Travanj 28, 2024, 15:38:43 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera  (Posjeta: 31097 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #25 u: Studeni 25, 2014, 18:31:11 poslijepodne »
Nekad je manje više.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #26 u: Studeni 26, 2014, 08:22:39 prijepodne »
Ispadam blentava ali za mene je špansko selo ti vasi izracuni.  :(
Ovo mi je prva god.da imam jezerce, u pocetku nisam imala nikakvu filtraciju a onda sam kupila pumpu+filter u kompletu i mogu reci da sam zadovoljnja sa bistrinom vode i parametrima iste. Posto sam povecala broj ribica i to znatno u jezercetu na proljece planiram uzimati jos jednu pumpu a filter cu praviti ovaj put sama i to od kante za smece od 120l.
Muka mi je i sloziti filter a ne jos da razmisljam koliko vode prolazi kroz njega i koliko se zadrzava,ha ha
Mislim sve je to pohvalno ali ajme komplicirano..

...svaki hobi od početka izgleda komplicirano dok se ne savlada rutina,… no trebamo imati na umu, da mi u umjetnom jezercu il' pak ribnjaku želimo ali isto tako i moramo oponašati prirodu i uspostaviti prirodne procese... a da bi se to postiglo potrebno je ponešto znanja i poštivanja osnovnih pravila kako taj živi svijet u vodi nebi ispaštao i trpi posljedice... jednom kada se ravnoteža uspostavi nema previše posla i "čačkanja" oko parametara sve prijeđe u rutinu!... osobno se ne sijećam kada sam zadnje vrijeme mjerio kvalitetu vode... no od početka sam imao i sam setove za mjerenja zapisovao i pratio promjene i usljed čega su nastale...

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #27 u: Studeni 26, 2014, 18:10:05 poslijepodne »
Ispadam blentava ali za mene je špansko selo ti vasi izracuni.  :(
Ovo mi je prva god.da imam jezerce, u pocetku nisam imala nikakvu filtraciju a onda sam kupila pumpu+filter u kompletu i mogu reci da sam zadovoljnja sa bistrinom vode i parametrima iste. Posto sam povecala broj ribica i to znatno u jezercetu na proljece planiram uzimati jos jednu pumpu a filter cu praviti ovaj put sama i to od kante za smece od 120l.
Muka mi je i sloziti filter a ne jos da razmisljam koliko vode prolazi kroz njega i koliko se zadrzava,ha ha
Mislim sve je to pohvalno ali ajme komplicirano..

Kako pjesma kaze :D

"nije to neki bauk
 nisu to muke teske

 ne treba velik nauk
 otkrit cu ti tajne njene "

 

Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #28 u: Studeni 26, 2014, 18:20:03 poslijepodne »
ja se slažem sa konstatacijom da je filter srce jezerca I da je najvažnija komponenta, ako to nevalja uzaludan trud oko svega. ja doma imam 300 l akvarij pogonjen filterom kapaciteta 10 l I sve funkcionira super ,ali akvarij nije jezerce. principi su isti.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #29 u: Prosinac 01, 2014, 10:26:19 prijepodne »
...malo sam se potudio da svima onima koji nisu sigurni koliko bio medija treba za filter, olakšam izračun,.… neznam dali postoji mogućnost na ovom forumu otvaranja "sticky" , odnosno stalne teme... po pitanju bio filtera i filtracije bi bila vrlo korisna!.

..kako sam primjetio da se najčešće kao DIY bio medij spominje rebrasta savitljiva cijev koju koriste električari za provlačenje instalacija,  izračun je sljedeći;

Sapa cijev fi 20mm kao bio medij rezana na dužinu 20mm

Na 100 gr dnevno unešene hrane u ribnjak potrebno 5900 prstenova ili cca 37 L medija... naravno ako su zadovoljeni svi parametri, poput zadržavanja vode u filteru.. možda bi bilo dobro medij prije samog stavljanja u filter prokuhati obzirom da nisam siguran od koje vrste plastike su cijevi izrađene...

