Ožujak 28, 2024, 11:59:16 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Dutch Style 120p  (Posjeta: 11974 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #25 u: Lipanj 23, 2022, 12:32:21 poslijepodne »
E ovako, imao bih pitanje za tebe... Jednostavno iz nekog svog iskustva da pokušaš odgovoriti...

Vidim da ti je sve uredno i čisto, po ps-u, na slikama se ne može dokučiti, ali pretpostavljam da nemaš nekih problema sa algama ili se varam?

Ja već dugo vremena imam samo zelenu tačkastu i jednostavno sam se pomirio sa tim i ne vidim to kao problem, ali u zadnje vrijeme mi sve više smeta, tako da hoću da pokušam neke stvari. Da se ona zadržava samo na staklu i kamenju, ne bi mi toliko upadala u oči. Svake tri sedmice prokuham kamenje i za dva dana nje nema i miran sam sljedeće 3 sedmice... Staklo sedmično magnetom očistim i to nije frka takođe. Ne smeta mi apsolutno, a ujedno na staklu se jedva i vidi... Ono što mi smeta je da se krene hvatati po spororastućem bilju (stereogene repens npr.) i onda ti stari prvi listovi pri dnu krenu propadati... Postaju rupičasti, njanjavi... Stereogene repens mi je omiljena biljka u akvarijumu, a imam situaciju da mi je prva trećina biljke izranjavana, a druge dvije trećine sa novijim listovima savršene... :D

1) Ako se ne varam, kao rasvjetu imaš 4x865 lum? Kakav ti je fotoperiod? Koliko sati dnevno? Da li postepeno regulišeš jačinu svjetla ili odjednom od početka do kraja imaš maksimalno osvjetljenje, bez nekih špiceva itd.?

Ja imam 4x624 lum i pokušavao sam svašta. Ono što sam primjetio, što jače svjetlo, više zelene tačkaste... :) Inače namjestio sam fotoperiod na 10h i počinjem sa jednom lampom pola sata, pa dvije takođe pola sata, pa tri zajedno, da bi u sredini fotoperioda imao špic od 2h sa maksimalnim osvjetljenjem (4 lampe).

Kakvo je tvoje stanje što se tiče ovoga?


2) Kako gnojiš? Da li po EI metodi ili nešto drugo?

Ja znači već dugo vremena idem po EI (jednom sedmično izmjena vode 50%) sa Easy Life (micro) i Aqua Rebell EI (macro) i nema šanse da biljkama nešto fali od hrane, može biti samo viška... :)


3) C02? Koji sistem koristiš? Koliki ti je period doziranja u toku dana?
   
Meni je stalno induktor u svijetlo zelenom i doziram ga konstantno 12h (krenem sa doziranjem nekih 3h prije fotoperioda, a prekinem nekih 1h prije kraja fotoperioda).


4) Pri izmjeni vode, da li dodaješ nešto u vodu, Filtermedium npr. ili ti voda odstoji prethodno u šta čisto sumnjam? :)

Ja imam akvarijum od 110l i to nije neka prevelika količina, nekoliko puta prespem vodu iz jedne u drugu kantu zbog hlora (ako ga uopšte i ima) i onda direktno sipam u akvarijum. Ponekad dodam nakon izmjene odmah Easy Life Filtermedium... Uvijek imam čisto kristalnu vodu, mada sa Easy Life FM bude još kristalnija, što jes jes... :)


Moj zaključak je, da ne znam u čemu je fazon, pa konstantno imam tačkastu zelenu... Brzorastuće biljke su mi odlične, zadržava se dakle samo na sporije rastućim, što je i logično... :D U suštini pročitao sam sto puta, da je zelena tačkasta znak zdravog akvarijuma, ali izbija me malo zbog biljki, bode mi oči... :)


Zato želim da uporedim tvoj sistem sa svojim, da da pokušam sa nekim korekcijama i vidim kako će reagovati...


Eto, to bi bilo to...

