Svibanj 15, 2024, 18:28:10 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Sto da uradim s ovom posudom?  (Posjeta: 42981 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #25 u: Studeni 16, 2009, 20:17:48 poslijepodne »
ja ne vidim razliku izmedju sketchup slika...

To je zato sto sam staru verziju pregazio sa novom a obadva linka upucuju na istu sliku. Uglavnom, u prvoj verziji je mini ribnjak na sredini uz vanjski rub terase dok je u novoj verziji pomaknut u kut

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #26 u: Studeni 17, 2009, 01:06:35 prijepodne »
evo nesto kaj sam prosle godine izradio i zasadio za jednu firmu u zagrebu. malo se hvalim, pa ako admini ne dozvoljavaju slobodno neka pobrisu. :)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #27 u: Studeni 17, 2009, 07:47:35 prijepodne »
znam da bambus naraste visoko i da treba dobar "temelj"....no, na fotki mi je činilo da imaju dosta velike tegle (sad sam tek pogledala veličinu u odnosu na crijep  :P)...svakako im treba proširiti ... no, možeš lijepo tegle (kakve veličine trebaš) staviti u te posude kakve si dao slike (meni su obje super) i okolo batudu - ona će dati i težinu (nema prevrtanja), procjeđivanje i super izgleda  ;)

ajme, majstore - što ti zavidim na kreativnosti, ali i poduzetnosti!  :)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #28 u: Studeni 17, 2009, 08:52:07 prijepodne »
evo nesto kaj sam prosle godine izradio i zasadio za jednu firmu u zagrebu. malo se hvalim, pa ako admini ne dozvoljavaju slobodno neka pobrisu. :)

Lijepo, svaka cast... Biljke su nezahtjevne pa ce i bez neke posebne brige izgledati lijepo.Kako si spajao letve? Jesi radio utore i onda spajao sa cavlima/sarafima? Eh i ta posuda unutra je pocincani lim? Kako se to spaja?

I ja sam iza garaze posadio brsljan pa sam ga pustio na zid. Zelim cijelu garazu i kucu "obuci" u brsljan samo sto sporo raste (za moj pojam  :D

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #29 u: Studeni 17, 2009, 09:12:30 prijepodne »
znam da bambus naraste visoko i da treba dobar "temelj"....no, na fotki mi je činilo da imaju dosta velike tegle (sad sam tek pogledala veličinu u odnosu na crijep  :P)...svakako im treba proširiti ... no, možeš lijepo tegle (kakve veličine trebaš) staviti u te posude kakve si dao slike (meni su obje super) i okolo batudu - ona će dati i težinu (nema prevrtanja), procjeđivanje i super izgleda  ;)

Mislis da u zardinjere stavim sloj zemlje , recimo 15 cm i na to sloj batude isto recimo 15 cm?


ajme, majstore - što ti zavidim na kreativnosti, ali i poduzetnosti!  :)

Familijarna crta, ima jos gorih pacijenata u obitelji. Na svu srecu nemamo love ni zemlje jer bi bilo svasta (odma bi kopiju Jaruna iso kopat) :D

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #30 u: Studeni 17, 2009, 09:34:35 prijepodne »
upravo tako! s time da ispod sloja zemlje stavi sloj šljunka (granulacija do 20 mm) a gore krupniju batudu...izgledat će odlično, neće prljati kod jačih kiša i imat će odlično procjeđivanje...

čuj - nemoj preveć pričat kakav si pacijent - mogli bismo te zaposliti!  ;)

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #31 u: Studeni 17, 2009, 20:04:21 poslijepodne »
Lijepo, svaka cast... Biljke su nezahtjevne pa ce i bez neke posebne brige izgledati lijepo.Kako si spajao letve? Jesi radio utore i onda spajao sa cavlima/sarafima? Eh i ta posuda unutra je pocincani lim? Kako se to spaja?

I ja sam iza garaze posadio brsljan pa sam ga pustio na zid. Zelim cijelu garazu i kucu "obuci" u brsljan samo sto sporo raste (za moj pojam  :D

hvala hvala!
zardinjere sam izradio iz dva dijela: limene kade od pocincanog lima i resetke od stafli 5x7cm. lim sam dao izraditi kod limara, a stafle (jela/smreka) sam najprije pohoblao, pa impregnirao protiv, gljivica, vlage i kukaca, i na kraju obojao lazurom. spajao sam ih na kutevima serafima od dna prema vrhu tako da se ne vide. ispod zardinjera su tri stafla koji sluze kao noge, za podupiranje limene kade i za provjetravanje. limene kade sam samo umetnuo u resetke od stafli. u kadi se nalazi nekoliko slojeva (od dna prema vrhu):

