Travanj 27, 2024, 16:17:36 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?  (Posjeta: 3724 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« u: Travanj 10, 2012, 15:10:10 poslijepodne »
Pozdrav ekipa!

Već neko vrijeme 'lurkam' tu po forumu pripremajući svoj stari akvarij za novi život :)

Akvarij je 55d/35š/40v.

Eh sad, kao podlogu ću staviti zemlju za cvijeće, u onoj mrežici za komarce a na to kvarc(1-3mm) u sloju 5cm... mislio sam između 'paketa' zemlje staviti umrvljenu ciglu(inertna je) radi cirkulacije vode(da ne bi bilo anaerobnih uvjeta) pa onda to pokriti kvarcem... komentari?

Rasvjeta su dvije neonske 14+14W na DIY poklopcu od laminata  :biggrin: , valjda će biti dosta?

Za početak bi stavio neko početničko nezahtjevno bilje koje brzo raste... ideje?

Možda netko ima višak bilja a ja bi vrlo rado došao po to bilo gdje na području Zagreba, Sv.Nedelje ili Samobora!

Krajnji cilj mi je složiti 250L tank (100x50x50) kao glavni a ovaj koji sada slažem koristiti kao rasadnik i/ili mrijestilište/kotilište.... jel to ok?

btw, kako sam totalni DIY freak krećem u izradu vanjskog filtera za ovaj manji tank, pa ako tko ima zanimljivih linkova ili savjeta slobodno postajte!

Evo još samo par slika tijekom izrade poklopca:
More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #1 u: Travanj 10, 2012, 15:46:54 poslijepodne »
Ok vidim da sam fulo sa slikama...  :P

uglavnom, ove dvije sa mrežicama prikazuju kako sam stavio zemlju(za probu) u jednu 'vrečicu' napravljenu od mrežice za komarce. Mrežica je od nekakve plastike koja ne gori ali se može lagano zagrijati sa upaljačem i onda se rubovi stisnu prstima pa se tako formira 'vrečica' u koju onda trpam zemlju... Ova na slikama je skroz mala samo za probu, a sada idem složit veće tj. duže koje će ići preko cijelog dna (po dužini) a između ću staviti smrvljenu ciglu... valjda će biti ok.

Stavim slike kad bude gotovo!

pozz
More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #2 u: Travanj 12, 2012, 02:04:52 prijepodne »
Evo danas sam manje-više složio vanjski filter od tegle za špagete iz peveca, zapremina 1.6L. Znam da je malo za 70L akvarij ali ionako neće biti puno riba u njemu, a pumpa je neka SACEM WIND'S 400, od 290-420L/h potopna sa izlazom na crijevo. Piše da ide do visine 85cm.

Za spojeve sam koristio nekakve mesingane spojnice 1/2"(10-15kn) i što sam još našao po garaži: -ona crvena spojnica (plastična-gdje toga ima za kupiti?) i jedna kromirana nipla muška-muška 1/2".
Između spojnica i pleksiglasa sam stavio gumene brtve, nadam se da će biti dovoljno(ako ne onda ide silikon). Između metalnog okvira, pleksiglasa i ovih bijelih plastičnih navoja staviti ću silikon i još ću dodati stopicu(obod) od silikona tamo gdje stakleni rub sjeda na pleksiglas tako da dobro brtvi a da ne moram svaki put kod čišćenja nanovo silikonirati.

Ulaz vode je kroz ovu rupu u sredini poklopca i ide sa cijevi do dna tegle kroz sredinu filter materijala, pa se pri otvaranju i zatvaranju nista ne okreće osim cijevi u sredini osi rotacije :P

Izlaz je na vrhu tegle kroz ovu ekscentričnu rupu pa na crijevo do akvarija. Filter će stajati u visini akvarija pa će pumpa valjda moći 'gurati' povrat vode, ako bude problem pumpu ću staviti u filter uz manje modifikacije poklopca tj. pleksija i spojnica.

