Travanj 29, 2024, 19:13:58 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Rana na boku  (Posjeta: 1680 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Živac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Rana na boku
« u: Svibanj 12, 2007, 00:50:00 prijepodne »
Večeras sam primjetio na jednoj zebri danio (da nekako čudno pliva i izgleda malo deformirano) da ima otvorenu ranu ili bar tako izgleda, obzirom na njeno kretanje. Pliva čudno, pa se pusti na dno i malo odmara, pa nastavi plivati. Koliko vidim, diše brzo.
Rana bi bila možda oko 2 mm, na prvoj slici se vidi crvenkasta točka u sredini tijela. Iznad nje, u području kičme ima malo zadebljanje (deformaciju?). Ta deformacija se dobro uočava na drugoj slici. Na trećoj, mutnoj slici se ne vidi puno ali se lijepo uočava crvena boja rane prema ostatku tijela.
Ta riba je jedna od 5 zebri.
Od ostalih riba imam 15 neonki axelrodi koje sam dofurao u utorak, 8 koridorasa panda i 2 ancistrusa. Imam i 4 japanske kozice.
Da li su možda neonke išle "gristi" zebru? Da li bi je mogle tako ozljediti?
Nešto drugo, treće?








 

Offline Brka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Bilje, Osijek
Rana na boku
« Odgovori #1 u: Svibanj 12, 2007, 06:14:00 prijepodne »


Zebre su prebrze za ostale ribe šta ih imaš. Ne vjerujem da su neonke u pitanju.


Ako je zebra na neki način bolesna to skuže ostale ribe njene vrste pa ju one onda ganjaju i tjerajupo akvariju.Možda su ju druge zebre ozlijedile. Meni se to isto upravo događa s tetrom koja je deformirana i drukčije boje nego ostale njene vrste. Samo ju po cijeli dan tuku i naganjaju po aq. Jadnica.


Priroda šta ćeš.
BILJE,OSIJEK

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Rana na boku
« Odgovori #2 u: Svibanj 12, 2007, 09:35:00 prijepodne »
Kolega nemoj tako ostavit zebricu, moraš je lječit jer samo se stanje može pogoršati. Ako imaš karantenu izdvoji bubanu ribicu i lječi je. uvjek se preporuča promjenit dio vode u aq jedno cca 20% i onda stavi ljek. Možeš stavit baktopur i stavi malo soli sera ectopura da ranica prije zacijeli. Djeluje mi kao neka ranica ako moje oči dobro vide ili mi trebaju Sol če pomoči da prije zacijeli i ne dođe do plijesni. Ide jedna čajna žličica na 15 lit vode. Za baktopur imaš uputstva, i drži se kako piše. Pojačaj kisik svakako i postepeno diži temp.
 

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Rana na boku
« Odgovori #3 u: Svibanj 12, 2007, 09:38:00 prijepodne »
Ako imaš možešjoj i pokapati malo na hranu sera fishtamin, da dobije malo vitamina i ojača imunitet. Svakako se preporuča dodavati kod bubanih ribica i inače.
 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Rana na boku
« Odgovori #4 u: Svibanj 12, 2007, 12:29:00 poslijepodne »
slušaj dudu! Ja imam dvije tako bubane karasice...jedna je već bitno bolje, a druga će biti...samo moraš bit uporan!

Offline Živac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Rana na boku
« Odgovori #5 u: Svibanj 12, 2007, 13:00:00 poslijepodne »
Da li se tu radi o fizičkoj ozljedi ili nekoj bolesti?
Ako je bolest, koja bi to bila?


 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Rana na boku
« Odgovori #6 u: Svibanj 12, 2007, 13:03:00 poslijepodne »


obično je to neka bakterijska infekcija,no liječi se lijekom širokog spekrta, poput bactopura, a kako se na ranice, bilo kojeg tipa, vole naseliti plijesni, onda se preventivno u vodu stavlja nešto kao ectopur da se to spriječi...


ukoliko je i fizička ozlijeda, opet se treba odmah tretirati, jerje tada riba jako podložna kojekakvim infekcijama...

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Rana na boku
« Odgovori #7 u: Svibanj 12, 2007, 13:16:00 poslijepodne »
E, to ti nebih znala reči dali je došlo do fizičkoga obračuna ili ne. Moje ribice su znale imati te ranice nažalost kod jedne sam kasno primjetila idošlo je ido plijesni i nažalost nisam je uspjela izlječit.Poslje su druge imale i dvije su izlječene s baktopurom i dodala sam ectopura za svaki slučaj i hvala bogu uspješno je sve završilo. No nakon nekog izvjesnoga vremena, pojavilo sei na ostalima, više nisam imala baktopur pa sam lječila sa furamor-p od Aquarium Munster od njih 4 jedna uginula riba a ostale žive izdrave. Meni je to ukazivalo na bakterijsko oboljenje. Inače taj sam ljek i koristila kod škržnih parazita i ja sam prezadovoljna s njim.