Živio :D



P.S. I ostali su obrodošli sa kojom pametnom naravno... :D
« Zadnja izmjena: Lipanj 23, 2022, 12:39:08 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #26 u: Lipanj 23, 2022, 23:15:11 poslijepodne »
E ovako, imao bih pitanje za tebe... Jednostavno iz nekog svog iskustva da pokušaš odgovoriti...

Vidim da ti je sve uredno i čisto, po ps-u, na slikama se ne može dokučiti, ali pretpostavljam da nemaš nekih problema sa algama ili se varam?

Ja već dugo vremena imam samo zelenu tačkastu i jednostavno sam se pomirio sa tim i ne vidim to kao problem, ali u zadnje vrijeme mi sve više smeta, tako da hoću da pokušam neke stvari. Da se ona zadržava samo na staklu i kamenju, ne bi mi toliko upadala u oči. Svake tri sedmice prokuham kamenje i za dva dana nje nema i miran sam sljedeće 3 sedmice... Staklo sedmično magnetom očistim i to nije frka takođe. Ne smeta mi apsolutno, a ujedno na staklu se jedva i vidi... Ono što mi smeta je da se krene hvatati po spororastućem bilju (stereogene repens npr.) i onda ti stari prvi listovi pri dnu krenu propadati... Postaju rupičasti, njanjavi... Stereogene repens mi je omiljena biljka u akvarijumu, a imam situaciju da mi je prva trećina biljke izranjavana, a druge dvije trećine sa novijim listovima savršene... :D

1) Ako se ne varam, kao rasvjetu imaš 4x865 lum? Kakav ti je fotoperiod? Koliko sati dnevno? Da li postepeno regulišeš jačinu svjetla ili odjednom od početka do kraja imaš maksimalno osvjetljenje, bez nekih špiceva itd.?

Ja imam 4x624 lum i pokušavao sam svašta. Ono što sam primjetio, što jače svjetlo, više zelene tačkaste... :) Inače namjestio sam fotoperiod na 10h i počinjem sa jednom lampom pola sata, pa dvije takođe pola sata, pa tri zajedno, da bi u sredini fotoperioda imao špic od 2h sa maksimalnim osvjetljenjem (4 lampe).

Kakvo je tvoje stanje što se tiče ovoga?


2) Kako gnojiš? Da li po EI metodi ili nešto drugo?

Ja znači već dugo vremena idem po EI (jednom sedmično izmjena vode 50%) sa Easy Life (micro) i Aqua Rebell EI (macro) i nema šanse da biljkama nešto fali od hrane, može biti samo viška... :)


3) C02? Koji sistem koristiš? Koliki ti je period doziranja u toku dana?
   
Meni je stalno induktor u svijetlo zelenom i doziram ga konstantno 12h (krenem sa doziranjem nekih 3h prije fotoperioda, a prekinem nekih 1h prije kraja fotoperioda).


4) Pri izmjeni vode, da li dodaješ nešto u vodu, Filtermedium npr. ili ti voda odstoji prethodno u šta čisto sumnjam? :)

Ja imam akvarijum od 110l i to nije neka prevelika količina, nekoliko puta prespem vodu iz jedne u drugu kantu zbog hlora (ako ga uopšte i ima) i onda direktno sipam u akvarijum. Ponekad dodam nakon izmjene odmah Easy Life Filtermedium... Uvijek imam čisto kristalnu vodu, mada sa Easy Life FM bude još kristalnija, što jes jes... :)


Moj zaključak je, da ne znam u čemu je fazon, pa konstantno imam tačkastu zelenu... Brzorastuće biljke su mi odlične, zadržava se dakle samo na sporije rastućim, što je i logično... :D U suštini pročitao sam sto puta, da je zelena tačkasta znak zdravog akvarijuma, ali izbija me malo zbog biljki, bode mi oči... :)


Zato želim da uporedim tvoj sistem sa svojim, da da pokušam sa nekim korekcijama i vidim kako će reagovati...


Eto, to bi bilo to...

