. 1cm, stavi onda malo vise od 1cm, jer kad dodju sljunak i voda, zemlja ce ti "secovat".

sretno!
TikaTaka, MadaFaka

Offline Tomek_87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 310
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Dubrava city
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #12 u: Siječanj 16, 2012, 12:28:22 poslijepodne »
A jeli si mjenjo vodu dok si namako zemlju ??

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #13 u: Siječanj 16, 2012, 14:07:22 poslijepodne »
Super recept, daj mi reci samo kak skupiš mulj iz filtera (ako je to ono kaj misliš pod "isprani mulj"), razmišljao sam o tome i došao do nekoliko rješenja tipa procjeđivanje i to, ali me zanima kak ti to rješavaš? :)

Ne diže mi mulj, odnosno sitni pjesak, jel' ga veže zemlja i ilovak na sebe, a i kvarcni pjesak je cca. 3 cm debljine pa čak i kad čupkaš bilje rijetko digne bilo što...

Ne, nisi me skužio. Pitam otkud ti isprani mulj koji staviš u podlogu? Jel to onaj mulj koji se skupi u filteru ili?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline hedy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sisak
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #14 u: Siječanj 24, 2012, 23:39:13 poslijepodne »
Ne diže mi mulj, odnosno sitni pjesak, jel' ga veže zemlja i ilovak na sebe, a i kvarcni pjesak je cca. 3 cm debljine pa čak i kad čupkaš bilje rijetko digne bilo što...
[/quote]

Ne, nisi me skužio. Pitam otkud ti isprani mulj koji staviš u podlogu? Jel to onaj mulj koji se skupi u filteru ili?
[/quote]

Pa onaj fini pjesak, mi ga zovemo mulj, za finiširanje zida kod nabacivanja... Ispere se u posudi, na način da se uzme kanta od "yupola", malo joj probušiš dno i povremeno doljevaš vodu, tako sam ja.... ali ima i brža metoda
Đelo Hadžiselimović, osoba koja me naučila mnogo u životu...

Offline Ija

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #15 u: Siječanj 29, 2012, 11:58:47 prijepodne »
Kako počistiti zemlju koja se podigla prilikom sadnje bilja i slegla na kamenčiće i biljčice?  :(

Offline shumy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Muški   Lokacija: vinkovci
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #16 u: Siječanj 29, 2012, 12:25:57 poslijepodne »
usisati dno prilikom izmjene vode.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #17 u: Siječanj 29, 2012, 12:32:13 poslijepodne »
Kako počistiti zemlju koja se podigla prilikom sadnje bilja i slegla na kamenčiće i biljčice?  :(

Zato je zemlju najbolje spakirat fino u najlonku i onda nema tih problema.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #18 u: Siječanj 29, 2012, 12:45:18 poslijepodne »
nemaju te najlonke i negativne osobine? opustaju boju i svakakvu kemiju u vodu..moze se prokuhat da vecina tog izide ali onda se i ona prije potrga

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #19 u: Siječanj 29, 2012, 12:48:46 poslijepodne »
Kako počistiti zemlju koja se podigla prilikom sadnje bilja i slegla na kamenčiće i biljčice?  :(

da...usisati je tjekom izmjene vode...

i naravno...zemlju prekriti mrezicom za komarce prije sloja sljunka...jos bolje je sasiti vrecu za zemlju od mrezice za komarce, a o najlonkama netreba ni trositi rijeci...njena gustoca najbolje sprjecava ulazak zemlje u vodu...
i kosto je kolega gore spomenuo da opali sloj  vulkanita preko zemlje kao svojevrsan tampon...odlican potez...ja sam se zbog manjka sredstava odlucio za aqualit i mislim da sve dobro funkcionira...

da rezimiramo! :)
zemlja u mrezicu za komarce ili najlonku, preko nje vulkanit (u mom slucaju aqualit), nakon toga sljunak...
ili...
zemlja, vulkanit/aqualit, mrezica, sljunak...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #20 u: Siječanj 29, 2012, 12:50:43 poslijepodne »
nemaju te najlonke i negativne osobine? opustaju boju i svakakvu kemiju u vodu..moze se prokuhat da vecina tog izide ali onda se i ona prije potrga

jos ako kupujes najlonke u kineskoj trgovini...onda ti je najbolje da poneses gajgerov brojac...ahahahah
TikaTaka, MadaFaka

Offline shumy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Muški   Lokacija: vinkovci
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #21 u: Siječanj 29, 2012, 12:58:46 poslijepodne »
kako je postavio pitanje rekao bi da je aq kompletiran i bez mrežice.ako je sađenje gotovo,stabilizirat će se to i neće biti problema.samo je pitanje kakve će ribice biti unutra,da one nebi došle do zemlje.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #22 u: Siječanj 29, 2012, 13:14:23 poslijepodne »
nisu tako ceste ali bolje je kupiti neku od onih krupnijih mrezica..za komarce su sitne pore i nema bas dobar protok vode i plinova onda, mogu se stvoiti i anaerobne zone
-ma ja mislim da sve te najlonke otpustaju pizdarije..probaj prokuhat pa vidi sto izide, nebi za milion to hjteo popiti a ne da si u akvarij sipam(ja sam barem osiguran preko hzzo-a :)). neznam koliko to utjece na biljke i ribe, ako se rade ceste izmjene vode mozda ne puno..ali znam da je ful otrovno za morske organizme..vjerojatno ni bakterije u podlozi onda nisu presretne. mislim, nisu bezveze sve filter vrecice bijele ili od inertne plastike, bas zato da se nista neizlucuje iz njih

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #23 u: Siječanj 29, 2012, 13:33:29 poslijepodne »
nisu tako ceste ali bolje je kupiti neku od onih krupnijih mrezica..za komarce su sitne pore i nema bas dobar protok vode i plinova onda, mogu se stvoiti i anaerobne zone
-ma ja mislim da sve te najlonke otpustaju pizdarije..probaj prokuhat pa vidi sto izide, nebi za milion to hjteo popiti a ne da si u akvarij sipam(ja sam barem osiguran preko hzzo-a :)). neznam koliko to utjece na biljke i ribe, ako se rade ceste izmjene vode mozda ne puno..ali znam da je ful otrovno za morske organizme..vjerojatno ni bakterije u podlozi onda nisu presretne. mislim, nisu bezveze sve filter vrecice bijele ili od inertne plastike, bas zato da se nista neizlucuje iz njih

u pravu si...da ga jebes nesta mora ispustit...ako su vec najlonke...trebatrazit neke bezbojne :D

ja imam mrezicu za komarce, ali imam i cjev koja ide kroz podlogu tako da bi zrak trebao biti dostupan i timm putem....
TikaTaka, MadaFaka

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Zemlja u akvariju ??
« Odgovori #24 u: Siječanj 29, 2012, 13:40:37 poslijepodne »
kuhao sam ja onu kvazi bezbojnu, svjetlo, i voda je bila boje kao caj..samo dodas malo secera i...  :)
kako si spoji tu cijev? ide van vode? a kako ulazi kroz podlogu?