Ožujak 28, 2024, 09:48:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morski akvarij, tretiranje i izmjena vode, schema  (Posjeta: 3071 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 2031

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Morski akvarij, tretiranje i izmjena vode, schema
« u: Siječanj 13, 2020, 22:41:32 poslijepodne »
Dobar dan,

Planiram napravit morski akvarij pa sam malo proučavao forume i članke na internetu. Svi govore da je dosta teško pogotovo za početnike. Zato želim stvoriti sve uvjete kako bi mi održavanje akvarija bilo  što jednostavnije i na kraju krajeva uspješno. Zato se nebi žurio s ribama dok ne stvorim stabilnu "atmosferu". Koristio bi vodu iz slavine za koju sam čitao da je najveći problem klor, bakterije i ostala prljavština kojoj nije mjesto u morskom akvariju. Tu se spominju pojmovi "reverse osmosis" i RO/DI sistemi za koje se tvrdi da pročišćavaju vodu od svih bakterija, nečistoća i klora. Nakon toga voda je spremna za soljenje tj. hranjenje mineralima. Ja sam to mislio napraviti na način da kroz sistem za pročišćavanje, vodu iz slavine natočim u poseban tank di bi voda odstajala bila tretirana svim potrebnim sredstvima, grijana i na kraju kad bi zadovoljavala sve uvjete prebačena u akvarij.
Napravio sam i schemu okvirnu kako ja to sve vidim.

Popis stvari koje bi mi bile potrebne:

Tank za tretiranje vode sadrži:
- pumpu za prebacivanje vode u akvarij
- grijač vode
- system za pričišćivanje vode iz slavine do tanka za tretiranje ( nedostaje na schemi )

Akvarij:
- pumpa za pražnjenje vode iz akvarija

Ovo je samo najosnovniji prikaz čisto da vidim jesam li na pravom putu.
Znam da mi za akvarij trebaju raznorazne pumpe za crikulaciju, grijači, svjetla ali to mi je za ovu šemu tretiranja vode skroz nebitno pa to nisam želio ni stavljati u temu.

Molim vas da me ispravite gdje god sam napravio pogrešku, ako sam koristio krive termine ili skroz falio koncept. Molim vas dodajte ako sam nešto zaboravio, izbacite ako mislite da je nepotrebno, ili da se može pojednostaviti kao npr  jedna pumpa za prebacivanje vode umjesto dvije ako je moguće itd..
Kolike veličine je potreban tank za tretiranje vode u odnosu na akvarij. Ja bi htio otprilike pola veličine tanka, tako da kad napravim soluciju mogu barem 4 puta napraviti izmjenu prije nego krenem sa novim punjenjem tanka za tretiranje i novom solucijom vode ako uzmemo u obzir da se jedanput tjedno prazni i nadopunjava 10% vode u akvariju. Zanima me koliko dugo može tretirana voda stajati u tom tanku? Ako ne može predugo onda prevelik tank nije potreban?
Na koja pitanja još moram obratiti pozornost?

Unaprijed hvala na odgovorima.


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski akvarij, tretiranje i izmjena vode, schema
« Odgovori #1 u: Siječanj 13, 2020, 23:07:23 poslijepodne »
Ako već nisi svakako pročitaj Helpdesk temu za početnike u morskoj pa od tamo kreni ako ti još što nije jasno..

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50399.0

Offline 2031

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Morski akvarij, tretiranje i izmjena vode, schema
« Odgovori #2 u: Siječanj 14, 2020, 13:29:18 poslijepodne »
Hvala na odgovoru, dosta toga mi je jasnije nakon što sam pročitao helpdesk. Možete slobodno izbrisati ovu temu..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Morski akvarij, tretiranje i izmjena vode, schema
« Odgovori #3 u: Siječanj 15, 2020, 10:57:54 prijepodne »
Svakako i  u toj temi helpdesk možeš postaviti neko pitanje ako se pojavi problem na putu... Sretno u morskoj i strpljivo i ne žuri - to je jedan od prvih savjeta.