Živio :D



P.S. I ostali su obrodošli sa kojom pametnom naravno... :D

Zapravo na sva tvoja pitanja sam vec odgovorio u ovoj temi i predstavljanju ovog akvarija.
Ima jos nesto u mojoj drugoj temi (moj drugi akvarij) https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=105550.0

Ako imas tockastu zelenu koja prelazi na spororastuce bilje tada ti je prema mome iskustvo gotovo uvijek problem - fosfat. Tj. premalo fosfata. Podigini fosfate na neku normalnu razinu i kroz mjesec-dva uz normalne promjene vode 1x tjedno 50% bi se alga trebala povuci. Naravno uz pretpostavku da na akvarij ne tuce sunce. Eventualno ce se jos tu i tamo pojaviti kasnije na staklu u malim kolicinama. Ali ja niti s time nemam problema (ne znam kad sam zanji puta cistio staklo  :D)


Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #27 u: Lipanj 24, 2022, 09:42:27 prijepodne »
Hvala na odgovoru u svakom slučaju... :D

Ovako... S obzirom kakve setape praviš i kako to sve izgleda itekako se možeš smatrati relevantnim faktorom u ovoj bolesti zvana akvaristika... :)
Zato sam ti se i obratio...

Isčitao sam tvoje teme i predstavljanje akvarijuma i da... Odgovore na neka od mojih pitanja mogu naći već u tim tekstovima... Oko CO2 i gnojenja npr... :up:

Sugestiju oko dropčekera sam prihvatio i spustio ga na nekih 10cm od dna i stavio na zid gdje mi je ispusna cijev od filtera... Baš me interesuje kolika će tu na tom mjestu biti zasićenost sa CO2... Oko temperature vode... Kod mene je konstantno 25 stepeni. Vidim da ti držiš oko 22-23... Ja već dugo vremena planiram da pokušam sa malo nižom, pošto sam čitao oko toga na dosta mjesta, a vidim to se i kod tebe pokazalo dobrim. Pokušaću sa 23-24, pa da vidim kako funkcioniše...

Metode gnojenja su nam totalno opozitne... Ti ADA, ja EI... Ja sam ustvari htio ići linijom manjeg otpora, što je i logično, jelte... Prvi akvarijum mi je to... :)

Ono što si spomenuo oko tačkaste da se iz tvog iskustva vjerovatno radi o nedostatku fosfata, nikako nije moguće... Sedmično dodajem oko 5mg/l fosfata u 110l vode u akvarijumu... A gdje su tu još fosfati koji nastaju prirodnim procesima u vodi... Nije bilo potrebe, ali ipak sam testirao vodu nakon dugo vremena na fosfate, test mjeri do 3mg/l, a kod mene je naravno još tamnija boja nego na testeru, znači i više, što se i poklapa sa onim što dodajem u akvarijum... Dakle nije do nedostatka fosfata... Vrlo vjerovatno... Čak se usuđujem reći i sigurno... :o :D

Ono što ja mislim da je tu možda svjetlo u kombinaciji sa mikro/makro u pitanju... Prije svega svjetlo... Nagađam naravno... :)
Zato sam i pitao o tvom fotoperiodu...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako ti nije teško da mi odgovoriš na ovo samo, da pokušam nekako da se orjentišem, da uhvatim novi parvac:

Ti imaš oko 4x865 lum na 240l... To je oko 15 lum/l... Ili sam ja pogresno tvoju specifikaciju svjetla protumačio? :b15[1]:
Ja imam 4x624 lum na 110l... To je oko 23 lum/l...

Po nekim smjernicama okvirnim, to je skoro low light setup kod obojice... Tu sam se vjerovatno zeznuo ko specifikacije tvoga osvjetljenja...:b15[1]:
(https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/)

Moje pitanje je oko tvog fotoperioda. Koliko traje? Napisao si da si namjestio intezitet lampi na 80%. Ok... Ali da li ti cijelo vrijeme rade lampe na tih 80%? Bez postepenog povećavanja intenziteta sa špicem u toku fotoperioda? Nadam se da si shvatio šta mislim...

Ja sam namjestio fotoperiod od 10h, prvo slabiji intezitet pa na sredini perioda imam maksimalni špic (oko 2 h traje, sve četiri lampe upaljene), pa nakon špica opet intezitet svjetlosti pada... Lampe se postepeno gase... Tu možda griješim...