Evo slike:
More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #3 u: Travanj 13, 2012, 00:32:20 prijepodne »
Danas sam zasilikonirao poklopac od filtera - sutra sve sastavljam i puštam u pogon (ako ne bude puštalo negdje)...  Složio sam podlogu u akvariju onako kako sam rekao da budem: prvo sloj grublje tucane cigle, na to jastuci sa zemljom za cvijeće (isprana i odstajala u kanti vode), pa kvarcni pijesak preko svega toga. Najtanji dio podloge je sprijeda oko 3cm samo pijesak, pa raste prema stražnjoj strani i sredini...
Pustio sam zračnu pumpu da radi onako na prazno, samo nek roka kisik unutra i da stvara cirkulaciju unutar tanka.

Napunio sam vodom iz bunara (oko 14-15m dubok bunar), hladna 'ko led ;)  fora je što sam na nekih 200m nadmorske visine, na brijegu i iznad mene nema polja koja se obrađuju nego dvije-tri kuće i onda šuma i još jedan izvor prije šume sa pitkom vodom! Mislim da ću stalno točiti samo vodu iz bunara... znam da je ziher tvrda al budem je kuhao kad ću trebati mijenjati.

Sada moram početi nabavljati biljke.
Mislio sam za početak:
 - Sagittaria subulata
 - Riccia fluitans
 - Echinodorus amazonicus(ili koji god)
 - Ceratophylum demersum
 - Cabomba caroliniana
 - Bacopa australis

eh sad, priličan popis i naravno da neće sve ići unutra nego one koje uspijem naći, ali svakako bi želio Ricciu, Sagittariu, Ceratophylum ili Cabombu.

Još moram naći neki srednje velik panj jer je ovaj premalen koji imam unutra :P

Komentari, savjet, kritika, bilo što...?

Evo neke slike:
More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #4 u: Travanj 13, 2012, 21:04:16 poslijepodne »
Danas sam odlučio da ću staviti akvarij na drugo mjesto pa sam ga ispraznio, i preselio... Taman sam htio ukopčat filter i ne da mi vrag mira i probam ja prvo upuhivat zrak da vidim jel dihta sve... i naravno, ne dihta!  Dobro da sam prvo probao na suho! Silikon se uopće nije 'uhvatio' za plastiku od navoja na poklopcu, pa se ta plastika može odvojiti i upravo to čini pod pritiskom... pleksiglas i metalni okvir su se dobro zalijepili ali silikon još nije suh do kraja jer je taj dio bio zatvoren i nije imao pristup zraka, sad sam to pustio da se suši pa ću vidjeti sutra kako će se ponašati...

Stavio sam grijač (100W) i na brzaka složio filter na zračnu pumpu samo da mi počne što prije vrtiti vodu. Unutra je aktivni ugljen, splužva i malo spužve iz već stabilnog akvarija da se bakterije što prije rašire i nasele po mediju.

Bio sam danas još u Viliju po vatu i treset za filter i uzeo sam one bakterije za startanje filtera, ali to će pričekat dok ovaj vanjski ne krene s radom...

To je to za danas, nema niš slika kad nema niš novo...

Lijep pozdrav do sutra!
More one talks less can he hear.

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #5 u: Travanj 13, 2012, 21:08:25 poslijepodne »
Ajme , nema veze sad to dobro sve pregledaj i pusti jos 1-2 dana nek se osusi , gdje ti se zuri  :D
Aktivni ugljen izvadi , to ti ne treba , on se stavlja nakon ljecenja da pokupi sva sra*a iz vode , ma vadi to odmah  :D

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #6 u: Travanj 14, 2012, 02:11:57 prijepodne »
pa nekako mi se čini ok da u startu pročisti vodu malo, ionako je to zracna pumpa pa nije neki protok....

heheh, nema žurbe, želim upogoniti ovaj filter pa se bacit na izradu većeg, od PVC cijevi (ima hrpa informacija o tome po netu i tu na forumu). Ciljam na nekih 5-7l, što bi za cijev fi 16cm bilo oko 40cm visine s time da bi visina medija bila oko 30cm pa je to oko ~6l..

