Travanj 27, 2024, 20:55:19 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: NPT pitanja!  (Posjeta: 745 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vukojevic1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 28
NPT pitanja!
« u: Rujan 29, 2011, 23:39:05 poslijepodne »
Želim napravit NPT s akvarijem 30 litara i lampom od 18 watti pa me zanima da li mi je to dovoljno svjetla?
Još me zanima da li moram imati filter da mi cirkulira vodu ili ne jer bi htio napraviti akvarij bez ikakve tehnike osim grijača!?

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: NPT pitanja!
« Odgovori #1 u: Rujan 30, 2011, 02:53:38 prijepodne »
Želim napravit NPT s akvarijem 30 litara i lampom od 18 watti pa me zanima da li mi je to dovoljno svjetla?
Još me zanima da li moram imati filter da mi cirkulira vodu ili ne jer bi htio napraviti akvarij bez ikakve tehnike osim grijača!?

To je dovoljno W.
Osvjetljava li "lampa" jednako cijelo dno akvarija?

Imaš li u startu dovoljno biljne mase da ubiljiš barem 60% površine?

Ukoliko je stanovnicima potrebna cirkulacija (npr. tetre vole protok), stavi kakav filterčić no bilje se neće buniti bez toga.

Ne zaboravi skidati 1 cm površinske vode barem 1x tjedno prvih mjesec dana (i nadolijevati, naravno).

Offline vukojevic1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 28
Odg: NPT pitanja!
« Odgovori #2 u: Rujan 30, 2011, 09:36:30 prijepodne »
Tek se pripremam tako da još nisam ništa kupio od bilja, ali krenut ću s velikom količinom bilja jer za akvarij od 30 litara nije teško u startu zasaditi puno bilja po što nisu veliki troškovi.
Od stanovnika bi držo neke kozice i 6-7 microrasbora galaxy!

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: NPT pitanja!
« Odgovori #3 u: Listopad 01, 2011, 08:48:41 prijepodne »
Ja bih svakako stavljao nešto deblju pješčanu/šljunčanu podlogu (ona koja dođe na zemlju), i dobro pazi da ti ne ostanu mjehuri zraka (ja sam imao problema s time).
Pistie su ti odlične, ali ne podnose veliki protok (ako ne želiš filter rasti će ti ludo). Osim toga ljepe/kelje na sebe površinske nečistoće i troše nitrate.
Leća (lemna minor) isto radi ali je zlo, to sam unio i toga se više ne mogu osloboditi, razmnožava se ludo (što je dobro, jer rast troši višak minerala), ali cijela površina vode će biti puna i blokirat će svjetlo.
Moj savjet da ipak uzmeš mali atmanov hangon filter, jer ne košta puno, a fora izgleda i ne troši prostor akvarija.
Tu je link na cijenu u aquaterri:
http://www.aqua-terra.biz/eshop/?159,vanjski-filter-atman-hf-0300
Ja imam sličan NPT biljni akvarij (kozičnjak) bez svjetla na prozorskoj daski, i jedino osvjetljenje je dnevno.
Bilje raste super i nemam problema sa algama (za sada nešto končaste zelene ali je koze drže pod kontrolom).

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: NPT pitanja!
« Odgovori #4 u: Listopad 02, 2011, 13:34:36 poslijepodne »
Lemna minor je kuga...doslovce..... ja sam unio komadic, prilikom ubacivanja nove ribe...u kratkom vremenu se rasilia po cijeloj povrsini vode.....cak i unutar hang on filtera... a nemoezs je se rijesiti......ako samo jedan listic negdje ostane...evo je opet....

Na srecu...zlatne su se pokazale kao odlicni tamanitelji iste....pa je se moze drzati pod kontrolom u tom slucaju....