Travanj 28, 2024, 16:59:36 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: zlatne ribice i pitanja  (Posjeta: 5178 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline devojce

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
zlatne ribice i pitanja
« u: Prosinac 22, 2009, 11:36:16 prijepodne »
Dragi moji,
prije 5 dana sam dobila dvije malene zlatne (2 i 2,5cm tek) u akvariju od 15l. mojoj sreći nema kraja, i znam, malo im je prostora, al nekako mislim dok ih dragi zavoli, taman će im biti vrijeme za novi, pristojan akvarij.
e sad... kako imam iskustva jedino sa velikim akvarijem i nekim drugim ribama, malo sam se našla u čudu sa ovolikim smećem, pa vas molim za par savjeta i MOLIM da imate u vidu da imam tek bezgraničnu ljubav prema njima, dok su mi financije i prostor značajno ograničeni  :'(
pokušala sam im održavat čistoću usisavanjem dva puta dnevno (malenim crijevom za infuziju iz ljekarne), s tim da sam isisanu vodu filtrirala kroz vatu, pa vraćala nazad u akvarij. pokušaj je prošao vrlo neslavno, te sam ih izvadila i isfiltrirala svu vodu. medjutim, kad sam je vratila, ona je i dalje bila premutna, pa sam ipak ulila novu. aquasafe po preporuci, i bile su čiste cca 2 sata  -?
evo ga peti je dan, a voda je već spremna za mjenjanje. dakle, nameće se pitanje kakav im filtar nabavit (poznajem jedino vanjski sa pumpom, dok ove unutarnje nikako ne kužim kako rade). koliko to košta (u splitu) i hoću li im nabavit kakvog čistača? osim toga, je li ih ja puno hranim, obzirom da se voda tako brzo prlja? 2-3 puta dnevno 3-4 listića smrvljena tetra goldfish hrane.
šta se njihovog ponašanja tiče, imam i tu par nedoumica. njih dvije se ne odvajaju, stalno su skupa, ali ne plivaju baš previše. možda zato što se još privikavaju ili...? stalno čupkaju jedna drugu, pa mi nije baš jasno da li je to izraz ljubavi ili su u pitanju razračunavanja?  :punch:
i za početak samo još jedno pitanje. kad sam ih primila, jedna je imala par bijelih točkica na repiću, ali su se te točkice sad već proširile i prešle i na drugu ribicu. zbog čega je to, je li opasno po život  :dead: i da li se mora liječit?
puno hvala na razumijevanju i strpljenju

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #1 u: Prosinac 22, 2009, 13:31:32 poslijepodne »
uh! puno pitanja za dvije teme - bolesti i hladnovodne ribice...
ostavit ću ipak ovdje temu, da sad ne gnjavimo jer na bolestima o ovoj bolesti ima dosta tekstova!

no da sad ne lamentiram ..... za držanje zlatica pogledaj vodič za početnike za kojeg ti je link u mom potpisu, a o zlaticama specifično:  http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=565:zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica&catid=20:anci&Itemid=63
kad to proučiš, što ti od srca savjetujem, kreni s pitanjima....

što se tiče točkica - ribice su ti bolesne! i to od prilično dosadne i dugotrajne bolesti koja je 99,99% uzrokovana lošom vodom! zove se skraćeno, ich, bolest koju
uzrokuje parazit čiji je stadij koji se vidi na ribicama kao točkice, u stvari nova bagra koja će otpasti i ponovno se razvijati u vodi - dakle, treba liječiti cijeli akvarij!

- dakle, pod hitno nabavi filter - bilo kakav za barem 50 litara kapaciteta - kupi i najjeftiniji, bolji je nego nikakav
time će se kvaliteta vode donekle srediti i time dati šansu da se malene izliječe
- kad montiraš filter (hitno da hitnije ne može biti) stavi u vodu 1 žličicu (akvarijske) soli na 10 l vode, što prethodno dobro dobro otopiš u čaši, da ne ostane
ne rastopljena niti jedna mrvica
- pojačaj filterom bućkanje vode (dakle, stavi ispust tako da mreška vodu) iako bi bilo dobro da imaš i pumpicu za zrak koja će još jače to raditi
- nabavi lijek protiv icha - moje je iskustvo da je serin costapur dosta efikasan - koristi ga točno po uputama
- liječenje ne smije trajati manje od 10 dana, odnosno, dok god točkice postoje na ribicama
- prva dva dana bi bilo dobro, ako imaš grijač, polagano, svaki 1 sat za 1 stupanj, podići im temperaturu vode na 30 stupnjeva (ne dulje od 72 sata!) i onda polako pustiti da se spusti na normalnu
- prva dva dana možeš i potpuno zamračiti akvarij, dekom ili nečim sličnim, jer navodno, mrak pojačava reakciju parazita na lijek

voda ti je mutna jer ne valja....nije "zrela".....nemoj je prečesto mijenjati...
ne hraniš ih previše, barem mislim...zlatice su mali prasci, puno papaju, puno kakaju....daj im jesti toliko koliko za 2 minute mogu pojesti bez ostataka...i radije ih hrani više puta na dan pomalo!
nabavi im svakako veći akvarij, počni štediti, "staklo" od 50-ak litara nije skupo, bilo bi bolje i veće....a često ti ovdje na oglasima bude jako povoljnih akvarija za vrlo pristojne novce!