Eto to sam htio malo prodiskutovati i neke korekcije pokušati izvesti...

Uglavnom, ako imaš volje, napiši koju oko toga iz svog iskustva...

Živio... :D :up:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
« Zadnja izmjena: Lipanj 24, 2022, 09:57:07 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #28 u: Lipanj 24, 2022, 10:08:22 prijepodne »
Edit:

Sad vidim da sam se itekako zeznuo oko specifikacije tvog osvjetljenja... Tvoja jedna cijev ima 4100 lum, ne 865... 865 je ustvari boja... Na 80% intenziteta ti imaš ustvari nekih 55 lum/l, što je high light setup na 240l... sad su mi neke stvari jasnije...

Ok. Ali ipak moje pitanje ostaje oko fotoperioda, trajanja i intenziteta u toku vremena...  :D
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #29 u: Lipanj 24, 2022, 10:36:28 prijepodne »
Hvala na odgovoru u svakom slučaju... :D

Ovako... S obzirom kakve setape praviš i kako to sve izgleda itekako se možeš smatrati relevantnim faktorom u ovoj bolesti zvana akvaristika... :)
Zato sam ti se i obratio...

Isčitao sam tvoje teme i predstavljanje akvarijuma i da... Odgovore na neka od mojih pitanja mogu naći već u tim tekstovima... Oko CO2 i gnojenja npr... :up:

Sugestiju oko dropčekera sam prihvatio i spustio ga na nekih 10cm od dna i stavio na zid gdje mi je ispusna cijev od filtera... Baš me interesuje kolika će tu na tom mjestu biti zasićenost sa CO2... Oko temperature vode... Kod mene je konstantno 25 stepeni. Vidim da ti držiš oko 22-23... Ja već dugo vremena planiram da pokušam sa malo nižom, pošto sam čitao oko toga na dosta mjesta, a vidim to se i kod tebe pokazalo dobrim. Pokušaću sa 23-24, pa da vidim kako funkcioniše...

Metode gnojenja su nam totalno opozitne... Ti ADA, ja EI... Ja sam ustvari htio ići linijom manjeg otpora, što je i logično, jelte... Prvi akvarijum mi je to... :)

Ono što si spomenuo oko tačkaste da se iz tvog iskustva vjerovatno radi o nedostatku fosfata, nikako nije moguće... Sedmično dodajem oko 5mg/l fosfata u 110l vode u akvarijumu... A gdje su tu još fosfati koji nastaju prirodnim procesima u vodi... Nije bilo potrebe, ali ipak sam testirao vodu nakon dugo vremena na fosfate, test mjeri do 3mg/l, a kod mene je naravno još tamnija boja nego na testeru, znači i više, što se i poklapa sa onim što dodajem u akvarijum... Dakle nije do nedostatka fosfata... Vrlo vjerovatno... Čak se usuđujem reći i sigurno... :o :D

Ono što ja mislim da je tu možda svjetlo u kombinaciji sa mikro/makro u pitanju... Prije svega svjetlo... Nagađam naravno... :)
Zato sam i pitao o tvom fotoperiodu...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako ti nije teško da mi odgovoriš na ovo samo, da pokušam nekako da se orjentišem, da uhvatim novi parvac:

Ti imaš oko 4x865 lum na 240l... To je oko 15 lum/l... Ili sam ja pogresno tvoju specifikaciju svjetla protumačio? :b15[1]:
Ja imam 4x624 lum na 110l... To je oko 23 lum/l...

Po nekim smjernicama okvirnim, to je skoro low light setup kod obojice... Tu sam se vjerovatno zeznuo ko specifikacije tvoga osvjetljenja...:b15[1]:
(https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/)

Moje pitanje je oko tvog fotoperioda. Koliko traje? Napisao si da si namjestio intezitet lampi na 80%. Ok... Ali da li ti cijelo vrijeme rade lampe na tih 80%? Bez postepenog povećavanja intenziteta sa špicem u toku fotoperioda? Nadam se da si shvatio šta mislim...