Jedino me muče oni kojekakvi spojevi i spojnice za cijevi, a da imaju navoje.. gdje toga ima? U ferotermu me lik malo blijedo pogledao iako imaju onih spojnica za bakrene cijevi. Vidio sam da ljudi koriste nekakve plastične, i imam jednu takvu slučajno.




More one talks less can he hear.

Offline MEMO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 882
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Požega
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #7 u: Travanj 14, 2012, 09:21:23 prijepodne »
zasto cigla u aq?
MEMO

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #8 u: Travanj 14, 2012, 11:21:47 prijepodne »
radi cirkulacije vode ispod paketa zemlje, inertna je (koliko znam?) i pogodna za nastanjivanje bakterija... odležala je par godina na kiši, snjegu i suncu!
Mislio sam prvo staviti šljunak, al me bilo strah da ide kamen drito na staklo pa sam se odlučio za ciglu, mekša je ipak.

Misliš da bi cigla mogla praviti probleme?
More one talks less can he hear.

Offline MEMO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 882
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Požega
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #9 u: Travanj 14, 2012, 12:53:48 poslijepodne »
hmm...ima tu neke logike.ja sam rasirio humus i zemlju za cvijece po cijelom aq pa na to mrezicu i onda pjesak :)
MEMO

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #10 u: Travanj 14, 2012, 16:02:06 poslijepodne »
Memo, baš gledam slike od tvog tanka, mogu samo reći svaka čast!  :klap:

da, čitao sam da se može i mrežicom prekriti ali mi je ovako bilo praktičnije s ovim 'jastucima'... dobijem na visi u stažnjem dijelu a i lakše mi je ako budem mijenjao setup u dalekoj budućnosi.  ;)

Dobio sam danas bočicu epoxy smole i zalio čep od filtera pa se sad suši... stavio sam teglu na to da se formiraju navoji oko vrha tegle, valjda ću uspjeti poslije odvrnuti čep...  :hmmm:

Ako ovo uspije biti će super jer će čep u osnovi biti napravljen po kalupu vrha tegle... ako ne uspije onda odustajem od tegle i idem na PVC cijev.
More one talks less can he hear.

Offline MEMO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 882
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Požega
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #11 u: Travanj 14, 2012, 19:01:16 poslijepodne »
hvala,trudim se al jos nije to ono ;)
kad bude jedno 500l onda je to ono :))
MEMO

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #12 u: Travanj 14, 2012, 20:51:12 poslijepodne »
hahah, meni se sve čini da nama to nikad nije to, uvijek ima nešto bolje ili neki komad opreme ili nešto treće... pogotovo ako si ko ja više DIY tip onda pjesmi nikad kraja! ;)

al to se i traži, neka plemenita zanimacija...  :up:
More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #13 u: Travanj 17, 2012, 20:31:14 poslijepodne »
Danas sam sastavio novi kanisterski filter od PVC kanlizacijske cijevi fi 125mm. Visok je 45cm, od čega je nekih 35cm visina za filter medij, dakle, oko 4-5L aktivnog volumena medija. Isprobao sam ga sa kantama, i vidim da mi negdje ulazi zrak pa pumpa slabije baca, ali bitno da nigdje ne pusta prejako ovako na 'suho' bez brtvljenja. Sutra cu zabrtviti sve spojeve pa ga onda opet isprobati.

Od filter medija imam vatu, treset i aktivni ugljen. Eventualno bih mogao staviti nesto mrvljene cigle, jer mi je nekako skupa ona keramika...

Mozda stavim samo treset i vatu, i malo spuzve na prijelazima...?

Sutra stavljam slike!

Pozdrav!
More one talks less can he hear.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #14 u: Travanj 17, 2012, 22:14:55 poslijepodne »
I kad tako slozis filter, sto mislis da ce on filtrirati?

Treset i vata, i za 10 dana imas zacepljeni filter, prakticki bez ikakve bioloske filtracije. Malo spuzve nije opcija.

