Travanj 29, 2024, 06:07:10 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoć - problem sa somićem...  (Posjeta: 1977 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Pomoć - problem sa somićem...
« u: Travanj 01, 2009, 10:54:56 prijepodne »
Imam dva somića (Ancistrus) u akvariju i nedavno mi se jedan somić zaljepio na koridorasa i odsisao mu repnu peraju (barem ja to tako shvaćam, jer sam ga vidio da se lijepi na njih, ali kratko jer se ovi maknu)... kaj da napravim sa tim čudovištem? :roll:


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline longplay

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Lokacija: otok Šolta
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #1 u: Travanj 01, 2009, 11:45:37 prijepodne »
Iz vlastitog iskustva, inače sam ljubitelj tih prekrasnih ribica.
Inače se radi o dosta miroljubivim ribama, osim mužijaka u vrijeme mrijesta. Imam ih puno, od toga jednog malog (5 cm) koji radi isto što i tvoj. Čak to radi duplo večem plehu. Jedino rješenje koje mi pada na pamet je izdvajanje. Valjda i oni, kao i mi, nisu svi isti.
Recite djeci da je zemlja s nama u rodu. Učite svoju djecu, kao i što mi činimo sa svojom, da je zemlja naša majka. Što god snađe zemlju, snaći će i sinove zemlje.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #2 u: Travanj 01, 2009, 13:04:36 poslijepodne »
oni su u pravilu miroljubivi i neće napasti drugu ribicu ako nije bolesna...dakle, dobro pregledaj korića i vidi što je s njime...
a ako vidiš malog krampusa da to opet radi, bojim se da ćeš ga morati izdvojiti (iako mislim da neće ako su ribice OK)...

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #3 u: Travanj 01, 2009, 14:06:11 poslijepodne »
Kori je nažalost otišao... ovaj mu je skroz oštetio repnu peraju i jadnik se nije mogao micati pa sam ga humano  :( ... što se tiće somića, primjetio sam da to radi isključivo kod hranjenja  X-( ... u ostalo vrijeme je miran i negdje na panju ili na staklu sauga...


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline AkvaristaBiH

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #4 u: Travanj 01, 2009, 14:42:58 poslijepodne »
Koliko ti je akvarijum , imas li kakav panj za ancistruse , da se mogu sakriti ? Cuo sam da njima treba neka pecina kad su tako agresivni ili panj da se zavuce i onda suti nikog ne dira  -?
Čovječe, ne ponosi se svojom "superiornošću" nad životinjama, jer one su bez grijeha, dok ti svojom veličinom oskrvnjuješ zemlju.

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #5 u: Travanj 01, 2009, 15:29:49 poslijepodne »
Akvarij je 60L, imam dva Mangrova panja, te namjeravam (dekoracije radi) staviti još i kokosovu ljusku... somiće se u pravilu niti ne primjećuje preko dana, osim kad saugaju po staklu ili u doba hranjenja...
razgovarao sam sa ljudima u svojem Pet-shopu i rekli su mi da ga izdvojim (poklonim, prodam, udjelim, ili u krajnjoj liniji...)
Malo mi ga je žao, ali kako postoji velika mogućnost da radi i dalje štetu... bojim se da će morati  :down:


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #6 u: Travanj 01, 2009, 17:35:18 poslijepodne »
ja nikad nisam čula da ancistrus radi takve probleme.možda je stvarno nešto bilo sa korićem pa ga je zato i napadao jer ipak su i jedan i drugi čistači komunalci..nemoj ga poklanjati a još gore ubijati..ako to stvarno misliš radije ga pokloni ili vrati u pet centar.smatram da si trebao probati liječiti korija jer ako je bila samo perajica one se obnavljaju tako da si nepotrebno napravio harakiri..zadrži ga.ili mu uzmi još jednoga za društvo i korića za tvoj od 60 litara recimo 4 komada i mislim da nebi trebalo biti problema jer i namjena im je drugačija.korići kupe otpatke a ančiji kupe algice..znači jedni kopaju drugi poliraju..

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #7 u: Travanj 01, 2009, 17:46:37 poslijepodne »
zašto bi ubijao ribu??? :roll: prvo, čudno mi je da bi ancistrus tako nešto uopće napravio pa i u vrijeme mrijesta. ja ih imam gomilu u akvariju i nikad nisu nikoga dirali. odsisati peraju??


lijepo ga udomi. a ovo ćemo smatrati samo još jednim biserom prodavača iz pet shopova.
zg centar

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #8 u: Travanj 01, 2009, 19:00:44 poslijepodne »
napisao je gore da je ubio korića radi peraje a da su mu iz pet shopa rekli da ga makne,pokloni ili...(jasno nije izrečeno ali je savjetovano da ga smakne):
"razgovarao sam sa ljudima u svojem Pet-shopu i rekli su mi da ga izdvojim (poklonim, prodam, udjelim, ili u krajnjoj liniji...)"
eeee ovo ja zovem jako humani savjet pogotovo od ljudi koji bi trebali voljeti životinje jer i rade s njima..ali dosta se govorilo o djelatnicima po zoo shopovima pogotovo pet centrima..čast izuzecima ali uglavnom je to niš koristi...