P.S. dobro došla među hladnoljupce! :)


Offline devojce

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #2 u: Prosinac 22, 2009, 14:12:49 poslijepodne »
aha... ich... biće, zato ova jedna povremeno jako brzo zamrda perajama i češe se o staklo?
najljepše zahvaljujem na brzom odgovoru.
zanima me da li im mogu stavit običnu kuhinjsku sol  :-[ ili to ne dolazi u obzir?
filter ću nabavit u što hitnijem roku, hoće li to bit preko 100kn?
priručnik za početnike nikako ne mogu otvorit (pokušala nekoliko puta), a 'zanemarene ljepotice' sam pročitala i skroz se raznježila... radujem se danu kad ću ih moći mazit. a iz ruke sam ih već postigla hranit. istina, prevarila ih graškom, pa im je želja nadjačala strah  :D
zapravo, puno sam čitala po forumu zadnjih par dana, i za dosta stvari možda i pronašla odgovore, ali mi je opet nekako sigurnije direktno pitat. nadam se da neću postat dosadna...
veći akvarij je svakako u planu. samo to još držim u tajnosti od ostatka obitelji, dok ne shvate da ne mogu bez njih  ;) mislim da neće previše patit još neko vrijeme, ako gledamo onu: 2 litre vode na cm ribe. jel to važi?

Offline devojce

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #3 u: Prosinac 22, 2009, 14:14:03 poslijepodne »
eh, da... i hvala na dobrodošlici  :)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #4 u: Prosinac 22, 2009, 15:09:27 poslijepodne »
ako se još i češe, onda je sigurno ich...pokušava skinuti parazite s kože....buba mala - brzo im pomogni!

probaj onda vodič otvoriti direktno preko početne stranice - pretpostavljam da će upaliti!

možeš koristiti kuhinjsku sol, ali nikako kamenu, već morsku...
bilo bi dobro da nije jodirana, ali vjerujem da neće smetati to kratko vrijeme liječenja...

i, nemoj se ništa ustručavati pitati - tu smo da si pomognemo!

he - pogotovo sam sentimentalna kad je riječ o zlaticama!

Offline devojce

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #5 u: Prosinac 23, 2009, 08:25:49 prijepodne »
filtar postavljen. genijalan je!!! od mene ga više vole jedino ribice. lude su od sreće  :)
javim se kad se pojave prvi rezultati liječenja sa novim pitanjima.
hvala još jednom.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #6 u: Prosinac 23, 2009, 08:32:51 prijepodne »
 :klap: veselim se i zbog tebe i zbog ribica!
svakako javljaj kako teče liječenje!
pazi jako, ako se pojavi crvenilo na perajama - to je uobičajena sekundarna posljedica icha i liječenja - tada "viči" - odnosno, imaj u pripremi bactopur koji se može zajedno
davati sa costapurom (isti je proizvođač) te ga odmah primijeni!
sretno! :)

Offline BareST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 361
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: www.veseljko.net
  • www.veseljko.net
    • www.veseljko.net
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #7 u: Prosinac 23, 2009, 20:29:35 poslijepodne »
Imam ti lijek protiv ich-a...meni je pomogao,tj ne meni vec mojim bolesnim zlatnima kad obole....pa da ne kupujes javi se...ja sam ti iz splita....i voljan sam ti donit di treba u gradu....pa kad zavrsis sa lijecenjem vratis i to je to....
WWW.VESELJKO.NET

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #8 u: Prosinac 24, 2009, 07:33:57 prijepodne »
Imam ti lijek protiv ich-a...meni je pomogao,tj ne meni vec mojim bolesnim zlatnima kad obole....pa da ne kupujes javi se...ja sam ti iz splita....i voljan sam ti donit di treba u gradu....pa kad zavrsis sa lijecenjem vratis i to je to....

evo, kolegice - javi se kolegi i super!
ovo se zove solidarnost na djelu!  :klap: :klap: :klap: :klap:

