Travanj 25, 2024, 07:49:00 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom  (Posjeta: 3584 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« u: Lipanj 12, 2011, 19:05:00 poslijepodne »
Pozdrav,

evo imam vec u pogonu negdje od ozujka ove godine jedan malawi akvarij s DIY pozadinom i polako su se pocele javljati algice i koje neznam utamaniti.
Javljaju se zelena tockasta i crna cupava. Ova zelena je buknula negdje oko travnja i sada se stabilizirala, ima je ali vrlo malo se razmnozava. ima je po pozadini i jako mi se svidja tamo jer je dala bas jedan lijepi štih pozadini  :up: a po staklu je ima recimo za jednom u 2 tjedna postrugati staklo, dakle u granici normale. No muku mucim s crnom cupavom.
Dok sam imao biljni u tom 180L bez pozadine, bila je boca s mikro+makro elementima i nisam imao problema uopce niti s jednom. Prije jedno 2-3g kad sam poceo s akvaristikom pojavila se crna cupava, ali nekak je sama otisla i kad sam naucio i ustabilio gnojenje i co2 nivo. No neznam sto sad napraviti u ciklidnom akvariju, jer nema gnojenja i co2 boce.
u akvariju imam veliki grm anubiasa, grm Vallisneria spiralis i grm Cryptocoryne ciliata. Sve lijepo uspijevaju i kaj se tice kemije stavim jednom tjedno 10ml profita i vrlo malo kalija i fosfat, nitrate ne stavljam. Mijenjam 40% vode svaki vikend (ili preparat za pripremu vode, a ponekad FFM).
rasvjeta je 2 x 30w powerglow i gro-lux
Imam mozda malo vise riba. koje su polako i narasle, pa se vjerovatno i povecao otpad, no externi filter haqoos 1200 dobro odradjuje posao. U pocetku sam muku mucio s masnim talogom na povrsini, sada toga vise nema ni mrvice.
vise o akvariju i podacima, ima u linku u potpisu.

Ima kaj da radim da tu crnu cupavu iskorijenim? Velim, nije je puno, jos su vrlo mali cuperci neki 2-3mm, no ima i puno. Za par mjeseci to ce narasti a onda bas nebu ljepo zgledala. ponekad stavim i malo easycarba ali ono kad se sjetim. da probam malo filati akvarij s time?

Ako jos kaj treba od infa, recite...
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2011, 19:09:17 poslijepodne od traxman »

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #1 u: Lipanj 12, 2011, 19:16:03 poslijepodne »
Nije ih puno, ali ih je puno ;)

Ja bih 3-4 danas stavljao svaki dan po 10ml EC-a i to tako da bih ugasio sav protok i spricom derao lagano po algi.
7. dan bih napravio izmjenu bar 50l vode i onda nastavio dozirati 3-4ml EC na dan... dok ne nestane... i redovito tjedno mijenjao vodu. Ako ne nestane onda bih opet napravio kuru predoziranja.
Ja s takvim doziranjem EC-a nemam problema, ali naravno da radis na svoju odgovornost! :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #2 u: Lipanj 12, 2011, 20:14:06 poslijepodne »
Čuj,kažeš da stavljaš fosfate,kalij, a nitrate ne.Slučajno mi je kod gojenja uletila veća kol fosfata u otopinu-mislim si,nije bed i roknetm o u aq!
U roku 24 h zelena točkasta  mućko đubre se pojavilo! Odmah sm povećao co2,nitrate,a fosfsta bez,oššao anubiasu sve jako obraslo lišće-kao i svom ostalom bilju
Ovo što ruki kaže je djelotvono-ja ne koristim EC jer ga nemam.Dobro bi ti bilo nabavit iglu i špricu-lakše ti je gađat
Puno sreće,javi napredak!

Offline Laki B

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Laslovo(Osijek)
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #3 u: Lipanj 12, 2011, 21:54:36 poslijepodne »
Po mome iskustvu Easy Life-ovi proizvodi su dosta hranjivi i algama odnosno od nj. i alge bolje rastu to sam primjetio kod sebe i balans podešavam pomoću preparata protiv algi od PetDajane ALGICID i nevjerovatno dobro pomaže protiv algi za malo novaca odličan preparat i alge nestaju za 6-7 dana samo moraš paziti jer je tiksičan za puževe (ako imaš nerite ili helene). Drži se preporučenog doziranja i problem ćeš riješiti i dobro istrebljuje neželjene puževe. Ako imaš većinom anubias ne bi trebao često gnojiti jer će se ponovo vratiti i rasvjeta zna biti najčešći uzročnik crne alge ako je jaka ili starija od god. dana!