..nekakvo pravilo kojeg bi se trebalo pridržavati da bi filter odrađivao svoj posao je da na 100gr hrane treba cca 20m2 pobršine medija...
« Zadnja izmjena: Prosinac 01, 2014, 10:32:08 prijepodne od mrljo#2 »

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #30 u: Prosinac 01, 2014, 10:44:37 prijepodne »
...malo sam se potudio da svima onima koji nisu sigurni koliko bio medija treba za filter, olakšam izračun,.… neznam dali postoji mogućnost na ovom forumu otvaranja "sticky" , odnosno stalne teme... po pitanju bio filtera i filtracije bi bila vrlo korisna!.

..kako sam primjetio da se najčešće kao DIY bio medij spominje rebrasta savitljiva cijev koju koriste električari za provlačenje instalacija,  izračun je sljedeći;

Sapa cijev fi 20mm kao bio medij rezana na dužinu 20mm

Na 100 gr dnevno unešene hrane u ribnjak potrebno 5900 prstenova ili cca 37 L medija... naravno ako su zadovoljeni svi parametri, poput zadržavanja vode u filteru i dovoljno kisika za dušične bakterije.. možda bi bilo dobro medij prije samog stavljanja u filter prokuhati obzirom da nisam siguran od koje vrste plastike su cijevi izrađene...

..nekakvo pravilo kojeg bi se trebalo pridržavati da bi filter odrađivao svoj posao je da na 100gr hrane treba cca 20m2 pobršine medija...

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #31 u: Prosinac 04, 2014, 00:19:57 prijepodne »
Dali imas prostora da napravis biljni filter?
Svi mi se trudimo da u nasim jezercima sto bolje oponasama prirodu i procese koji se u njoj odvijaju. Samo sto "kruzenje" nitrata u prirodnom jezeru i u vrtnom jezeru nije sasvim isto. U prirodi je  "nitratni krug" doista krug. Nitrat kruzi. Dok u nasim jezercima to nije slucaj. Amonijak oksidira u nitrite, nitriti u nitrate i tu je kraj. Nitrat se polakog nakuplja u jezercu i reduciramo ga jedino sa periodicnim izmjenama vode.
U prirodinm jezerima postupak se nastavlja sa dusikom iz nitrata koji se koristi kao hrana biljkama. Biljke su hrana ribama sto rezultira da ribe izlucuju amonijak i tu je ciklus zavrsen i ponavlja se u nedogled. Ako u jezercu napravis biljni filter onda si puno blize procesu koji se odvija u prirodi. Pogotovo ako se posade biljke sa kojima se ribe mogu hraniti npr. potocarka. Dobar je izvor biljnog proteina i minerala koji se ne mogu dobiti bas u kupovnim hranama.

Biljke kao izvor hrane vise "vole" amonijak nego nitrat. Amonijak sadrzi sasvim dovoljno dusika i molekula mu je puno manja od molekule nitrata pa ju je samim time i lakse preuzeti preko korijena biljke. Osim toga biljka puno vise energije koristi na preuzimanje nitrata nego na amonijak. Nitrat posjeduje elektricni naboj kojeg biljka prvo mora savladati da bi ga mogla preuzeti i to se desava jedino preko dana kada zbog procesa fotosinteze biljka ima dovoljno energije za preuzimanje nitrata.
Kod amonijaka je sasvim druga prica. Njega biljka vrlo lako preuzima preko korijena cak i u mraku.
Osim amonijaka i nitrata biljke u biljnom filteru iz vode uzimaju i fosfate sto dodatno doprinosi bistrini vode.

Biljni filter je vrlo jednostavno napraviti. Sloj krupnog sljunka sa vodom koja tece kroz njega, na jednoj strani ulazi a na drugoj se preko slapa vraca u jezerce. Bilo koja brzo rastuca i neotrovna biljka se posadi u sljunak i sa njom se mogu hraniti ribe. Nareze se i baci se ribama da je pojedu (krug zavrsen kao i u prirodi).