Ja sam namjestio fotoperiod od 10h, prvo slabiji intezitet pa na sredini perioda imam maksimalni špic (oko 2 h traje, sve četiri lampe upaljene), pa nakon špica opet intezitet svjetlosti pada... Lampe se postepeno gase... Tu možda griješim...

Eto to sam htio malo prodiskutovati i neke korekcije pokušati izvesti...

Uglavnom, ako imaš volje, napiši koju oko toga iz svog iskustva...

Živio... :D :up:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ok.. da ti odgovorim..

1. Rasvjeta
U ovom akvariju 120p (250L) je 8h fooperiod. Od 15h pa sve do 23h. Isto tako je u drugom akvariju 60p  (60L).
2. Ako pricamo o Lumenima tada pricamo i LED rasvjeti. LED imam na manjem akvariju 60p. A na ovom 120p imam fluo rasvjetu 4x54W koja radi 100% i to je vise nego High Light. Isto tako je i vise nego High light na 60p iako radi na 80%.
60p mogu voziti na 100%, ali mi tada prebrzo rastu biljke i moram dodavati tada vise CO2 i gnojiva sto mi se neda.

U tvome slucaju bi smanjio rasvijetu i ne bi isao preko 8h - nikada. To moze biti jedan od razloga za pojavu zelene tockase na spororastucem bilju. Jer biljke su aktivne ca. 8h i na klorofilu se odvija fotosinteza. Nakon prestanka biljnog aktiviteta ti i dalje bombardiras klorofil sa svijetlom sljedecih 2h - tako profitiraju alge - vrlo logicno zar ne?!

3. Gnojenje
60p - iskljucivo ADA princip kako pise na dozama - 2ml svaki dan od svakog propisanog (ne ubacijem tekuci CO2)
120p - Masterline 1 i 2 + Carbo preko automatskog uredaja za gnojenj - u trenutnoj postavci je 9ml svaki dan (od svakog gnojiva + carbo).
Ja cesto sisam bilje. Samim time nakon sisanja biljaka opadne biljna masa. Samim time nije dobro gnojiti istu kolicinu kao prije sisanja jer ti mogu buknut alge. Tako da prilagodjavam kolicinu gnojiva prema biljnoj masi.
NPR. Da sadasnju postavku od ovog akvarija posisam za 50% tako bi prilagodio kolicinu gnojiva.

Gnojenje EI (moje misljenje - a to sam isto negdje napisao na ovo forumu) je dobra stvar ako razumijes sto radis. Za bilje je gnojivo bitno. Ali od 100% potrebnih "stvari" za uspjesan i zdrav rast biljaka je po mom misljenju zasluzno 30% gnojivo, a 40% CO2, 30% rasvjeta. To kazem zato sto mogu isti akvarij postici i sa upola slabijom rasvjetom. NPR. 120p ima ca. 1W/L - isti efekt (ako ne i bolji) mogu postici sam 0,5W/L ako dodajem dovoljnu kolicinu CO2 (ne previse, a niti premalo) i prema tome prilagodim i gnojivo. Biljke ce sporije rasti, ali ce imati intezivnije boje.
Mnogo (jako mnogo) ljudi citaju forme i skuze da ima par rezima gnojenja, vide par akvarija sa npr. EI rezimom gnojenja i odluce - "to je za mene". DA! To j za tebe ako razumijes sto radis. Nije to samo ubacivanje gnojiva i mjenjanje 50% vode. Tema je mnogo dublja od toga.

4. CO2
60p - Boca + magnetni ventil sa timerom + Inline diffusor; ca 1 mjehric/sek; svjetlo se pali u 15h - a CO2 se pali 3 sata prije. Samim time postignem optimalnu koncetraciju CO2 kad se lampa upali. CO2 se gasi 1h prije gasenja lampe (22h se gasi CO2, a lampa u 23h).