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #4 u: Lipanj 12, 2011, 23:23:47 poslijepodne »
kakve lampe imaš?

ja sam imao velikih problema sa čupavom u svom ciklidnom dok nisam izbacio daylight lampe...sad je ima onak "u normali" :)

nažalost nikakva kemije tu ne pomaže osim možda da ju skuriš sa EC kak Ruki veli... ali ako to ne pomogne, možeš probat sa otopinom vodikovog peroksida, ali to je več druga priča...

ako očeš prirodnim putem, posudi od nekog sijamce, oni ju obrste za čas...


Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #5 u: Lipanj 12, 2011, 23:36:33 poslijepodne »
Moji glupi sijamci slabo tamane crnu čupavu  X-(

Ja se borim već par tjedana s njom, al mislim da je okidač bio to što CO2 nije bio konstantan jer sam dosta novih riba nabavio pa sam ih navikavao na CO2..

Sad sam smanjio rasvjetu na 4h i stavio CO2 0-24 2 mjehurića u sekundi. 10-12 i 16-18 mi je upaljeno svjetlo. I zasad ne rastu nove čupkice, a sijamci će nadam se potamaniti preostalu, iako velim, ne vidim ih baš da se previše s njom zabavljaju.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #6 u: Lipanj 13, 2011, 23:37:14 poslijepodne »
Nije ih puno, ali ih je puno ;)

Ja bih 3-4 danas stavljao svaki dan po 10ml EC-a i to tako da bih ugasio sav protok i spricom derao lagano po algi.
7. dan bih napravio izmjenu bar 50l vode i onda nastavio dozirati 3-4ml EC na dan... dok ne nestane... i redovito tjedno mijenjao vodu. Ako ne nestane onda bih opet napravio kuru predoziranja.
Ja s takvim doziranjem EC-a nemam problema, ali naravno da radis na svoju odgovornost! :)
OK ti je postupak, no ima jedan problem!
crne cupave ima najvise jedno 10cm ispod povrsine vode i to po pozadini. Dakle tamo gdje je najjaci intenzitet svijetla od godinu dana stare groluxice. Mozda su ipak 2x30w previse za 120Lvode.
No zadnjih par tjedana pocela se pojavljivati i po ostatku akvarija, cak i po kamenju na dnu, no vrlo malo za sad.

Hocu reci, mozda pobijem tako alge koje su najvise uznapredovale, no to nece spiejciti njihovu ponovnu pojavu, tako da trebam rijesiti uzrok a ne posljedicu, kaj ne?
mozda da izbacim jednu lampu i smanjim malo foto period? i dodavati cu po jedno 5ml na dnevnoj bazi EC-a?
imam jedno sijamca nutra, i to manjeg, jer navodno stari(veci) ne jedu crnu cupavu. No koliko ga pratim nije bas lud za njom. mozda ubacim jos jednog, pa nek se nadje...
jednom na dan hranim ribe, ne previse, nego kaj pojedu u 2-3min, tak oda nebude previse ostataka hrane.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #7 u: Lipanj 13, 2011, 23:39:52 poslijepodne »
Čuj,kažeš da stavljaš fosfate,kalij, a nitrate ne.Slučajno mi je kod gojenja uletila veća kol fosfata u otopinu-mislim si,nije bed i roknetm o u aq!
U roku 24 h zelena točkasta  mućko đubre se pojavilo! Odmah sm povećao co2,nitrate,a fosfsta bez,oššao anubiasu sve jako obraslo lišće-kao i svom ostalom bilju
Ovo što ruki kaže je djelotvono-ja ne koristim EC jer ga nemam.Dobro bi ti bilo nabavit iglu i špricu-lakše ti je gađat
Puno sreće,javi napredak!
sada cu odustati od totalnog gnojenja, cak prekidam i s profitom, pa da viim kaj ce biti za 3tjedna. jel bolje ili gore. valjda bilje nece crknut od tad + biti ce manje svijetla i kraceg foto perioda. brijem da cu spustiti vrijeme s 10 na 7h
« Zadnja izmjena: Lipanj 13, 2011, 23:48:11 poslijepodne od traxman »

