Travanj 19, 2024, 09:38:51 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: vrućine, hlapljenje..  (Posjeta: 4615 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
vrućine, hlapljenje..
« u: Srpanj 04, 2006, 15:49:00 poslijepodne »
evo za one koji imaju problema s vrućinama u akvariju i hlapljenjem vode a nemaju hladnjak za akvarij..
kombinirajući ovo dvoje već 7 dana nemam problema s hlapljenjem a temperatura mi je konstantna.. spustio sam s 30°C na 26°C..
pokušavao sam s zaleđenim bocama ali otope se u sekundi.. o drugim kombinacijama da ne pričam.. pa sam se sitija ovog:

hladna infuzija iliti hladni top-off

izmirija sam koliko mi vode hlapi i onda sam napravija ovako.. nabavio onaj regulator od infuzije za kapanje, spojio ga na zaleđenu bocu s RO vodom i stavio da visi kao infuzija.. kako se topi tako lagano kapa u akvarij.. nemam problema s hlapnjem više a bar malo spusti temperaturu u akvariju..
ako vam se zaleđena voda bude brzo topila onda je izolirajte s nečim iako ne bi trebala kad je van vode..

ventilator

montirao sam ventilator od 50W koji tuče direktno u površinu.. radi nešto duže od perioda koliko gori svitlo.. sat prije / sat posli.. preko noći je ugašen..





Offline asterix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
vrućine, hlapljenje..
« Odgovori #1 u: Srpanj 04, 2006, 16:19:00 poslijepodne »
iako drzim ribe kojima je 30-ak pa i vise normalna temp.,dosao sam do ideje kako rashladiti akvarij...
Trosak:200-300kn:pokretni hladnjak za auto,prikljucen na ispravljac 12V
Time je rijesen problem zagrijavanja tekucine,u hladnjak stavimo vecu posudu s vodom, a onda gore opisanim sistemom by ARS, sistemom infuzije u akvarij

Offline Zir

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 399
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Rijeka
  • Udruga RiBA
vrućine, hlapljenje..
« Odgovori #2 u: Srpanj 05, 2006, 12:09:00 poslijepodne »


...ventilator od 50W... u čovječe, pa ta puše...mislim da je za 100-200L dovoljan onaj od napajanja za komp. meni samo ventilator drži 25-26°C.


ovo s infuzijom se čini kao dobra fora...
Zagreb - Blato

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
vrućine, hlapljenje..
« Odgovori #3 u: Srpanj 05, 2006, 18:44:00 poslijepodne »
radit kuler na "juris" ti je onak dost tricky stvar, tim vise ako je DIY ispao bolji od ocekivanja olako ce prohladiti vodu, pa ga ti potom rucno moras gasit pa poslije palit.. nisi doma stalno i nemozes dezurati pored akvarija tako da ti treba stabilan uredjaj koji ce se paliti i gasiti po potrebi.... Ja sam principijalno protiv DIY aparata tipa hladnjak, skimmer, kalcij reaktor i tako slicna aparatura ...svjetla i tomu slicne stvari se mogu nabudjiti no oko ovih vise navedenih mogu nastati problemi (narocito je grijehota ako se u akvarij vec natrpalo para) stoga kad si vec u skupm hobiju bolje odrijestiti kesu i izbrojati i za to....no naravno to je samo moj stav, nekim hobistima je kick kad takav aparat sloze sami i kad to sve skup funkcionira ko urica, a akvarij prekrasan pa jos k tome kucna radinost sigurno da zasluzuje priznanje..

Sto se DIY hladnjaka tice u Nizozemskoj/Njemackoj/Svedskoj/Norveskoj... ekipa koja ima hladne sjevernomorske akvarije ih debelo preferira jer takav uredjajsto ljeti drzi 1000 litara vode na 8-10-15 stupnjeva stoji teske novce...

najjednostavnije je sloziti super kvalitetan kuler od starinskog birtijskog fridgea za pivo koji se modifica tako sto se spoji s cijevi kroz koju pumpom tjerana protice akvarijska voda...




takav ce uredjaj na kraju kostati ipak kojih 150-200 eura no ipak zahvalno u odnosu na zvanicni kuler za morske akvarije..
ovako izgleda pod haubom, crijevo kroz koje struji voda.. zbog ucinkovitosti najbolje ga uspiralizirati (poput kotla za destilaciju rakije) da hladi sto vecu povrsinu moguce



hladnjak (ne pumpa spojena na cijev vec hladnjak) ce trebat bit spojen na kontroler temperature


koji je pak s druge strane spojen s termo sondom.. (koje aqua kuleri imaju naravno ugradjene..dok ovaj nas nema) Recimo da cijeli sistem kontrolera funkcionira poput kontrolera za kalcij reaktor (naravno ne treba mu magnetski ventil, lol) na kontroleru se isprogramira zeljena temperatura i kad sonda registrira da je ona skocila iznad dopustenog kuler se pali i hladi vodu koja (stalno) tjerana pumpom pici kroz njega u loop...

Sad... ovo sto tu pisem i postam je super sistem, koji moze jako dobro pomoc handy akvaristi vicnom raduna takvim patenticima, no s druge strane neko s dvije lijeve moze gadno nastradati (sto od struje sto od you name it) tako da je time igrajte na vlastitu odgovornost....