Travanj 26, 2024, 01:31:12 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: CubeMax  (Posjeta: 29470 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
CubeMax
« u: Ožujak 27, 2009, 11:29:15 prijepodne »
Nakon par mjeseci igranja s testnim 50 litrašem, odlučio sam da se ipak malčice ozbiljnije upustim u morske vode jer vidim da bi sadašnjim organizmima mogao pružiti bolje uvjete. Ako ništa barem da povećam litražu   :diablolol:
Uglavnom, zadnjih par tjedana sam skupio nešto nove, nešto rabljene opreme, osnovna stvar je kockasti akvarij dimenzija 60x60x50 + sump što ukupno ispada nekih 220 litara mora. Budem ovdje pratio taj akvarij, a s obzirom da sam u ovome svemu zelen ne suzdržavajte se od komentara.

Usput da se zahvalim Crnome koje je neki dan išao samnom po more te ga pješice furao na 5. kat.  :up: U akvariju je trenutno za bezveze par xenia i dvije, tri šake pijeska čisto da se nešto ljulja da ne blejim u svoj odraz u staklu...
Za sada sam opremu uvalio u postolje. Pošto je akvarij dimenzija kakvih je, količina prostora u postolju je vrlo ograničena tako da je sve nabijeno. Evo dimenzija sumpa i slobodnog prostora u postolju te par fotki sadašnje situacije.

"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: CubeMax
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2009, 11:39:22 prijepodne »
fuck....dobro si sve to zbuksao u postolje..:):)
ajde...neka je krenulo!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CubeMax
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2009, 11:53:21 prijepodne »
Uh uh... meni je žao ko psu što nisam imao love uzeti taj komplet.

Koje ti je svjetlo gore, to jedino nisi slikao?

I da, vidim da imaš 2 reaktora, ne vidim po slikama ali čini mi se da su spojeni da rade neovisno.
Ako u drugi misliš staviti recimo ROWU, imaš opciju ako možda nisi znao da ih spojiš u seriju tj da ih jedna pumpa pogoni. (tako je Blu nešto pričao). Tako bi imao manju potrošnju struje a i jednu pumpu u rezervi ako za nešto zatreba.

I da, ove 2 nano pumpe... razmontiraj i operi bar svaka 3-4 tjedna. Ako su malo glasnije javi se, mogu biti nečujne :)


...UF bit će to lijep reef kako je krenulo  :klap:
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: CubeMax
« Odgovori #3 u: Ožujak 27, 2009, 12:27:58 poslijepodne »
majko mila, kako si pedantan i uredan..ovo je prestrašno gay :jura: :diablolol:

Offline karl_kani

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Trajni ban zbog kršenja pravila foruma
Odg: CubeMax
« Odgovori #4 u: Ožujak 27, 2009, 13:11:50 poslijepodne »
samo prijedlog ako su te pumpe ucvrscene magnetom bolje nemoj da ti je magnet u overflow-u jer kad upogonis akvari i nes ti padne unutra nije bas lako izvaditi

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: CubeMax
« Odgovori #5 u: Ožujak 27, 2009, 18:57:45 poslijepodne »
   Megagay-CubeMax!
I macka ti je gay, vidis kako lako okrece leđa!

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CubeMax
« Odgovori #6 u: Ožujak 27, 2009, 19:45:13 poslijepodne »
Ovo je dobar start, oprema je adekvatna, mislim da ti je uspjeh zagarantiran.

Kad malo to zaživi javi se za koji frag! Nemam previše mekih (Acreichthys tomentosus) ali nešto će se naći.

Pozz i čestitam!

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: CubeMax
« Odgovori #7 u: Ožujak 27, 2009, 20:12:22 poslijepodne »
lipo si ti to zbuksao,...koja je rasvjeta?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: CubeMax
« Odgovori #8 u: Ožujak 27, 2009, 20:20:52 poslijepodne »
fakat jako pedantno, ko Jajo! :up: A di je scape?

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: CubeMax
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2009, 09:13:37 prijepodne »
Tnx na komentarima.  :D

Nisam ranije stavio fotke rasvijete jer je gore privremeno bila Juwelova 2x24W konzola ....
Jutros sam stavio overtank 6x24W. Žarulje rade u paru po dvije, unutra su 3 ATI Aquablue special, 2x ATI Blue Plus te jedna Sylvania Aquastar. Par fotki...
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: CubeMax
« Odgovori #10 u: Ožujak 28, 2009, 09:19:11 prijepodne »
E ovo lipo izgleda :)

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: CubeMax
« Odgovori #11 u: Ožujak 28, 2009, 09:36:22 prijepodne »
za sada vise nego odlicno i ozbiljno izgleda  :klap:

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: CubeMax
« Odgovori #12 u: Ožujak 28, 2009, 09:40:53 prijepodne »
Odlično, uredno, pedantno  :up:
Maxime, koji je skimmer ono?