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #8 u: Lipanj 13, 2011, 23:43:57 poslijepodne »
Po mome iskustvu Easy Life-ovi proizvodi su dosta hranjivi i algama odnosno od nj. i alge bolje rastu to sam primjetio kod sebe i balans podešavam pomoću preparata protiv algi od PetDajane ALGICID i nevjerovatno dobro pomaže protiv algi za malo novaca odličan preparat i alge nestaju za 6-7 dana samo moraš paziti jer je tiksičan za puževe (ako imaš nerite ili helene). Drži se preporučenog doziranja i problem ćeš riješiti i dobro istrebljuje neželjene puževe. Ako imaš većinom anubias ne bi trebao često gnojiti jer će se ponovo vratiti i rasvjeta zna biti najčešći uzročnik crne alge ako je jaka ili starija od god. dana!
pa imam jednu novu power glow 30w i jednu staru gro-lux (biljnu) 30w, mislim da je starija od godinnu dana. no bacit cu je sad van za probu! a s ikakvim gnojenjem sam stao jucer, pa cemo da vidimo...
a taj algicid, na kojim algama si ti to osobno probao i primjetio da funkcionira? aj napisi koju recenicu, bas ono kaj si ti uocio u njegovom djelovanju na alge.
imam jabucare s ciklidima, no ako se odlucim na to, prebacim ih ja u mali biljni!

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #9 u: Lipanj 13, 2011, 23:47:36 poslijepodne »
kakve lampe imaš?

ja sam imao velikih problema sa čupavom u svom ciklidnom dok nisam izbacio daylight lampe...sad je ima onak "u normali" :)

nažalost nikakva kemije tu ne pomaže osim možda da ju skuriš sa EC kak Ruki veli... ali ako to ne pomogne, možeš probat sa otopinom vodikovog peroksida, ali to je več druga priča...

ako očeš prirodnim putem, posudi od nekog sijamce, oni ju obrste za čas...


nemam daylight lampe, jednu bijelu i jednu staru za bilje, koaj sad ide van!
co2 je konstantan jer ga ne ubacujem, osim valjda kad mijenjam vodu :)
a za ovo s peroksidom nebi jos isprobavao, daleko sam od kriticnog :D

Offline meristark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 388
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: V.Gorica
  • ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #10 u: Lipanj 14, 2011, 01:08:23 prijepodne »
mislim da bi ti izbacivanje jedne lampe bilo rijesenje. i to straznje, kad kazes da se na stijeni najvise hvata.
komplicirane su te alge ali koliko sam skuzila ta crna cupava se cesto javlja kod jake rasvjete.
a mozda da prvo pokusas samo skratiti vrijeme  rasvjete ...ja se nebi igrala sa kemijom u ciklidnom akvariju gdje ima jako malo bilja ili uopce nema.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #11 u: Lipanj 14, 2011, 11:38:53 prijepodne »
definitivno previše svjetla na 120 litara... ja na svojih 300 litara imam 3 put manje svjetla :)

ja bi čak izbacio tu powerglo lampu ili zamjenio obje sa 2 X 18 W Aquastar + Grolux ako si u mogučnosti

svo to bilje koje imaš je nezahtjevno i trebalo bi rast bez gnojenja, tako da bi ja izbacio i gnojenje, foto period možda i ne treba smanjivat...

to malo kaj se nastanilo na stijeni probaj skurit sa EC direktno po njoj (to napravi prije izmjene vode) i drži fige da se opet ne pojavi

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #12 u: Lipanj 15, 2011, 07:13:43 prijepodne »
maknut cu jednu lampu za pocetak, smanjit i foto period, te izbaciti ikakvo gnojenje i dodavati troduplu dozu EC ovaj tjedan, mozda idrugi, pa da vidim kaj ce se desiti s algom.

a ovo kemijeanje s manjmi lampama je pizdarija, tim vise kaj je to originalna konzola. jedna powe glo bi trebala biti ok.

bumo vidli... ako bude kakvog ne/uspjeha javim :)

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #13 u: Lipanj 15, 2011, 10:54:11 prijepodne »
ubaci samo Labeotropheus trewavasae Marmelade Cat ribe i nebudes imao crne alge provjereno ja ih imam i samo raste crna na ispuhu od filtera posto ove sve potamane

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #14 u: Lipanj 15, 2011, 12:36:47 poslijepodne »
ubaci samo Labeotropheus trewavasae Marmelade Cat ribe i nebudes imao crne alge provjereno ja ih imam i samo raste crna na ispuhu od filtera posto ove sve potamane
koja je to vrsta ciklida? jel moze s malawcima?
znas gdje tog iima za nabaviti? se treba nekaj znati o njima? jel svi tamane bba?