Kod mene je nesto slicno napravljeno samo sto cu u proljece nesto malo promijeniti ali princip ostaje isti. Drugaciji ulaz vode, estetika i druge biljke.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #32 u: Prosinac 04, 2014, 01:12:25 prijepodne »
Mozes li ovo o laksem uzimanju amonijaka nego nitrata (i okolnostima dan naspram noc) potkrijepiti nekim referencama?

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #33 u: Prosinac 04, 2014, 07:16:11 prijepodne »
Iako sam veliki pobornik DIY metode rada i neizmjerno mi zadovoljstvo predstavlja kada nešto sam napravim, pa još ako je dobro i lijepo izgleda .... nitko sretniji od mene....

No u zadnjih nekoliko godina sam shvatio da se ne isplati baš sve sam raditi jer se na tržištu može pronaći cijenom povoljnih a kvalitetom zadovoljavajućih stvari ... uključujući i filtere ...
vremena su se promijenila, stvari koje se nalaze diljem svijeta su postale vrlo dostupne, i pitanje je koliko se isplati raditi ( moje osobno mišljenje) sami filter.
Treba ga dobro osmisliti, izabrati dobar materijal za izradu, razmišljati o dosta faktora koje treba uskladiti ( vrijeme i količina protoka, način čišćenja, održavanje, trajnost ...)

Osobno, ja sam se zaista naradio sa svojim filterom ... veličine je preko 15 m3, izrada je u etapama trajala nekoliko mjeseci, danima se je kopalo, šalovalo, betoniralo, narezivao bužir, slagao
biomedij, kemijalo, razmišljalo, pretraživalo internet ..... na kraju kada sve zbrojim ( iako funkcionira savršeno jer sam ga namjerno predimenzionirao) ispada skuplji nego kupovni ...

Na proljeće planiram iskopati još dva, možda i tri  manja jezerca (uređujem vrt u stilu Japanskog gdje bi glavni element bila voda), definitivno ću ići na gotove filtere.
Npr, u Njemačkoj možete za koi jezerce od 12-15 000 l kupiti komplet gotov filter sa pumpom, skimerom, UV lampom za oko 120€ + dostava oko 20€. Ako tomu dodate još i manji protein skimer
( oko 50 € za tu kubikažu ) i sieve predfilter ( također oko 50 €) dobili ste sustav koji će GARANTIRANO omogućiti da uživate u svojim ribicama dok se kupaju u kristalno čistoj i zdravoj vodi.
Apsolutno nema šanse da u DIY izvedbi za manje ok 2000 kn dobijete istu količinu opreme. O utrošenom slobodnom vremenu i trudu da i ne govorimo.

Još kad se posade biljčice - to je to.

Naravno, ovo je samo moje osobno mišljenje ( nakon rada na projektu koji traje već tri godine i koji će konačno 2015. biti gotov)


Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #34 u: Prosinac 04, 2014, 08:02:21 prijepodne »
Interesantno zboris. 120 eura za filter. Imas li link za to. Koje su dimenzije filtera jer sumnjam da se radi o filteru velikog volumena a samim time i koliko ima filter materijala.
Sto me opet dovodi do postavljenog pitanja o volumenu filtera zasto vecina vas drzi tezu da treba sto veci filter ako proizvodac tvri da je njegov proizvod dobar.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #35 u: Prosinac 04, 2014, 09:57:19 prijepodne »
Da ne bude zabune, postoji ogromna razlika između volumena filtera i površine bio medija u filteru, pa treba biti siguran o čemu se raspravlja ...... gabaritno veliki filter ( pogotovo DIY verzija)
može imati slab medij u sebi i imati manju učinkovitost od manjeg filtera ( posude) ali sa medijem koji ima veću površinu...