Na taj volumen filtera, tebi treba dosta spuzve, poprilicno keramike, pozeljno i vrecica dvije lave.......malo spuzve i vata=jako losa filtracija.

Znam da su neke stvari skupe, ali....ustedjeti mozes tako da koristis vrece od krompira za onaj prvi, najgrublji sloj filtracije, mozes narezati obicne djecje slamke na duzinu 2-3cm, ubaciti u carapu ili jos bolje kakvu vrecicu s rupicama, mozes koristiti i bilokakvu spuzvu iz trgovine, samo da nije tretirana kemikalijama, mozes puno stvari, ali ne mozes izbjeci barem jedan deblji komad (5cm recimo) kvalitetne akvaristicke spuzve, grublje, i jos kakav komad finije. nemozes izbjeci barem kilu keramike, makar i one kineske, najjeftinije. a sve dodatno sto stavis, samo ce tebi biti bolje i lakse, a uostalom, to je jednokratni trosak, za 100kn mozes nakupovati filter materijala da boli glava, i imati kvalitetnu filtraciju, jer djabe tolikog volumena filtera ako je unutra komadic spuzve i vata.

aktivni ugljen nemoj stavljati. Neznam sto ce ti treset, cak nisam siguran ima li on ikakve uloge u bio filtraciji, ili se on ipak koristi za neke druge stvari... pumpa ti nesmije vuci zrak, svaki spoj mora biti dobrano zabrtvljen-zaljepljen.

Camomba je krasna biljka, ali radi enormno smece u akvariju, a i nisam siguran kako bi se zadovoljila sa 28w svjetla. Echinodorusi rastu poprilicno veliki, pa koa se i odlucis, nemoj natrpavati s tom biljkom. a i oni se ne bune na jacu rasvjetu.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #15 u: Travanj 18, 2012, 01:03:16 prijepodne »
Dobro, nisam mislio baš jako malo spužve, znam da je bitna... A keramika... pa ono, sad si i ja mislim da imaš pravo kaj se toga tiče, nije neki bijesan trošak a nužno je radi biološke i velike aktivne površine za naseljavanje bakterija, i nije da će se potrošiti. Da, staviti ću keramiku, samo me zanima di ju je najpovoljnije kupiti, i spužvu? može i na PP ako je bed za reklamiranje.

Treseta(akvarijski) bih stavio samo manji sloj da snižava pH i tvrdoću, a da ne guši protok. Mislim da neće biti problema sa štopanjem ako pripazim na slaganje i debljine. Naravno, treba sve istestirati, ali kako nema riba ni biljaka nije mi bed ako nešto krene krivo, uvijek mogu reagirati bez kolateralnih žrtava!  ;)

Echinodorus amazonicus sam imao prije u jednom 25L akvariju, bio ga je pun, prepun ali je izgledalo predivno, samo bih povremeno iščupao koji busen(zaj****no korijenje) i to je bilo to jer se širio ko lud! Frendu sam ga jednom odnio punu vrečicu za kruh...  8)

Za Cabombu imaš pravo, stalno odbacuje komadiće i osvjedočio sam se da želi svjetla - samo želim u početku(prvih godinu dana) što gušće zasađen da izbjegnem probleme sa algama, a ovo slove kao jednostavne i brzorastuće biljke, i manje-više su J.Amerika biotop...

Svjetlo - lako dodam još jednu lampu ak bude potrebe, ali ne žuri mi se s ničim osim sa biljkama, tj. sa ovim početnim biljkama.

Uglavnom, hvala na savjetu Damire!  :up: 

Što misliš o cigli kao alternativi keramici? Baš mislim na crvenu ciglu, ne na siporex. Možda one kuglice kaj se koriste u botanici?

More one talks less can he hear.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #16 u: Travanj 18, 2012, 08:59:52 prijepodne »
nisam siguran za ciglu, nisam jos cuo za tu varijantu. iako u teoriji sve sto je porozno i inertno bi se moglo koristiti kao filter materijal.