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #15 u: Lipanj 16, 2011, 12:14:55 poslijepodne »
ja ih imam to su ti malawci al nemam mlade stavi u oglas mozda ima neko

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #16 u: Lipanj 16, 2011, 16:03:58 poslijepodne »
da slazem se sa smrtnikom, inace neznam dal tamane cupavu, ja imam labeotropheus fuelleborni 2 kom i stvarno su dobri, pociste mi dosta pozadine, pa tako da se na nju nemogu pohvatat bas cupave ili ostale koje su poput nje.. pokusaj ih potrazit na oglasu tu, pa ce se valjda upjet netko javit.. pozz

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #17 u: Lipanj 17, 2011, 07:28:32 prijepodne »
hvala vam na informaciji!
budem trazio ... mozda i na nadjem koji komad....  :up:

Offline Gutrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Pula
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #18 u: Lipanj 29, 2011, 08:29:39 prijepodne »
huh hvale vrijedna informacija  :up: :up:

pretpostavljam da može bilo koji labeotropheus...??

I ja muku mučim sa raznim algama po kamenju, vrijeme je da nabavim i ja neke od ovih ribica

tx

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #19 u: Lipanj 29, 2011, 09:18:10 prijepodne »
prije budemo nasli iglu u sijenu nego te ribice :D

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #20 u: Lipanj 29, 2011, 12:51:59 poslijepodne »
prije budemo nasli iglu u sijenu nego te ribice :D
da i to sto kazes, rijetko ih ko ima.. ajde ja cu ti se javiti ovih dana, ja ih imam, od frenda sam dobio, pa kad ga vidim, pitat cu ga gdje ih je nabavio, pa ti javim..  :up:

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #21 u: Lipanj 29, 2011, 13:37:28 poslijepodne »
prije budemo nasli iglu u sijenu nego te ribice :D
da i to sto kazes, rijetko ih ko ima.. ajde ja cu ti se javiti ovih dana, ja ih imam, od frenda sam dobio, pa kad ga vidim, pitat cu ga gdje ih je nabavio, pa ti javim..  :up:
pa moze! tnx!!

Offline Gutrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Pula
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #22 u: Lipanj 29, 2011, 19:44:25 poslijepodne »
prije budemo nasli iglu u sijenu nego te ribice :D

ma mislim da ih je bilo na prodaju tu na forumu, ako se ne varam...ili sam ih negdje drugdje vidio, uglavnom nisu mi se baš dojmile zbog te čudne usne....uglavnom kad nabasam na njih uzeti ču par komada sigurno :-)) ako naletim negdje javim  ;)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #23 u: Lipanj 29, 2011, 20:00:26 poslijepodne »
uopće ne kužim smisao ove teme, obzirom da kad se u akvarij s biljojedim malavcima ili tanganjikancima stavi biljka ili kamen na kojem se nalazi čupava, ovi ju obrste u roku keks, a čupave više nema.

Ima neko drugačijih iskustava s malavcima? mislim da ne počupaju alge? i mislim na bilo koje biljojede malavce??   -?

Offline Gutrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Pula
Odg: mala pomoc oko borbe s crnom cupavom
« Odgovori #24 u: Lipanj 30, 2011, 07:34:37 prijepodne »
uopće ne kužim smisao ove teme, obzirom da kad se u akvarij s biljojedim malavcima ili tanganjikancima stavi biljka ili kamen na kojem se nalazi čupava, ovi ju obrste u roku keks, a čupave više nema.

Ima neko drugačijih iskustava s malavcima? mislim da ne počupaju alge? i mislim na bilo koje biljojede malavce??   -?

pa ono...oni čupkaju nešto, ali da baš počiste, ne..u starom tanku sam imao dosta tih algi i nisu se baš nešto potrgali od čišćenja - sad imam u novom tanku (set up od 4 mjeseca) još uvijek malo smeđe alge, počela se pojavljivati zelena ali čini mi se da ima malo i te crne čupave koja mi se nimalo ne svidja...nije to ništa strašno ali...ja bi radije da ni toga nema :-))