Glinopor kuglice - 10cm (dobre su za zadrzavanje vode i drenazu)
geotekstil (za odvajanje drenaznog sloja i supstrata za sadnju kako se ne bi zacepilo; moze se staviti i vrece od krumpira, novinski papir, karton, jutene vrece, stare pamucne plahte)
supstrat za sadnju - 40-50cm za bambus (najbolji na bazi glisnjaka)
malc - 3-5cm (za ocuvanje vlage u tlu, za sprecavanje rasta korova, raspadanjem hrani biljke, estetska uloga; malc moze biti sjeckana kora, oblutci, ceseri, suha trava, sijeno, lisce...)

preporucam da drenazne rupice izbusis sa strane na 10cm visine. tako ces stvoriti jedan rezervar iz kojeg ce se biljke opskrbljivati vodom za vrijeme suse.

obicni brsljan (Hedera helix) je inace spororastuca biljka, ali postoje i druge vrste kao npr. irski brsljan (Hedera hibernica), koji godisnje moze narasti preko 50cm i idealan je za brzo pokrivanje velikih povrsina. ili neki satirani kultivari: Hedera helix Goldheart (sporo raste, ali super izgleda) ili Hedera helix Goldchild (raste malo brze od obicnog brsljana, ali je gusceg rasta)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #32 u: Studeni 17, 2009, 21:54:42 poslijepodne »
Hvala na iscrpnom odgovoru, budem se konzultirao s ovim sto si napisao kad budem to radio.
Ne kuzim ovaj dio s rupama na 10 cm. Kroz to ce visak vode curiti van , kako ce to stvoriti rezervoar vode kad je susa? Da li je tih 10 cm visine za rupe tocno na granici glinopora i supstrata da bi sav visak vode koji bi ostao u supstratu iscurio van a da ostatak vode ostane u glinopor dijelu?
Tebi je inace to posao? Uzgoj biljaka i uredjivanje?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #33 u: Studeni 18, 2009, 15:41:33 poslijepodne »
Malo se cjepalo danas


Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #34 u: Studeni 18, 2009, 16:55:47 poslijepodne »
Hvala na iscrpnom odgovoru, budem se konzultirao s ovim sto si napisao kad budem to radio.
Ne kuzim ovaj dio s rupama na 10 cm. Kroz to ce visak vode curiti van , kako ce to stvoriti rezervoar vode kad je susa? Da li je tih 10 cm visine za rupe tocno na granici glinopora i supstrata da bi sav visak vode koji bi ostao u supstratu iscurio van a da ostatak vode ostane u glinopor dijelu?
Tebi je inace to posao? Uzgoj biljaka i uredjivanje?

te rupice su negdje na granici glinopora i supstrata. ne mora biti tocno. centimetar, dva iznad glinopora nis ne znaci. vazno je da ispod rupica ostane sav glinopor. onda kad padne kisa, voda ce se slijevati do dna, napuniti dno sa glinoporom dok ne dodje do rupica kada ce se poceti preljevati van iz zardinjere. ta voda koja ostane ispod razine rupica u glinoporu je rezerva za susne dane. obavezno stavi nesto preko glinopora i rupica da ih supstrat ne zacepi. ja sam ti preporucio geotekstil ali mozes staviti i obican karton, novinski papir (magazini tipa glorija, tena i sl. su od masnog papira koji slabo upija vodu pa nije dobar), juta...

ja sam po struci pejzazni arhitekt i imam svoju firmu za hortikulturu. zato sam toliko iscrpan! :) sta ces, profesionalna deformacija! :)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #35 u: Veljača 07, 2011, 15:38:20 poslijepodne »
Evo mali update da osvjezim thread, ovakva je situacija danas. Imam posla kad zatopli ali dobro je sve prezivilo zimu. Prvo sto moram napravit je okrecit obzid kade i onda sredit vodoinstalacije. Za biljke se obicno zaletim na lokalni bajer (a i imam nesto kod sebe)








Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #36 u: Veljača 07, 2011, 16:36:51 poslijepodne »
MAjstore jos jedna od tvojih ideja a stvarno si se dao u trud ja mislim da ce ovo bit super neg jel ti to stalno na suncu  -?  ;)

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #37 u: Veljača 07, 2011, 16:52:21 poslijepodne »
ja ne vidim slike :'(