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: CubeMax
« Odgovori #13 u: Ožujak 28, 2009, 11:29:51 prijepodne »
fino izgleda,vidio sam jedan tank na bjelom postolju na RC-u
glava boli nadam se da ce tvoj biti još bolji :up:

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: CubeMax
« Odgovori #14 u: Ožujak 28, 2009, 17:52:17 poslijepodne »
fakat jako pedantno, ko Jajo! :up: A di je scape?
Nema scapea :D Tek trebam nabaviti kamen. Bude možda sutra nešto...

Odlično, uredno, pedantno  :up:
Maxime, koji je skimmer ono?
Skimmer je Octopusov NW 150. Trenutno se kao ciklira, nema otpada u akvariju pa radi u prazno...
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: CubeMax
« Odgovori #15 u: Ožujak 28, 2009, 18:28:45 poslijepodne »
Sump je uredno složen...stane li još išta unutra?
Ja bi samo promjenio te stream-ove za one jače...od 5000 l/h
Volim "cube" formu akvarija..u njemu se može složiti super reef...  :up:


Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: CubeMax
« Odgovori #16 u: Ožujak 28, 2009, 18:52:46 poslijepodne »
prekrasno i predobro... a najdraze sto vise nisam jedni pacijent  :nerd: koji je svaki korak ucrtao i kotirao u SketchUp-u.  :D

Zbilja ogledni primjer kako se dobrim planiranjem i u male dimenzije moze staviti cudo opreme a da sve izgleda uredno i po mjeri.

maestralno  :klap:
- nije ovca sve što bleji -

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: CubeMax
« Odgovori #17 u: Ožujak 30, 2009, 23:08:05 poslijepodne »
@Grof - stane još svašta unutra :) U dogledno vrijeme bih stavio neki kompaktni kalcij reaktor, a ubrzo i ovaj prazni fluizidni reaktor prenamijenio u kalkreactor...

@Jajo - ma SketchUp je zakon, ništa bez njega ne radim, vrlo je jednostavan za upotrebu, a rezultati su gotovo trenutno vidljivi u 3D simulaciji. Topla preporuka svima.  :up:

natrag na priču...

Sinoć u 2 ujutro sam ubacio prvi dio Bali precured premium živoga kamena. Nekih 8 i pol kilograma, šest pojedinačnih komada... Ujutro je skimer, sramežljivo, prvi put napravio pjenu... Xenie veselo pulsiraju.
Složiti ću dva grebena, evo par fotki inicijalnog scapea složenog u sitnim noćnim satima kojega ću još nadopuniti sa dodatnim kamenom za nekih tjedan-dva. Uglavnom pustit ću sve neka se vrti barem mjesec dana, a za to vrijeme intenzivno testirati te stabilizirati sve parametre...

Fluizidni reaktor je trećinom napunjen ugljenom te s dvije žlice Rowe na 300-tinjak litara protoka koji ću postepeno kroz par mjeseci smanjivati. Jeli to ok?
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: CubeMax
« Odgovori #18 u: Ožujak 31, 2009, 00:11:07 prijepodne »
   Sve izgleda OK!
Skimer je proradio! Ziv je!
A sa scapeom ces se sigurno jos igrati.
Gledat ces ga par dana pa ces ga preuredit pa ces ga opet gledat....

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: CubeMax
« Odgovori #19 u: Ožujak 31, 2009, 00:22:05 prijepodne »
Baš super odrađeno, za svaku pohvalu. Nego vidim kutiju i unutra automatske prekidače, jel je to spojeno direktno na glavni razdjelnik kuće ili?

Ako prije tih osigurača postoje osigurači moraš voditi računa o selektivnosti, inače ti uzalud ako si ih mislio koristiti kao zaštitu od struje kratkog spoja ili proepterećenja mreže.

Poz
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CubeMax
« Odgovori #20 u: Ožujak 31, 2009, 00:26:16 prijepodne »


Fluizidni reaktor je trećinom napunjen ugljenom te s dvije žlice Rowe na 300-tinjak litara protoka koji ću postepeno kroz par mjeseci smanjivati. Jeli to ok?

A rekao sam ti na prošloj stranici da iskoristiš OBA reaktora.
Nemoj miješati rowu i ugljen ako nemoraš (a nemoraš), spoji ih u seriju na jednu pumpu i bok.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: CubeMax
« Odgovori #21 u: Ožujak 31, 2009, 00:30:33 prijepodne »
Evo ovdje ti je to malo bolje objašnjeno :

Kombinacije prekidača (selektivnost):
- da bi se postigla selektivnost serijskom kombinacijom dvaju prekidača potrebno je voditi računa o sljedećem:
vremensko strujne karakteristike im se ne smiju sjeći, niti dodirivati

- u slučaju kad prekidač ima elektroničko termički okidač kao zaštitu od preopterećenja, postoji samo jedna karakteristika okidanja u području preopterećenja koja ne ovisi o stanju (opterećenju) prekidača u trenutku nastanka preopterećenja

- u slučaju mehaničkog termičkog okidača kao zaštite od preopterećenja, katalozi proizvođači najčešće vrijede za hladno stanje (stoga je vrijeme otvaranja to u slučaju normalnih pogonskih prilika kraće za otprilike 25%).

