Ožujak 28, 2024, 21:33:46 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji  (Posjeta: 2450 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline akvarista-zg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 45
Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« u: Prosinac 22, 2008, 23:49:59 poslijepodne »
Evo jedno mozda bedasto pitanje, koliko bi bilo prakticno iznad akvarija montirat HID tj jest obicne xenon zarulje namijenjene auto industriji, znaci jedan set kosta otprilike 500 kuna a daje svjetlost kao 200 wata zarulje, znaci dva seta 400 w za tisucu kuna, plus navodno malo ili nikakvo zagrijavanje, plus dugi vijek trajanja

zanima me misljenje dali bi se uopce trebalo experimentirat ili teza odmah pada u vodu (akvarij)

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« Odgovori #1 u: Prosinac 25, 2008, 18:23:22 poslijepodne »
Čitao sam na RC-u raspravu o tome, ali svejedno je koji tip izvora svijetla imaš (ako zanemarimo stupanj korisnosti)......bitne su valne duljine tj. njihova kombinacija, tako da spektrogram sadrži ono što je bitno za život organizama. Spektar standardnih xenonki je između 5250K i 7000K i traže impulsni generator napona 25000V za start, a kad se upale rade na 85V, međutim kad se ugase treba pričekati do 2 minute za ponovno paljenje. Ako se ipak žele upaliti ranije (nestanak struje) može doći do proboja izolatora pa se za njih izrađuju posebni "balasti" koji i nisu baš dostupni u maloprodaji (oni koji sadržavaju zaštitne mjere - OSTALIH IMA ALI !!!!!!).
 Možeš li nabaviti grafikone za te lampe ?
« Zadnja izmjena: Prosinac 25, 2008, 18:39:09 poslijepodne od Malitu »

Offline croreef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški  
Odg: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« Odgovori #2 u: Prosinac 26, 2008, 20:16:34 poslijepodne »
Već postoje lampe za akvaristiku sa HID žaruljama - provjeri na linku : www.aquaticlife.com

U prilogu šaljem i spektar njihove HID žarulje od 150 W.

Za sada nemam iskustva s tim lampama jer još nisu rasprostranjene po Europi tako da ne mogu savjetovati da li da se koriste ili ne, ali spektar lampe je bitan kao što je već Malitu rekao !

Mirko

Offline ejbuba

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« Odgovori #3 u: Ožujak 18, 2009, 16:42:25 poslijepodne »
Evo jedno mozda bedasto pitanje, koliko bi bilo prakticno iznad akvarija montirat HID tj jest obicne xenon zarulje namijenjene auto industriji, znaci jedan set kosta otprilike 500 kuna a daje svjetlost kao 200 wata zarulje, znaci dva seta 400 w za tisucu kuna, plus navodno malo ili nikakvo zagrijavanje, plus dugi vijek trajanja

zanima me misljenje dali bi se uopce trebalo experimentirat ili teza odmah pada u vodu (akvarij)
Ne mislim da baš ima smisla s obzirom na efikasnost http://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_efficacy i spektar.
Kao i LED zašto eksperimentirati kad imaju manje lumena/watt-u od T5 čak i ove najnovije LED-ice (cree q5, ..)
Pozdrav

Offline croreef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški  
Odg: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« Odgovori #4 u: Ožujak 18, 2009, 19:21:35 poslijepodne »
Evo jedno mozda bedasto pitanje, koliko bi bilo prakticno iznad akvarija montirat HID tj jest obicne xenon zarulje namijenjene auto industriji, znaci jedan set kosta otprilike 500 kuna a daje svjetlost kao 200 wata zarulje, znaci dva seta 400 w za tisucu kuna, plus navodno malo ili nikakvo zagrijavanje, plus dugi vijek trajanja

zanima me misljenje dali bi se uopce trebalo experimentirat ili teza odmah pada u vodu (akvarij)
Ne mislim da baš ima smisla s obzirom na efikasnost http://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_efficacy i spektar.
Kao i LED zašto eksperimentirati kad imaju manje lumena/watt-u od T5 čak i ove najnovije LED-ice (cree q5, ..)
Pozdrav

Ako me oči ne varaju iz tablice na linku koji si poslao T5 i LED imaju istu efikasnost???
Na kraju zar je samo efikasnost najbitnija ? Jest s time štedimo energiju ali s druge strane možemo reći da su LED praktično vječne!I tu je velika ušteda, a ne mijenjati T5 svaku godinu ili čak svakih šest mjeseci!

Pozdrav Mirko

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« Odgovori #5 u: Svibanj 16, 2009, 22:16:30 poslijepodne »
treba milion ledica da osvjetli akvarij al kad jednom investiraš 2500 kuna za akvarij od 200 litara onda više nemaš problema.  izuzetno skupo-istraživao sam malo o tome. Može se napraviti i kod kuče varijanta s kupljenim lampama od 3 ili 8 W koje su jedino povoljne za takvu namjenu jer su one sitne preslabe.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sto mislite o H.i.D. tehnologiji
« Odgovori #6 u: Travanj 02, 2010, 13:54:06 poslijepodne »
HID lampe imaju prilično kratak vijek trajanja. Osim toga LED ih je recimo u biciklizmu izbacio u aut - manje problema i novaca i veća efikasnost. Prilično teško dobiti spektar kakav se želi, što s LED-ovima nije toliki problem (sve se može ali nema još gotovih i dokazanih uradaka)