Austrija i Njemačka su pune toga, Europa općenito, od ebay-a, proizvođača, trgovaca ....
Treba na internetu izguglati teichfilter i dati se malo u istraživanje ....


Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #36 u: Prosinac 04, 2014, 10:16:57 prijepodne »
Interesantno zboris. 120 eura za filter. Imas li link za to. Koje su dimenzije filtera jer sumnjam da se radi o filteru velikog volumena a samim time i koliko ima filter materijala.
Sto me opet dovodi do postavljenog pitanja o volumenu filtera zasto vecina vas drzi tezu da treba sto veci filter ako proizvodac tvri da je njegov proizvod dobar.

Ovo i mene zanima, istog trena bi kupio gotov za te novce ali čisto sumnjam da to "igra" .... ali i ovo što tblake priča je također istina tako da .... !!

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #37 u: Prosinac 04, 2014, 16:54:39 poslijepodne »
Sto me opet dovodi do postavljenog pitanja o volumenu filtera zasto vecina vas drzi tezu da treba sto veci filter ako proizvodac tvri da je njegov proizvod dobar.

Ne postoje proizvodjaci koji tvrde da su njihovi proizvodi losi. Mozda ih je i bilo ali Darwin je bio na djelu   :D .
Ovaj recimo tvrdi da mu je filter ok za 30m3

http://www.ebay.de/itm/Bio-Teichfilter-60000l-CBF350B-UVC-Klarer-Teiche-Pond-Filtersystem-Teichschlauch-/191370328213?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Teich_Zubeh%C3%B6r&var=&hash=item2c8e8f7895

Mislim da za dobru filtraciju 10-15m3 treba staviti jos jednu nulu na cifru koju je spominjao tblake (ako idemo na sve kupovano), recimo ovako nesto

http://www.koi-spirit.de/filtertechnik/gfk-mittelvortex/


Offline khodalic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 253
  • Lokacija: Zagreb/Podravina
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #38 u: Prosinac 04, 2014, 20:36:30 poslijepodne »
Imam ovaj filter vec godinama. http://www.koi-spirit.de/filtertechnik/druckfilter/druckfilter-osaga-opf-15000-mit-uvc-24-watt/a-10691/
Nikad nisam imao problema sa algama, zelenim vodom itd. Nisu neki novci, al meni se filter visestruko isplatio. Ima back wash, za samociscenje, 24 W UV lampu, koju moram kupit novu, sve u svemu ja prezadovoljan.
Filter za do 15 m3 vode, ja imam 6 i m3, 20-tak koia, i puno bilja, dak da je sve uravnotezeno, plus bunarska voda.

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #39 u: Prosinac 05, 2014, 09:56:49 prijepodne »
Sto me opet dovodi do postavljenog pitanja o volumenu filtera zasto vecina vas drzi tezu da treba sto veci filter ako proizvodac tvri da je njegov proizvod dobar.

Ne postoje proizvodjaci koji tvrde da su njihovi proizvodi losi. Mozda ih je i bilo ali Darwin je bio na djelu   :D .
Ovaj recimo tvrdi da mu je filter ok za 30m3

http://www.ebay.de/itm/Bio-Teichfilter-60000l-CBF350B-UVC-Klarer-Teiche-Pond-Filtersystem-Teichschlauch-/191370328213?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Teich_Zubeh%C3%B6r&var=&hash=item2c8e8f7895

Tako je, no ako si od početka pažljivo čitao post od inkejevice vidjet ćeš da je to višestruko više od volumena jezerca koje planira napraviti. Smatram da bi to funkcioniralo a za
relativno male novce


Mislim da za dobru filtraciju 10-15m3 treba staviti jos jednu nulu na cifru koju je spominjao tblake (ako idemo na sve kupovano), recimo ovako nesto

http://www.koi-spirit.de/filtertechnik/gfk-mittelvortex/

A ja mislim da griješiš.... svaka roba ima svog kupca kao i tržište .... pri tome treba znati koje su ti stvarne potrebe, veličina i broj ribica u odnosu na količinu vode ....
 ako ćeš imati ribice od par tisuća €, onda ti nije problem niti ovakav filter ... u ovom slučaju kupuje se brend što može proći u  EU i Njemačkoj  ali kod nas teško ... i nepotrebno.
S druge strane obišao sam razne uzgajivače, mrijestilišta, trgovace.... i vidio sa kakvom opremom oni raspolažu ....

