Ožujak 28, 2024, 12:55:11 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Spajanje LR u aquascape  (Posjeta: 3109 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Spajanje LR u aquascape
« u: Svibanj 29, 2006, 18:18:00 poslijepodne »
koje su sve tehnike za spajanje live rocka da se dobije nekakva hrid?
guglao sam ali nisam našao nešto baš previše zanimljivo.. vezice, bušenja i inox vide (šarafi), reefconstruct....
htio bi vidit i slikice stoga ako ih imate..


kad smo već u ovoj temi.. koliko kamen može biti van vode dok se sve to radi?

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #1 u: Svibanj 29, 2006, 19:05:00 poslijepodne »


Imaš još i neki posebni cement za reef akvarije. Sad se više ne mogu sjetiti kako se zove ali pitat ću prijatelja da mi javi.


To je dosta jeftinije rješenje od reefconstructa kad spajaš kamenje.


Kad spajaš kamenje uzmi si jednu plastičnu posudu veliku i široku. U nju stavi vode pa svako malo uroni kamen.


Može kamenje i duže izdržati, ali zašto riskirati ako ne moraš. Što je više i češće pod vodom imat ćeš manje ugibanje iz njega.


Ja ne bih nikada stavljao inox. Bolje stavi plastične cijevi i plastične vezice. Inox može s vremenom korodirati, a plastici se to nikada neće dogoditi.


Za slikice evo jedan link http://http://www.rockcanyon.com/reef/aquascaping.htm, ali najbolje u google upiši aquascaping pa ćeš dobiti korisne linkove.Edited by: Mislav1
 

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #2 u: Svibanj 29, 2006, 20:44:00 poslijepodne »


Ja sam sve svoje ''lijepio'' sa dvokomponentnim epoxy-em od Aquarium Systemsa (reefconstruct je ista stvar samo je drugi proizvođač). Također, sve ljepljenje sam izvodio pod vodom, u napunjenom akvariju, tako da nema problema sušenja. A osim toga, mislim da sušenje ne bi smjelo biti neki veliki problem jer se živo kamenje ionako transportira (recimo 40 sati) u boksevima BEZ vode. Istina je da su ti boksevi obično hermetički zatvoreni i da ne dolazi do sušenja u pravom smislu te riječi, ali ipak.... Ako ti to ljepljenje na suhom traje jako dugo, vjerujem da bi povremeno vlaženjem pumpicom sa raspršivačem (ova boca u kojoj dolaze sredstva za pranje stakla...) bilo korisno.


Osobno nisam sklon egzibicijama gdje se kamenje povezuje nekakvim tiplama i tome slično....


Pozdrav
Novi Zagreb

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #3 u: Svibanj 30, 2006, 09:13:00 prijepodne »
Kaže mi prijatelj da se to zove reef cement, ali ne mogu naći nikakav link na netu.
 

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #4 u: Svibanj 30, 2006, 09:59:00 prijepodne »
ja se još služim tehnikom "suhozida" odnosno , namještam dok ne sjedne čvrsto kamen na kamen, ali na pojedinim mjestima sam se pomogao reef constructom, ali i plavom fotosintetičkom spužvom..stavim je na spoj dva kamena za koja mislim da nisu pretjerano sigurna i kroz par tjedana imam čvrsti prirodni spoj..

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #5 u: Svibanj 30, 2006, 23:50:00 poslijepodne »


koje su sve tehnike za spajanje live rocka da se dobije nekakva hrid?
guglao sam ali nisam našao nešto baš previše zanimljivo.. vezice, bušenja i inox vide (šarafi), reefconstruct....
htio bi vidit i slikice stoga ako ih imate..

lr mozes lako busiti bormasinom, sam njezno i ne cekicarkom ni borerom za beton, uzmes manji borerpodesis bormasinu na malo okretaja i rokas, kad izbusis ruipu, pleses s borerom da je rasiris, etc...,

konstrukciju napravis od tankih pvc cijevi i nasadis izborano kamenje na nju, po potrebi i pricvrstis plasticnim trakama, rupe pride zalijes aqua silikonom , pa mozes i biti kreativan te silikon gdje se vidi zasipati koraljnim pjeskom tako da na koncu nigdje ne vidis spojeve te da skulptura djeluje kompaktno...