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #38 u: Veljača 07, 2011, 18:43:06 poslijepodne »
Pa di su slike ???  :b15[1]:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #39 u: Veljača 07, 2011, 19:04:08 poslijepodne »
Decki, sjecate se moje afere s policijom? Sjecate se da sam imao gmail account? A jel se sjecate da su mi sve slike bile online na picasi koja je vezan za gmail acc?  I *nekako* (wink, wink) u to vrijeme mi se cijeli acc izbrisao, zajedno sa slikama. E zato nema slika

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #40 u: Veljača 07, 2011, 19:26:51 poslijepodne »
MAjstore jos jedna od tvojih ideja a stvarno si se dao u trud ja mislim da ce ovo bit super neg jel ti to stalno na suncu  -?  ;)

Je na suncu je cijeli dan ali nisam primjetio neke nuspojave osim lagano pozutjelog vodenog kupusa

Ovo su fotke od prosle godine








Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #41 u: Veljača 07, 2011, 19:32:13 poslijepodne »
Slike iz Rane Faze mog stvaralastva








Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #42 u: Veljača 07, 2011, 19:42:41 poslijepodne »
Vidim da ti je voda mutna odnosno smeđa i ja mislim da ti je to zbog sunca i mozda bi bilo dobro da ga bar malo "obranis" stavis nekakav suncobran ili nest tako  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #43 u: Veljača 07, 2011, 19:50:51 poslijepodne »
Vidim da ti je voda mutna odnosno smeđa i ja mislim da ti je to zbog sunca i mozda bi bilo dobro da ga bar malo "obranis" stavis nekakav suncobran ili nest tako  :up:

Da, voda je smedja, no to je moglo biti jer sam imao 2 cvergla u to vrijeme u ribnjaku a na dnu sam imao 5 cm ilovace (iste one koju sam i za lotuse vadio iz podruma). Kako god, meni osobno ne smeta ta boja, glavno mi je da mi je bilju ok a posto sam u jednom trenutku imao 4 cvijeta lopoca onda mislim da je ok sto se toga tice. Ali jos cu sredjivati tu terasu pa mozda nesto smislim da dodatni hlad. Onaj bambus kad naraste na svoje normalne dimezije (2-3 metra) ce raditi dosta hlada

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #44 u: Veljača 07, 2011, 20:00:16 poslijepodne »
Fora je ona kadica  :up:
...bude i koja ribica unutra ?

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #45 u: Veljača 07, 2011, 20:08:17 poslijepodne »
Onaj bambus kad naraste na svoje normalne dimezije (2-3 metra) ce raditi dosta hlada

E to bi moglo bit dobro  :up: ma sredit ces ti to a ipak si Majstor  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #46 u: Veljača 07, 2011, 20:16:41 poslijepodne »
Fora je ona kadica  :up:
...bude i koja ribica unutra ?

Prosle godine su bila samo 2 cvergla a posto je zemlja na dnu onda se dosta zamutilo. Stavio bi ja koju ribicu ali premalo je i preplitko... U biti , ovo imam jer mi stari neda nis zemlje za nesto vece, inace bi vec narucio bagere.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #47 u: Veljača 08, 2011, 17:45:25 poslijepodne »
Danas je bilo toplo pa sam bacio prvu ruku krecenja. Pogledao sam malo i te cijevi da vidim sto ce mi trebati... Jel netko zna da li postoje prijelazi sa fi40 na fi50 (sive vodovodne cijevi)?


Offline tony_ri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 113
  • Lokacija: Grobnik,Rijeka
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #48 u: Veljača 08, 2011, 19:56:09 poslijepodne »
Danas je bilo toplo pa sam bacio prvu ruku krecenja. Pogledao sam malo i te cijevi da vidim sto ce mi trebati... Jel netko zna da li postoje prijelazi sa fi40 na fi50 (sive vodovodne cijevi)?


postoji,mozes naci u vise manje svakoj trgovini koja prodaje kanalizacijske cijevi,pevecu,bauhausu,maumax-u i slicnim trgovinama i kosta nekih 3,4 kune

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sto da uradim s ovom posudom?
« Odgovori #49 u: Veljača 08, 2011, 20:14:43 poslijepodne »

postoji,mozes naci u vise manje svakoj trgovini koja prodaje kanalizacijske cijevi,pevecu,bauhausu,maumax-u i slicnim trgovinama i kosta nekih 3,4 kune

Budem se onda sutra zaletio... Stvar je da mi je metalna mrezica na izlazima iz kade spojena na 40mm cijevi a instalacije su mi od 50, jer se genijalac nisam sjetio da postoje i 40mm cijevi pa sam isao na 50mm