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #9 u: Travanj 01, 2009, 22:48:27 poslijepodne »
napisao je gore da je ubio korića radi peraje a da su mu iz pet shopa rekli da ga makne,pokloni ili...(jasno nije izrečeno ali je savjetovano da ga smakne):
"razgovarao sam sa ljudima u svojem Pet-shopu i rekli su mi da ga izdvojim (poklonim, prodam, udjelim, ili u krajnjoj liniji...)"
eeee ovo ja zovem jako humani savjet pogotovo od ljudi koji bi trebali voljeti životinje jer i rade s njima..ali dosta se govorilo o djelatnicima po zoo shopovima pogotovo pet centrima..čast izuzecima ali uglavnom je to niš koristi...

pa zato i kažem, čega se nećemo naslušati od njih. ;)
zg centar

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #10 u: Travanj 02, 2009, 09:31:52 prijepodne »
Nažalost, jadnik se stvarno nije mogao micati... repna peraja mu je skroz nedostajala (do korjena, vidjelo se "friško" meso i krvavi podljev ispred) i struja u akvariju ga je bacala... kad sam ga izvadio, nije se baš micao  :( tako da mislim da bi i sam prije ili kasnije uginuo...

Kaj se somića tiče, ulovio sam ga da se lijepi i na drugog korija (isključivo kad je hranjenje u pitanju) tako da sam prešao na metodu: hranjenje somića kod panja (gdje obitavaju 90% vremena) a koriji u drugom čošku... inače, kori je dobio društvo, tri nova jaaaako mala korića... i super se slažu... izgledaju ko mama (ili tata) i bebe... slatko... samo se nedaju naslikat... još su malo divlji...

Za sad je ova metoda razdvajanja prilikom hranjenja u opticaju... a za dalje... bumo vidli...


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #11 u: Travanj 02, 2009, 09:40:22 prijepodne »
stvarno ne kužim zašto se to dešava tebi.nikad nisam čula za takav slučaj.ja u malom akvariju imam cijeli garnizon čistača pa se svi super slažu.3 korića+1ancistrus+1 puž jabučar+1botia a u velikom imam mrcinu od plehića nekih 10-12 cm+4 korića+3 ancistrusa. kad mi financije narastu doći će ih još (korića+otocinclusa ako ih uspijem nabaviti) i svi su super.

Offline AkvaristaBiH

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #12 u: Travanj 02, 2009, 10:28:23 prijepodne »
Ne kontam ni ja u cemu je fazon . Da nemas mozda kakvih ostrih rubova , na panjevima, po dnu da se nije sam posjekao negdje  :question: . Ali eto opet kazes da se lijepi i na drugog corydorasa. Da sam na tvom mjestu prije bih se rijesio tog agresivnog ancistrusa,poklonio ga nekom ili odvojio ... i uzeo nekog drugog mirnijeg...  -?
Čovječe, ne ponosi se svojom "superiornošću" nad životinjama, jer one su bez grijeha, dok ti svojom veličinom oskrvnjuješ zemlju.

Offline zibba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 150
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #13 u: Travanj 02, 2009, 11:49:05 prijepodne »
Još nisam čula za "agresivnog" ancija. Imam ih cijeli čopor, 6 odraslih i xy malaca, velikog plehostomusa, corye 6 komada, endlere, crvene kozice, gost schrimpove i neke zelene ( nove su) i niko nikoga ne napada ( osim što koze vole brstiti nešto po ancijima kada se ovi zaljepe na staklo i miruju neko vrijeme). Lijepo plivaju po akvariju, zavlače se posvuda i sve 5.

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #14 u: Travanj 02, 2009, 11:55:49 prijepodne »
bolje da si korića eutanizirao nego da se muči jadničak. :(
ali nekako bi prije rekla da je već bio povrijeđen pa se ovaj zalijepio. kod mene se i kuliji zavlače pod anciće i nikad ništa.
nastavi ih onda tako hraniti i nadam se da ćeš tako riješiti problem ;)
zg centar

Offline ssacer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Dugo Selo
Odg: Pomoć - problem sa somićem...
« Odgovori #15 u: Travanj 02, 2009, 23:59:38 poslijepodne »
Ja imam dva mala ancistrusa, u principu samo čiste staklo, ali kada naiđu jedan na drugoga, onaj veći naganja manjega tri kruga po akvariju, nedo bog da mu uđe u kokos,onda je tek nadrapao čak ako mu se približi koj od guppya i njega zna naganjati.
Sto riba sto čudi  :roll: