Travanj 27, 2024, 20:42:41 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?  (Posjeta: 3725 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #50 u: Svibanj 13, 2012, 16:28:57 poslijepodne »
Polu-update:

Biljke i dalje napreduju, još nisam stavio niti jednu ribu u akvarij ali svejedno vrvi životom - puževi uživaju, alge se malo pojave pa nestanu, pa dođu neke druge pa opet odu, ali sve u granicama normale, bez bumova i sl. Primjetio sam da ima dosta nekakvih sičušnih životinjica koje plivaju kroz vodu, ako nekakve vodenbuhe ili štoveć - porobati ću uhvatiti koju pa ju slikati mikroskopom da se vidi što je to.

Prošlo je točno mjesec dana od kako sam startao akvarij i (da kucnem u drvo!) do sada nije bilo nikakvih problema(alge, amonijak - ništa) i nadam se da će tako i dalje, jer koliko vidim, strpljenje je protuotrov svakom zaj**u!

Mjerio sam parametre vode sa nekakvim Tetrinim listićima (Tetra Test 6in1 - ph,KH,GH,NO2-,NO3-) i sada mislim da sam bacio 150Kn. Ok, možda se pokaže korisnim u kriznim situacijama ali nekako sam skeptičan... Ispada da su mi NO2 i NO3 na nuli skroz, KH je oko 15-20°d, pH oko 7,6-8,0, i GH valjda veći od 16°d...

Eh sad, kako je moguće da su mi nitriti i nitrati u nuli a bilje raste ko ludo? I još vidim da ima tu i tamo pokoji truli list... Voda nema nikakav miris, možda blago po jezerskoj vodi ali ništa intenzivno, baš naprotiv.

Vidim po akvariju (u biti malo po panju) da ima onog smeđeg "mulja" kojeg smatram znakom da su se formirale nitrificirajuće bakterije i da je akvarij zacikliran, ali me muči ovaj blesavi test! Intuicija mi kaže da se ne obazirem na test nego na opće odlično stanje u akvariju.

S ovime gore navedenim mislim da je vrijeme da krenem u potragu za nekakvim živorotkama kao prvim stanovnicima! Kad ribe počnu doprinositi svojim otpadom onda će se vidjeti koliko je akvarij stvarno stabilan pa je to valjda jedini pravi način da ga testiram.

Evo par slika od danas:
More one talks less can he hear.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #51 u: Svibanj 13, 2012, 16:46:38 poslijepodne »
Evo da te obradujem. Bacio si novce na testove, zajedno samnom. Meni pokazuje sa imam klora u vodi a voda je nepromijenjena dva tjedna.

Bakterije sa panja ce ti rado ancistrus postrugati. Imam ti ka kojeg malog ako oces. Navrati pa ti ga uhvatim
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #52 u: Svibanj 13, 2012, 17:11:08 poslijepodne »
Ah Filipe, što da ti kažem, mislim da ako ikad ubuduće kupim ijedan test da će to biti IQ test i to za samoga sebe... ;)

Nije bed za ove bakterije, samo zamahnem iznad njih i voda ih digne i onda ih filter pokupi - samo sam to naveo kao znak da je akvarij zacikliran, jer se sjećam da sam i prije u akvariju imao takve 'nakupine', obično ispod guto zaraslih biljaka ili na mjestima gdje je slaba cirkulacija pa se tamo talože.

Jel to ono leglo bilo uspješno kad nudiš ancije!?  :klap:

Zakon, budemo se čuli za kad ti paše da dođem, samo me brine kaj nemam baš algi po akvariju pa da ne počne bilje 'strugat'?
Ma, u biti, ako namjeravam stavljati živorotke ionako moram po hranu pa ću uzeti i one tablete za čistače/ancistruse..

Kaj kažeš na valisneriju? Totalno mi je zarasla onaj kut - baš kako sam htio! Odlična biljka! I Sagittaria se širi konstantno, samo malo sporije i čini mi se da bi joj trebalo još svjetla jer su joj listovi nekako pridignuti a ne uz dno kako bi htio.

Onih par niti mahovine kaj je bilo ostalo po biljkama kad si mi ih poklonio sada prerasta u pravi mali busen i stalno se širi, ostavit ću je na panju pa što bude!

Rogolist je preuzeo površinu i stvorio nešto kao prirodni filter i sklonište za buduće malce, raste kao lud.... ma sve raste ko ludo!  :D

Mislim da ću kroz nekih 2 tjedna imati već nešto biljaka za pokloniti - najvjerojatnije Pistiu, Valisneriu i Ceratophylum, al o tome u drugoj temi i kada dođe vrijeme!

Pozz!
More one talks less can he hear.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #53 u: Svibanj 13, 2012, 18:20:43 poslijepodne »
bilo ih  je 130 komada. 120 sam prodao a ove sam ostavio neka brljaju po akvariju. slobodno dodi po jednog-2-3. doma sam poslje 17:30 svaki dan. zvrcni prije nego krenes.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #54 u: Svibanj 13, 2012, 19:13:22 poslijepodne »
 :up:
More one talks less can he hear.