Mada, ne vidim potrebe. Ja sam kinesku keramiku, one velike valjcice, skroz porozne, kupovao po nekih 20-tak kn za kilu. Oni glatki i manji su kao nesto skuplji, hajmo reci 30kn. Sad, bilo je razgovora o tome koliko je ta keramika kvalitetna, ovo, ono, ja osobno nisam primjetio nikakvu razliku izmedju kineza i neke renomirane keramike. Niti mi je jasno kako bih bez nekog detaljnog testiranja i ispitivanja i mogao. Onaj osnovni uvjet je zadovoljen, a to je da je kvalitet vode koji taj filter filtrira kroz taj materijal i vise nego odlican, i meni je to dosta. A kad trebas napuniti 5 filtera od 10-12 litara, onda nikako nije svejedno dali kila keramike kosta 20kn ili 100kn.

S tom rasvjetom nebi trebao imati problema s nekim algama, a od brzorastucih biljaka, po meni je bolji izbor rogolist, kuga ili slicno, rastu drasticno brze od kabombe, zadovoljavaju se i sa puno manje svjetla, bez neke potrebe za gnojenjem, mozes ih saditi, mogu plutati. Lemna minor je isto fora biljkica, odlicno trosi smece iz vode, razmnozava se brzinom munje, jedini problem je sto je skoro nemoguca za istrijebiti, ako ostane jedan jedini listic - namnozit ce se opet.

Za snizavanje ph i tvrdoce neznam, nisam se time bavio, a nemogu ni reci da sam primjetio neki konkretni problem zbog toga sto to ne radim. Ali opet sve ovisi, sto ces drzati, kako.....

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #17 u: Travanj 18, 2012, 12:04:04 poslijepodne »
Ma evo citam tvoj odgovor i mislim si, 20-30kn/kg keramike stvarno nije puno! Definitivno ide keramika unutra, i lakše je nego 'tucat' ciglu ;)

Sviđa mi se rogolist totalno (nisam ga bio naveo jer je Azija). Kod leće me brine da mi ne zaštopa filter, a kako je akvarij poklopljen, ne vidim smisla stavljat ju (eventualno radi trošenja nitrata..)  ali opet, ak 'naletim' da ju netko nudi, sigurno necu moci odoljeti... :D

Od riba ce ici Corydorasi, nekakav algojed (Ancistrus), gupiji ili platy i neonke... al to mi je za sada zadnja briga, prvo treba filter zavrsiti i vidjeti da je siguran.

Keramiku narucujes preko neta ili..? Vidim da si iz Sl.Broda pa pretpostavljam da nema smisla da te ispitujem gdje ju je najpovoljnije kupovati.

Ok, danas valjda neke slike filtera, a nadam se i u pogonu!

Pozdrav!



More one talks less can he hear.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #18 u: Travanj 18, 2012, 12:06:58 poslijepodne »

evo netko nudi leću :)

imam ti ja leću i pistiu pa ako oces dodes po nju nema frke.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #19 u: Travanj 18, 2012, 12:17:26 poslijepodne »
Filipe, svaka cast! Evo saljem ti na pp da se dogovorimo!  :klap:

More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #20 u: Travanj 19, 2012, 12:34:32 poslijepodne »
Evo par slika od jučer dok sam slagao novi filter... danas ga isprobavam i ako bude ok ide u pogon odmah!

Slike:
More one talks less can he hear.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #21 u: Travanj 19, 2012, 12:44:38 poslijepodne »
To je to. Nadam se samo da si zasilikonirao spoj cijevi i ove prirubnice koja je prosiruje, bez obzira sto ima brtvu na tom dijelu, pritisak vode bi ti cijev na tom mjestu mogao rastavljati, meni barem je, tako da ta dva dijela obavezno trajno zaljepi.