- karakteristike u katalozima odgovaraju prosječnim vrijednostima pa je stoga nužno voditi računa o granicama tolerancije



Evo i jedan graf i objašnjenje uz graf :



- karakteristike prekidača Q1 i Q2 iz    prethodnog primjera (osjenčano    područje oko karakteristika odgovara području rasipanja vrijednosti)

- u dijagram su ucrtana samo karakteristična vremena (vrijeme zatezanja za prekidač Q2 i vrijeme otvaranja za prekidač Q1
tst2 = siguronosna razlika (gradacija) u vremenima otvaranja kontakata prekidača kada kroz oba teče struja kratkog spoja  

Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CubeMax
« Odgovori #22 u: Ožujak 31, 2009, 00:58:46 prijepodne »
Svaka čast na trudu napisanog, ali ja nema mrtve šanse da znam o čem ti pričaš.  :d074:
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: CubeMax
« Odgovori #23 u: Ožujak 31, 2009, 09:53:44 prijepodne »
Mogu samo potpisati ovo što je rekao Roni...  :D :D

Kako si Tkalcho pretpostavio, ova kutija s osiguračima nije spojena direkt na glavni razvodnik stana nego u sobnu utičnicu, dakle iza osigurača na razvodnoj ploči. Ako sam te imalo shvatio što si gore pisao, problem je u tome, što je i mene mučilo, je da mi ne izbaci osigurač na razvodnoj ploči umjesto toga u postolju akvarija, ne?
Nedavno sam testirao desetak starih vodenih pumpica preko tih utičnica u ormariću i jedna je bila u banani i izbacilo mi je osigurač u postolju. Slučajnost ili ne, nemam pojma, ali upravo mi tako odgovara, ako nešto od opreme ode u klinac da mi ne ugasi cijeli akvarij, nego samo dio... S druge strane, puno konkretnija svrha je da jednostavno spustim osigurač kada radim izmjenu mora i jednim potezom ugasim sve streamere, povratnu pumpu i topoff senzor.
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CubeMax
« Odgovori #24 u: Ožujak 31, 2009, 11:40:12 prijepodne »
Ovo je lijepo razlozio Tkalcho iako možda malo previše stručno!
Ja sa uopće nisam sjetio toga iako sam vidio prekidače i sve, svaka čast.

Malo je nezgodno ponekad podesiti krivulje prekidača jer okidanje ovisi o samom tipu prekidača (B,C,D) i o presjeku i dužini položenog kabela od glavne razvodne kutije do utičnice. Nezgodno je ako nisu selektivni jer ti se moze desiti da zbog kvara na jednoj od linija u ormariću, ispadane prekidač u glavnoj razvodnoj kutiji, čime sva trošila u ormariću ostaju bez napona.
Ne vidim sa slike da li je to jedan dvopolni prekidač ili su dva jednopolna za svaki red utičnica po jedan. Vjerujem da je dvopolni jer zelis prekinuti i nulu i fazu, pogotovo ako postoji zaštita diferencijalnom sklopkom.

U slučaju da je prekidač dvopolni, nema veze, jer selektivnost nije ni potrebna jer prilikom kratkog spoja trošila tako i tako bi prekinuo glavni prekidač od utičnice koji se nalazi u glavnoj razvodnoj kutiji.

Inače za npr. 16 A prekidač B karakteristike u razvodnoj kutiji, selektivnost niže rezine biti će zadovoljena s prekidačem 2 A ili manje, što je mala struja a time i mala opteretivost prekidača. Tak da su te kombinacije dosta nezgodne jer na prekidač od 1 A nemreš zakačiti ni jedan pošteni grijač, a uvjetovan ti je radi zadovoljenja selektivnosti.

Ukratko mislim da ako je dvopolni prekidač  u pitanju u tvojem ormariću od 10A ili tak nekak, selektivnost nije zadovoljena ali ti i ne treba jer tak i tak ti služi samo za paljenje i gašenje, dok će u slučaju kratkog spoja najvjerojatnije ispasti oba prekidača tj. i onaj u razvodnoj kutiji i onaj u ormariću, ali to je sve OK jer ti tak i tak nemaš podrazvod s više linija na toj utičnici, ovako ti je samo dio strujnog kruga od tvojih utičnica u ormariću do trošila dvostruko štičen.


Možda je sad malo jasnije!
« Zadnja izmjena: Ožujak 31, 2009, 11:57:33 prijepodne od zeljkoc »