U biti situacija je slijedeća ( govorim iz, mogu slobodno reći, velikog  osobnog i praktičnog iskustva ):
- u diy verziji često puta nemamo niti odgovarajućeg materijala niti drugih sredstava za rad što za rezultat daje nedorađene ili nefunkcionalne filtere ( čast iznimkama)
- skloni smo improvizacijama koje ne daju dobre rezultate
- zanemarujemo osobni trud i angažman oko izrade ( druga stvar je ako si to netko poput mene radi iz gušta), a samim tim i vrijeme odnosno novac koje to vrijeme predstavlja
- svi ti radovi oko izrade filtera znaju potrajati jaaako dugo ( ja sam bužir rezao 10-ak dana ...)
- i na kraju, ako hoćeš da ti DIY filter ima učinkovitost, razlika u cijeni u usporedbi sa predimenzioniranim gotovim filterom kao sa početka priče iznosi 200-300 kn. Plus
vrijeme koje si uložio u izradu ...

Naravno, ne znači da sam u pravu, ovo je samo moje skromno mišljenje. I znam da sam se "izguštao" sa izradom filtera i da ću i za uzgojne bazene a i za ova jezerca što radim na
proljeće isključivo kupovati gotove (radi sigurnosti predimenzionirane) filtere ...



Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #40 u: Prosinac 05, 2014, 14:52:54 poslijepodne »
...stojim iza teze da komercijalni filteri s opremom posebice do 200€ bez obilne pomoći bilja, nemogu zadovoljiti potrebe ribnjaka onako kako su najčešće dimenzionirani i deklarirani... kod takvih deklaracija se sve kosi s realnim stvarnim  izračunima!... a i samog medija najčešće nema dovoljno...
..mislim da nam osnovna vodilja mora biti predviđeni maximalni unos dnevno ubačene hrane za ribe u umjetno jezero a po tom određujemo površinu ili zapreminu medija u filteru... druge parametre treba prilagoditi tome, po meni je to najbolja računica a bilje je samo bonus na sve zajedno,... to je moje mišljenje i viđenje stvari oko filtracije!...

..e sada jedno pitanje, dali se je netko susreo ili zna gdje nabaviti Kaldnes K1 bio medij a da je negdje bliže!...

Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #41 u: Prosinac 05, 2014, 21:24:07 poslijepodne »
E to su vec pravi filteri dimenzije najveceg skoro 2×2 Metra. Ali su i cijenom papreni ,ja racunam da mi je bacvica za filer kakvih 100 litara. Pumpa me bude dosla kakvih 400 kn, do 100 kn cijevi i fitinzi i spojnice, filter materijal je skup na ta taj volumen. AKO oduzmem slojeve spuzve fine i grube jos uvijek mi treba dosta bio medija. Dali zna tko kakav dobar site za bio medij.
I to je diy varijanta za max 1000 kn daleko do nekakvih velikih iznosa.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #42 u: Prosinac 05, 2014, 22:15:08 poslijepodne »
Tako je, no ako si od početka pažljivo čitao post od inkejevice vidjet ćeš da je to višestruko više od volumena jezerca koje planira napraviti. Smatram da bi to funkcioniralo a za
relativno male novce