Poklopac isto tako s necime moras ucvrstiti, ako ga samo nabijes, voda ce ga polako ali sigurno dizati, i cim ga malo podigne preko brtve, pustat ce ti vodu na tom mjestu. Najlakse je ubusiti 3 rupe od 2mm, okolo cijevi, i uvrnuti vijak od 4mm, tako da prolazi i kroz cijev i kroz poklopac. Nece pustati na rupici, a drzat ce ti poklopac fiksiran na mjestu, da ga voda ne moze podici.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #22 u: Travanj 19, 2012, 12:53:50 poslijepodne »
Damire, hvala ti na savjetu, za sada nisam nista silikonirao, imam neko brtvilo za plastiku i metal pa sam to stavljao, ali ako kod testiranja ude ikakvih sumnji svakako ću silikonirati. Ovi poklopci(čepovi) ne idu dolje samo tako... čak se brinem da se ne zapeku jer ih stvarno nije lako skinuti pa me to malo brine kako će biti kod čišćenja. Valjda ga neću morati često čistiti...

btw, kupio sam jučer keramiku neku od Tetrateca. I još sam kupio pokopce fi 110 tako da fino ulaze u cijev i izbušio rupe na njima pa će biti kao košare za filter medij... budem još slika stavio danas/sutra...

Još jednom hvala na savjetu, pripazit ću na ovo što si naveo!
More one talks less can he hear.

Offline elSiD

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Mala Gorica, Sv.Nedelja
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #23 u: Travanj 19, 2012, 13:11:11 poslijepodne »
Još samo nešto, akvarij ima 40cm vode, a filter je visok 50cm i stajati će iza akvarija u istoj ravnini, pa me sad brine tih 10cm razlike jer će voda sistemom sifona doći samo do 40cm pa će pumpa morati odraditi ovih 10cm i još koji cm radi crijeva za povrat u akvarij...

mah, previše razmišljam... idem testirati to!
More one talks less can he hear.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi/stari 75L aq - bilje za početak?
« Odgovori #24 u: Travanj 19, 2012, 14:06:34 poslijepodne »
Vjeruj mi, koliko god bilo tesko nabiti poklopac u cijev, a barem 5 puta teze od toga ga izvaditi van, voda ce ti ga podici. Ja sam od istog materijala radio filter, donji poklopac je trajno zasilikoniran, kao i prirubnica (prosirenje) cijevi, poklopac je uhvacen s tri vijka, i tek kad sam to napravio, proradio je kako treba. Do tada, uvijek je bilo problema.

Sto se ove visinske razlike tice, nece ti to tako moci funkcionirati. Filter mora biti ispod akvarija, inace nista od cijele koncepcije rada. Uzmi 2 kante, jednu napuni vodom, komad crijeva, i probaj sifonirati vodu iz jedne kante u drugu, i vidjet ces da je prakticki nemoguce, jer nema visinske razlike. Dakle, filter ispod akvarija.

Druga stvar, voda u filteru mora biti do cepa, odnosno do vrha. Nemozes ti imati 10cm zraka u tom filteru, jer pumpa niti je zamisljena, niti moze tako funkcionirati, da vuce vodu sa dna ili sredine posude, svejedno. Pumpa funkcionira tako da prebacuje visinsku razliku u cijevima, odnosno, od onog nivoa do kojeg ce pritisak sifoniranja sam vodu tjerati gore, a to ti je na izlaznoj cijevi tocno ona visina na kojoj je dno ulazne cijevi u samom akvariju, ni milimetar vise.

Da pokusam jos pojednostaviti, rotor i motor moraju biti kompletno u vodi, jer ako izmedju rotora i vode ima zraka, nikakva cijev nece pomoci da on povuce vodu na gore. Testiraj jednostavno - uzmi motor, na njegov ulaz nabij cijev od 10cm, stavi samo vrh cijevi u vodu, pumpu drzi u ruci, i vidjet ces da nece povuci ni kap vode prema gore. jednostavno, nije ni zamisljena da tako radi, barem ne ako koristis ove klasicne powerheadove i akvarijske pumpe koje trebaju biti u vodi stalno.