120p - Boca + magnetni ventil sa timerom + Inline Reaktor (DIY); ca 6 mjehric/sek; svjetlo se pali u 15h - a CO2 se pali 5 sata prije. CO2 se gasi 1h prije gasenja lampe (22h se gasi CO2, a lampa u 23h)

5. Temepratura
U oba akvarija imam grijac integriran u filteru koji su podeseni na 20°C. Ali zbog sobne temperature voda u akvarijima (u oba je 21-22°C). Tako da grijaci i ne rade. Niza teperatura = Manje algi; Sporiji metabolizam kod riba, a samim time manje amonijaka od ribljih fekalija, raspadnja stare hrane i ostalog otpada.

6. Fosfati
U srednje zabiljenom akvariju je preporuceno 1.5ml/L
U jako zabiljenom akvariju max do 3ml/L
Tvoj je oko 3 ml/L - pretpostavljam da nemas biljnu masu kao u mom slucaju. Tako da bi ti preporucio spustiti dozu - Tocno takvi problemi nastaju kada ljudi uzmu EI metodu gnojenja i ne razumiju sto rade - nemoj se molim te osjecati povrijedjeno - ne zelim nikoga uvrijediti, vec samo konstatiram.


Nadam se da sam barem malo pomogao. Ako imas jos pitanja - samo pitaj i pisi. Rado cu ti pomoci i odgovoriti

Pozz

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #30 u: Lipanj 24, 2022, 10:38:25 prijepodne »
Edit:

Sad vidim da sam se itekako zeznuo oko specifikacije tvog osvjetljenja... Tvoja jedna cijev ima 4100 lum, ne 865... 865 je ustvari boja... Na 80% intenziteta ti imaš ustvari nekih 55 lum/l, što je high light setup na 240l... sad su mi neke stvari jasnije...

Ok. Ali ipak moje pitanje ostaje oko fotoperioda, trajanja i intenziteta u toku vremena...  :D

kao sto sam u prijasjoj poruci odgovorio - lumenu, luxi i sl. nisu bitni. bitno je prilagoditi koncetraciju CO2 i gnojiva.
u to sam siguran 100%. Jer isti efekt ako ne i jos bolji mogu postici sa 50% slabijom rasvjetom.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #31 u: Lipanj 24, 2022, 11:39:22 prijepodne »
Hej hvala puno... Naravno da se neću uvrijediti, ja sam svjestan da sam relativno početnik u ovoj stvari, zato mi apsolutno nije teško prihvatiti kritiku, pozitivnu ili negativnu, svejedno... Važno mi je da izađem na neki pravi put, a kako je bilo na početku, kakvih sam sve problema sreo i imao, sada sam apsolutno zadovoljan... Svi ti problemi su u toku vremena, raznim korekcijama i uvažavajuži savjete nekih ljudi sa ovog foruma , nestali...

Vjerovatno je bezveze da zatrpavam tvoju temu sa nekim svojim stvarima, tako da ću se prebaciti se sa diskusijom na moju, pa ti repliciraj, ako je ok... Imam još koju nejasnoću, tamo ću te citirati... :up: :)


https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=105181.525
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #32 u: Srpanj 01, 2022, 20:50:04 poslijepodne »
Prošli vikend je bilo veliko šišanje i generalka.

Drastično sam smanjio biljnu masu. Početnicima to ne bi preporučio. Postoji velika mogućnost pojave algi ako se gonjenje ne prilagodi smanjenoj biljnoj masi.

Promijenio sam lampe što se vidi i na fotkama. Tko još akvarij vozi na fluo rasvjetu moglo bi biti interesantnom.

Eto fotki prije i poslije

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #33 u: Srpanj 01, 2022, 20:56:01 poslijepodne »
Nisam šišao 3 tjedna jer nisam radi posla stigao. Samo sam redovno mijenjao vodu. Pa je stvarno sve zaraslo.

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Dutch Style 120p
« Odgovori #34 u: Srpanj 01, 2022, 20:58:56 poslijepodne »
Kombinacije lampi

1 Fotka - 4x54W Osram 865
2 Fotka - 3x54W Osram 865 i 1x54W Osram 830
3 Fotka - 2x54W Osram 865 i 2x54W Osram 830