inace ucvrscivanje stijena s reefconstructom ili slicnim epoksijima (reefconstruct je meni najlosiji od svih ) je u mom slucaju uvijek bilo katastrofalno, i brzo sam odustao... mozda nemam strpljenja s tim stvarima no treba mu sto godina da se stisne i ti trebas drzat dva heavy komada prislonjena jedan uz drugi vijelu vjecnost , cim ih pustis srusi se konstrukcija, uzas.., mali sepiecevi i daju zagipsati skupa no ipak takvim nacinom je vrlo tesko sloziti dramatican displej.....




Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #6 u: Svibanj 31, 2006, 08:12:00 prijepodne »


e da, što se reef constructa tiče, jel se meni samo čini ili on ( za razliku od recimo epoxya od aquarium systemsa ) pušta u vodu puno i osjetno više..onak..ne znam se izrazit, mutno bijelih čestica kad se potopi? ko da se trusi...





e, ove gore slike su super.. ima "dinamike" u takvim komadima.. kad se slaže "na suho" ili s constructima , uglavnom se dobi samo piramidalna struktura , tj, široko podnožje i uski vrh..osim ak baš samo kamenje nije "čudno" oblikovano

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #7 u: Svibanj 31, 2006, 11:18:00 prijepodne »


e da, što se reef constructa tiče, jel se meni samo čini ili on ( za razliku od recimo epoxya od aquarium systemsa ) pušta u vodu puno i osjetno više..onak..ne znam se izrazit, mutno bijelih čestica kad se potopi? ko da se trusi...

NE!, ne cini ti se , reefconstruct koliko sam ja skuzio kad dugo stoji, hmm.. kako da to nazovem recimo istekne mu rok trajanja, i siva komponentaode klinac, postanenekakva gnjacava, sva u kilincu te se bas ko sto si ti rekao trusi, mrvi, gnjeca i ne tvrdne dobro....ostane mekana ...Opcenito kad mijesas te epoxije zagrabi akvarijske vode u casu izmjesaj epoxije do stupnja da bude jednobojna masa, ugnjuri u casu s vodm pa opet zamijesaj,,, opet isperi.. manje ces zamutiti vodu u akvariju.... reefconstruct suck, ko i svi ostali aquamedicovi proizvodi...

ja koristima Aquascape construction epoxy od DD aquarium solutions (super je najbolji koji sam do sad vidio, brzo tvrdne, ne muti puno, a lijepe je ljubicasto crvene boje poput coralinae algi.....;)

uz njega koristim i MrinStick superglue , firma Aquaconnect.. odlican je za lijepit buttone za podlogu, encrusting montipore, male fragice sps koralja ect.


Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #8 u: Svibanj 31, 2006, 11:55:00 prijepodne »
Citat: Serrasalmus



ja koristima Aquascape construction epoxy od DD aquarium solutions (super je najbolji koji sam do sad vidio, brzo tvrdne, ne muti puno, a lijepe je ljubicasto






a baš sam mislio zašto nisu ljučibasti da ne bodu u oči toliko , kad ono...


Imaš partijski zadatak da mi kupiš i dofuraš jednu tubu toga kad ćeš dolazit doma (ako ja prije toga u Dam ne dotutnjim

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #9 u: Svibanj 31, 2006, 13:05:00 poslijepodne »
ludilo serrasalamus izgleda ovo što si napravio.. upravo o tome pričam.. ja sam mislio složit ovakve hridi po akvariju..

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Spajanje LR u aquascape
« Odgovori #10 u: Svibanj 31, 2006, 13:06:00 poslijepodne »
Ja imam dobra iskustva sa epoxy-em od Aquarium Systemsa. Ne trusi se ine muti vodu, nakon jedno 5 min gubi mekoću tj. počinje se stvrdnjavati, nakon pol sata je tvrd ko kamen (to pričam o radu pod vodom). Također, nisam primijetio da je podložan starenju (barem ne kroz period od nekoliko mjeseci). Pretpostavljam da se s njim radi na suhom, da bi sve to išlo još dosta brže...
Novi Zagreb