Tih 30m3 sam spominjao vise kao pretjerivanje koje izvode proizvodjaci filtracije sto se tice mogucnosti filtracije, mislim da nitko normalan ne bi filtrirao 30m3 sa tim filterom. Mozda bi funkcionirao koliko toliko na 10m3 inkejevice, ali uz masu bilja.
Osobno imam na 400L akvarija, 25L bacvu i 2000 lph bruto pumpu pa mi svi ti filtercici izgledaju nedostatno za jedan ribnjak.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #43 u: Prosinac 06, 2014, 15:27:20 poslijepodne »
Moj ribnjak od 500L ima filter zapremnine 15L sa pumpom od 2500L/h , znači niti približno onih 10 % ribnjaka koje se spominju . Jedne godine je u ribnjaku bilo 17 karasa (10-15cm) i dva koića (20cm) sve domaći uzgoj i jedini problem sa filterom je bio taj da sam ga morao čistiti svaki tjedan . Filter je kupovni nikakva fensi marka i radi već preko 10 godina , tako da ne treba baš ne vjerovati kupovnim filterima , jasno da svaki proizvođač hvali svoj proizvod ali nisu ni oni od jučer ,pogotovo oni sa dugogodišnjim iskustvom . Što se tiće izrade sam svoj majstor ja osobno guštam u takvim stvarima ali pri tome gledam da onu svotu novca koju bi dao "majstoru" uložim u kvalitetniji materijal . Hoću reći da se na nekim stvarima ne štedi jer to kasnije ispadne jako skupo.

Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #44 u: Prosinac 06, 2014, 15:34:11 poslijepodne »
E upravo to me i mucilo. Situacija varira od jezerca do jezerca. Ako imas sliku ili info o samom filteru molim te posalji  mi.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #45 u: Prosinac 06, 2014, 20:39:30 poslijepodne »
Filter ti ne mogu slikati jer je prekriven folijom i spremljen za zimovanje i ne da mi se to odmotavati . Proizvođač je PONTEC i star je preko deset godina (zastarjela tehnologija ) i dobro radi svoj posao . Filter ti je kvadratna kanta nekakvih 15L , u gornjem dijelu ima ulaz vode  a u donjem izlaz vode . Unutra ima (odozgora prema dole) filter spužvicu , ugljen i na dnu lava kamen . Prije samog filtera je UV lampa 7W i pumpa 2500L/h . Cijena mu je bila oko 1600kn i jedino kaj sam mijenjao na njemu je osovina od rotora u pumpi i UV žarulju . Na proljeće krećem sa izradom većeg ribnjaka (5000L) i odlučio sam se na OASE BioSmart Set 14000 za ribnjak do 7000L sa ribama (2500kn) .

Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #46 u: Prosinac 07, 2014, 01:08:22 prijepodne »
Ok. znam za tu firmu ima u bauhausu. Kazes ima ugljen? pa to treba dosta cesto mjenjati obzirom da se brzo zasiti. Lava kamenje zbog poroznosti. Ima jedan moj post na akvarijskom podforumu za lava red rock kamencice koji bi se koristili kao medij za filter , cijena sitnica 30 kn za vrecu od 25 l ako se ne varam.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"

Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #47 u: Prosinac 07, 2014, 01:17:05 prijepodne »
E da i isprobano nije stetan za floru i faunu umene sluzi kao podloga za izradu uzvisina u akvariju vec vise od godinu dana ,stabilno se ponasa ne truni se i moze se lako cistiti dok je u zeninoj carapi. Budem poslikal par kamencica izbliza kaj vidite o cemu je rijec.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #48 u: Prosinac 07, 2014, 11:32:17 prijepodne »
U filteru nisam mijenjao ništa pa niti ugljen . Evo par slika ribnjaka da vidiš i sam .

Offline inkejevica

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: cakovec
  • ufo 880
Odg: Molim vas za mišljenje oko izgradnje biofiltera
« Odgovori #49 u: Prosinac 07, 2014, 19:06:50 poslijepodne »
Lepi ribeki ,a slike su ti friške ili...
Aktivni ugljen ti se sigurno istrošio pa to bi ti  možda trebala biti sljedeća stvar za zamjeniti.
"nema glupih pitanja - samo glupih odgovora"