Offline devojce

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #9 u: Prosinac 24, 2009, 13:35:06 poslijepodne »
evo mene... već!
filtar je vodu očistio i drži je savršeno čistom. pustim im i mjehuriće povremeno. u akvarij sam stavila tek obične soli i evo što se dogodilo nakon dan i pol: jednoj su ribici nestale bijele točkice osim jedne jedine na repiću. druga ih ima još nekoliko, ali puno manje. u vodi stoje nekakve bijele točkice veličine onih šta su bile na ribicama, potpuno nepokretne. mislim, jesu li to ti paraziti mrtvi ili šta? ja ću to usisat, pa da vidim dalje...
a ribice... one se više ne češu. plivaju veselo, mada, čini mi se, često odmaraju, najčešće na dnu akvarija. i dalje grickaju jedna drugu i dobro se nerviraju, al se ne odvajaju. jel to liči na normalno?  :rolleyes:
Libri se posebno zahvaljujem na velikodušnoj ponudi! Ne bih ga gnjavila u ovo blagdansko vrime i meteorološko nevrime, obzirom da se ribice čine puno bolje  :) al ako zagusti, tu smo blizu...

Offline BareST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 361
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: www.veseljko.net
  • www.veseljko.net
    • www.veseljko.net
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #10 u: Prosinac 24, 2009, 15:32:31 poslijepodne »
Ichthyophtirius parazit ima tri stadija životnog ciklusa. Osjetljiv je na liječenje samo u stadiju slobodnog plivanja. Povisite temperaturu na 30 oC. Ova vrlo zarazna bolest se liječi malahitnim zelenilom u kombinaciji s formalinom, Trypaflavinom, Kninom, dodavanjem soli, ili mnogim dostupnim lijekovima na tržišitu.
 Ribe koje prežive napad Icha postaju imune na infekciju, ali i dalje su nositelji bolesti. Tako da stanovnici akvarija koji nisu imuni na bolest, mogu je dobiti ukoliko oslabe uslijed nekog stresa.

Tekst preuzet sa www.mongabay.com

Znaci,ICH-a se nazalost nisi rijesila....tj jesi sa riba...al on ti se zakukulji ili kako da se izrazim i ceka svoje bolje dane....tako da kad riba  koja nije prebolila ich opet bude pod stresom on opet napada kad se pojave njemu idealni uvjeti
Sta se tiče lijeka..ako zatreba javi,bilo kad.Pozdrav i sve najbolje.....
WWW.VESELJKO.NET

Offline devojce

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #11 u: Prosinac 30, 2009, 15:36:18 poslijepodne »
evo mene nakon 7 dana... čekala da vidim hoće li šta krenut po zlu, al kako je sve bolje i bolje, onda velim, zašto ne nastavit sa zapitkivanjem...  -?
ribice su se već nakon 2 dana od stavljanja soli potpuno očistile od točkica, i puno su vesele i vrckave. pa eto, može nekom koristiti da je ich sa riba nestao brzo i od obične kuhinjske soli (ili sam to samo imala sreće???).
a sad bih, naravno, postavila nova pitanja.
koliko ove ribice brzo rastu? nekako mi se čini da su za ovih 10ak dana prilično narasle... skoro 0,5cm... što je na njihovu veličinu 15-20%  :o
i može li se otprilike reći koliko su stare na osnovu veličine? baš bih to voljela znati  :D
i zadnje za sada, kad bi im se već mogao razlikovati spol? (to posebno pitam jer sam na osnovu skromnog znanja kao nešto skužila, pa baš da vidim jesam li puno falila  :-[)


Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: zlatne ribice i pitanja
« Odgovori #12 u: Prosinac 31, 2009, 10:08:26 prijepodne »
jako mi je drago da je ribicama bolje - ali NIKAKO nemoj prestati liječiti prije prolaska 10 dana!!!!!

zlatice silno brzo rastu, i to što su narasle toliko nije nikakvo čudo!
no, koliko će na kraju narasti....iskreno - ne znam...moj Jozo koji ima sad skoro 7 godina je cca 20 cm s repom, a recimo, Janko, koji ima 4 godine, je skoro 30 cm s repom...Galadriel (ženkica) je oooogromna, barem 33-35 cm a ima isto negdje 4,5 godine...  :)

dakle, budi spremna da će narasti velike, velike.... :P

na temelju veličine možeš procijeniti tek negdje jesu li starije od godinu dana, ostale procjene su gotovo nemoguće! :P

spol se kuži s nekih 10 - 12 mjeseci starosti, odnosno, kod prve "ludnice" oko mrijesta ... dakle, vjerojatno ćeš na proljeće skužiti....dečko će dobiti točkice poput griza na škržnim poklopcima, curica će dobiti malo zaobljeni trbuščić, dečko će je ganjati i gurati glavicom u guzu i gnjaviti prilično - ali o tome kad dođe vrijeme!  :)